Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Opticum h-h

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
vladut4

vladut4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 01.02.2008
salut stie careva daca opticum hh e bun si care e centrul astra 19 sau 3 a?

#2
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Motorul e OK. Satelitul la sud de Bucuresti e Badr 26E.

#3
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
opticum dm2800 este un H-H slab se forjeaza in 3-4 luni cat un strong DM2100 in 3-4 ani :D deci, atentie ce cumperi!

#4
vladut4

vladut4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdoktorofsat, on Oct 16 2008, 11:44, said:

opticum dm2800 este un H-H slab se forjeaza in 3-4 luni cat un strong DM2100 in 3-4 ani :D deci, atentie ce cumperi!



pai mie imi tre hellassat eurobird astra hotbird sirius si intelsat 1002

dar care e centrul astra 19 sau 3 a in maramures?

View Postdoktorofsat, on Oct 16 2008, 11:44, said:

opticum dm2800 este un H-H slab se forjeaza in 3-4 luni cat un strong DM2100 in 3-4 ani :D deci, atentie ce cumperi!



pai are garantie daca se buseste il schimb.

#5
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Din cite stiu eu, si Strong, si Opticum sint... Moteck, facute in Taiwan... Strong am folosit la greu, stiu ca e bun. Iar Opticum... stiu de la altii ca e OK, afar' de faptul ca e same brand. Dar trebe luata varianta cea mai puternica, si ei au vreo 3-4 clase de motoare H-H.


Pentru satelitul la sud, ia si tu lista cu satelitii si vezi care e mai aproape. Nu este un satelit la sudul fiecarui oras! Asa ca sau folosesti USALS, sau alte trucuri...

Edited by beo, 16 October 2008 - 10:52.


#6
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
vladut4 sa lamurim niste lucruri:

Ce antena vrei sa pui pe H-H ?

Cum a zis si beo puctul zero pe bucale e 26E iar pt MM e 23.5E dar pe tine asta nu te incalzeste, deci fixezi antena pe 26E pct cand o montezi!

Cel mai indicat e o antena intre 0,9m si 1,2 m dupa buget..antenele de firma gen Triax au un castig mai mare ca cele noname :)

#7
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Doctore... :) ma gindeam... poate ai si tu dreptatea ta. Chiar daca motoarele alea sint facute in acelasi loc, posibil sa fie un lot mai slab. Posibil ca Strongurile alea vechi sa fi fost facute mai bine facute. Who knows... Dar din ce stiu eu sint decente toate astea facute de Moteck.

#8
vladut4

vladut4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdoktorofsat, on Oct 16 2008, 11:58, said:

vladut4 sa lamurim niste lucruri:

Ce antena vrei sa pui pe H-H ?

Cum a zis si beo puctul zero pe bucale e 26E iar pt MM e 23.5E dar pe tine asta nu te incalzeste, deci fixezi antena pe 26E pct cand o montezi!

Cel mai indicat e o antena intre 0,9m si 1,2 m dupa buget..antenele de firma gen Triax au un castig mai mare ca cele noname :)


men farfuria e de 90 cm si am una dedolce si una pe digi si aia de digi are90 cm si  am pus cardul dolce in ecosmart si acuma dau aia de dolce jos si ramin cu o antena.Si cu asta vreau sa vad dolce  asrtsa 19,2 hotbirdul w2  sirius  intelsat 1002 si amos 2 si atit. stiu ca pe la noi era astra 3a sau asrta 19,2 centrul.

#9
beo

beo

    goldmember

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.05.2007
Of, nu asa se face! Motorul trebe sa stea pe sud! Parabola trebuie sa fie perfect aliniata pe bratul ala curb al motorului. Iar bratul motorului trebuie rotit (actionat, mutat, cum sa zic...) de pe pozitia zero (cu tot cu parabola) pina prinzi satelitul de referinta, unul puternic aproape de sud. Daca ai USALS, foloseste-l, nu stiu daca motorul ala are. Atunci iti mai trebe si un receiver cu USALS. Ala o sa calculeze cit trebe rotit bratul motorului in functie de satelit si locatie. Iar elevatia saletitului o fixezi din parabola. Mai e de reglat si latitudinea pe montura motorului. Daca nu USALS-ul ala, trebe know how.


LE: ... fara a uita ca pentru sisteme motorizate trebe un suport (teava) montat perfect verical...

Edited by beo, 16 October 2008 - 11:19.


#10
vladut4

vladut4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 933
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbeo, on Oct 16 2008, 12:14, said:

Of, nu asa se face! Motorul trebe sa stea pe sud! Parabola trebuie sa fie perfect aliniata pe bratul ala curb al motorului. Iar bratul motorului trebuie rotit (actionat, mutat, cum sa zic...) de pe pozitia zero (cu tot cu parabola) pina prinzi satelitul de referinta, unul puternic aproape de sud. Daca ai USALS, foloseste-l, nu stiu daca motorul ala are. Atunci iti mai trebe si un receiver cu USALS. Ala o sa calculeze cit trebe rotit bratul motorului in functie de satelit si locatie. Iar elevatia saletitului o fixezi din parabola. Mai e de reglat si latitudinea pe montura motorului. Daca nu USALS-ul ala, trebe know how.


LE: ... fara a uita ca pentru sisteme motorizate trebe un suport (teava) montat perfect verical...

motorul e dm 2400 si  latitudinea e la 47 gade si teava e verticala ca acolo e antena de digi si e pusa la boloboc.

#11
spany

spany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 05.10.2008

View Postdoktorofsat, on Oct 16 2008, 11:58, said:

vladut4 sa lamurim niste lucruri:

Ce antena vrei sa pui pe H-H ?

Cum a zis si beo puctul zero pe bucale e 26E iar pt MM e 23.5E dar pe tine asta nu te incalzeste, deci fixezi antena pe 26E pct cand o montezi!

Cel mai indicat e o antena intre 0,9m si 1,2 m dupa buget..antenele de firma gen Triax au un castig mai mare ca cele noname :)

Man,omul a spus clar ca sta in maramu...deci...S este 23,5,cat despre DM 2800 are rulmenti de metal si este cel mai bun H_H la ora actuala!

#12
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Salutare colegi!

Am si eu o intrebare referitoare la monturile astea H-H, in special Opitcum, inca n-am avut ocazai sa studiez vreunu in functiune si as dori sa folosesc dispozitivul pentru altceva si eram curios daca:

- fara un receiver, doar alimentat la 12-15V, prin apasarea scurta a butonului EST se duce pana la capatul de cursa hardware?

- dupa ce a ajuns la capat de cursa si se apasa butonul WEST, merge singur pana la celalat capat?

- daca in timp ce se roteste catre WEST si se apasa butonul de EST ce se intampla? Se opreste sau o ia inapoi catre limita estica?

- se pot seta limitele hardware la 45°west respectiv 45°est?

- cam in cat timp se roteste intre limitele de mai sus, adica 90°?

Va multumesc.

Edited by Berti, 20 November 2008 - 12:07.


#13
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 04.04.2008
Berti  ai un pm :)

#14
satcodx2002

satcodx2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 06.01.2007
Ce montură ați recomanda, merită diferența între Optibox - DM3800 (sub 200 lei cuTVA, mecanism metalic+ USALS dacă am înțeles bine) și Opticum - DM2400 (mai ieftin) ? Antena offset e de 0,9 m Al.
(sau ați recomanda altceva, de exemplu monturile de la Peruvision )?
Se poate folosi direct o astfel de montură cu un Smart TV cu tuner de satelit (n-am găsit date ce curent ar suporta un Samsung JS8500 de exemplu) ?
Sau e cam obligatoriu la utilizarea cu TVul un Interface box Strong - SRT DIGIBOX ??

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate