Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Despre prețuri la "amenajările interioare"

- - - - -
  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#253
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Ma intreb - la o casa de 140 mp construiti (garaj de 20mp inclus) oare cat sa bugetez: ras tot ce e acum - faianta, gresie, usi, geamuri etc. Refacut tot. Finisaje medii sa zicem. Oare un 300 Eur/mp sa fie realist? Casa e din caramida, din anul 2000. Mai pun apoi si centrala termica, termosistem la casa (nu are), o terasa, reparat garduri, schimbat usa garaj - oare ma incadrez in 450 Eur/mp? La ochi asa. Fara acoperis, pare in regula.

#254
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postadilushu, on 18 noiembrie 2018 - 19:30, said:

Ma intreb - la o casa de 140 mp construiti (garaj de 20mp inclus) oare cat sa bugetez: ras tot ce e acum - faianta, gresie, usi, geamuri etc. Refacut tot. Finisaje medii sa zicem. Oare un 300 Eur/mp sa fie realist? Casa e din caramida, din anul 2000. Mai pun apoi si centrala termica, termosistem la casa (nu are), o terasa, reparat garduri, schimbat usa garaj - oare ma incadrez in 450 Eur/mp? La ochi asa. Fara acoperis, pare in regula.

tot la ochi...bugeteaza termopanele intai. sa nu ai ceva de genul maaaari surprize...asta daca vrei ceva ok sa te tina macar 10 ani...

#255
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
are putine geamuri. ar trebui sa fie OK, e adevarat ca nu mai stiu piata, ultima data am schimbat acum 6-7 ani la o casa.

#256
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
La 300 EUR m2, poti sa contactezi chiar firma din Italia sau Spania, daca vrei o finisare medie care insemna mult parchet,
tamplarie de aluminiu la ferestre, instalatia sanitara si electrica noi, tavane de ghips-carton, usi de interior la 120-150 EUR.
exista scara placata cu marmuta si mana curenta de otel inoxidabil care poate depasi bugetul tau ptr renovarea intregii case.

Edited by editielimitata, 06 January 2019 - 08:57.


#257
Moonie

Moonie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.08.2010
Salut,

Puteti sa-mi spuneti si mie aproximativ cat ar costa amenajarea ( manopera ) pentru un apartament 2 camere - 51m patrati utili. Nu doresc sa schimb termopane, usi interioare, instalatii sanitare deoarece sunt nou facute.

Ar fi de facut asa:

1.) Decopertare gresie si faianta ( hol, bucatarie, baie )
2.) Decopertare parchet vechi laminat ( dormitor + living )
3.) Montaj parchet laminat, bucatarie, hol, dormitor + living.
4.) Montaj gresie + faianta baie si ceva faianta in zona unde o sa fie mobila instalata
5.) Imbunatatire instalatie electrica, ceva prize noi, instalatie pentru cuptor electric + plita pe inductie.
6.) Zugraveala la alb si eventuale reparatii.

Dimensiuni:

- 5 m patrati hol
- 12 m patrati bucatarie
- 10 m patrati dormitor
- 17 m patrati living
-  4 m patrati baie

Multumesc.

Edited by Moonie, 04 February 2019 - 11:53.


#258
ProdigySorcerer

ProdigySorcerer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2019
Salut,

Am cumparat un apartament nou si acum vreau sa incep cu lucrarile.

Pereti is drepti si fara probleme (din cate m-am tot uitat eu, stiu ca e foarte posibil sa imi fi scapat ceva) de la constructor am primit cu 1 strat de glet, si ei m-o tot instruit sa mai dau cel putin 2 straturi de glet.

Asa ca sa fiu sigur ca inteleg tot procesul pana sa fie gata peretii ar fi:
  • 2 straturi de glet
  • 1 strat amorsa
  • 2 straturi lavabila (white findca is boring si nu ma pricep la design)
In momentul de fata is tentat sa ma inham eu la toata operatiunea asta, insa sunt curios si care ar fi pretul la un mester ? Is in Cluj apartmanetul are aprox 53 mp.

Multumesc anticipat

#259
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 02.01.2011
Salut. Un pret estimativ pentru mp de gresie cu adezivul meseriasului?

#260
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Salutare,
In Cluj, cam astea sunt preturi găsite de mine, după ce am discutat cu vreo 6 meseriași/ firme:
- glet+ lavabila: 20-30 lei mp
- gresie + faianță: 50-70 lei mp
- plinta gresie: 8-10 lei ml
- parchet: 20-25 lei mp
- montat uși: 100-150 lei
- scări interioare de stejar 3cm: 300 lei treapta, 150 lei contra-treapta
- pavaj: 50-70 lei mp și 20 lei ml la bordura

Poate va ajuta ;)



#261
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005

View PostMoonie, on 04 februarie 2019 - 11:52, said:

Salut,

Puteti sa-mi spuneti si mie aproximativ cat ar costa amenajarea ( manopera ) pentru un apartament 2 camere - 51m patrati utili. Nu doresc sa schimb termopane, usi interioare, instalatii sanitare deoarece sunt nou facute.

Ar fi de facut asa:

1.) Decopertare gresie si faianta ( hol, bucatarie, baie )
2.) Decopertare parchet vechi laminat ( dormitor + living )
3.) Montaj parchet laminat, bucatarie, hol, dormitor + living.
4.) Montaj gresie + faianta baie si ceva faianta in zona unde o sa fie mobila instalata
5.) Imbunatatire instalatie electrica, ceva prize noi, instalatie pentru cuptor electric + plita pe inductie.
6.) Zugraveala la alb si eventuale reparatii.

Dimensiuni:

- 5 m patrati hol
- 12 m patrati bucatarie
- 10 m patrati dormitor
- 17 m patrati living
-  4 m patrati baie

Multumesc.

Eu am dat vara trecuta tot pe ceea ce vrei tu sa faci (+ schimbat usi) 12.000 lei. Asta in Bucuresti. Overall, eu zic ca a fost ok.

#262
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Care  ar fi pret la montaj blat bucatarie cu gauri la plita si chiuveta .robinet si gaura  pentru furtunul de gaz . 2.6 m lungime

Mai trebuie montata bateria, si o prelngire de tubulatura hota

#263
VerSus_88

VerSus_88

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 16.05.2018
salutare, doresc sa iau un apartament cu 3 camere ( 65mp2 utili) , este batranesc , nerenovat , poate mici modificari facute ( gresie pe gol si termopane puse la reabilitare) .
m-ar interesa un cost pentru scos " la alb" sa zic asa (usi ,  gresie , faianta , parchet , instalatie electrica  , un glet dat - are calciu din acela dat in toata casa , lavabil , wc ,cada ,chiuveta  etc )

Edited by VerSus_88, 17 November 2020 - 22:22.


#264
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Salut
Am de renovat un apartament de 2 camere (fara baie - asta a fost renovata recent).
Instalatie electrica
Montat 3 usi
Zugravit 2 camere (35 mp), raschetat parchet cu lacuit
Hol 6 mp Zugravit, dat jos lambriuri, dat jos faianta, pus parchet laminat si 1mp de gresie la intrare.
Bucatarie 17 mp dat jos faianta, pus parchet laminat, zugravit
Punct de gatit 3mp dat jos faianta, pus gresie, zugravit
M-ar interesa un pret manopera. Am primit o oferta de 16000 de lei.

#265
amertime

amertime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 09.09.2007
este enorm...in functie de orasul din care esti..daca locuiesti intr-un oras de provincie undeva la 8000-9000 ron pt renovat apartament 2 camere...daca esti din capitala cam 12000
Ps fara instalatia electrica

Edited by amertime, 17 January 2021 - 19:30.


#266
Rosnec

Rosnec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.10.2021
Salut,

Am un apartament de 3 camere (80m2) la care vreau sa fac o renovare completa. Asta ar implica urmatoarele:
- turnare prima si a doua sapa pt IPAT, montare IPAT si legaturi distribuitor
- pus gresie/faianta la baie/bucatarie
- pus gresie/parchet in dormitoare/hol
- refacerea intregii instalatii electrice si sanitare
- montare baterii, chiuvete, veceu etc
- zidirea cu BCA a 2 balcoane in partea de jos, pt a putea fi inchise cu termopan
- zugravit si tencuit pereti, indreptare tavan unde e cazul
- constructia unui zid despartitor de BCA intre camera si hol (aprox. 3m)

Cat credeti ca m-ar putea costa manopera? Pana acum am primit o oferta de 10k euro.

#267
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
E chilipir cu conditia sa fie tip top minitop, probema este ca nu vad unde ai gasi un grup de oameni care sa-ti faca toate chestiile alea deodata si de calitate…

#268
Penoba

Penoba

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.12.2021
Salut. Am pus niste termopane și au smuls tocul cu tot cu perete etc, au pus ei niște spumă și au plecat. Acum eu trebuie sa repar. Doar că e o reparație mai serioasă și am întrebat pe ici pe colo și mi se cere 2000 lei manopera pt 4 geamuri interior exterior. Trebuie refăcut tot tocul(peretele) geamului și în exterior plus glafuri . Nu prea sa vrea sa dau ....dar sa știu dacă e mult macar

https://imgur.com/a/ez5cwGc cam așa arată

Edited by Dany_Darke, 10 December 2021 - 17:18.


#269
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 05.03.2006
Pai e reparatia si apoi tencuit, zugravit. Cauta sa gasesti mai ieftin sau fa tu singur indiferent cum va iesi. Pe interior iti va trebui rigips, coltare.

#270
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Uite un pret cerut! Aplicare hidroizolatie cabina dus, aprox 6 mp, 400 roni! Ce ziceti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate