Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

SUEDIA

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
1344 replies to this topic

#1
alyblu323

alyblu323

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2008
Salutare,

Am in plan sa ma mut cu in Suedia, zona Stockholm, in vreo trei saptamani. Caut informatii despre chirii, am gasit cate ceva, dar nu sunt sigura de taxele, costurile aferente unui contract de inchiriere acolo.
Vreau sa stau la un hotel cateva zile pana gasesc o chirie convenabila si am nevoie de orice info utila.
Nu stiu sigur daca ies mai bine dpdv costuri daca apelez la o agentie imobiliara sau daca ma apuc singura de cautat, pt ca n-as vrea nici sa stau mai mult de 3-4 zile la hotel. Mai vreau sa stiu cam cat costa legalizarea si traducerea unui contract de inchiriere.
Daca e cineva care ma poate ajuta, astept orice info utila, experienta proprie etc.
Multumesc

#2
alyblu323

alyblu323

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2008
Nimeni?
Stie cineva cam cat dureaza pana gasesti o chirie in Stockholm?
Pt ca am citit pe undeva ca lumea "sta la coada" si o luna-doua la agentii sa fie sunata doar sa vada locatia si ca dat fiind ca se gaseste greu o chirie sunt si > 1000 aplicanti pe anunt. :confuzzled:

#3
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007

 alyblu323, on Oct 8 2008, 14:56, said:

Pt ca am citit pe undeva ca lumea "sta la coada" si o luna-doua la agentii sa fie sunata doar sa vada locatia
Cam asa ceva am aflat si eu. Dar poate ne lamureste cineva de la fata locului.

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

 alyblu323, on Oct 8 2008, 14:56, said:

Nimeni?
Stie cineva cam cat dureaza pana gasesti o chirie in Stockholm?
Pt ca am citit pe undeva ca lumea "sta la coada" si o luna-doua la agentii sa fie sunata doar sa vada locatia si ca dat fiind ca se gaseste greu o chirie sunt si > 1000 aplicanti pe anunt. :confuzzled:

Ce ai auzit e destul de adevarat, mi-a confirmat acum cateva minute un prieten din Suedia.

Incearca totusi aici: http://www.hyresratt.../stockholm.html

Ai putea intreba si pe grupul studentilor romani din Suedia, cred ca ei sunt mai in tema: http://groups.yahoo....1...group&slk=1

#5
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
@alyblu323: ai ajuns? Cum e acolo? Ai gasit ceva?

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Salut!

Am nevoie de putin ajutor... sa incep cu inceputul: dupa aproape jumate de an in care m-am gindit si razgindit, discutat cu familia, analizat fondurile, etc si am ajuns la o singura concluzie: voi pleca peste 2 ani sa fac rezidentiatul in Suedia.... M-am informat despre sistemul lor medical ( cit am reusit), despre cerinte, despre cum se ajunge acolo, etc.... intr-un final am ajuns si la problema "cea mai cea", si anume limba; tocmai din cauza aceasta am luat hotarirea atit de "precoce", sa am timp sa invat suedeza. Zis si facut, am cautat info si sprijin la ambasada lor in ro, si m-au indrumat catre un centru de limbi straine, Ariel. Acum astept sa ma inscriu la cursurile lor, au 6 module a cite 2 luni. Am mai inteles ca odata ajunsa acolo voi avea ocazia sa mai invat limba la un fel de cursuri pentru imigranti, gratuit, daaar pina atunci eu va trebui sa ma inteleg cu lumea cit de cit.
A facut cineva cursurile astea? Sau, mai bine zis, cum ati invatat limba in tara? Cum ati ajuns acolo? Cum v-ati descurcat la inceput? Eu am mari emotii legate de aspectul asta, dar sper sa ma descurc pina la urma, cu ce o sa invat aici sa reusesc sa ma inteleg cu lumea acolo.

Probabil ca postul asta trebuia la "medical" mai mult, ca poate pe acolo sa fie cineva din sistem plecat in aceasta minunata tara, sa-mi povesteasca de pasii urmati, de cum e viata, cum s-a descurcat cu limba suedeza, etc, dar orice info e binevenita si aici.

Multumesc anticipat pentru orice forma de ajutor. :)

#7
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 rox, on 29th May 2009, 13:11, said:

Salut!

=
A facut cineva cursurile astea? Sau, mai bine zis, cum ati invatat limba in tara? Cum ati ajuns acolo? Cum v-ati descurcat la inceput? Eu am mari emotii legate de aspectul asta, dar sper sa ma descurc pina la urma, cu ce o sa invat aici sa reusesc sa ma inteleg cu lumea acolo.

Probabil ca postul asta trebuia la "medical" mai mult, ca poate pe acolo sa fie cineva din sistem plecat in aceasta minunata tara, sa-mi povesteasca de pasii urmati, de cum e viata, cum s-a descurcat cu limba suedeza, etc, dar orice info e binevenita si aici.

Multumesc anticipat pentru orice forma de ajutor. :)


Te descurci in prima faza si cu engleza.
Sora mea a invatat suedeza si daneza aici la facultate, apoi acolo dupa 6 luni( in fiecare tara) nu a avut probleme.

#8
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Multumesc pentru raspuns. M-am gindit ca ma voi ajuta de engleza in prima faza. Problema e ca eu nu voi pleca acolo ca turist sau student sau orice altceva, ci ca... rezident, si una din conditii este sa cunosti limba, sa poti sustine o prezentare de caz, sa poti examina un pacient, etc... Din cite am inteles sistemul lor are un rezi de 18 luni in care faci chirurgie, interne, psihiatrie si medicina de familie, desi vizez eu un domeniu de laborator, adica mai putin contact cu pacienti...

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

 rox, on 29th May 2009, 13:11, said:

Am nevoie de putin ajutor...
..............................................................
A facut cineva cursurile astea? Sau, mai bine zis, cum ati invatat limba in tara? Cum ati ajuns acolo? Cum v-ati descurcat la inceput? Eu am mari emotii legate de aspectul asta, dar sper sa ma descurc pina la urma, cu ce o sa invat aici sa reusesc sa ma inteleg cu lumea acolo.

Probabil ca postul asta trebuia la "medical" mai mult, ca poate pe acolo sa fie cineva din sistem plecat in aceasta minunata tara, sa-mi povesteasca de pasii urmati, de cum e viata, cum s-a descurcat cu limba suedeza, etc, dar orice info e binevenita si aici.

Pana una alta incearca si cu CD-urile de la http://eurotalk.com/...talknow/swedish
Cand vei fi mai avansata vei putea sa exersezi ascultand posturile TV suedeze. Uite, aici un link spre un program TV finlandez in limba suedeza: http://arenan.yle.fi/hae?pid=170894
Contrar opiniei generale, suedeza nu este extrem de grea. Am cunoscut o doctorita rusoaica venita in Finlanda acum 3 ani si jumatate. Lucreaza la un spital din Vaasa, in zona de limba suedeza, de vreun an si ceva. Tipa vorbeste destul de fluent atat suedeza cat si finlandeza, sa zicem la un nivel B2. Am intrebat-o cum i se par  comparativ limbile astea doua si mi-a zis ca i-a luat cam un an ca sa ajunga cu suedeza la un nivel la care a ajuns cu finlandeza in 3 ani.
Gramatica nu e foarte complicata, lexicul nici atat, extrem de multe cuvinte (cateva mii) sunt asemanatoare cu cele din engleza (de exemplu: man=man, arm=arm, knife=kniv, hair=har, nose=näsa, hare=harar, blood=blod, tree=träd etc etc) sau  germana (de exemplu:hals=hals, stadt=stad, land=land, wasser=vatten, münze=mynt, hund=hund, tag=dag, brot=bröd etc etc).

Succes in demersul tau!
Sa ne mai povestesti din cand in cand cum merge treaba... Posted Image




 rox, on 29th May 2009, 13:11, said:

...sa reusesc sa ma inteleg cu lumea acolo.

Suedia e pe primul loc in lume (evident dintre tarile ce nu au engleza ca limba oficiala) in ceea ce priveste procentul de vorbitori de engleza.
Practic cam toti vorbesc engleza, cel putin eu nu am intalnit pe-acolo nici o persoana cu care sa nu pot comunica, fie ca era sofer de autobuz, vanzator de hot-dog sau simplu pensionar la plimbare.

#10
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 Karhu, on 29th May 2009, 14:06, said:

Pana una alta incearca si cu CD-urile de la http://eurotalk.com/...talknow/swedish
Cand vei fi mai avansata vei putea sa exersezi ascultand posturile TV suedeze. Uite, aici un link spre un program TV finlandez in limba suedeza: http://arenan.yle.fi/hae?pid=170894
Contrar opiniei generale, suedeza nu este extrem de grea. Am cunoscut o doctorita rusoaica venita in Finlanda acum 3 ani si jumatate. Lucreaza la un spital din Vaasa, in zona de limba suedeza, de vreun an si ceva. Tipa vorbeste destul de fluent atat suedeza cat si finlandeza, sa zicem la un nivel B2. Am intrebat-o cum i se par, comparativ, limbile astea doua si mi-a zis ca i-a luat cam un an ca sa ajunga cu suedeza la un nivel la care a ajuns cu finlandeza in 3 ani.
Gramatica nu e foarte complicata, lexicul nici atat, extrem de multe cuvinte (cateva mii) sunt asemanatoare cu cele din engleza (de exemplu: man=man, arm=arm, knife=kniv, hair=har, nose=näsa, hare=harar, blood=blod, tree=träd etc etc) sau  germana (de exemplu:hals=hals, stadt=stad, land=land, wasser=vatten, münze=mynt, hund=hund, tag=dag, brot=bröd etc etc).

Succes in demersul tau!
Sa ne mai povestesti din cand in cand cum merge treaba... Posted Image


Suedia e pe primul loc in lume (evident dintre tarile ce nu au engleza ca limba oficiala) in ceea ce priveste procentul de vorbitori de engleza.
Practic cam toti vorbesc engleza, cel putin eu nu am intalnit pe-acolo nici o persoana cu care sa nu pot comunica, fie ca era sofer de autobuz, vanzator de hot-dog sau simplu pensionar la plimbare.

Multumesc!

#11
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 Karhu, on 29th May 2009, 14:06, said:

Suedia e pe primul loc in lume (evident dintre tarile ce nu au engleza ca limba oficiala) in ceea ce priveste procentul de vorbitori de engleza.
Practic cam toti vorbesc engleza, cel putin eu nu am intalnit pe-acolo nici o persoana cu care sa nu pot comunica, fie ca era sofer de autobuz, vanzator de hot-dog sau simplu pensionar la plimbare.


sunt cam obligati, saracii, ca mai multi sunt plecati in concedii in tarile calde decat prezenti in tara Posted Image

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

 allyn1985, on 29th May 2009, 15:03, said:

sunt cam obligati, saracii, ca mai multi sunt plecati in concedii in tarile calde decat prezenti in tara :D


Daaaa, chiar ma apuca mila gandindu-ma cat de saraci sunt. :rolleyes:

#13
allyn1985

allyn1985

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,373
  • Înscris: 11.12.2008

 Karhu, on 29th May 2009, 15:06, said:

Daaaa, chiar ma apuca mila gandindu-ma cat de saraci sunt. Posted Image

a fost o ironie Posted Image

#14
anomis

anomis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 18.08.2006
Niste prieteni pleaca in curand in Suedia. Ei au facut 2 cursuri la Fides, pentru incepatori. Problema la Fides era ca trebuiau sa fie minim 7(parca) ca sa se tina cursul, motiv pentru care s-au tinut doar primele doua. Ce mai poti face este sa mergi sa asisti la cursurile de suedeza de la facultatea de litere si sa-ti cauti filme in suedeza eventual o telenovela :D.  Apropo cam toti care mergeau la aceste cursuri aveau treaba cu medicina B) .

#15
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
Eu anul trecut am fost in Suedia, intr-o mica excursie, am stat acolo aprox. 2 saptamani, in orasul Malmo, cazat la un hostel foarte fain si ieftin. In principiu, chiriile sunt ieftine, mancarea la fel, totul e super, mai putin limba, care e o bariera naturala foarte eficienta impotriva imigrantilor. E o limba aproape im posibil de invatat, sau cel putin nu in timp scurt.
Engleza se vorbeste, dar asta doar asa, pe strada, la o terasa. Pentru ceva mai mult, un loc de munca,....etc, toate actele oficiale, la banci, la diferite institutii sunt in suedeza, deci e aproape imposibil de gasit de lucru, eventual doar daca cunosti pe cineva, sau la munca necalificata.
Dar asa, sa te duci sa bati la usi cu cv-ul in mana, si fara sa cunosti suedeza, e absurd.
E o tara foarte curata, oameni foarte politicosi, e un vis sa traiesti acolo, pentru cine a reusit sa se "prinda" acolo.

Edited by iconicpaul, 22 August 2009 - 01:03.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,790
  • Înscris: 25.06.2007

 iconicpaul, on 22nd August 2009, 02:00, said:

limba, care e o bariera naturala foarte eficienta impotriva imigrantilor. E o limba aproape im posibil de invatat, sau cel putin nu in timp scurt.


Tin sa-ti contrazic opiniile despre limba.
De fapt am mai detaliat in postul #9: suedeza este o limba relativ usoara, similitudinile cu engleza si germana sunt foarte mari!
Nici vorba sa fie imposibil de invatat! Intr-un an se poate invata bine, in doi ani se poate ajunge la fluenta. Bineinteles, daca nu esti antitalent lingvistic. Dintre limbile oficiale din EU cele mai dificile sunt, in ordine, maghiara, finlandeza si estoniana si dar si acestea sunt invatabile.
Deci limba nu este deloc o bariera eficienta impotriva imigrantilor, asa cum ai spus. Dimpotriva , Suedia are unul dintre cele mai mari procente de imigranti din UE, cam 12%, la acelasi nivel cu Germania si peste Italia, Franta , Spania!

Realitatea nu prea corespunde cu folclorul urban.

#17
iconicpaul

iconicpaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 17.07.2009
Ma rog, nu o sa insist. Cine e curios poate sa mearga sa se convinga. Ar fi mult mai multe aspecte de discutat dar era tarziu si nu am avut rabdare sa scriu 2 pagini.
Referitor la limba, e discutabil acel clasament pentru va depinde de foarte multi factori, dar multi spun ca cel putin din limbile vorbite in europa si in jurul ei, islandeza ar fi cea mai grea.
Peste tot exista foarte multa dezinformare, pentru sunt putini oameni care privesc lucrurile in mod detasat si obiectiv. Eu nu am mai scris si dezavantajele sau lucrurile negative despre Suedia pentru ca palesc in comparatie cu cele din ro, dar si acolo exista destul de multa dezinformare si e greu sa gasesti pe cineva sincer care sa spuna lucrurilor pe sleau.
Unul din aspecte fiind modalitatea "oficiala" prin care suedezii si mai toti de acolo, inclusiv imigrantii isi cauta loc de munca, adica nu trimit cv-uri online si bat din usa in usa sa intrebe pentru ca multe firme, desi au locuri disponibile, nu dau anunt ci asteapta posibili candidati sa le bata la usa. Cel putin asa zice teoria. Practica in schimb e cu totul alta si oricine va merge pe acolo se va convinge. Sistemul seamana oarecum cu al nostru. Adica trebuie sa socializezi, sa iti faci prieteni care ulterior sa te recomande unuia sau altuia. Firmele sudeze doar pe recomandari angajeaza, dar fac observatia ca aici in context, recomandare inseamna o simpla parere, nu "pila". E cam ca la noi. Daca nu cunosti pe nimeni, e aproape imposibil sa gasesti pe cineva sa te angajeze.
Intr-adevar, solutia ideala ar fi sa mergi acolo si sa stai in chirie macar 6 luni, sa mai inveti limba, sa umbli sa cunosti, si dupa aia sa te poti angaja, dar sa stai asa de mult timpo acolo, iti trebuie o suma destul de mare de bani, vorbim de mii de euro, ori majoriatea care emigreaza, o fac pentru ca nu au bani, ca cine are bani in ro nu mai pleaca nicaieri. Deci e un paradox aici. Eu doar pe 2 saptamani, cu tot cu transportul dus-intors am cheltuit vreo 600 euro. Deci eu zic ca un 2.000 - 4.000 euro e o suma mai rezonabila.
Despre celelalte categorii de imigranti, si aici lucrurile sunt mai complicate pentru ca multi arabi au primit ajutor oficial de la statul suedez, prin tot felul de programe si contracte intre state, cea ce in cazul romanilor, nu e cazul.
Eu m-am straduit sa-mi fac o parere obiectiva, la rece, pentru ca daca sunt subiectiv, parerea mea nu e de folos nimanui. Mi-a placut foarte mult acolo si mi-ar fi placut sa pot ramane. O sa mai incerc pe viitor, dar la prima plecare am facut multe greseli pentru ca am plecat cu informatii eronate, primite de la a zecea mana de la tot felul de "destepti" care le stiu pe toate, si cand am ajuns acolo am gasit cu totul altceva.

Sfatul meu pentru cei doritori de emigrare:
- nu va mai luati dupa fiecare persoana care isi da cu parerea doar pentru ca "fratele lu' matusa lu' unchiu......" traieste acolo si el stie, ci mergeti voi acolo, cu curaj, si vedeti la fata locului.
- nu va asteptati sa fiti bine primiti: politetea si zambetul sunt prezente la tot pasul, e adevarat, dar e doar o fatada. Sau mai bine zis, nu interpretati gresit gesturile suedezilor.

Edited by iconicpaul, 22 August 2009 - 09:11.


#18
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 iconicpaul, on 22nd August 2009, 16:55, said:

[...] cine are bani in ro nu mai pleaca nicaieri
Gresit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate