Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Instalare slack pe laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ronald0

ronald0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2004
Deci am un laptop Compaq procesor Intel Pentium 4 la 2,40 GHz si 521 RAM ....cand bootez de pe Slack 10 se blocheaza la recunoasterea tastaturii. Pt a alege o alta tastatura trebuie sa apesi pe 1, dc vrei sa continui cu US map trebuie sa apesi Enter. Dar nu mai pot sa dau nimic, tastatura fiind blocata. Ziceti-mi si mie o solotie sau din ce cauza se intampla. :angry:

#2
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

ronald0, on Jan 8 2005, 14:31, said:

Deci am un laptop Compaq procesor Intel Pentium 4 la 2,40 GHz si 521 RAM ....cand bootez de pe Slack 10 se blocheaza la recunoasterea tastaturii. Pt a alege o alta tastatura trebuie sa apesi pe 1, dc vrei sa continui cu US map trebuie sa apesi Enter. Dar nu mai pot sa dau nimic, tastatura fiind blocata. Ziceti-mi si mie o solotie sau din ce cauza se intampla. :angry:

<{POST_SNAPBACK}>


De ce iti apare totusi la boot-are sa alegi tastatura? Cred ca ai setat-o gresit. incearca sa te conectezi cu alta tastatura la laptop si sa vezi daca ti-o recunoaste. Dupa care, daca iti merge sa te uiti in /var/log/messages sau un dmesg sa vezi ce spune acolo.

In mod normal, trebuie sa existe in /etc/rc.d/ un fisier rc.keymap:

-rwxr-xr-x  1 root root 140 2004-06-25 01:48 rc.keymap

Care arata cam asa:

#!/bin/sh
# Load the keyboard map.  More maps are in /usr/share/kbd/keymaps.
if [ -x /usr/bin/loadkeys ]; then
/usr/bin/loadkeys uk.map
fi

uk.map este la mine (tastatura englezeasca), probabil la tine va fi us.map . Vezi daca exista si daca e ok. Verifica sa fie executabil. Bineinteles va trebui sa accesezi cumva sistemul de fisiere sa sa poti sa dai comenzi. Cum am mai spus, incearca sa te cuplezi cu o alta tastatura.

#3
ronald0

ronald0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2004

cianura, on Jan 8 2005, 20:58, said:

De ce iti apare totusi la boot-are sa alegi tastatura? Cred ca ai setat-o gresit.

<{POST_SNAPBACK}>

Nu ....tu ai inteles gresit ....este vorba de instalarea Linux-ului (slack) pe un laptop si cand ajunge la Alegearea tastaturii ( asta in cazul in care ai o alta tastatura trebuie apasat 1 pt. a-ti alege tastatura) ...iar eu in mod normal ar trebuii sa dau ENTER ....problema tocmai asta este ...nu mai raspunde la nici o tasta pe care o apas ....:(( si deci nu mai pot contiuna instalarea ....

#4
cianura

cianura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,754
  • Înscris: 19.01.2004

ronald0, on Jan 8 2005, 14:31, said:

....cand bootez de pe Slack 10 se blocheaza la recunoasterea tastaturii.

<{POST_SNAPBACK}>


Excuse me... cred ca tu ai fost putin confuz. Cind ai spus ca boot-ezi am presupus ca deja ai instalat slack-ul pe laptop. Ei, daca ai fi spus "cind (vreau sa) instalez" .... ;)

Ce-ti pot recomanda este sa folosesti o tastatura adiacenta si sa vezi daca se repeta figura cu blocatul. Incearca sa vezi daca poti sa dai disable la tastatura laptopului din bios (desi la cit de crappy sint configurile din bios-urile pt laptop, ma indoiesc). Este foate ciudata eroarea ta, s-ar putea sa nu fie de la tastatura totusi.

#5
ronald0

ronald0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2004
da ai dreptate .....imi da eroarea cand vreau sa instalez linux-ul
Am incercat si cu alta tastatura si tot se blocheaza....
Am dat disable la tastatura de la laptop si am bagat o alta tastatura dar tot nu merge :(
Daca mai aveti ceva idei ...pls. write

#6
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Poți încerca o altă variantă de linux, Eventual vezi cum se comportă cu un Linux live (Knoppix, Mandrake, Suse, etc)

#7
ronald0

ronald0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.03.2004

retele, on Jan 9 2005, 13:26, said:

Poți încerca o altă variantă de linux, Eventual vezi cum se comportă cu un Linux live (Knoppix, Mandrake, Suse, etc)

<{POST_SNAPBACK}>

gata am gasit problema ....nu mergea pana nu am dat bare.i nousb ....se pare ca usb-ul era problema !!!

#8
silviutp

silviutp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.09.2007
Am si eu o problema cu un laptop, nu prea reusesc sa instalez nicio distributie de linux pe el, am incercat Mandriva 2007.1, Knopix live dvd 5.0, Ubuntu 7.x.
( Asus, proc Pentium M 1866 MHz )
Ultima tentativa Slackware 12.0:
dupa ce testeaza memoria, proc ... se blocheaza ( adica nu mai face nimic ).
Ultimul lucru care apare : Checking if this processor honours the WP bit even in supervisor mode... Ok.


Ce as putea sa fac ?

Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate