Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Anticonceptionale - Riscuri

- - - - -
  • Please log in to reply
291 replies to this topic

#271
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
nu e nevoie de protecție suplimentară, nici azi, nici în săptămâna în care nu ia pastilele.

#272
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Mulsumesc! :arigato:

#273
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Revin cu inca o problema... prietena mea a luat in seara asta pastila de diane35 la ora 8 si pe la 10 i s-a facut rau si a vomat... Ce riscuri exista avand in vedere ca ieri seara am facut sex si nu stiu daca a vomat sau nu pastila? Ea s-a gandit sa ia maine inca o cutie si la 8 seara sa ia si pastila din seara asta. Ce sugestii aveti?

#274
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Imi raspunde si mie cineva? Deci nu am mai facut cum s-a gandit ea...am considerat ca a luat pastila in seara aia (chiar daca a vomat), si a continuat in mod normal. Va rog :)

Edited by Loox, 30 June 2009 - 08:40.


#275
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
riscul nu e pentru sexul de ieri, ci pentru cel de azi :D

în prospectul oricărei AO ai, în principiu, cam tot ce trebuie să știi, în caz că are diaree, ia antibiotic, vomită, uită pastila, etc. Spune-i să nu-l arunce, și să-l citească. De obicei dacă se întâmplă așa ceva, se mai înghite o pastilă cât de repede; dacă trec 24 de ore de când trebuia luată, nu se mai ia, se continuă normal, cu protecție suplimentară vreo două săptămâni.

edit: ca teorie, pastila se absoarbe din stomac în juma' de oră, dacă n-a mîncat, și o oră, dacă a mâncat. Din stomac trebui să treacă prin intestin înainte de a intra în circulația sanguină și a-și face efectul. Deci, pe scurt, dacă vomită la mai mult de o oră după ce a luat pastila, e ok. Dacă are diaree la mai mult de 4-5 ore după pastilă, e ok.

Edited by adadoi, 30 June 2009 - 08:44.


#276
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
In cele doua ore ar fi trebuit sa treaca pastila de stomac. Depinde si cat a vomat, daca a vomat tot ce a mancat in ziua respectiva sau doar niste secretii gastrice.

A continuat in restul zilelor cu pastilele? In ce zi era? Daca era mai tarziu de a 15-a pastila slabe sanse sa fi aparut ovulatia la o singura greseala de administrare.

#277
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postadadoi, on 30th June 2009, 09:41, said:

riscul nu e pentru sexul de ieri, ci pentru cel de azi :D
edit: ca teorie, pastila se absoarbe din stomac în juma' de oră, dacă n-a mîncat, și o oră, dacă a mâncat.
Pai in seara/ziua aia cand a vomat, nu am facut nimic... asta inseamna ca nu am de ce sa-mi fac griji nu? Nu a mancat inainte sa ia pastila...si nici inainte sa vomite..de fapt, nu mancase toata ziua nimic. :)

View Postmaltese, on 30th June 2009, 09:43, said:

In cele doua ore ar fi trebuit sa treaca pastila de stomac. Depinde si cat a vomat, daca a vomat tot ce a mancat in ziua respectiva sau doar niste secretii gastrice.

A continuat in restul zilelor cu pastilele? In ce zi era? Daca era mai tarziu de a 15-a pastila slabe sanse sa fi aparut ovulatia la o singura greseala de administrare.
Nu a vomat prea mult...ca nu a avut ce. Da, a continuat in restul zilelor, evident. Era in a 6 a zi.

REPET: Nu am facut sex in ziua cu pricina, si nici a doua zi din cate imi amintesc. :D

Edited by Loox, 30 June 2009 - 08:53.


#278
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
eu zic că-i ok. totuși, câți ani aveți? de ce ia tocmai Diane? cel care i le-a recomandat nu i-a făcut un minim de instructaj? sau ești tu mai panicardist decât ea?

#279
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ea are aproape 21, eu ... mai putin :P Ia Diane pt ca are o problema hormonala >> si din cauza asta nu cred ca exista prea multe sanse sa ramana insarcinata. Ea e mai "panicardista" decat mine... am incercat sa o linistesc ca nu ar putea sa se intample nimic, dar azi-noapte i-a fost rau pe la 4 si de dimineata cand s-a ridicat din pat a avut ameteli si zice ca sa-si ia test. :mellow:

#280
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
păi dacă nu mănâncă fata câte o zi, cum naiba să se simtă? las-o să-și facă testul și du-o la medic să o trimită la analize.

#281
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Atunci a fost o zi naspa pt ea si nu a avut nici unde si nici ce sa manance, in rest mananca de sparge :D Facem test pana la urma si...sa speram ca iese cum trebuie. Multumesc de sfaturi!

#282
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 25.06.2009
Prietena mea cea mai buna le lua pentru ca avea un chist la ovar, iar dupa ce a luat cateva administrate dupa un orar strict, i-a aparut un nodul la san care o durea foarte tare. Insa doctora i-a zis sa le ia in continuare :blink:

#283
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
cat timp pot lua anticonceptionale?
am inceput la 19 ani, am luat 1,5 ani, le-am oprit vreo 2 si acum iau din nou de 3 ani.
nu vreau sa le opresc, ma simt bine cu ele, dar nu stiu daca e ok ce fac...

#284
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
e ok.

#285
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Este asa o mare problema ca nu-mi iau pastila la o ora fixa? Cateodata, mai uit si o iau o ora, maximum doua mai tarziu.

Edited by Thomas-, 13 December 2010 - 12:38.


#286
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostThomas-, on 13th December 2010, 12:31, said:

Ese asa o mara problema ca n u-mi iau pastila la o ora fixa? Cateodata, maiuit si o iau o ora, maximum doua mai tarziu.

Nu, nu e. Din cate stiu se poate lua 12 ore dupa ora la care o iei de obicei. Adica efectul ei se mentine. Ideea e ca o regula adica o ora fixa protejeaza organismul, nu-l da peste cap. Are un oarecare orar si daca nu respecti orele (adica azi iei la ora fixa maine nu poimaine uiti etc.) risti tulburari ale ciclului menstrual.

Edited by roua, 13 December 2010 - 12:37.


#287
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
ce iei?
dacă-s "model nou", microdozate, și uiți des sau ai diaree în același timp, ar putea fi o problemă.

#288
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Multumesc, roua. Teoretic trebuie sa le iau seara la 11, dar uit destul de des si le iau mai tarziu. In perioada asta nu fac amor, probabil de-aia sunt si destul de neatenta in legatura cu ora, dar lucrurile se vor schimba in curand si nu vreau sa ma trezesc cu bebe din cauza a 30 de minute. Credeti ca ar trebui sa folosesc si prezervativ, preventiv?

Yasmin.

Edited by Thomas-, 13 December 2010 - 12:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate