Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Brasov - Tulcea.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
SweetRevenge

SweetRevenge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2008
Urmeaza sa plec (peste vreo 3 ore) la Tulcea si habar nu am pe unde as face mai putin. Sfaturi?

Later edit: Radare fixe? (alea spre Bucuresti le stiu pe derost)

Multumesc anticipat.

Edited by SweetRevenge, 17 October 2008 - 14:12.


#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
Brasov - Buzau - Braila - [BAC] - Smardan - Macin - Tulcea ~ 355 km

sau

Brasov - Ploiesti - Buzau - Braila - [BAC] - Smardan - Macin - Tulcea ~ 375 km

sau

Brasov - Bucuresti - [A1] - Drajna - Slobozia - Harsova - Tulcea ~ 490 km.


Drum bun!

#3
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 25.11.2003
Brasov - (DN10) - Buzau - (DN2C) - Slobozia - (DN2A) - Harsova - (DN22A) - Tulcea

In Buzau iesi spre Slobozia fie prin zona industriala pe un drum judetean (mai scurt, o iei prin oras), fie pe centura spre Bucuresti si faci stanga in Costesti. DN2C are avantajul ca e putin circulat insa carosabilul e asa-si-asa, + o zona de 200m de cratere pe langa Amara. Nimic special. Bucata Harsova-Tulcea e recent refacuta, putine localitati,.... :D

#4
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007

 DanCld, on Oct 17 2008, 16:51, said:

Brasov - (DN10) - Buzau - (DN2C) - Slobozia - (DN2A) - Harsova - (DN22A) - Tulcea

In Buzau iesi spre Slobozia fie prin zona industriala pe un drum judetean (mai scurt, o iei prin oras), fie pe centura spre Bucuresti si faci stanga in Costesti. DN2C are avantajul ca e putin circulat insa carosabilul e asa-si-asa, + o zona de 200m de cratere pe langa Amara. Nimic special. Bucata Harsova-Tulcea e recent refacuta, putine localitati,.... :D

are avantajul ca e praf, stiu pe cineva care face frecvent slobozia-buzau, si prefera sa ocoleasca prin urziceni. eu zic una din astea doua:

Quote

Brasov - Ploiesti - Buzau - Braila - [BAC] - Smardan - Macin - Tulcea ~ 375 km

sau

Brasov - Bucuresti - [A1] - Drajna - Slobozia - Harsova - Tulcea ~ 490 km.

depidne ce vrei, sa stai treci cu bac-ul sau sa ocolesti 100 de km, pe drumuri bune.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stai chiar asa mult. Oricum ca sa treci podul lplatesti 8 lei asa ca parerea mea sa treci cu bacul unde chiar daca platesti faci economie de benzina. Parerea mea ca oricat de bun ar fi drumul nu renteaza 100 de kilometrii ocol :blink:

#6
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
depinde si de sofer, si de masina, dar cu aia 100km ocol poti sa ajungi mai repede si fara mult stres.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Din moment ce aia 100 de km nu-i faci pe autostrada nu vad cum ajungi mai repede si fara stres. :) E totusi cam o ora in plus de mers comparat cu bacul unde in perioada asta nu e prea aglomerat.

#8
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001

 filipxxx, on Oct 19 2008, 14:23, said:

Din moment ce aia 100 de km nu-i faci pe autostrada nu vad cum ajungi mai repede si fara stres. :) E totusi cam o ora in plus de mers comparat cu bacul unde in perioada asta nu e prea aglomerat.

Probabil omul si-a rezolvat problema deja, insa pentru ocolul pe Bucuresti trebuie sa luati in calcul nu doar aia 100 km in plus, ci timpul si nervii de pe centura / oras (nu e mare diferenta). Ca daca vii pe DN1 si vrei sa ajungi la A2 si constati ca faci 35 km in 2 h ... :w00t:

Drumul Brasov - Buzau pe la Intorsura e acceptabil, pe la Ploiesti - Mizil e mai scarbos si mai aglomerat. Buzau - Braila este in regula (nu exceleaza, dar nu da in nas), la Braila se trece relativ repede cu bacul (sunt 3 operatori, care pleaca imediat ce se umple barcazul). De la Smardan la Macin is vreo 13 km cu multe curbe (daca stii drumul e o placere, daca nu - e bine sa fii atent, ca e inselator), in Macin sunt vreo 5 km pe care ii tot repara, dar nu reusesc.

Apoi de la Macin la Tulcea sunt 75 de km de drum national in stare buna - nu exceleaza, insa e in stare buna (in portiunea Isaccea - Tulcea cred ca e refacut de curand), cu destul de multe curbe specifice reliefului din zona, cu o duzina de sate pe traseu. Macin - Tulcea e drum de 50 - 80 minute pe timp de zi si vreme buna.

Radare ... eu am prins 2 in toata viata mea de la Macin incolo, si sunt din zona si am batut si de cateva ori traseul. Atentie insa la iesirea din Macin (sta Garcea cu radarul la "colt", poate - poate), si la carute si alte utilaje (sunt destule cat sa nu te lase sa dormi linistit la volan). Data fiind si orientarea viticola a zonei, atentie in perioada asta si la exemplare mult prea de-gustate :w00t:.

ATENTIE: Iarna nu plecati la drum daca stiti ca-i viscol in zona, si - oricum - inarmati-va cu lanturi, nisip, ghete de schimb, ciorapi ... tot tacamul. Relieful e unul al dracului de pacatos si drumul e predispus la blocare / infundare datorita viscolirii zapezii de pe dealuri / campuri intr-un ritm incredibil. Riscati sa va blocati undeva pe drum si sa aveti surpriza ca nu mai aveti pe unde va intoarce pana la primul adapost / sat!!! Dealul Somovei se poate dovedi - la randul sau - un adversar redutabil pe timp de iarna daca nu sunteti echipati corespunzator.

Sper sa ajute!

#9
SweetRevenge

SweetRevenge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2008
Erm, m-am intors.  Am mers pe Brasov - Ploiesti - Urziceni - Slobozia - Jurilovca (acolo trebuia sa ajung, dar am zis Tulcea ca nu stia nimeni :P). A fost f ok si liber drumul iar in consecinta am luat un radar. :D

Multmesc totusi celor care s-au obosit sa-mi raspunda.

#10
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
bine ai facut. dincolo de pod, au terminat cu lucrarile? ca toata vara a fost dezastru..

#11
SweetRevenge

SweetRevenge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.07.2008
Drumul este in stare excelenta si nu se lucreaza.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate