Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Apocalipsa studiu biblic si interpretare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#55
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 floryn_1249, on Nov 21 2008, 16:01, said:

Iaute ce scrie in  Ezechel 20:12 Le-am dat si sabatele mele sa fie ca un semn intre mine si ei ca sa stie ca eu sunt Domnul carei sfintesc.

Scrie asta in  Biblie sau nu?

Apocalipsa 14:9-10 zice: Dac cineva va sluji sau  se va inchina fiarei si va primi semnul ei pe frunte sau pe mana , va bea din vinul mainiei lui Dumnezeu turnat neamestecat .
Pai, uite ca in Biblie mai scrie si asta:

Deuteronom 16

16 De trei ori pe an, toți bărbații să se înfățișeze înaintea Domnului, Dumnezeului tău, în locul pe care -l va alege El: la sărbătoarea azimilor, la sărbătoarea săptămînilor, și la sărbătoarea corturilor. Să nu se înfățișeze cu mînile goale înaintea Domnului.

Deuteronom 16

1Păzește luna spicelor, și prăznuiește sărbătoarea Paștelor în cinstea Domnului, Dumnezeului tău; căci în luna spicelor te -a scos Domnul, Dumnezeul tău, din Egipt, noaptea.
    2Să jertfești Paștele în cinstea Domnului, Dumnezeului tău, jertfele tale de oi și boi, în locul pe care -l va alege Domnul ca să-Și așeze Numele acolo.

    3În timpul sărbătorii, să nu mănînci pîne dospită, ci șapte zile să mănînci azimi, pînea întristării, căci ai ieșit în grabă din țara Egiptului: așa să faci, ca să-ți aduci aminte toată viața ta de ziua cînd ai ieșit din țara Egiptului.

    4Să nu se vadă aluat la tine, pe toată întinderea țării tale, timp de șapte zile; și nicio parte din vitele pe cari le vei jertfi în seara celei dintîi zile să nu fie păstrată peste noapte pînă dimineața.

    7Să fierbi vita tăiată, și s'o mănînci în locul pe care -l va alege Domnul, Dumnezeul tău. Și dimineața, vei putea să te întorci și să te duci în corturile tale.

    8Șase zile, să mănînci azimi, și a șaptea zi să fie o adunare de sărbătoare în cinstea Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea.


Astea le respecti?

Iar, semnul fiarei este idolatria, gen sa o crezi pe coana mare!!!!  :lol: :lol:

#56
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Nov 21 2008, 21:19, said:

Pai, uite ca in Biblie mai scrie si asta:

Deuteronom 16

16 De trei ori pe an, toți bărbații să se înfățișeze înaintea Domnului, Dumnezeului tău, în locul pe care -l va alege El: la sărbătoarea azimilor, la sărbătoarea săptămînilor, și la sărbătoarea corturilor. Să nu se înfățișeze cu mînile goale înaintea Domnului.

Iar, semnul fiarei este idolatria, gen sa o crezi pe coana mare!!!!  :lol: :lol:

.....tu iar incepi cu chestiuni demonstrate deja.....sau ti-ai gasit pe cineva mai ,,neinitiat,,,?..... ;)

#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Nov 21 2008, 22:12, said:

.....tu iar incepi cu chestiuni demonstrate deja.....sau ti-ai gasit pe cineva mai ,,neinitiat,,,?..... ;)
Pai, tovarasul tau spune ca scrie sabatul este ziua de odihna. Tot la fel de mare este scris sa mergi de trei ori pe an l Ierusalim.

Adica tu separi poruncile dupa cum a visat coana mare?

#58
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Ma cand ti-am adus dovada ca scrie despre Sabat ca e ziua de odihna ma iei cu altele...............................................scrie sau nu ca e ziua de odihna??.. Raspundemi la asta ....................................



PaNA la urma nu exista decat 2 drumuri Cel drept sau cel stramb Nu poti sa mergi pe misloc.-

Tu pana la urma in cine crezi ???

#59
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
In orice caz nu pe coana mare, ca tine. Eu cred Scriptura, care spune ca Dumnezeu a lasat o ALTA ZI de odihna pt poporul Sau.

Evrei 4


8Căci, dacă le-ar fi dat Iosua odihna, n'ar mai vorbi Dumnezeu după aceea de o altă zi.

#60
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Nov 22 2008, 20:36, said:

Pai, tovarasul tau spune ca scrie sabatul este ziua de odihna. Tot la fel de mare este scris sa mergi de trei ori pe an l Ierusalim.

Adica tu separi poruncile dupa cum a visat coana mare?

.......nu ,,coana,, ta le separa.....ci tocmai ap. Pavel.....care arata clar ca cele 10 porunci raman pe cand
celelalte legi ceremoniale ....indeosebi cele ale jertfelor....nu-si mai au rostul......

Fapte

Cap. 13

38. Cunoscut deci să vă fie vouă, bărbați frați, că prin Acesta vi se vestește iertarea păcatelor și că, de toate câte n-ați putut să vă îndreptați în Legea lui Moise,  

Cap. 15

1. Și unii, coborându-se din Iudeea, învățau pe frați că: Dacă nu vă tăiați împrejur, după rânduiala lui Moise, nu puteți să vă mântuiți.  

5. Dar unii din eresul fariseilor, care trecuseră la credință, s-au ridicat zicând că trebuie să-i taie împrejur și să le poruncească a păzi Legea lui Moise.

Edited by leoluke, 24 November 2008 - 08:58.


#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 leoluke, on Nov 24 2008, 08:56, said:

.......nu ,,coana,, ta le separa.....ci tocmai ap. Pavel.....care arata clar ca cele 10 porunci raman pe cand
celelalte legi ceremoniale ....indeosebi cele ale jertfelor....nu-si mai au rostul......

Fapte

Cap. 13

38. Cunoscut deci să vă fie vouă, bărbați frați, că prin Acesta vi se vestește iertarea păcatelor și că, de toate câte n-ați putut să vă îndreptați în Legea lui Moise,  

Cap. 15

1. Și unii, coborându-se din Iudeea, învățau pe frați că: Dacă nu vă tăiați împrejur, după rânduiala lui Moise, nu puteți să vă mântuiți.  

5. Dar unii din eresul fariseilor, care trecuseră la credință, s-au ridicat zicând că trebuie să-i taie împrejur și să le poruncească a păzi Legea lui Moise.
Pai, unde scrie de sabat? Ca nu scrie nicaieri in NT dupa momentul crucii sa se tina sabatul evreiesc....... Din contra, mia ton sabaton sunt duminicile, adica prima din sabate, ziua in care se frange painea in adunare si coana mare moare.........

#62
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Uite ma aici nu scrie de sabat te faci ca nu vezi Ezechel 20:12 Le-am dat si sabatele mele sa fie ca un semn intre mine si ei ca sa stie ca eu sunt Domnul carei sfintesc.

Edited by floryn_1249, 24 November 2008 - 22:35.


#63
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 floryn_1249, on Nov 24 2008, 22:34, said:

Uite ma aici nu scrie de sabat te faci ca nu vezi Ezechel 20:12 Le-am dat si sabatele mele sa fie ca un semn intre mine si ei ca sa stie ca eu sunt Domnul carei sfintesc.
Semnul nu are cum sa fie lucrul real........UMBRA nu este egala cu copacul, deci este lege ceremoniala care s-a incheiat odata cu venirea odihnei reale, salvarea fara munca, darul lui Hristos.

#64
leoluke

leoluke

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 15.04.2008

 zexelica, on Nov 26 2008, 01:47, said:

Semnul nu are cum sa fie lucrul real........UMBRA nu este egala cu copacul, deci este lege ceremoniala care s-a incheiat odata cu venirea odihnei reale, salvarea fara munca, darul lui Hristos.

.......atunci si cele 10 porunci sunt ceremoniale ?.....tu stii ce inseamna ceremoniale ?..... :rolleyes:

#65
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Frate vezi cand nu stie sa raspunde ..raspunde cu lucruri pe care decat el le intelege .Tu dac ii zici ceva ce nu intelege el te pune sa ii traduci ..Sa ne traduca si el acuma.Dar cred ca nici el nu stie ce vrea sa zica.


De ce semnul nu are cum sa fie un lucru real??

#66
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 floryn_1249, on Nov 26 2008, 23:36, said:

De ce semnul nu are cum sa fie un lucru real??
Nu, nu are, pentru ca asa scrie in Sciptura, nu in visele unei nebune lovite la cap:

Evrei 10

1În adevăr, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu înfățișarea adevărată a lucrurilor, nu poate niciodată, prin aceleași jertfe, cari se aduc neîncetat în fiecare an, să facă desăvîrșiți pe cei ce se apropie.

Evrei 8:5 (Romanian)

5Ei fac o slujbă, care este chipul și umbra lucrurilor cerești, după poruncile primite de Moise dela Dumnezeu, cînd avea să facă cortul: ,,Ia seama``, i s'a zis, ,,să faci totul după chipul care ți -a fost arătat pe munte``.

#67
floryn_1249

floryn_1249

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 08.09.2008
Pai si cine e nebuna lovita in cap ?uite aici ceva raspunsuri http://vremurileapoc...e.com/forum.htm

Si raspunde si mai sus cu Poruncile ceremoniale

Edited by floryn_1249, 27 November 2008 - 14:59.


#68
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 floryn_1249, on Nov 27 2008, 14:58, said:

Si raspunde si mai sus cu Poruncile ceremoniale
Si mai citeste si tu Scriptura, nu comentariile nebunei aleia lovite la cap, care cadea ametita cate 2 ore........ :lol:  Tu crezi o femeie bolnava in loc sa crezi ce scrie.

#69
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008

 enohabel, on Oct 20 2008, 06:51, said:

Pe parcursul a catorva postari avem ocazia sa ne familiarizam mai indeaproape cu cartea Apocalipsei...
este un studiu compilat din mai multe predici,iar interpretarile sunt din mai multe directii.

Apocalipsa 1:3 Ferice de cine citește, și de cei ce ascultă cuvintele acestei proorocii, și păzesc lucrurile scrise în ea! Căci vremea este aproape!

Orice incercare de descifrare a cartii Apocalipsa este de apreciat. Dezvoltarea unui sistem de integere a Apocalipsei reprezinta cea mai crestina preocupare pe care o poate avea cineva care are respect fata de adevar. Am urmarit postarile tale si sunt in mare masura de acord cu ele. Am gasit si elemente cu care nu sunt de acord, insa esentialul, anume ca Apocalipsa ne vorbeste vremii de acum, (si nu trecutului sau viitorului indepartat - asa cum doresc anticristii), este subliniat.
enohabel, daca mergi intr-o directie, si nu intampini piedici si calomnii, inseamna ca mergi in aceeasi directie cu Satan.

#70
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

 leoluke, on Nov 17 2008, 15:15, said:

.........bineinteles.....daca are ,,pasaje,,  care nu ar corespunde cu scripturile......de ce nu..... ;)

si daca Scriptura primeaza si este testul suprem pentru voi, de ce va mai agatati de scrierile lui White ?
daca e in White si nu e in Scripturi atunci e de rau; daca e in White si e de bine, inseamna ca oricum o gasiti si in Scripturi

#71
CatunStelian

CatunStelian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,242
  • Înscris: 07.07.2008
Dumnezeu cand a zis prin Scriptura ca darul proorociei este dat pana la sfarsitul timpului, a stiut ce zice.

#72
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
parca erau trei daruri care mergeau impreuna, dar asta in bibliile ne-adventiste cred

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate