Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

casa cu 40 de mii de euro?!

- - - - -
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#127
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Cine nu poate face 140mp se poate descurca si cu 100-110mp de ex, depinde de fiecare. Dar Denky, tu vrei ieftin dar PTH de 38, tamplarie triplu, parchet masiv, etc... Bravo nene :lol: Pai daca vrei calitate, scoate banul si nu te plange ca nu reusesti sa faci cu 40k EUR ;). Cine vrea sa iasa ieftin, face niste sacrificii. Poate va trebui sa iei PTH de 25 (care apropos, in conditiile in care folosesti termosistem de 10cm este ARHIsuficient), parchet laminat de 8mm :P, gresie si faianta calitate medie, termopane normale (si poate albe..), usi de interior ieftine, sa analizezi daca nu cumva peretii interiori ii faci din rigips (ca poate iesi mai ieftin), etc, etc.. Si ieftin si super frumos/calitativ, nu prea merge, undeva trebuie sa faci niste compromisuri.
@Valyds: nu e asa usor cu aproximarile astea, ca pana nu ai proiectul (care apropos, nu trebuie sa fie unul fancy in conditii de buget minim) nu ai tu de unde sa stii cat fier intra sau cat beton.
La rosu pentru 110mp P+M sa zicem, iesi la maxim 17000 EUR poate. Ideea e ca pe urma incep costurile cele mari, la finisaje. Plus ca mai exista gard, alei. Nu mai pun la socoteala utilitati, proiect si aprobari, care sunt capabile sa iti dea niste gauri in buzunar de inebunesti.
Poate nu poti costrui 140mp la 40k EUR (nici nu am zis asa ceva, am spus doar ca pt 1 familie, acela ar trebui sa fie un maxim), dar fiecare se poate mula dupa buget. Nimeni nu te poate opri sa faci o casuta de 80-90mp la o adica, daca de atata dispui si eventual iti sun suficienti. Lumea vrea mult desi uita ca aproape toti am stat la cutiute de chibrit la bloc si nu am murit. Normal, vrei sa castigi ceva spatiu, tine de confort si normalitate, dar trebuie sa ne uitam si in buzunar.
Bineinteles ca nu ne opreste nimeni sa facem o casuta mica din lemn de ex, de ce neaparat din carmida? Mai ales daca reusim sa reducem costurile.
Eu vreau sa va spun ca am un fost vecin de bloc mutat la casa prin Sect5, intr-o zona care nu este nemaipomenita. A avut norocul sa cumpere un teren mare ce-i drept (1000mp) la preturile de acum 10 ani (2$/mp), impreuna cu o ruda (care a luat langa el mai mult, terenul total a fost foarte mare, undeva la 3500mp). Ei bine, acest vecin nu a avea bani de facut super casa, el a vandut apart de 2 camere + inca unul de 3 camere mostenit pentru a se muta la casa. Si a facut o casuta mica de lemn, este un P+M cu o amprenta de ...35mp la sol :). Deci 70mp in total. Este drept ca sta doar el si sotia, dar in weekend mai poposeste si fata cu familia, si se descurca, nu se plang de spatiu, desi dormitoarele de la M sunt chiar micute, undeva la 8mp. Ma rog, el a mai extins casa putin, a mai facut o bucatarie la Parter de vreo 20mp, a izolat casa pe afara, etc..om gospodar. Dar ideea de baza ramane - se poate locui si in mai putin. Glumind un pic, fostul meu vecin radea de mine saracul cat am platit asta iarna la gaze, in conditiile in care factura lui maxima pe luna cea mai friguroasa a fost de vreo 280 RON :lol:

#128
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Cred ca e o neintelegere, nu am citit eu tot, credeam ca e cineva care sustine ca se poate face o casa decenta de 140-160 mp cu 40000. In rest, de ce m-as plange din moment ce sunt sigur ca ma incadrez in maxim 450 euro/mp cu finisajele de care vorbeam si sunt dispus sa platesc acesti bani (aici cred ca eu nu am fost bine inteles)?

Edited by raduk, 27 April 2010 - 15:39.
citarea inutilă a postării precedente


#129
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

 denky, on 26th April 2010, 23:12, said:

Greu de urmarit, ai inceput cu "ce nu e clar?". Eu iti spun ca am facut o casa si ma pregatesc sa fac alta si am ajuns la un acord cu cativa colegi de forum (portocaliul si lifestyle2000 imi vin primii in minte) ca undeva pana in 450 e/mp iese de bun-simt.
Tu vorbesti de o casa de 140-160 mp cu amprenta la sol de 8/8, din start calculul nu mai iese.
Apropo de ce idei mi-ai dat, iti stau la dispozitie cu o agenda in care am notat si 50 ron daca i-am dat soferului de pe pompa de betoane (cu tot cu echivalentul in euro).
In rest, ai dreptate, trebuie negociat peste tot.
ok ai dreptate 8/8 ajunge64*2  128 ceea ce e suficient daca stie sa aranjeze camerele,,,amu calc fierul,care depinde de ff multi factori,un 4tone la 1,9 ron,ai mai avea 2000 eur,,daca citeai ce am scris vezi ca am specificat,acei factori sunt cei care hotarasc cantitatea ,iar daca ai construit vreodata i sti fara a ti aminti,si vezi ca am specificat :,,care e mai dificil de estimat fara o schita,,nu ca as vrea sa intru in contradictie cu tine numai ca preturile astea sunt,uita-te pe net la cateva societati,si vezi preturile,iar cei care se intereseaza de o casa de 40 000 sigur nu sunt multimiliardari pt ca aia nu-i intereseaza pretul si apeleaza direct  la societatii de constr care se ocupa de toate,pe aici cauta cei care vor sa faca ceva simplu si ieftin,am crezut ca asta e scopul forumurilor,scuze daca am gresit,iar daca zici ca ai ajuns la a 2 casa de construit felicitari,eu sunt la a 6-a in ultimii 4 ani in romania,ca nu lucru numai acolo,omul de rand  cauta sa-si construiasca ieftin si pe cat posibil bine si in general acestia sunt cei care construiesc in regie proprie sau cu mici societati care nu-ti iau pielea,eu am construit numai in provincie si-ti pot spune ca depozitele sunt flamande dupa clienti,asa ca pe langa preturile expuse ajungi si la o reducere de 15% sa nu mai vorbim de micile firme de constructii care deja cam stau pe dreapta,iar daca eu incerc sa imi dau cu parerea o fac din simpla placere de a ajuta pe careva cu un sfat ca alt interes nu am, atat timp cat nu-mi caut clienti ca am destui aici unde stau deci in tara lucrez numai ocazional si pentru anumite persoane ....o seara faina

#130
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009

 CristiALF, on 27th April 2010, 11:25, said:

Cine nu poate face 140mp se poate descurca si cu 100-110mp de ex, depinde de fiecare. Dar Denky, tu vrei ieftin dar PTH de 38, tamplarie triplu, parchet masiv, etc... Bravo nene :lol: Pai daca vrei calitate, scoate banul si nu te plange ca nu reusesti sa faci cu 40k EUR ;). Cine vrea sa iasa ieftin, face niste sacrificii. Poate va trebui sa iei PTH de 25 (care apropos, in conditiile in care folosesti termosistem de 10cm este ARHIsuficient), parchet laminat de 8mm :P, gresie si faianta calitate medie, termopane normale (si poate albe..), usi de interior ieftine, sa analizezi daca nu cumva peretii interiori ii faci din rigips (ca poate iesi mai ieftin), etc, etc.. Si ieftin si super frumos/calitativ, nu prea merge, undeva trebuie sa faci niste compromisuri.
@Valyds: nu e asa usor cu aproximarile astea, ca pana nu ai proiectul (care apropos, nu trebuie sa fie unul fancy in conditii de buget minim) nu ai tu de unde sa stii cat fier intra sau cat beton.
La rosu pentru 110mp P+M sa zicem, iesi la maxim 17000 EUR poate. Ideea e ca pe urma incep costurile cele mari, la finisaje. Plus ca mai exista gard, alei. Nu mai pun la socoteala utilitati, proiect si aprobari, care sunt capabile sa iti dea niste gauri in buzunar de inebunesti.
Poate nu poti costrui 140mp la 40k EUR (nici nu am zis asa ceva, am spus doar ca pt 1 familie, acela ar trebui sa fie un maxim), dar fiecare se poate mula dupa buget. Nimeni nu te poate opri sa faci o casuta de 80-90mp la o adica, daca de atata dispui si eventual iti sun suficienti. Lumea vrea mult desi uita ca aproape toti am stat la cutiute de chibrit la bloc si nu am murit. Normal, vrei sa castigi ceva spatiu, tine de confort si normalitate, dar trebuie sa ne uitam si in buzunar.
Bineinteles ca nu ne opreste nimeni sa facem o casuta mica din lemn de ex, de ce neaparat din carmida? Mai ales daca reusim sa reducem costurile.
Eu vreau sa va spun ca am un fost vecin de bloc mutat la casa prin Sect5, intr-o zona care nu este nemaipomenita. A avut norocul sa cumpere un teren mare ce-i drept (1000mp) la preturile de acum 10 ani (2$/mp), impreuna cu o ruda (care a luat langa el mai mult, terenul total a fost foarte mare, undeva la 3500mp). Ei bine, acest vecin nu a avea bani de facut super casa, el a vandut apart de 2 camere + inca unul de 3 camere mostenit pentru a se muta la casa. Si a facut o casuta mica de lemn, este un P+M cu o amprenta de ...35mp la sol :). Deci 70mp in total. Este drept ca sta doar el si sotia, dar in weekend mai poposeste si fata cu familia, si se descurca, nu se plang de spatiu, desi dormitoarele de la M sunt chiar micute, undeva la 8mp. Ma rog, el a mai extins casa putin, a mai facut o bucatarie la Parter de vreo 20mp, a izolat casa pe afara, etc..om gospodar. Dar ideea de baza ramane - se poate locui si in mai putin. Glumind un pic, fostul meu vecin radea de mine saracul cat am platit asta iarna la gaze, in conditiile in care factura lui maxima pe luna cea mai friguroasa a fost de vreo 280 RON :lol:
Attached File  S7300973.JPG   457.19K   131 downloads   ai pus punctul pe i, ciudat este ca majoritatea de la oras cresc si traiesc intr-un apartament ceausist de 60-70 mp si e ok se descurca ,iar cand ajung sa-si permita construirea unei case sar direct la 300-400mp apoi se plang ca e scumpa construirea unei case....eu nu mai inteleg... sa nu mai vorbim de interioare unde se arunca la faianta cea mai scumpa crezand ca aia e ceea mai buna ceea ce nu e intodeauna asa si cu faianta ieftina se fac lucrari ff frumoase daca sti sa o combini...uite ultima casa ridicata anul trecut 10,5/8,5m pret total la stadiul actual 17000 euro inclus rigipsul pereti ,plafoane, jos,inst electrica si fantana din spatele casei deci ...se poate

Attached File  S7300982.JPG   411.72K   181 downloads cam asa arata la 17000

Attached File  S7300976.JPG   469.66K   123 downloads

apoi ia calculati la ceva mai micut si simpatic unde se ajunge.....?????

am sa fac posibilul sa-mi trimita din tara facturile sa le scanez...pentru ceei care nu pot calcula preturile .... <_<

Edited by raduk, 27 April 2010 - 20:03.
postare dublată


#131
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 valyds, on 27th April 2010, 19:49, said:

ok ai dreptate 8/8 ajunge64*2  128 ceea ce e suficient daca stie sa aranjeze camerele,,,amu calc fierul,care depinde de ff multi factori,un 4tone la 1,9 ron,ai mai avea 2000 eur,,daca citeai ce am scris vezi ca am specificat,acei factori sunt cei care hotarasc cantitatea ,iar daca ai construit vreodata i sti fara a ti aminti,si vezi ca am specificat :,,care e mai dificil de estimat fara o schita,,nu ca as vrea sa intru in contradictie cu tine numai ca preturile astea sunt,uita-te pe net la cateva societati,si vezi preturile,iar cei care se intereseaza de o casa de 40 000 sigur nu sunt multimiliardari pt ca aia nu-i intereseaza pretul si apeleaza direct  la societatii de constr care se ocupa de toate,pe aici cauta cei care vor sa faca ceva simplu si ieftin,am crezut ca asta e scopul forumurilor,scuze daca am gresit,iar daca zici ca ai ajuns la a 2 casa de construit felicitari,eu sunt la a 6-a in ultimii 4 ani in romania,ca nu lucru numai acolo,omul de rand  cauta sa-si construiasca ieftin si pe cat posibil bine si in general acestia sunt cei care construiesc in regie proprie sau cu mici societati care nu-ti iau pielea,eu am construit numai in provincie si-ti pot spune ca depozitele sunt flamande dupa clienti,asa ca pe langa preturile expuse ajungi si la o reducere de 15% sa nu mai vorbim de micile firme de constructii care deja cam stau pe dreapta,iar daca eu incerc sa imi dau cu parerea o fac din simpla placere de a ajuta pe careva cu un sfat ca alt interes nu am, atat timp cat nu-mi caut clienti ca am destui aici unde stau deci in tara lucrez numai ocazional si pentru anumite persoane ....o seara faina

Stai linistit, n-am inteles gresit, eu fac si a doua casa tot pt uzul propriu. Din aceasta cauza nu mi-as face casa din altceva decat caramida pth, din acelasi motiv nu as abandona niste standarde medii, zic eu. Si eu stau departe de Bucuresti, si eu am construit si voi construi in regie proprie, stiu prin ce trece oricine se apuca de casa.
Si, apropo, la 17000e casa de 145 mp ies la rosu (cu pth de 38, betoane de la statie si acoperisul pus) oricand vreti voi.
Bafta la construit

#132
valyds

valyds

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 20.07.2009
apropo de stndarde medii asta este o poveste mai lunga...gusturile nu se discuta,personal sunt pro pth dar eu nu construiesc doar pt mine deci mai e si parerea clientului :rolleyes: am scris si eu odata despre bca si caramida dar asta e o alta poveste...sa nu fiu oftopic.
daca ai ridicat-o cu 17000 euro cu 23000 nu te-ai descurca cu finisajele?ceva de bun gust nu cel mai ieftin dar nici ....?

Edited by raduk, 28 April 2010 - 18:34.
citarea inutilă a postării precedente


#133
shobo9

shobo9

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2010
30.000E a iesit constructia la rosu pt casa de aprox 200mp (cu balcoane si terasa inclusa) - constructie la preturi materiale martie-aprilie 2010 si cu 45E/mp manopera la rosu.
ne pregatim de 60.000 pt finisaje dupa aceea... asa ni s-a apreciat de catre cunoscatori. 1/3 la rosu si 2/3 finisaje poate ceva mai deosebite... vom vedea dc asa va fi sau nu.
va tin la curent... cand vom totaliza si cheltuieli finisaje...

Bafta tuturor la constructie!

#134
baldovica

baldovica

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 07.01.2007
citeste topicul meu, preturile sunt insa cele de anul trecut, despre finisaje nu are rost sa discuti pana nu o ai la rosu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate