Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre prețuri la "amenajările interioare"

- - - - -
  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#37
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Iti dai seama!!:
Montatul gresiei(9E)+plinta(3E)=12 E vs faianta(9E)  A ajuns manopera la gresie mai scumpa decat faianta :huh:
Eu nu stiu unde mai vor sa urce/ajunga cu ''lucru putin,dar bani multi''

#38
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Nu stiu daca se poate sa-ti dai cu parerea pana nu vezi ce faianta,gresie se va monta,pe ce suprafata,eu am ajuns si la preturi mai mari dar si mai mici bineinteles.Am avut un client care m-a intrebat inainte sa cumpere faianta cu cat o montez,i-am spus ca intre 30 si 40 lei/mp si mi-a venit cu cu 2 culori de faianta si brau si o vroia si pe verticala si pe orizontala si obligatoriu fara distantiere ca sa "bata" 2 latimi cu o lungime (vezi foto),am montat-o si nu o fost nici o problema la final cand i-am spus pretul.Mai atasez cateva foto pentru care pretul a fost diferit de cel normal.

Attached Files



#39
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

Quote

Nu stiu daca se poate sa-ti dai cu parerea pana nu vezi ce faianta,gresie se va monta,pe ce suprafata

Ar trebuii sa recitesti postul meu!!!Placatul gresiei este mai scump decat placatul faiantei,ori,tu,ai pus un pret sub cel al gresiei la faianta din imaginile atasate?
In experienta mea de 11 ani in domeniu,am ajuns la performanta de a ''intinde'' pana la 35-40m2 gresie/zi la piaptan,si nu pot compara cu faianta care pt aceeasi suprafata imi trebuieste triplu ''timp''pt brauri si toate minunatiile(numai taieturile iti ia o groaza de timp).

Edited by adi_master, 12 March 2009 - 04:29.


#40
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Ai dreptate,exista cateva cazuri,ma gandesc eu,unde pretul la gresie ar putea fi mai mai mare si in care persoana de mai sus nu specifica si anume suprafata sau suprafetele.In suprafete mici,cum ar fi un hol unde ai 3-4 tocuri de usi ,ai doar cateva placi intregi,restul taieturi si majoritatea cu flexul.Intr-un astfel de caz pana inchizi o astfel de suprafata de 1,5-2 mp ai putea monta probabil de 5 ori mai mult in suprafata mare.
    Dar asta este un caz mai aparte,vroiam sa scot in evidenta faptul ca nu poti fi obiectiv cu preturile pe care le-a comunicat un meserias pana nu ai amanunte despre suprafata,planeitate,marimea gresiei,pretentiile clientului (cu sau fara rosturi),mai poate sa-ti impuna si adezivul .Imi pare rau daca nu am fost explicit,imi cer scuze.

#41
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
Cea mai exagerata mi se pare aia cu montat coltare ( 2.5 E/ mp), si care e o operatie simpla si banala; si ar trebui sa fie pret pe ml, nu pe mp, tare sunt curios cum calculeaza mp la o bagheta...la restul nu mi se pare ca a sarit calul prea mult, se poate si mai ieftin, si mai scump, macar de ar face o treaba de calitate la preturile astea, si sa dea si garantie
Creste inima-n mine cand ma gandesc ce de bani am economisit facandu-mi singur bucataria...
II dau dreptate lui Hulutag, preturile mai variaza in f de complexitatea lucrarii, daca ai multe taieturi/decupaturi de facut. e normal sa fie manopera mai mare, daca ai suprafete care nu sunt drepte si trebuie sa muncesti tu sa indrepti, la fel, e mai scump putin

Edited by mutulica_41, 12 March 2009 - 09:38.


#42
nijaschija

nijaschija

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2009
buna

revin cu niste detalii despre suprafete ( e posibil ca la unele sa fie ml si nu mp dar eu am trecut astea intr-un excel si sincer nu m-am mai uitat pe hartie daca e mp sau ml )

decapat ceramica pereti + pardoseala                                              25,8 mp x 2,00  €/mp = 51,60  €
montat gresie pardoseala                                                               7,4mp x 9,00  €/mp = 66,60  €
montat plinta gresie                                                                               10,1mp x 3,00  €/mp =  30,30  €
montat faianta pereti                                                                              3,3 mp x 9,00  €/mp = 29,70  €
decapat pereti pentru pregatirea suprafetelor                                5,3mp x 1,50  €/mp = 7,95  €
constructie gips carton deasupra usii                                                0,67mp x 7,00  €/mp = 4,69  €
executat tavan din gips carton                                                               7,35mp x 7,00  €/mp = 51,45  €
executat ghena gips carton in forma L                                             2,47 mp x 5,00  €/mp = 12,35  €
placat glafuri geam                                                                                4,5 mp x 3,00  €/mp =13,50  €
chituire si prelucrare rosturi la gips carton                                                  8,02 mp x 2,00  €/mp = 16,04  €
executat glet ipsos pe suprafata (exceptie gips carton + gol faianta) 20,7 mp x 4,00  €/mp = 82,80  €
montat coltare protectie muchii, glafuri, etc                                                 16,8mp x 2,50  €/mp = 42,00  €
executat glet superfin ATLAS in 2 straturi pe suprafata                                 28mp x  2,50  €/mp = 70,00  €
executat vopsitorie lavabila in 2 straturi                                                 28 mp  x 2,50  €/mp = 70,00  €
executat gaura hota                                              35,00  €
executat deviatie modul usa                                15,00  €


astea sunt doar preturile pt bucatarie care are 2,7 m lungime si 2,55 m latime. faianta o sa fie doar intre blat si corpurile de sus. gresia o sa se continue si pe hol. inca nu ne-am hotarat exact ce gresie si faianta o sa cumparam dar or sa fie o singura culoare si gresia o sa fie deaia cu placi mari.
noi vrem sa aranjam tot apartamentul si meseriasul ne-a dat preturi pe fiecare camera in parte, dar era prea mult de scris aici. deci astea sunt preturi pe lucrare nu pe o singura camera si el a zis ca automat, fiind lucrare preturile sunt mai mici decat daca ar fi facut o singura camera. in balcon, unde e suprafata mai mica ne-a trecut la montat gresie 10 euro /mp.

totalul pe apartament da cam 4700 euro. e un apartament cu 3 camere, 3 debarale, 2 bai si 1 balcon; cam 65mp. si in banii astia nu intra demontat/montat usi, instalatie electrca, instalatie sanitara.

mie sincer mi se pare un pic exagerat si nush daca merita..

astea sunt preturile acum pe piata sau credeti ca o sa gasim alti meseriasi care sa ne ceara mai putin?

#43
mutulica_41

mutulica_41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 11.01.2008
daca manopera e pe lucrare, de ce ia mai mult la gresie in balcon? in rest mi-am dat odata cu parerea

#44
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006
Mie nu mi se par exagerate,sunt unele mici anomalii dar probabil se compenseaza cu altele,insa ce este foarte important ar fi calitatea (cum spunea adi master daca aveti posibilitate sa vedeti lucrare facuta de ei sau referinte),mai este important sa se tina de lucrare ,sa nu intervina alte "ciubucuri" intre timp.Daca mai sunt si altele poate colegii mei sa ma completeze.
     Unde m-i se pare mie exagerat este acolo unde sunt multi metri patrati,nu va uitati la terasa ca sunt 10 mp si o pus 10 euro /mp,nu de acolo creste pretul,poate sa va lase la 5 euro /mp si casti gati 50 euro,si atunci adauga la lavabila 0,5 euro /mp si se aduna 3-400 euro.La preturile de la suprafetele mari sa fiti atent si acolo puteti si va recomand sa discutati daca este pretul corect.Daca puteti face asta pe un ton amiabil incat sa nu ajunga ulterior sa faca rabat la calitate si sa va treziti dupa 2-3 saptamani ca va crapa peretii pe la imbinari sau cel mai des pe deasupra usilor.
    Am facut asa un calcul si bucataria ar iesi in jur de 600 euro,si este o lucrare complexa,undeva sunt alte preturi dubioase,gandesc eu de s-a ajuns la 4700 euro.
    Zilele trecute am gasit niste preturi la o firma parca din Piatra Neamt (le atasez mai jos),ati putea face comparatie.
  
   Daca mi se permite,am auzit o poveste despre un tip care il duce pe un meserias la niste prieteni, care aveau de facut o lucrare.
   Ajung la locul cu pricina i se arata ce-ar fi de lucru,meseriasul se uita cateva minute, dupa care spune sec "10 000 euro va costa".Au ramas toti masca ,(era o suma enorma fata de cat se asteptau),prietenul meseriasului care se simtea oarecum jenat il intreaba pe meserias asa cu emotie "dar cum ai ajuns la suma asta?"  la care meseriasul raspunde senin:  "am lasat de la mine"

Attached Files


Edited by hulutag, 13 March 2009 - 19:47.


#45
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View Postadi_master, on Mar 11 2009, 19:53, said:

Nu cunosc preturi!!DAR,de ma-s intoarce in romania maine,ce bani as face!!! :mellow:

Sa stii ca asa este,daca lucrezi in Ro cum lucri in strainatate castigi mai multi bani.Am facut calcule in timp ce lucram acolo cu ora si-am vazut cati mp am facut si-am calculta cu pretul din tara la mp si ieseam binisor mai bine insa am intampinat in tara  dificultati in a face mai multi bani ca in strainatate.Un motiv mare au fost si probabil mai sunt clientii care isi fac calcule si la sfarsit te ia cu calcule de ex.dar tu cat vrei sa castigi ca o muncitoare de la financiar sau alt exemplu nu castiga intr-o luna cat iesi tu in 2 zile de munca,o alta piedica (pt mine) este familia,acolo nu ma asteapta nimeni seara.Urmatoarea piedica era valabila pana acu 5-6 ani,daca te vedeau clientii sau alti meseriasi ca lucrezi fara pauza si "alergi" dupa scule te faceau nebun ,adica te considerau anormal,nu exista termenul de ora de lucru .Nu stiu cat de explicit pot sa fiu si poate aceste fenomene le-am intalnit doar eu in provincie.Mi-am mai amintit o chestie,faptul ca lucrezi repede pentru multi echivaleaza ca-i lucru si prost si incep sa caute greseli in montare.E dificil la noi,am mai spus intr-un topic daca faci bine si frumos clientul se "musca de limba" si tot nu te lauda in fata.Si sunt mult mai pretentiosi la calitate.

#46
nijaschija

nijaschija

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.02.2009
chiar am fost acum cateva zile la niste prieteni care si-au renovat apartamentul cu cei de la care am primit si noi preturile si sincer, la cati bani cer calitatea nu e exact cum ar trebui. de ex in bucatarie (placata cu rigips) faianta are denivelari .... nu mi se pare ok.

oricum, merci mult pt raspunsuri.

#47
soxvirus

soxvirus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 09.12.2003
o garsoniera de genu asta: http://www.agentii-i...arsoniere-3.php

cam cat ar ajunge manopera pt. gresie in baie, hol si bucatarie, faianta baie, parchet in camera, zugravit tot?

#48
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postsoxvirus, on Apr 25 2009, 18:09, said:

o garsoniera de genu asta: http://www.agentii-i...arsoniere-3.php

cam cat ar ajunge manopera pt. gresie in baie, hol si bucatarie, faianta baie, parchet in camera, zugravit tot?

ca sa iti faci o ideie in legatura ce ceea ce ai de facut in acea garsoniera cu cateva posturi mai sus hulutag a postat o lista cu preturi care mie mi se pare chiar buna de luat in seama la ceea ce ai de facut acolo

#49
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Am de pus tavane false cam 300mp si am primit o oferta pret de 24 ron mp.
Va pare ok?
Ce ar trebuii sa includa acest pret?

Merci

#50
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View Postvoicul, on May 4 2009, 07:58, said:

Am de pus tavane false cam 300mp si am primit o oferta pret de 24 ron mp.
Va pare ok?
Ce ar trebuii sa includa acest pret?

Merci

Fii un pic mai explicit,sunt mai multe tipuri (modele,materiale) de tavane false,in cate incaperi sau cate patrulatere se impart cei 300 mp ?

#51
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Ok, este vorba de o casa parter+E1+M
Toate tavanele sunt patrulatere, toate tavanele din toata casa, duc la 300mp (aprox):
   -bucatarie, salon, camera tehnica, hol, 3 bai, camara, dressing-room....TOT.

#52
voicul

voicul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 07.10.2004
Acum, aceasi firma mi-a dat un pret si pt "la gata" al plafoanelor (incluzand glet si lavabil) 36 lei / mp...pare cam mult, ce ziceti?

#53
hulutag

hulutag

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 05.02.2006

View Postvoicul, on May 4 2009, 16:41, said:

Acum, aceasi firma mi-a dat un pret si pt "la gata" al plafoanelor (incluzand glet si lavabil) 36 lei / mp...pare cam mult, ce ziceti?

    Inteleg ca este vorba de gips carton deci:din punctul meu de vedere nu este nici foarte mult dar nici putin,totul depinde de calitatea pe care o scot la final,este bine ca dau ei si cu lavabila,deoarece daca nu iasa bine nu au pe cine sa dea vina ca nu au gletuit sau smirgheluit bine.Vedeti ce lavabila va recomanda sa nu spuna la final ca nu o iesit bine ca o fost lavabila proasta.Ar fi trebuit sa vedeti inainte tavane facute de ei si sa va uitati daca se vad imbinarile si cum sunt imbinarile cu peretele deoarece daca este sa doriti alb pe tavan si alta culoare pe pereti ar trebui sa fie colturile drepte si bineinteles cu banda sa nu va apara fisuri dupa 2 saptamani si sa nu fie rotunjite sa se poata face delimitarea de culoare. Eu merg cu 35-40 ron/mp dar respect cele de mai sus si sunt in provincie deci daca sunteti in Bucuresti cred ca pretul este ok atata timp cat respecta metodologia.Repet,este punctul meu de vedere.

Edited by hulutag, 04 May 2009 - 19:32.


#54
matzu_2003

matzu_2003

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 872
  • Înscris: 19.02.2008

View Postvoicul, on May 4 2009, 16:41, said:

Acum, aceasi firma mi-a dat un pret si pt "la gata" al plafoanelor (incluzand glet si lavabil) 36 lei / mp...pare cam mult, ce ziceti?
pretul mi se pare ok la fel cum a zis si hulutag este mai bine daca ei construiesc chituiesc si vopsesc ca nu mai au pe  cine sa dea vina in caz ca se intampla ceva

dar de garantie ce ti-au spus?......cat va fi garantia la aceasta lucrare 

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate