Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Anticonceptionale - Riscuri

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#55
baby doll

baby doll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.08.2005

cprogrammer2005, on Sep 3 2005, 23:55, said:

Exact ! Difera de la femeie la femeie ! Sper sa nu faci parte din procentul de femei sensibile la anti-conceptionale.Si prietenul tau unde-i ? De ce nu te ajuta ? Ori e un idiot ori probabil e un copil iar tu l-ai dezvirginat pe el si iai dat si vreo boala sarmanului. :puke:

<{POST_SNAPBACK}>


ce pesimist esti!
unde e prietenul meu?....la fiecare consultatie e...fie ca e la ginecolog sau la banalul doctor de familie...el a fost alaturi de mine de fiecare data>:P...nu stiu de unde ai scos.."De ce nu te ajuta ?"..am zis eu ca m-a parasit?...daca caut raspunsuri si sfaturi pe acest forum inseamna ca vreau sa ma informez in plus..nu ca nu ma ajuta...daca de la asta te-ai luat...
Nu este bolnav nici unul dintre noi!!...Ai auzit vreodata de incredere??
ps: nu a luat nimic de la mine!!....eram virgini amandoi...dar daca tu crezi ca se poate lua ceva asa...problema ta;)

#56
Flynn

Flynn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.08.2005

cprogrammer2005, on Sep 3 2005, 23:55, said:

Exact ! Difera de la femeie la femeie ! Sper sa nu faci parte din procentul de femei sensibile la anti-conceptionale.Si prietenul tau unde-i ? De ce nu te ajuta ? Ori e un idiot ori probabil e un copil iar tu l-ai dezvirginat pe el si iai dat si vreo boala sarmanului. :puke:

<{POST_SNAPBACK}>


Mai esti chiar culmea!!! Dupa ce ca dezinformezi, spunand tot felul de tampenii, mai si jignesti!
:ciocan:  :ciocan:  :ciocan:
Baby doll, nu-i mai raspunde, nu se merita... trust me.

#57
cprogrammer2005

cprogrammer2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 29.07.2005

Flynn, on Sep 4 2005, 00:05, said:

Mai esti chiar culmea!!! Dupa ce ca dezinformezi, spunand tot felul de tampenii, mai si jignesti!
:ciocan:  :ciocan:  :ciocan:
Baby doll, nu-i mai raspunde, nu se merita... trust me.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu o jignesc absolut deloc ci ma chinui sa-i deschid ochii,ea vede viata in roz,tre' sa stie ca nu-i chiar asa.Intr-adevar imi cer scuze,n-am stiut ca prietenul ei o sprijina.Bravo lui,inseamna ca o iubeste.

Edited by cprogrammer2005, 04 September 2005 - 00:19.


#58
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
lasati copchilu' in pace, ca mie asta chiar mi-a placut:

cprogrammer2005, on Sep 4 2005, 00:43, said:

Cunosc o gramada de femei care au luat o singura data si li s-au dereglat hormonii.

o singura data! adica o singura bulinuta de-aia mica, alba?  :rolleyes:  si le-au luat-o razna hormonii? care? aia tiroidieni?

tu spune-i prietenei tale (acum vorbim ipotetic, intelegi tu) sa nu ia, oricum n-are nevoie, avand in vedere timpul lung pe care-l petreci in fata calculatorului. poate de impotenta scapi, da' de sterilitate sigur nu!

(pentru altii cu acelasi IQ  ca si xxx2005: ultimul paragraf e un pamflet si va fi interpretat ca atare!)

#59
remedayin

remedayin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 06.04.2004
<off topic>
marog, ca un simplu reader ce sunt si care de, din lipsa de sfaturi pertinente ma abtin, nu pot spune decat ca observ mania unora gen copilasu2005 de a se da atotstiutori
ma intreb si eu retoric ce incearca ei sa compenseze spargandu-se in figuri pe un forum despre educatie si teme sexuale  :naughty:
so dear baby, grow up or just grow it  :naughty: . Mai mergi si tu in lume, mai suge putina tata, mai invata, si te intorci la noi om educat, ca momentan mai bine ne scutesti
si da, am citit destule din posturile tale, nu e o impresie care rezulta din analiza a 10 cuvinte.
</off topic>

Edited by remedayin, 06 September 2005 - 00:00.


#60
John Lee

John Lee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.06.2005
Nu mai deschid un nou topic, pentru ca problema mea este legata tot despre anumite riscuri legate de anticonceptionale.

Prietena mea a inceput sa ia anticonceptionale de luna trecuta pe 16 august. Ciclul i-a venit din nou pe data de 9 septembrie, Åƾi pe 13 a inceput sa ia a doua serie de pastile. In fiecare seara la ora 11 le ia. Aseara nu le-a mai luat... a uitat. Le-a luat a doua zi la ora 14:30. Pe prospectul pastilelor (vorbim de Logest) scrie ca trebuie luate in fiecare zi cam la aceeasi ora, dar daca se uita cumva de ele, trebuie luate cu maxim 12 ore de la ora obisnuita. In cazul nostru au trecut mai mult de 12 ore din pacate. Ultima data am facut prostioare Duminica, eu atunci am terminat in ea. Acum astept de la voi cateva opinii, despre cat de mari sunt sansele ca ea sa ramana insarcinata... Adica intr-un fel astept sa ma linisteasca cineva de aici... daca nu macar dati-mi niste sfaturi cu privire la cine sa intreb mai specializat (adica unde as putea suna de exemplu...)
As mai adauga ca ea avea ciclu din 28 in 28 de zile, pana cand a inceput sa ia pastilele. Acum, ar trebui sa-i vina tot dupa 28 de zile nu? (In perioada cand nu mai ia pastile (in cele 7 zile cand nu se iau))

Multumesc.

PS Sper sa fi fost destul de coerent si sa se poata intelege problema mea.

Edited by John Lee, 20 September 2005 - 14:22.


#61
73437

73437

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,046
  • Înscris: 29.04.2004
@John... teoretic, riscurile au crescut însă nu foarte mult. Daca ultima oara ati aut relatii sexuale duminica, înseamnă că era în a 10-a zi a ciclului... plus că folosiți anticoncepționale, nu cred că sunt șanse reale de sarcină.. însă așteaptă și alte păreri înainte de a te bucura...  :P

#62
Camy19

Camy19

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2006
Cat de eficiente sunt anticonceptionalele locale?si ce ati auzit de ele,in special de Pharmatex crema vaginala?

#63
lolalove

lolalove

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.03.2006
Pe linga diverse efecte benefice (in diverse patogogii), anticonceptionalele sint incriminate in producerea CANCERULUI DE SIN , mastoza fibro-chistica care e stare precanceroasa intr-un procent semnificativ sin cazuri, hipercoagulabilitae sangvina(demonstrat), + tutun (>virsta de 40 ani) -trombi intravasculari.

#64
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postlolalove, on Mar 9 2006, 13:30, said:

Pe linga diverse efecte benefice (in diverse patogogii), anticonceptionalele sint incriminate in producerea CANCERULUI DE SIN , mastoza fibro-chistica care e stare precanceroasa intr-un procent semnificativ sin cazuri, hipercoagulabilitae sangvina(demonstrat), + tutun (>virsta de 40 ani) -trombi intravasculari.
Cine le incriminează?

#65
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 07.12.2002
Rezultatele cercetarilor.

#66
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
am "dezgropat" topicul fiindca nu vreau sa deschid unul nou. ma intereseaza cum sta treaba cu planningul familial, in sensul ca eu iau Jeanine la recomandarea medicului de la cabinetul din Municipal( deh, era aproape de facultate), numai ca mereu le platesc. Stiam ca cei de la planning dau ac gratuit.Si ce e si mai hilar e ca la ei costa 300.000, iar de la farmacie la iau cu 270. Stiu ca nu e mare diferenta, dar...este. Deci, exista o lista cu ac gratuite?Exista un plafon or something? Cum se dau  gratuit daca de fapt  le platesti?
Apoi, o alta intrebare ar fi: prietena mea vrea sa se apuce si ea sa ia. Urmeaza sa mergem maine la acelasi cabinet (de la municipal). Treaba e ca ea are hepatita B cronica. Poate sa ia? Adica are rost sa mai mergem pana acolo?

#67
Peacekeeper

Peacekeeper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 08.01.2005
Nu mai stiu foarte exact, dar parca atunci cand probele hepatice sunt in prezent normale , teoretic ar putea sa ii prescrie doctorul, dar de preferat ar fi sa nu mai streseze ficatul. Oricum o vizita pana acolo nu strica.

#68
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006

Quote

Treaba e ca ea are hepatita B cronica. Poate sa ia?

NU.
Anticonceptionalele sint interzise pentru oamenii care au probleme cu ficatul..

#69
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
prietena mea a renuntat sa mai mearga la planning. ea dorea sa ia ac pentru a renunta la prezervativ, pe care "nu-l suporta prietenul ei", cel care i-a sugerat sa inceapa sa ia asa ceva ( nu mai zic cat mi-a luat sa ii bag in cap faptul ca NU poate sa si le ia dupa ureche)  :death: prieten care nu stie ca ea are HVB. am incercat  sa-i explic faptul ca el ar trebui sa stie asta, insa ea a decis sa nu-i spuna si sa-i spuna ca cei de la planning i-au spus ca nu poate lua ac, fara nici un motiv anume.  :deadtongue: Sunt total impotriva, dar e viata ei si relatia ei si face ce vrea in definitiv...
multumesc pentru raspunsuri.
despre ac gratuite nu stie nimeni nimic?

Edited by rox, 26 July 2006 - 13:03.


#70
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postrox, on Jul 26 2006, 14:02, said:

despre ac gratuite nu stie nimeni nimic?




tot ce stiu e ca in general (zic asa fiindca eu numai de astea am auzit, poate sunt cabinete care dau si altceva) e vorba de lo-femenal, unele care mie personal nu-mi inspira incredere. plus ca am inteles ca ti se dau doar pentru o luna, si se poate intampla sa-ti spuna "ne pare rau, luna asta nu avem". ce faci? le intrerupi sau le schimbi? (in farmacii nu le gasesti, sa zici "las' ca le cumpar luna aia").



daca tu ai indicatii clare numai si numai pentru Jeanine, asta este, le iei (nu pricep de ce nu le iei din farmacie daca tot sunt mai ieftine); dar daca nu mi-a scapat mie ceva, tu esti o fata tanara si sanatoasa, care nu cred c-ar avea probleme de la unele sub suta de mii. astea chiar nu-s prohibitive, nici macar pentru un buget de studenta. daca analizele sunt ok si n-ai antecedente eredocolaterale de speriat, poti incerca.



daca mai e nevoie de o concluzie: in locul tau as renunta la ideea de gratuitate.

#71
AditXa

AditXa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.07.2006
Va pot impartasi propia mea experienta:

Am avut probleme inca de la 12 ani cu oavarele mele, care 2 luni functionau, 6 luni nu. Prima data mi-am facut un ecograf la 13 ani, ca sa se linisteasca mamica mea ca nu am chisturi, sau vreo malformatie.
De si am urmat tratamente, pana la 17 ani tot nu s-a rezolvat "problema". Doctorii motivau faptul ca nu sunt atenta eu si racesc prea des...ma rog.

In final am ajuns sa iau anticonceptionale ca si tratament (nu-mi incepusem inca viata sexuala), la recomandarea doctorei Diane35 de la Schering.

Initial mi-a recomandat sa le iau un an dupa care nu voi mai avea nici o problema, zis si facut . Le-am luat un an, am avut migrene groaznice si crize de nervi. LE-am intrerupt s-au intrerupt si durerile de cap si nervii :)

Ciclu continua sa-mi vina neregulat, la intervale mari de timp cu menstre chiar de 14 zile!!!

Am reluat trantamentul cu Diane35 pentru inca trei ani. In aceasta perioada pe langa faptul ca am avut dinnou acele migrene, am inceput sa am si dureri la picioare, edeme si m-am si ingrasat 20 KG :( .

De 4 luni am intrerupt tratamentul du Diane, nu s-a remediat problema pentru care am luat pastilutele, in schimb am slabit 15 Kg, sunt super vesela si incet incet vad ca nici picioarele nu ma mai deranjeaza...

Concluzile le trageti voi, eu nu consider ca era necesar sa le iau. Aceste pastile au cea mai mare cantitate de hormoni, deaceea se si recomanda ca tratament...

Pe partea de contraceptie insa nu am avut probleme, niciodata - doar ca pe perioada administrarii lor a scazut si libidoul  :rolleyes:

#72
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
ah, la mine lucrurile merg mult mai bine decat m-as fi asteptat initial. Eu am inceput sa le iau din cauza sindromului de ovar polichistic. doctorita mi-a spus ca ma vor ajuta mult la reglarea menstruatiei, la curatarea tenului, la mai multe lucruri. si surprinzator chiar asa a fost. in prima luna a fost un circ...un fel de menstra continua ( dar ma avertizase), apoi lucrurile s-au aranjat cum nu se putea mai bine. adio dureri, menstre de o saptamana, acnee, si toate celelalte. cand m-am apucat sa le iau aveam 63 kg. acum am 55  ^_^ nu stiu unde e pofta aia de mancare, retentia de apa, si tot ce mai pot cauza, insa slava domnului la mine nu.:) sunt foarte multumita cu Jeanine si am de gand sa le ma iau pana..nu stiu pana cand, toata viata daca s-ar putea :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate