Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Anticonceptionale - Riscuri

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#37
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.01.2005

iriwdir, on Feb 16 2005, 15:18, said:

Si mai am si eu o intrebare... A spus cineva mai devreme ceva despre cabinetele SECS. Eu stiam unul la Leu-Apaca.. Numai ca tocmai am aflat ca s-a desfiintat. Poate cineva sa imi spuna unde pot gasi altul? Please

<{POST_SNAPBACK}>


Dupa cate stiu eu, mai eu unul in cadrul Spitalului Panait Sarbu.

#38
aleka008

aleka008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 19.01.2005

Hawkie, on Feb 16 2005, 20:18, said:

Si totusi...chiar toate anti-conceptionalele scad dorinta sexualã ? La toate femeile ?
Prietena mea ia Marvelon de vreo 3 luni dar nu mi s-a pãrut cã i-ar fi scãzut apetitul, uneori chiar dimpotrivã ...  :naughty:

<{POST_SNAPBACK}>


   Nu poti generaliza... eu iau de aproape un an si nu mi-a scazut apetitul decat dupa ce am citi posturile voastre.. ca femeile voastre nu prea mai au chef de harjoneala..  :inlove:

#39
vulpoaica

vulpoaica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2005
de obicei refuzam anticonceptionalele pentru ca nu cunoastem prea multe despre ele. la sfatul prietenului meu (care stia o multime de lucruri despre ele!) am inceput sa le iau. dar, nu inainte de a lua informatii de pe internet si dupa ce am consultat medicul, care mi-a recomandat pastilele carepareau a mi se potri mai bine. in prima saptamana am avut dureri de cap, dar au trecut. in rest, ma simt foarte bine. le iau de 6 luni. nu mi-am pierdut apetitul sexual, sanii mi s-au marit putin ( nu va asteptati la miracole  :worthy: ). in ceea ce priveste ingrasatul... nu pastilele ingrasa! provoaca o usoara senzatie de foame, dar o puteti ignora... prin urmare mancarea ingrasa, nu pastilele!

#40
salsera

salsera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.04.2005
Eu am schimbat o gramada de pastile, la recomandarile medicilor!

Toate, dar absolut toate, fara sa conteze ce anume combinatie de hormoni contineau, mi-au produs dureri de cap ingrozitoare, greata si ameteli.

#41
vulpoaica

vulpoaica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2005
De obicei medicii intreaba de anumite boli: de inima , de ficat etc. Se intereseaza si de problemele de sanatate ale parintilor, care ar putea fi ereditare. Ca orice pastile au efecte adverse si pot dauna chiar grav daca ai anumite probleme. Poate ai unele probleme de sanatate de care nu stii, si pastilele iti fac mai mult rau. In acest caz, nu trebuie sa continui. Foloseste alta metoda. Ma durea capul cam vre-o ora dupa ce luam pastila (cam tare ce e drept), dar cum am spus a durat doar o saptamana. In primele doua luni, mi-a fost greata doar in prima zi a ciclului. Daca mi-ar fi facut rau (mai tare decat atat, cu siguranta m-as fi oprit).  Dar, le accept pentru beneficiile lor: stiu ziua precisa in care vine( pot calcula cu luni de zile inainte), durata si fluxul s-au redus, nu mai am dureri ingrozitoare ( nu ma mai ajutau nici pastilele impotriva durerii), si ceea ce este mai important este ca nu mai am depresii. Doua saptamani inainte sa imi vina, eram la pamant, plangeam in continuu, pesimism care atingea extrema... Este unul dintre simptomele PMS, care nu apare la toate femeile sau apare in forme mai usoare sau mai accentuate. Asa ca daca manifestati asemenea stari, nu le puteti explica si va afecteaza viata sociala, ganditi-va si la anticonceptionale. Nu uitati insa care este rolul lor principal!

Edited by vulpoaica, 14 April 2005 - 22:49.


#42
vulpoaica

vulpoaica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2005
Partea cu marirea sanilor e legata de faptul ca m-am ingrasat 2kg. in 6 luni.  Senzatia de foame mi-a provocat-o pastilele si eu i-am dat ghes. Nu se vede diferenta, ca oricum eram slaba.

Pastilele nu trebuiesc asociate cu fumatul. In acest caz devin periculoase!

#43
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

salsera, on Apr 14 2005, 16:50, said:

Eu am schimbat o gramada de pastile, la recomandarile medicilor!

Toate, dar absolut toate, fara sa conteze ce anume combinatie de hormoni contineau, mi-au produs dureri de cap ingrozitoare, greata si ameteli.

<{POST_SNAPBACK}>


reactia ta era pe fond nervos...

#44
vulpoaica

vulpoaica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.04.2005
Pt. salsera. Nu era pe fond nervos. Am consultata un psiholog si mi-a spus ca sunt ok. Documenteaza-ta despre sindromul pms si ai sa vezi ca in cazuri rare, pot aparea si asemenea manifestari. Anticonceptioanalele reduc aceste efecte. Deocamdata am avut parte numai de beneficii, de curand insa am descoperit care este partea pe care nici un medic nu ti-o va spune.

Se spune ca pastilele formeaza o bariera care impiedica fecundarea ovulului.

De fapt, impiedica fixarea ovulului pe peretele uterin. Ovulul este fecundat, se formeaza un embrion care traieste 2-3 zile si pentru ca nu se fixeaza pe perete, nu are cum sa se hraneasca si prin urmare moare. In perioada menstruatiei, se elimina acest ovul si nici macar nu stim ca am fost... insarcinate! Se numeste in termenii de specialitate "avort prematur".

Femeile ar trebui sa fie foarte bine informate, inainte de a lua conceptionale, pentru ca una este sa se spuna ca protejeaza impotriva sarcinii, si alta ca sarcina nu este lasata sa se dezvolte.

#45
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
- lista aceea mult ceruta, fara pretentia de a fi completa:

unele antiepileptice (carbamazepina, fenitoina, fenobarbital, primidona), unele antireumatice (fenilbutazona), unele antibiotice antituberculoase (rifampicina) sau medicamentele cortizonice, antiastmaticele, ampicilina, tetracicline, cloramfenicol, neomicina, sulfonamide, barbiturice.

- fumatul + contraceptivele orale este foarte periculos la femeile in varsta de peste 35 de ani

- se presupune (nu este demonstrat categoric) ca favorizeaza cancerul de san, pe cel de col uterin (dar aici majoritatea studiilor spun ceva de genul "in asociere cu papilomavirusul creste riscul de 4 ori"; dar trebuie mentionat ca acest virus in sine este considerat cancerigen; explicatia cred ca e ca atunci cand o femeie foloseste anticonceptionale nu mai utilizeaza prezervativul, deci creste mult riscul transmiterii acestui virus; fara virus nu s-a prea demonstrat).
ar avea rol protector fata de cancerul ovarian si de corp uterin (adica uterul in sine, colul fiind o entitate aparte care se comporta diferit)

- pilulele nu ingrasa; cresc apetitul - si e treaba femeii cum se controleaza. (eu nu m-am ingrasat deloc, si iau de ceva anisori, dar din pacate nu mi s-au marit nici sanii  :)  )

- se recomanda o pauza de o luna - doua la interval de aproximativ 2 ani.

#46
dbeschieru

dbeschieru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2005
hey,
eu iau pilule de 5 ani:am inceput cu Mercilon, si mi-a mers f bine:n-am avut nici un fel de probleme.Sg inconvenient poate faptul ca am slabit cam 5-7 kg, dar medicul meu ginecolog a spus ca e f putin probabil sa fie din cauza asta...desi nici restul de analize si consultatii n-au gasit vreo explicatie la scaderea mea in greutate.
In al treilea an, dupa un alt consult am inceput sa iau Marvelon, aceeasi firma_Organon_, doar un continut mai mare de hormon. Tot nu am castigat in greutate, iar din februarie am inceput sa am un disconfort la nivelul sanilor. Ginecologul m-a sfatuit sa ma intorc la Mercilon, recomandat in cazul unor astfel de probleme, ceea ce am si facut, deoarece luasem in trecut si stiam ca imi "prieste".
Surpriza...apetitul sexual mi-a scazut simtitor, lucru ce a provocat si un stress in viata mea de cuplu, de altfel ff implinita. E adevarat, cu sanii mi-am revenit imediat, dar ce ma fac mai departe... Chiar nu am chef...f rar poate...si partenerul trebuie sa se straduie.culmea ca nici nu mi-am dat seama ca mi se trage de la asta, cautam alte explicatii si nu gaseam.
Ma gandesc acum sa ma schimb pe altceva...dar medicul mi-a zis ca nu e bine sa le schimb prea des...afecteaza ficatul.
Am auzit ca Yasmine sunt f bune, si nici nu ar afecta libidoul!
Ma poate ajuta cineva, care le-a luat, sa-mi spuna daca intr-adevar sunt mai bune?
Multumesc.

#47
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
anticonceptionalele in general au risc de afectare hepatica, fie ca iei acelasi preparat, fie ca il schimbi. ma surprinde ca un medic ti-a recomandat sa eviti schimbarea unui preparat pe care il tolerezi mai putin bine.

despre Jasmine - te rog nu mai intreba pe net, nu-l lua decat sub atenta supraveghere medicala, e un contraceptiv de generatie mai noua si in unele tari inca e controversat, sustinandu-se ca prezinta risc trombo-embolic mai ridicat decat altele (adica risc de tromboflebita, de accidente vasculare cerebrale, de infarct, in special daca e asociat cu fumatul, insa si in lipsa acestuia).

#48
cprogrammer2005

cprogrammer2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 29.07.2005
Ia anti-conceptionale si te vad eu peste 10 ani de 200 Kg cu un puradel mutant.Tu nu ai idee la ce risc te expui  :huh:  :confuzzled:

#49
baby doll

baby doll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.08.2005

cprogrammer2005, on Sep 3 2005, 23:35, said:

Ia anti-conceptionale si te vad eu peste 10 ani de 200 Kg cu un puradel mutant.Tu nu ai idee la ce risc te expui  :huh:  :confuzzled:

<{POST_SNAPBACK}>


atunci cum de doctorul mi-a prescris anti-conceptionale??
am citit forate multe chestii despre anti-conceptionale..si stiu ca iti dau pofta de mancare...dar nu o sa se cunosca la 45 de kg ale mele..e chiar bine venit:P
sunt atatea femei care au luat anti-conceptionale si au nascut copilasi normali...nu stiu de ce vorbesti de mutanti:(

#50
cprogrammer2005

cprogrammer2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 29.07.2005
Cunosc o gramada de femei care au luat o singura data si li s-au dereglat hormonii.Intrebare : Tu vrei sa mananci varza toata viata ca sa te mentii la o greutate "normala cat de cat" de ~80 kg la ~1.70 ? <_<  Ma indoiesc ca da ;)

Si pe doctor chiar nu-l intereseaza de tine  :death:  Mai sunt multe adolescente ca tine,deci pentru doctor ii ceva normal sa se grabeasca sa scape de tine  :death:

Edited by cprogrammer2005, 03 September 2005 - 23:44.


#51
Flynn

Flynn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.08.2005

baby doll, on Sep 3 2005, 23:39, said:

atunci cum de doctorul mi-a prescris anti-conceptionale??
am citit forate multe chestii despre anti-conceptionale..si stiu ca iti dau pofta de mancare...dar nu o sa se cunosca la 45 de kg ale mele..e chiar bine venit:P
sunt atatea femei care au luat anti-conceptionale si au nascut copilasi normali...nu stiu de ce vorbesti de mutanti:(

<{POST_SNAPBACK}>


Nu-l baga in seama...  :console:  . Habar n-are despre ce vorbeste.

cprogrammer astea sunt pt tine  :ciocan:  :ciocan:  :ciocan: . Decat sa spui aberatii mai bine taci.

#52
cprogrammer2005

cprogrammer2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 29.07.2005

Flynn, on Sep 3 2005, 23:44, said:

Nu-l baga in seama...  :console:  . Habar n-are despre ce vorbeste.

cprogrammer astea sunt pt tine  :ciocan:  :ciocan:  :ciocan: . Decat sa spui aberatii mai bine taci.

<{POST_SNAPBACK}>


Nu sunt aberatii   <_<  E realitatea.

#53
baby doll

baby doll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.08.2005

cprogrammer2005, on Sep 3 2005, 23:43, said:

Cunosc o gramada de femei care au luat o singura data si li s-au dereglat hormonii.Intrebare : Tu vrei sa mananci varza toata viata ca sa te mentii la o greutate "normala cat de cat" de ~80 kg la ~1.70 ? <_<  Ma indoiesc ca da ;)

Si pe doctor chiar nu-l intereseaza de tine  :death:  Mai sunt multe adolescente ca tine,deci pentru doctor ii ceva normal sa se grabeasca sa scape de tine  :death:

<{POST_SNAPBACK}>


ok...iau si mi se deregleaza hormonii..cum spui tu...dar nu ma afecteaza pe mine chestia asta..ok?....ti-am zis...pentru mine ar fi chiar bine sa ma mai ingras....
ps: nu-ti fa griji pentru mine...nu am sa mananc varza ca sa ma mentin...nu o sa fie nevoie...oricum faza cu ingrasatul difera de la femeie la femeie:P

#54
cprogrammer2005

cprogrammer2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 29.07.2005

baby doll, on Sep 3 2005, 23:50, said:

ok...iau si mi se deregleaza hormonii..cum spui tu...dar nu ma afecteaza pe mine chestia asta..ok?....ti-am zis...pentru mine ar fi chiar bine sa ma mai ingras....
ps: nu-ti fa griji pentru mine...nu am sa mananc varza ca sa ma mentin...nu o sa fie nevoie...oricum faza cu ingrasatul difera de la femeie la femeie:P

<{POST_SNAPBACK}>


Exact ! Difera de la femeie la femeie ! Sper sa nu faci parte din procentul de femei sensibile la anti-conceptionale.Si prietenul tau unde-i ? De ce nu te ajuta ? Ori e un idiot ori probabil e un copil iar tu l-ai dezvirginat pe el si iai dat si vreo boala sarmanului. :puke:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate