Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

DIGIMOBIL se lanseaza in .... Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#37
ionescu34

ionescu34

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.12.2008
problema este ca inginerii de la Huawei nu au reusit sa puna inca la punct core-ul pentru Spania. DigiMobil Romania este pe platforma NSN deci Blackhawk nu au treaba una cu alta.

Deci pe intelesul tuturor DigiMobil Romania nu are treaba cu DigiMobil Spania. Sunt practic 2 retele diferite,normal Spania este un MVNO doar ca echipamentele sunt in Romania.

Edited by ionescu34, 30 December 2008 - 12:49.


#38
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
E un inceput promitator pentru primul post. La tine chiar si daca postezi ontopic se vede de departe cine esti.
Tine-o tot asa daca nu vrei sa fii iar ......

#39
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Dar pentru cartele preplatite unde trebuie sa sun?

#40
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Cred că la numărul dn Spania..

#41
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
beah! As fi vrut s-o cumpuar de-aici ca din spania slabe sanse, asteapta mama de aproape 1 luna!

#42
jafpefata

jafpefata

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,700
  • Înscris: 26.09.2007
Mă întreb dacă or avea vre-un sediu în Spania. :huh:

#43
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Daca merg etreaba ca la "portarile de numere" o sa-mi creasca urechile, sa zbor sa vb cu mama direct.

Edited by parintily, 30 December 2008 - 21:24.


#44
Annalyzer

Annalyzer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 21.10.2005
Am sunat la 031.400.64.22 si mi-au spus ca deocamdata promoveaza serviciul; el nu s-a lansat înca pe piata/nu e disponibil si e posibil sa se lanseze luna aceasta. In Spania se vor vinde numai cartele pre-pay si in România abonamente de 3 sau 5 euro (la incheierea abonamentului se ofera un telefon, cel de la abonamentul de 5 euro fiind mai bun decât celalalt - asta fiind singura diferenta între abonamente). Cei care au cartele pre-pay vorbesc cu 5 centi/minut intre Spania si Romania in reteaua digi, iar cei cu abonamente cu 4 centi/minut între cele 2 doua tari tot în reteaua digimobil; desigur toate tarifele sunt diferentiate intre abonament si cartela. Cei din Spania pot folosi cartele digi în orice telefon 3G necodat (parca a zis si 2G la telefon, dar nu mai sunt sigur).

#45
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostAnnalyzer, on Jan 5 2009, 18:08, said:

Cei din Spania pot folosi cartele digi în orice telefon 3G necodat (parca a zis si 2G la telefon, dar nu mai sunt sigur).
In Spania va merge si in telefon 2G; in Romania, evident nu.

#46
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
Nu stiu cate abonamente vor vinde in Spania.Majoritatea romanilor au cel putin un abonament pe o retea spaniola,nu vor mai avea nevoie de inca unul.Cartele reincarcabile se vor cumpara pentru a suna omul din cand in cand acasa.Eu de exemplu nu imi fac abonament deoarece traind acolo nu ma avantajaza decat daca sun in romania.Si sincer,nu sun zilnic.Daca eram disperat sa tin legatura cu romania zi de zi,ramaneam acasa,nu mai plecam.Iar ca sa sun pe mobil in spania,apel care este cel mai des folosit,mi-e camscump la 12 centi+TVA.Daca l-ar face 10 centi cu TVA inclus,probabil ca m-as baga si la abonament,dar cum cel mai mult usn pe mobilele spaniole,pentru a suna o data la 2 saptamani,jumatate de ora in romania,nu merita.

#47
mihaela13chivu

mihaela13chivu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.01.2009

View Postparintily, on Dec 30 2008, 21:14, said:

Dar pentru cartele preplatite unde trebuie sa sun?

Nr +34914841769 e cu tarif special in Sp, alte variante sunt 0034.642.222.642 sau din Ro 031.400.64.22

Sediul central in Sp e in Madrid, Alcobendas, Avenida  de la Vega 15, edificio 3, 4 izquierda cod postal 28108, dar sunt distribuitori in aproape toate provinciile, cartelele inca se ofera gratuit celor de acolo, cu un crediti initial de 3 sau 5 euro, dupa care se pot reincarca de la locutorii..

;)

View PostHogfather, on Dec 30 2008, 10:34, said:

face cineva o scanare la stelutele alea mici de sub tarife din prima poza pusa mai sus.
Ca sunt inca niste centi acolo.
Tarif stabilire apel se numeste, ce e ala?


In Sp se practica la toate companiile de telefonie taxa de stabilire apel, adica primul minut se taxeaza mai mult..

View Postcatalinman, on Oct 15 2008, 11:17, said:

folositi voip cumva ?:P ca alta solutie mai ieftina nu vad, iar tu oricum din tara daca ai sau ai avea rds.tel sau digi mobil ai vorbi cu ei cu 8 centi minutul daca au fix si 18 centi minutul daca au doar mobil :)

Nu folosesc voip, iar daca suni din Rdstel sau DigiMobil in Sp pe cartela respectiva tariful e de 5centi

#48
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View Postmihaela13chivu, on Jan 12 2009, 23:45, said:

In Sp se practica la toate companiile de telefonie taxa de stabilire apel, adica primul minut se taxeaza mai mult..
Umm... nu: e setup fee, nu e vorba ca 'primul minut se taxeaza mai mult'. In primul rand ca vorbim aici de taxare la secunda. Adica sa zicem ai 10c setup fee, 10c/minut, vorbesti 9 secunde: esti taxat 11.5c (10c setup fee, 1.5c corespunzator celor 9 secunde)

#49
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Unii mai intreprinzatori deja incearca sa profite de comisioane:
http://www.digimobil.net

#50
alfaromeo

alfaromeo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.09.2003
Si va imaginati ca in Spania DigiMobil va avea semnal peste tot.Nu vor fi probleme ca in Romania ca in nenumarate localitati nu exista semnal.Asta pentru ca beneficiaza de reteaua de la Telefonica,lider in Spania si America de Sud.

#51
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
E adevarat ca s-au dat drumul si la abonamente de 3 si 5euro in RO pt Digi - Spania? Nu inteleg ce telefon diferit ar putea fi la abon. de 5euro si de ce. Am gasit si blogul asta despre cartelele din Spania:

Quote

Printr-un cumul de situații favorabile, am intrat și eu în posesia unei cartele SIM cu număr de digi.mobil, ramură de telefonie mobilă a RDS din Spania. Dacă nu se dădea scenariul fortuit mai aveam de așteptat timp bun. Rămâne astfel confirmat că RDS a fost inexplicabil luat prin surprinde de cerere. Nu am vorbit încă în România să văd valoarea în minute vorbite a celor 5 euro inițiali.
Am observat doar că SIM-ul conține o aplicație pentru a comuta între numărul de românia, numărul spaniol și roaming.  Funcționează pe Movistar. Mai m-a surprins și serviciul de clienți 1200 unde o româncă îți comunică într-o spaniolă “nu-mai-anda” că este posibil că prezenta conversație să fie înregistrată. Am zâmbit.
Cu siguranță dacă utilizarea cartelei pentru apeluri în România este rentabilă, lipsa de strategie a RDS, website-ul, serviciul de clienți vor deveni chestii ignorabile.


#52
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Abonamentele 'de Spania' se vand doar in Romania; telefonul e diferit fiindca stie si GSM (altfel ar fi mai greu cu acoperirea in Spania).

#53
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
pe cand digi si in italia ?:D

#54
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,386
  • Înscris: 20.10.2006
Ce te face sa crezi ca nu este posibil ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate