Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Wireless Router Edimax BR-6204WG

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
Salutare,
Mi-am luat si eu routerul de mai sus si habar nu am cum trebuie configurat pt a avea net pe 2 laptopuri(wireless) si un desktop(wired,cu cablu).am incercat dupa manual si nu merge,ce nu fac bine.
Va multumesc anticipat.Net de la RDS fiberlink(PPPOE)

#2
Znuff

Znuff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 09.01.2006
Dă-i un Reset to Default, intră pe interfața lui de administrare, rulează wizardul ăla (Quick Setup sau cum se numește - nu am unul în față acum), alege PPPoE, bagă username și password. Nu introduce nimic dacă te întreabă de Service Name.

Mai departe bagă pur și simplu cablul care vine de la RDS în portul WAN (dacă nu este deja), pune-ți plăcile de rețea la calculatoare pe automat (Automatic IP address)... Și cam atât. O dată ce te conectezi wireless sau prin fir la router ar trebui să primești automat IP. Încearcă să pinguiești routerul (Edimax-urile au setat implicit 192.168.2.1; deci ruleaza start > run > ping -t 192.168.2.1). Dacă îți merge atunci e totul ok până aici.

Dacă internetul tot nu-ți merge, verifică log-urile routerului și postează aici.

#3
schumy1502

schumy1502

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 03.01.2007
Multumesc pt indrumari.
Netul merge acum
A si inca ceva,cum sa o securizez reteaua???

Edited by schumy1502, 28 September 2007 - 09:27.


#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Foloseste protocolul WPA-PSK (TKIP sau cu grad de "criptare" mai mare AES).
Nu folosi WEP sau filtrare dupa MAC,sant cele mai usor de "spart".
La SSID treci numele retelei wireless ,poti pune ce nume vrei tu.

#5
madmada13

madmada13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.03.2007
Am si eu aceleasi router. Am instalat dupa cum specificatiile lor. PCul e conectat LAN  si nu are probleme, merge netul bine, dar in schimb am probleme cu laptopul (Asus A6Tc, cu ultimele drivere). Nu vrea sa se conecteze... este cand vede routerul, este cand nu il vede, daca il vede nu merge. Chestia ciudata e ca daca am adus un alt laptop, acela s-a conectat imediat, o alta chestie ciudata e ca oriunde ma duc cu laptopul meu si exista wireless se conecteaza.
Am instalat ultimul driver de la asus si ultimul firmware de la Edimax.

#6
HyperCata

HyperCata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.10.2006
Am cumparat de cateva zile router'ul asta si inca mai am o problema cu el.
Am net de la Airbites si tot prin PPPoE ma conectez. Si la fel l-am luat ptr a imparti net'ul intre desktop si laptop. La inceput n-a mers deloc pentru ca am completat si campul "Service Name" din pagina de configurare si nu se conecta. Dupa ce am sters,a mers, dar numai pe desktop care are XP'ul ca sistem. Pe laptop, care a venit cu Vista instalat, n-am internet. Adica in reteaua formata din laptop, desktop si router ( in care intra net'ul de la airbites), laptop'ul vede router'ul si desktop'ul, pot sa transfer fisiere intre laptop si desktop ( si prin cablu si wireless), dar nu pot intra pe internet! Daca conectez laptop'ul direct la reteaua airbites, merge fara probleme!
What the hell is happening?    
Back to top

#7
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
Scuze ca ma bag si yo aici, as vrea sa imi iau un router wireless, poate chiar edimaxu asta, dar m-ar interesa si nu gasesc care e raza de actiune outdoor (as vrea sa il "leg" de un laptop asus x2 cu wireless incorporat, care e situat la 100-120m distanta) si nu stiu daca "bate" asa departe. Daca asta nu merge atat de departe imi puteti recomanda un alt model. merci.

#8
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Raza de actiune este ceva greu de apreciat.
Depinde de obstacolele interpuse intre sursa si destinatie.

#9
m4v3rick

m4v3rick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 14.11.2006
nu prea am obstacole, camp deschis, atat ca modemu ADSL e intr-o cladire, iar laptopu' in alta, foarte aproape de geam pe un birou, distanta dintre cladiri e undeva intre 100 si 120m in linie dreapta. Ce router wireles sa aleg ptr treaba asta, nu-mi trebe ptr trafic greu, doar web surf, mail si mess. Merge un edimax? sau sa ma orientez pe altceva?

#10
Kytana

Kytana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.10.2008
Buna tuturor!

Am si eu nevoie de ajutorul vostru cu o problemuta.. Am router wireless Edimax si de ceva timp imi tot da batai de cap..

Pentru a fi mai explicita.. Problemele au inceput in momentul in care nu se mai conecta la internet (am RDS, PPPOE), a mers o perioada cu conectare manuala, pana acum cateva zile cand nu il mai recunoaste deloc laptopul. La inceput nu se putea conecta, ramanea pe "Acquiring network address", iar dupa un reset total si un update, nu il mai vede deloc laptop-ul (am un laptop HP nc-8430).


Anyone any ideas?? Mentionez ca daca il conectez direct prin cablu, ma pot conecta la wireless pt a umbla la setari, internetul insa tot nu se conecteaza, iar eroarea este ceva de genul "Failed to disconnect PPPoE socket: 9 Bad file descriptor"

Multumesc anticipat! Si scuze daca a mai fost discutat...  ^_^

#11
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Schimba canalul wireless

#12
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,720
  • Înscris: 24.03.2002
din pacate ruterele edimax sunt f. destepte, au o raza de transmisie w-less f. buna, dar... nu prea sunt fiabile. Am patit de mai multe ori... eu am renuntat sa le mai folosesc.
Ce sa-ti maizic.. ia un alt laptop si vezi
da tot nu inteleg, cum adica nu il mai vede laptop-ul? raspunde la ping?

#13
caracal

caracal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 30.01.2007
Salutare! Am si eu un router Edimax BR-6204Wg si cautam niste update-uri la firmware. Am gasit versiunea 1.59 (eu aveam 1.48) pe pagina EDIMAX. Am luat, am dezarhivat, am intrat pe http://192.168.2.1, m-am dus la Update FirmWare, am selectat fisierul, mi-a zis sa astept, "OK", si asta a fost. Am incercat sa intru inapoi pe interfata web, s-a resetat! Am asteptat, dupa care am incercat iar. La fel! Ce se intampla? Stie cineva?

LE: Ah, si al meu nu arata ca in poza aia. Arata asa:

[ http://www.evomag.ro/imagini/Cache_Produse/BR-6204Wg.jpg.250.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by caracal, 27 October 2008 - 02:50.


#14
caracal

caracal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 30.01.2007
am gasit un mail de contact, le-am spus problema si mi-au trimis versiunea 1.51. s-a rezolvat

#15
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
In urma cu ceva timp mi-am achizitionat un Router Wireless  "EDIMAX Br6204Wg"
  Porturi:
- 4 x 10/100BaseT Fast Ethernet LAN
- 1 x 10/100BaseT Fast Ethernet WAN
  Securitate:
- Filtrare MAC
- Firewall
- WPA-TKIP, WPA-AES, WPA Radius
- Criptare WEP 64/128 biti
  Management: Web based
  Standarde:
- IEEE 802.11b
- IEEE 802.11g
  Utilizatori maximi: 253
  Memorie FLASH ROM: 2 MB
  Memorie (MB): 16
  Altele:
- Antena detasabila RP-SMA
- IP Sharing
- DHCP server
- WISP (Wireless Internet Service Provider)
- Virtual Server/DMZ
  Greutate (Kg): 0.32
  Dimensiuni (W x D x H mm): 187 x 100 x 30

Mi l-am instalat..acum am internet si pe pc veki dar si pe laptop (prin wlan ..acer extensa 5220)..
Toate bune si frumoase pana la oDC / Dc++ / StrongDC.. <_< Pe unele hub-uri nu ma pot conecta pe Activ iar pe unele merge sa ma conectez dar nu gaseste nimic la search, nu ma pot conecta pe niciun utilizator..merge doar pe Pasiv dar viteza e mult mai mica..la search gaseste ff putin..
Am inteles ca trebuie facut cv "port forward".. am mai citit eu ceva pe net..am facut ce`am facut dar tot nu am reusit..
Ma poate ajuta cineva va rog?:samui:
Multumesc anticipat.

Attached Files



#16
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
1. Setezi in dc++ port forward sau upnp cu niste porturi peste numarul 10.000
2. pt aceleasi porturi faci port forward ca aici: http://www.portforwa.../StrongDC .htm

Bafta!

#17
peticel11

peticel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 01.03.2009
Am incercat..dar tot nu am reusit.. lasa-mi un id de mess dak vrei..
Ms. Bft=;

Edited by Ravy, 05 March 2009 - 18:52.


#18
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 05.01.2006
Ce ai incercat practic?
Pune print screen-uri atat din dc++ cat si din router unde ai setat port forward.

Bafta!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate