Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Despre prețuri la "amenajările interioare"

- - - - -
  • Please log in to reply
273 replies to this topic

#217
dj-randy

dj-randy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 20.11.2013

View Posttalica, on 23 ianuarie 2014 - 15:46, said:

casa este contruita. Este vorba doar de structura de rigips, cu vata bazaltica, folie, si tot ce mai este pina in stadiiul de ''la gata''. suprafata este de 100 mp. ma intereseazaun pret pt manopera. multumesc anticipat.
nu prea imi dati multe detalii, trebuie sau este compartimentata, aveti si baie la etaj, cu instalatii, electrica,termica, bagate prin perete sau afara,fara aceste detalii nu se poate ,estimativ  cu tot ce am zis eu undeva la 5000 -6500 euro, depinde cati pereti sunt etc.

#218
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012

View Postdj-randy, on 23 ianuarie 2014 - 21:08, said:

nu prea imi dati multe detalii, trebuie sau este compartimentata, aveti si baie la etaj, cu instalatii, electrica,termica, bagate prin perete sau afara,fara aceste detalii nu se poate ,estimativ  cu tot ce am zis eu undeva la 5000 -6500 euro, depinde cati pereti sunt etc.

intrebarea mea este doar pt manopera legata de partea de structura/ finisari pe rigipsi. electrice, tevi sau altceva nu intra in lucrare, sunt facute. am doar baia de compartimentat, doi pereti. cei 100mp sunt partea de tavan si cea inclinata

#219
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
25-30 ron montajul gipsului, pereti simpli eventual tavane cu 3 profile pe lungul placi si cam 5-10 ron chituit si lavabila.

#220
mafiossodaniel

mafiossodaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 23.01.2011
Cam care ar fi intervalele de preturi decente (lei/mp) pentru:
Gresie faiaanta: ~30mp
Termosistem (peretele este tencuit la exterior) de la placat polistiren la decorative: ~310mp
Sageac:~50mp
Rigips tavane (la gata de la construit pana la vopsit): ~150mp
Pereti de finisat (acum este tencuiala driscuita ma intereseaza pana la lavabila inclusiv):~400m.
Parceht laminat:~135m

#221
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Gresie/faianta aprox 20 ron/mp
termosistem 20-25 ron/mp
scafa banuiesc ca-i facut si doar data cu lac sau vopsea 5-10 roni/mp
tavane gips-carton 30-40 ron/mp
glet(2, 3 straturi) + lavabila 15-20 ron/mp
parchet laminat 8-10 ron/mp.

#222
FAQ46

FAQ46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2005

View PostIngN, on 26 ianuarie 2014 - 09:11, said:

tavane gips-carton 30-40 ron/mp
glet(2, 3 straturi) + lavabila 15-20 ron/mp
in preturile astea intra si curatarea si indreptarea peretilor?
eu de exemplu am huma pe pereti si tavan.
caut pe cineva sa curete peretii sa-i indrepte apoi glet+lavabila
tavanul este destul de valurit in unele zone (diferente de 2-3cm)
ce recomandati pentru tavan? glet, ipsos sau rigips?

cam cat m-ar costa manopera pentru un apartament de 62mp?
dar materialele?

#223
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
In preturi nu intra si pregatirea peretilor/tavanelor (preturiule sunt orientative nu-s pentru situatii deosebite).
Huma se curata daca e bloc din prefabricate, daca nu e posibil sa necesite tencuiala pentru indreptarea peretilor.
Ca sa curete peretii luati un somer, va fi multumit cu 40-50 ron/zi (2-3 zile e gata). Glet -lavabila da meseriasul.
Daca pe tavan sunt diferenta asa mari cea mai buna solutie e gips-cartonlul. Gletul de umplere se da 10-15 mm maxim.
Eu recomant gips-carton, sau daca stati la ultimul etaj izolatie polistiren extrudat.

Pentru manopera aveti preturile orintative sus, calculati cati mp aveti de renovat(pereti, tavane, pardoseli) si apoi inmultiti.
Pentru materiale da-ti o fuga la un magazin gen Brico**** si vedeti preturile(pt adezivi, glet, lavabila aveti specificat pe ambalaj cat intra pe mp, unde nu aveti puteti intreba pe vanzatorii de pe raion.)

#224
FAQ46

FAQ46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.07.2005
Multumesc pentru informatii

#225
costimanea

costimanea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.01.2014

View PostIngN, on 25 ianuarie 2014 - 15:34, said:

25-30 ron montajul gipsului, pereti simpli eventual tavane cu 3 profile pe lungul placi si cam 5-10 ron chituit si lavabila.

Salut, eu m-am ajutat la calcule de curand pentru interioare si termosistem din doua surse si am iesit destul de aproape chiar daca nu am achizitionat de la cei citati mai jos, sper sa va fie de ajutor si daca este considerata reclama rog un moderator sa stearga linkurile dar ma repet sunt de ajutor in calcule.

http://www.deccons.r...osturi-Manopera
http://www.finicon.r...tii-si-manopera

Spor la calculat :)

#226
Viez

Viez

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2014
Aceste calculatoare cam ce marja de eroare pot avea, vad ca la unul din ele iti da exact cate cutii de vopsea iti trebuie, este pe bune? Adica gardul de acoperire de la producator este aproape de realitate? Sau ca la orice alt produs declara xmp acoperire si de fapt fac doar jumatate? Vreau sa ma apuc de cateva camere de renovat doar vopseaua si reparatii si ma intereseaza sa nu sar mult cu bugetul.

#227
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
am un meserians care mi-a cerut 45 ron/ml gresie montaj pe scari (placi de 60X60, trepte in evantai). pt placat normal au cerut 25/mp, dar 45ml mi se pare foarte mult! ce parere aveti?

#228
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Domn´le nu ati specificat latimea treptelor, ati spus ca v-au cerut 45 ron/ml. Daca aveti latime de 1.5m tot cam acolo iesiti, dar ia ganditi-va ca toate placile pe care le pune vor fi masurate si taiate.
Preturile sunt usor umflate, probabil mai e loc de negociat.

Edited by IngN, 02 May 2014 - 06:19.


#229
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013
Echipa cu care lucrez acum cere pentru slefuit glet + amorsa+ lavabil 13 lei iar pentru montat gresie 60/60 la 45 grade 35 lei (pret valabil si pentru faianta). Suprafetele sunt foarte mari - cam 650 m pereti si 130 metri pentru gresie si faianta. Exista preturi mai decente pentru ce am eu nevoie? Din ce citesc in subiect exista diferente destul de mari intre un pret si altul.

#230
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012

View Postcorinacri, on 08 mai 2014 - 22:14, said:

Echipa cu care lucrez acum cere pentru slefuit glet + amorsa+ lavabil 13 lei iar pentru montat gresie 60/60 la 45 grade 35 lei (pret valabil si pentru faianta). Suprafetele sunt foarte mari - cam 650 m pereti si 130 metri pentru gresie si faianta. Exista preturi mai decente pentru ce am eu nevoie? Din ce citesc in subiect exista diferente destul de mari intre un pret si altul.

exact aceiasi situatie am si eu, gresie 60X60, montej pe diagonala, cu 25 ron/mp. Scriam mai sus de pretul cerut pt gresie pe scari in evantai, de 45ml. Taierea placilor si lipirea lor a durat doua zile (fara plinta), iar pt asta ar trebui sa platesc 1000ron!!   500 ron/zi, munca de o persoana. A doua scara o voi taia singur si vor face ei lipirea gresiei.

Edited by talica, 12 May 2014 - 06:06.


#231
corinacri

corinacri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.07.2013

View Posttalica, on 12 mai 2014 - 06:04, said:

exact aceiasi situatie am si eu, gresie 60X60, montej pe diagonala, cu 25 ron/mp. Scriam mai sus de pretul cerut pt gresie pe scari in evantai, de 45ml. Taierea placilor si lipirea lor a durat doua zile (fara plinta), iar pt asta ar trebui sa platesc 1000ron!!   500 ron/zi, munca de o persoana. A doua scara o voi taia singur si vor face ei lipirea gresiei.

am negociat cu ei la 30 de ron montajul gresiei. Oricum mi se pare mult. La faianta eu vreau si cateva lucruri mai deosebite - mozaic pus ca brau, pe trepte vreau o combinatie de culori intre treapta si contratreapta si sunt curioasa daca si cum vor cere.Am turnat sapa pe scari acum o sapt si mai are cel putin 2 saptamani de stat inainte sa se poata monta ceva acolo (avem incalzire electrica si trebuie sa respectam asta). revin cu info despre preturi.

#232
J27

J27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2014
Buna ziua!
Mi-am cumparat un apartament cu 4 camere cu o suprafata utila de 120 mp (inclusiv baile). Apartamentul e nou, nu a fost locuit niciodata insa constructia a fost finalizata in 2009 si, dupa 4 ani,in unele zone se vede destul de tare praful pe pereti. In acest context, banuiesc ca un simplu aspirat nu ajuta (inca nu am incercat) si as vrea sa il zugravesc. Adica peste lavabila data la momentul constructiei si sa mai dau un strat, pentru improspatare. Lavabila existenta acum in apartament este alba si tot alb vreau si eu tot apartamentul.
Cam la ce pret credeti ca m-ar duce aceasta operatiune? Mentionez ca in cei 120 mp intra trei bai la care ar fi tavanele si f putin din partea superioara a peretilor (cele trei bai au impreuna la circa 18 mp).

#233
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

View PostJ27, on 17 mai 2014 - 11:41, said:

Buna ziua!
Mi-am cumparat un apartament cu 4 camere cu o suprafata utila de 120 mp (inclusiv baile)......(cele trei bai au impreuna la circa 18 mp).
Asta e suprafata apartamentului, banuiesc ca vreti sa zugraviti doar tavanele.
O sa vedeti ca vor mai fi cu siguranta si alte reparatii nu doar zugravitul iar pretul poate varia.
Daca vreti doar o mana de lavabila doar alb fara reparatii cam 500 roni iar pretul poate creste in functie de ce mai vreti in plus pana la cateva mii.(manopera)

#234
J27

J27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2014

View PostIngN, on 18 mai 2014 - 03:14, said:

Asta e suprafata apartamentului, banuiesc ca vreti sa zugraviti doar tavanele.
O sa vedeti ca vor mai fi cu siguranta si alte reparatii nu doar zugravitul iar pretul poate varia.
Daca vreti doar o mana de lavabila doar alb fara reparatii cam 500 roni iar pretul poate creste in functie de ce mai vreti in plus pana la cateva mii.(manopera)

Da, aceasta este suprafata ap, am trecut-o pentru a se putea aprecia volumul de munca. Nu vreau sa zugravesc doar tavanul, vreau sa fie data o mana de lavabila peste tot. Alte reparatii nu cred ca sunt necesare, apartamentul este f bine finisat.
Va multumesc pentru info!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate