Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Argentina

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
axxxaaa

axxxaaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 08.01.2004
ARgentina este fara nici un dubiu cea mai frumoasa tara pe care am vizitat-o.  BA este un oras frumos, un fel de proiectie sudamericana a Parisului. Iguassu este un loc extraordinar dar mult prea turistic. Daca insa vreti ceva special, mergeti in Patagonia la El Calafate, Torres del Paine (Chile) si Ushuaia. Nu e foarte ieftin dar merita fiecare banut. Nu uitati sa mancati renumitul miel de Patagonia sau crabul gigant la Ushuaia.
Sfaturi utile: La Buenos Aires puteti angaja un ghid local. In 10 ore o sa vedeti mai mult decat ati vedea singuri intr-o saptamana.
Daca vreti masina,exista companii locale rent a car mult mai ieftine decat marile corporatii .
Puteti rezerva tururi de o zi direct la hotel . Excelenta organizarea turismului in Argentina.
Vizitati Montevideo. In nici un caz nu faceti acest lucru in week-end sau platind turul de o zi (cu dejun) organizat de Buquebus. Taxiul e de pomana iar distantele sunt scurte.
Folositi cu incredere iniile aeriene LAN si Aerolineas. Sunt extrem de civilizate.
BA mi s-a parut sigur insa ghidul ne-a speriat incontinuu. NU stati cu aparatele de fotografiat la vedere. Nu iesiti cu bani in mana din magazin sau din casa de schimb, nu purtati bijuterii valoroase. N-am avut insa nicio problema  nici ziua nici noaptea. Exista insa niste cartiere de evitat.
Un ultim sfat, daca aveti niste bani, duceti-va in Argentina. Nu veti regreta, ba dimpotriva.

Attached Files


Edited by axxxaaa, 07 July 2010 - 02:43.


#20
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
zboruri din madrid la cordoba 600E pret final, lunile oct nov sau dec, anumite date

#21
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Salut,

Ma pregatesc pentru o vacanta in Argentina la sfarsit de noiembrie inceput de decembrie 2011. Durata 3 saptamani.
As avea nevoie de sfaturi (zboruri ieftine pana in Buenos Aires, cazari-hosteluri). Pana acum am gasit pe la 1.000 EUR din Bucuresti. Mai caut din Spania
Planul ar fi urmatorul:
Buenos Aires 5 zile;
Iguacu 2 zile;
Ushuaia 3 zile;
El Calafete (inclusiv hiking o zi la 3 zile;
Puerto Madryn 2 zile;
Mar del Plata 4 zile - plaja;
Uruguay 2 zile (Colonia si Montevideo).

In mare parte deplasarea va fi cu avionul. Exista un abonament de 4  zboruri interne.
Probabil intre Puerto Madryn si Mar va fi cu autocar.
Vi se pare ok traseul?
Ca si cazari ne vom orienta catre hosteluri.
Astept sfaturile si sugestiile voastre.

Multumesc

#22
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Posticed_earth, on 15th December 2010, 13:49, said:

Salut,

Ma pregatesc pentru o vacanta in Argentina la sfarsit de noiembrie inceput de decembrie 2011. Durata 3 saptamani.
As avea nevoie de sfaturi (zboruri ieftine pana in Buenos Aires, cazari-hosteluri). Pana acum am gasit pe la 1.000 EUR din Bucuresti. Mai caut din Spania
Planul ar fi urmatorul:
Buenos Aires 5 zile;
Iguacu 2 zile;
Ushuaia 3 zile;
El Calafete (inclusiv hiking o zi la 3 zile;
Puerto Madryn 2 zile;
Mar del Plata 4 zile - plaja;
Uruguay 2 zile (Colonia si Montevideo).

In mare parte deplasarea va fi cu avionul. Exista un abonament de 4  zboruri interne.
Probabil intre Puerto Madryn si Mar va fi cu autocar.
Vi se pare ok traseul?
Ca si cazari ne vom orienta catre hosteluri.
Astept sfaturile si sugestiile voastre.

Multumesc
daca vrei trekking du.te in capitala trekkingului argentinian si anume el chalten nu in el calafate ca de acolo nu faci decit o excursie la ghetarul perito moreno iar la mar del plata...oceanul e rece si e ceata ziua pina pe la prinz...pt ushuaia 3 zile e cam mult, zic eu.

#23
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postrottweiler2007, on 16th December 2010, 14:12, said:

daca vrei trekking du.te in capitala trekkingului argentinian si anume el chalten nu in el calafate ca de acolo nu faci decit o excursie la ghetarul perito moreno iar la mar del plata...oceanul e rece si e ceata ziua pina pe la prinz...pt ushuaia 3 zile e cam mult, zic eu.

si el chalten e inclus da am uitat sa il trec.
ai cumva alta sugestie pentru cateva zile de chill out in loc de mar del plata?
La Ushuaia am trecut 3 zile pentru ca ma gandeam ca ajunge mai pe dupa masa avionul si practic am doar 2 zile pline. Mai am timp destul sa fac traseul oricum.
Primul obiectiv este sa iau biletele de avion in primavara-vara.
Multumesc pentru sfaturi.

#24
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Posticed_earth, on 17th December 2010, 09:05, said:

si el chalten e inclus da am uitat sa il trec.
ai cumva alta sugestie pentru cateva zile de chill out in loc de mar del plata?
La Ushuaia am trecut 3 zile pentru ca ma gandeam ca ajunge mai pe dupa masa avionul si practic am doar 2 zile pline. Mai am timp destul sa fac traseul oricum.
Primul obiectiv este sa iau biletele de avion in primavara-vara.
Multumesc pentru sfaturi.
si eu cind am fost pe acolo aveam in cap tot mar del plata dar pin la urma am ales sa zbor de la BA la acapulco via mexico city, dar poti sa faci altceva, sa zbori de la BA la sao paolo si d.acolo sa iei un bus ceva pina in paraty si acolo sa cauti hostel sereeia del mar, am stat eu in el acum in octombrie, e fix pe plaja si e ok....

#25
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
vad ca oricum ajungi la iguazu, deci nu esti chiar departe de paraty

#26
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Posticed_earth, on 17th December 2010, 09:05, said:

si el chalten e inclus da am uitat sa il trec.
ai cumva alta sugestie pentru cateva zile de chill out in loc de mar del plata?
La Ushuaia am trecut 3 zile pentru ca ma gandeam ca ajunge mai pe dupa masa avionul si practic am doar 2 zile pline. Mai am timp destul sa fac traseul oricum.
Primul obiectiv este sa iau biletele de avion in primavara-vara.
Multumesc pentru sfaturi.
eu am stat de joi spre vineri ,pana marti dimineata la ora 4,la mine poate o zi a fost in plus.
3 zile eu spun ca sunt ok,asta daca vrea sa mearga in parcul tierra del fuego si excursie de 1 pe canalul beagle.
m-am intors pe 24 dec,a fost superb in Argentina,cu siguranta o sa revin :rolleyes:

#27
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 06.03.2009

View Postmoschino, on 26th December 2010, 22:13, said:

eu am stat de joi spre vineri ,pana marti dimineata la ora 4,la mine poate o zi a fost in plus.
3 zile eu spun ca sunt ok,asta daca vrea sa mearga in parcul tierra del fuego si excursie de 1 pe canalul beagle.
m-am intors pe 24 dec,a fost superb in Argentina,cu siguranta o sa revin :rolleyes:
Si nu ne povestesti un pic cm a fost? Poate mergem si noi.... :)

#28
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Posticed_earth, on 15th December 2010, 13:49, said:

Salut,

Ma pregatesc pentru o vacanta in Argentina la sfarsit de noiembrie inceput de decembrie 2011. Durata 3 saptamani.
As avea nevoie de sfaturi (zboruri ieftine pana in Buenos Aires, cazari-hosteluri). Pana acum am gasit pe la 1.000 EUR din Bucuresti. Mai caut din Spania
Planul ar fi urmatorul:
Buenos Aires 5 zile;
Iguacu 2 zile;
Ushuaia 3 zile;
El Calafete (inclusiv hiking o zi la 3 zile;
Puerto Madryn 2 zile;
Mar del Plata 4 zile - plaja;
Uruguay 2 zile (Colonia si Montevideo).

In mare parte deplasarea va fi cu avionul. Exista un abonament de 4  zboruri interne.
Probabil intre Puerto Madryn si Mar va fi cu autocar.
Vi se pare ok traseul?
Ca si cazari ne vom orienta catre hosteluri.
Astept sfaturile si sugestiile voastre.

Multumesc
Mar del Plata -Puerto Madryn exista un singur autocar pleaca la ora 21.45 si ajunge a doua zi la 13.30 cam asa,ai doua clase full-cama pat complet este 290 de pesos.
Mar del Plata-4 zile nu este cam mult?3 zile sunt ok.bine daca iti place la plaja mult sigur nu sunt suficiente :rolleyes: .
iti pot recomanda la ce hostel sa stai in buenos,mar del plata,el calafate si ushuaia.

Argentina,este o tara superba ,pot sa spun ca este top 1 in lista mea,mereu imi era greu sa aleg tara preferata dar cu siguranta acum stiu.
Am inceput cu  Buenos Aires,am calatorit peste 6000 de km in Argentina,a fost obositor dar a meritat,am vazut atatea locuri superbe.
Buenos Aires-am stat 2 zile,m-am odihnit dupa lungul zbor Barcelona-Doha-Sao Paulo-Buenos Aires 36 de ore,zborul a avut intarziere de cateva ore.
pret bilet'barcelona-doha-buenos oferta de 400 de euro plus 200 bucuresti-praga-barcelona .
Dupa 2 zile,am plecat din Buenos Aires seara la 17 am ajuns pe la 22 in Mar del Plata,o statiune faimoasa la ocean,desi pare un oras parasit are o plaja superba cu siguranta merita vazut.
Au fost doar 20 de grade,am hotarat sa stau doar o zi,urmatorea destinatie a fost Puerto Madryn .Mar del Plata-Puerto Madryn 21.45 ajungi la 13.30,destule ore cu autocarul,dar drumul a fost ok,mai ales daca este noapte si poti sa dormi,daca alegi scaunul care se face pat sau cel de 180 de grade.
Puerto Madryn- am stat 2 zile aici,Peninsula Valdez-eu am ales excursia de o zi ,pleci dimineata la 9 si intoarcere la 18.o sa vezi lei de mare,balene,pinguni.
plimbare cu barca-daca ai noroc o sa apara o balena ,o sa fii asa aproape de ea,este fabulos sa vezi o balena asa de aproape.
Puerto Madryn-Ushuaia,asta este un drum foarte lung si obositor,poti sa ramai in Rio Gallegos doar sa dormi,nu exista nimic de vazut aici.Am plecat din Puerto Madryn la 15 si vroiam sa raman in Rio Gallegos sa dorm,dar pierdeam prea mult timp,toti turistii au ales varianta lunga,am spus eu de ce nu.Puerto Madryn ora15 am ajuns a doua zi dimineata la 8,la 8.30 am plecat din Rio Gallegos-Rio Grande-Ushuaia unde am ajuns pe la 23.45.
Alta varianta Puerto Madryn-Rio Gallegos-El Calafate-din Rio Gallegos ajungi in 4-5 ore in El Calafate apoi cobori spre Ushuaia.Din Ushuaia la intoarcere poate sa fie spre Chile Punta Arenas si Puerta Natales ,aici ai ce vedea.
Eu am ajuns joi spre vineri,vineri m-am odihnit,sambata am facut o excursie pe toata ziua,am vizitat trei insule pe canalul Beagle.Luni am mers in Parcul Tierra del Fuego,am avut transport decat pana in parc,am mers 9 km prin parc :confuzzled: a fost obositor dar pana la urma am ajuns la capatulul pamantului,m-am intalnit cu vulpea si imi era teama de ea,am uitat ca nu este periculoasa.
Marti dimineata la 4 am plecat din Ushuaia spre Rio Gallegos- El Calafate,trebuia sa imi cumpar bilete in avans daca vroiam sa trec in Chile sa merg spre Puerta Natales,dar n-am fost atenta si acum trebuie sa fac iar drumul asta nasol,am ajuns in El Calafate la miezul noptii :deadtongue: ,macar am stat la un hostel frumos.
El Calafate-Perito Moreno-ghetarul este fabulos.
El Calafate-Esquel-toata lumea mergea spre Bariloche dar eu m-am oprit aici,desi era doar un sat,am vrut sa merg cu trenul cu aburi sau poti sa mergi in Parcul Los Alceres.
Plimbarea cu trenul a fost super,trebuia sa repet experienta asta si la noi :coolspeak: .
Esquel-Bariloche 4 ore am ajuns destul de tarziu,a doua zi aveam autocarul la 15 spre Buenos Aires.Am vizitat o fabrica de ciocolata din Bariloche ,am fugit sa prind autocarul spre Buenos Aires.Bariloche-Buenos Aires 20 de ore,ziua am fost atenta la peisaje,noaptea am dormit,mai ales am avut scaun care sa facea pat complet,pana la urma a fost ok.
Mi-am petrecut ultimele 8 zile din vacanta in Buenos Aires,am avut parte de mult soare ,peste 30 de grade daca am tot murit de frig prin patagonia,unde erau doar 10 grade.
o sa pun si cateva poze,cine vrea sa afle ceva,sa intrebe.
[ http://i51.tinypic.com/9gzdxj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i54.tinypic.com/2bv0v6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i54.tinypic.com/2cdh9a8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i52.tinypic.com/2n6asjp.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://i55.tinypic.com/2whf0a8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i55.tinypic.com/mku2hz.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i56.tinypic.com/29x9hqb.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sunt cam mari pozele,le las cateva zile si apoi le scot.
o sa incerc sa pun poze mai mici.

#29
Winter_J

Winter_J

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.12.2010
O intrebare simpla: exista posibilitatea de a face plaja in Buenos Aires? Daca da, unde?

#30
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009
Mersi frumos Moschino de poveste si sfaturi. Probabil o sa mai apelez la tine anul asta.
Imi poti spune te rog cat a durat escapada din Argentina?

#31
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
pana-n luna mai sunt zboruri pe ruta madrid - cordoba la iberia cu 560E TTI

#32
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Posticed_earth, on 11th January 2011, 09:42, said:

Mersi frumos Moschino de poveste si sfaturi. Probabil o sa mai apelez la tine anul asta.
Imi poti spune te rog cat a durat escapada din Argentina?
26 de zile.
lista de vizitat,este gata?oricum mereu se modifica.
iti recomand un airpass,o sa iesi mult mai ieftin,asta daca nu vrei sa parcurgi cei 3079km pana in ushuaia si inapoi,eu sincer n-as mai repeta experienta asta,desi ma pot laudaa am parcurs peste 6000 de km in 2 saptamani.

#33
iced_earth

iced_earth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 21.07.2009

View Postmoschino, on 11th January 2011, 23:28, said:

26 de zile.
lista de vizitat,este gata?oricum mereu se modifica.
iti recomand un airpass,o sa iesi mult mai ieftin,asta daca nu vrei sa parcurgi cei 3079km pana in ushuaia si inapoi,eu sincer n-as mai repeta experienta asta,desi ma pot laudaa am parcurs peste 6000 de km in 2 saptamani.

eu o sa am cam 21-22 de zile.
lista principala de obiective am trecut-o mai sus. Nu o sa ajung in Bariloche. Oricum probabil ca ma voi intoarce la ce pareri aud despre Argentina.
Mai am de lucru la impartitul pe zile. probabil o sa mai scad 1 zi din cele 4 zile de plaja.
Anyway..airpass it is. In alte conditii (numar de zile mai mare) as fi ales autocar dar cum suntem in criza de timp...
Astept Lonely Planet-ul ca sa vad ce, unde, cat si in vara mai raman biletele de avion.
O sa te contactez pe PM pentru alte detalii daca e ok ca sa nu plictisim lumea.

Multumesc,

#34
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
daca ai 3 saptamani,ai timp sa vezi mai multe ,mai ales o sa cumper acel airpass.
eu iti recomand sa adaugi si altele pe lista ta,impresia mea ca sunt prea putine in lista asta.
ai timp de gandire..

#35
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008
sunt ceva oferte de la iberia si alitalia spre buenos aires la 600 eur, dat fiind ca zborurile sunt directe eu zic ca merita

#36
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

View Postflc, on 15th September 2011, 09:28, said:

sunt ceva oferte de la iberia si alitalia spre buenos aires la 600 eur, dat fiind ca zborurile sunt directe eu zic ca merita
pentru ce perioada/?eu le-am cautat dar nu gasesc,banuiesc in urmatoarele luni nu?la 600 nu este nimic sigur nu le vad eu,oricum ofertele sunt super,pacat nu pot pleca in urmatoarea perioada,macar 10 zile in Argentina nu strica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate