Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Legatura dintre alimente si boli

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postapasha, on Oct 2 2008, 01:33, said:

Am si eu o problema cu dintii. Din lipsa mare de calciu mi se sfarama uneori bucatele mici din masele fara sa fie cariate. Nu stiu ce sa fac ca nu asimilez calciu nici din mancare si nici din pastile. Am incercat si injectii dar nu se simt schimbari majore. Ce sa fac?

Mananci mai putina mancare de origine animala si mai multa de origine vegatala, dar si din asta din urma vezi sa mananci cele care sunt bazice, si renunta la sucuri carbogazoase.

#2
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
A fost indepartate tumorile, dar cauzele care le-au produs probabil au ramas.

Cancerul trece prin 3 etape: initierea, promovarea si progresia. In lucrarea "Studiul China" sunt facute mai multe experimente pe sobolani si s-a aratat ca un surplus de proteine de origine animala(peste 10%-12% din dieta, proteinele de origine vegetala nu au avut acest efect) determina inmultirea si raspandirea celulelor canceroase in corp.

Trebuie intrebat pacientul ce regim de viata are, cata miscare face, ce si cat munceste, ce si cat mananca, caror agenti cancerigeni se expune etc. In al doilea rand ar trebui prelevate celule canceroase si facute teste de laborator pentru a se vedea carui tip de chimioterapie sau radioterapie sunt sensibile. O chimioterapie sau radioterapie standard ar fi mult mai putin eficienta decat una specifica tipului de celule canceroase. Este o clinica prin Austria unde se fac astfel de teste.

Am si un link aici la un rezumat al lucrarii respective.

#3
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Kdefthog, te cam intinzi cu reclamele alea. Data viitoare cand simti nevoia sa pui link, te rog incearca sa cauti alte studii. LA cat de controversat e subiectul "nutritie" sunt sigura ca gasesti si altele, ca deja devine plictisitor. Si as aprecia daca nu te-ai mai baga in seama in chestiuni despre care nu stii nimic in afara de ideea fixa "proteinele animale sunt de vina".

#4
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadadoi, on Oct 3 2008, 08:31, said:

Kdefthog, te cam intinzi cu reclamele alea. Data viitoare cand simti nevoia sa pui link, te rog incearca sa cauti alte studii. LA cat de controversat e subiectul "nutritie" sunt sigura ca gasesti si altele, ca deja devine plictisitor. Si as aprecia daca nu te-ai mai baga in seama in chestiuni despre care nu stii nimic in afara de ideea fixa "proteinele animale sunt de vina".

Nu sunt alte studii, decat unul facut de niste cercetatori indieni, tot pe soareci si tot cu aceleasi rezultate.

Scopul existentei tale este de a face aprecieri? Bazate pe ce ?

Si ce e asa controversat subiectul "nutritie"?! Sunt foarte multe studii care arata ca o alimentatie bazata pe legume multe si ceva fructe si putine alimente de origine animala ofera foarte multe beneficii sanatatii. Majoritatea doctorilor recomanda acest tip de nutritie intr-o mai mica sau mai mare masura in majoritatea bolilor.

A fost publicat un studiu/raport recent de catre Universitatea John Hopkins prin care se arata stransa legatura intre dieta, modul de viata si cancerul. Au fost identificati principalii agenti care determina multiplicarea celulelor canceroase si formarea de tumori: zaharul, substituentii zaharului, sarea; laptele care produce un mucus in tractul gastro-intestinal, iar celulele canceroase se hranesc cu mucus; carnea, obtinuta prin metode moderne de crestere a animalelor, contine hormoni de crestere si paraziti si nu trebuie consumata de bolnavii de cancer. O dieta bazata pe 80% legume proaspete, cereale integrale, seminte netratate si fructe in cantitati mici formeaza un mediu alcalin in corp care nu prieste celulelor canceroase. Astea sunt doar cateva dintre recomandarile, concluziile celor de la Universitatea John Hopkins. Un link aici.

Daca nu vreti sa faceti asa ceva, mergeti la oncolog si faceti radioterapie si chimioterapie.

Edited by Kdefthog, 03 October 2008 - 12:29.


#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Kfthedog, studiul acela nu are nicio legatura cu Johns Hopkins (asta e numele corect), ei chiar au dat un comunicat in care spuneau asa:

EMAIL HOAX REGARDING CANCER

An email falsely attributed to Johns Hopkins describing properties of cancer cells and suggesting prevention strategies has begun circulating the Internet.  Johns Hopkins did not publish the email, entitled "Cancer Update from Johns Hopkins," nor do we endorse its contents.  For more information about cancer, please read the information on our web site or visit the National Cancer Institute's web site at www.cancer.gov.

Another hoax email that has been circulating since 2004 regarding plastic containers, bottles, wrap claiming that heat releases dioxins which cause cancer also was not published by Johns Hopkins.  More information.


#6
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Da stiu ca e fals, dar circula mai multe variante ale lui pe Internet si o parte din ce spune acolo este adevarat.

"Just as urban legends and rumors eventually become attached to the most famous exemplars of the subjects they discuss (e.g., any fast food-related legend, no matter where it originates, will inevitably be told about McDonald's), so do many of the spurious medical articles circulated on the Internet eventually become attributed to the world-renowned Johns Hopkins university, medical school, and hospitals.

The "Cancer Update from Johns Hopkins Hospital" quoted above has been forwarded via e-mail as a preface to another piece (about the supposed dangers of using microwave ovens to heat food stored in plastic containers) also falsely said to have originated with Johns Hopkins. Neither article was issued by (or has any connection to) the Johns Hopkins university or hospital, and Johns Hopkins has disclaimed the contents of both.

Of the "Cancer Update" e-mail (most of the information contained within which is of the "quack" variety), Johns Hopkins says:

An email falsely attributed to Johns Hopkins describing properties of cancer cells and suggesting prevention strategies has begun circulating the Internet. Johns Hopkins did not publish the email, entitled "Cancer Update from Johns Hopkins," nor do we endorse its contents. For more information about cancer, please read the information on our web site or visit the National Cancer Institute's web site at www.cancer.gov."

Edited by Kdefthog, 03 October 2008 - 12:38.


#7
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

Quote

Astea sunt doar cateva dintre recomandarile, concluziile celor de la Universitatea John Hopkins. Un link aici.

Daca nu vreti sa faceti asa ceva, mergeti la oncolog si faceti radioterapie si chimioterapie.

n-am idee cine-a scris acele randuri, ca nu vad vreun nume. in nici un caz nu poseda insa limbajul si stilul de exprimare necesar pentru a fi considerat o sursa serioasa. asa cum nu le posezi nici tu (sa incerc sa fac vreo legatura intre autorul asa-zisului articol si persoana ta? nu m-ar mira deloc sa te autorecomanzi ca sursa demna de incredere).

pentru cineva cu studii in domeniu, randurile alea nu reprezinta vreo noutate. in schimb tampenia cu "metoda alternativa" si asocierea ei cu "universitatea john hopkins" pentru a-i conferi un dram de credibilitate, da. complementara, poate. alternativa in nici un caz.


atata vreme cat nu-mi poti prezenta vreun link iscalit cu raspundere de cineva cu autoritate in domeniu, care sa-mi spuna ca dieta de orice fel este alternativa la tratament, imi demonstrezi doar in cel mai bun caz ca nu faci diferenta intre "preventiv" si "curativ", sau mai degraba ca ai luat-o pe campii. cu tonul "autoritatilor" in domeniu de genul tau sunt obisnuita.

si pentru cultura ta generala, in oncologie nu se foloseste nici macar termenul de "vindecare", daramite asigurari categorice c-ai distrus absolut toate celulele afectate. desi radioterapia ar putea avea aceasta pretentie, intrucat nu exista efectul exponential prezent in cazul chimioterapiei (nu-s convinsa ca ai vreo idee despre ce vorbesc).

View PostKdefthog, on Oct 3 2008, 13:36, said:

Da stiu ca e fals, dar circula mai multe variante ale lui pe Internet si o parte din ce spune acolo este adevarat.


just loooool  :lol: halal argumentatie  :D

Edited by charme, 03 October 2008 - 12:46.


#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
:rolleyes: Pai mai... daca stiai ca e fals de ce nu ai spus asa?? Pentru mine s-au discreditat din momentul in care au atribuit lucrurile acelea Institutului Johns Hopkins (si nici macar nu s-au chinuit sa ii invete numele!...) Nu e etic! Si nici tu nu esti foarte moral daca perpetuezi facatura asta stiind ca e facatura.

Si da, sunt si afirmatii adevarate acolo, dar cine sta sa ia la puricat tot mesajul, cu dovezi, cu studii, cu tot ce trebuie?? De-asta mi se pare si mai periculos: vezi o chestie adevarata, si le iei pe toate de bune (mai ales cand informatiile par sa provina de la un institut prestigios).

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostKdefthog, on Oct 3 2008, 13:25, said:

Nu sunt alte studii, decat unul facut de niste cercetatori indieni, tot pe soareci si tot cu aceleasi rezultate.

Scopul existentei tale este de a face aprecieri? Bazate pe ce ?

Si ce e asa controversat subiectul "nutritie"?! Sunt foarte multe studii care arata ca o alimentatie bazata pe legume multe si ceva fructe si putine alimente de origine animala ofera foarte multe beneficii sanatatii. Majoritatea doctorilor recomanda acest tip de nutritie intr-o mai mica sau mai mare masura in majoritatea bolilor.

A fost publicat un studiu/raport recent de catre Universitatea John Hopkins prin care se arata stransa legatura intre dieta, modul de viata si cancerul. Au fost identificati principalii agenti care determina multiplicarea celulelor canceroase si formarea de tumori: zaharul, substituentii zaharului, sarea; laptele care produce un mucus in tractul gastro-intestinal, iar celulele canceroase se hranesc cu mucus; carnea, obtinuta prin metode moderne de crestere a animalelor, contine hormoni de crestere si paraziti si nu trebuie consumata de bolnavii de cancer. O dieta bazata pe 80% legume proaspete, cereale integrale, seminte netratate si fructe in cantitati mici formeaza un mediu alcalin in corp care nu prieste celulelor canceroase. Astea sunt doar cateva dintre recomandarile, concluziile celor de la Universitatea John Hopkins. Un link aici.

Daca nu vreti sa faceti asa ceva, mergeti la oncolog si faceti radioterapie si chimioterapie.
foarte bine, daca sunt alte studii, pune de-alea serioase, nu balarii. Te avertizez ca daca mai vad mcdougall si collin mai iei un warn pe motiv de reclama.

#10
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postadadoi, on Oct 3 2008, 14:39, said:

foarte bine, daca sunt alte studii, pune de-alea serioase, nu balarii. Te avertizez ca daca mai vad mcdougall si collin mai iei un warn pe motiv de reclama.

Altii nu mai stiu  :P , imi pare rau. Ca tot ai construit acest topic, a citit cineva "Studiul China" sau ceva "mcdougall si collin" :lol:, cum zice adadoi.

Edited by Kdefthog, 03 October 2008 - 13:49.


#11
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@Kdefthog: Ce ti-am pocit numele in mesajul anterior!!! Imi cer scuze, nu am facut-o intentionat. (Si tot eu ii dadeam cu John/Johns...)

Edited by antigen, 03 October 2008 - 13:45.


#12
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postadadoi, on Oct 3 2008, 14:39, said:

foarte bine, daca sunt alte studii, pune de-alea serioase, nu balarii. Te avertizez ca daca mai vad mcdougall si collin mai iei un warn pe motiv de reclama.


Eu ti-am zis sa ai si alte surse de informare, altele decat cele publicate la editura cu pricina.

#13
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008
Ce treaba are editura cu cartea? Cartea "Studiul China" a fost publicata in mai multe variante in foarte multe tari, si reprezinta cel mai vast si comprehensiv studiu facut asupra alimentatiei si legatura acesteia cu bolile. Se bazeaza pe datele culese de pe teritoriul Chinei, pentru a se vedea cat de bolnava este populatia chineza. Pe langa aceste date mai sunt mentionate si o serie de alte studii pe aceeasi tema, si toate au fost adunate in aceasta carte. Pur si simplu sunt expuse niste date provenite din studii, facute cateva comentarii pe marginea lor si atat. Din toata cartea reiese, pe baza datelor din studii, ca o alimentatie vegana este cea mai buna pentru sanatatea omului si pentru a scapa de bolile provocate de o dieta vestica, bazata pe hrana animala, bogata in grasimi si proteine.

Eu atat v-am intrebat: a citit cineva cartea sau ceva despre doctorii respectivi? Daca nu, nu are rost sa discutam si va rog nu va mai dati cu parerea desi nu stiti despre ce este vorba.

#14
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
1. Noi nu suntem chinezi. Multe boli au particularitati geografice sau genetice.
2. Noi in Ro nu mancam ce mananca aia in China. Tarile in curs de dezvoltare au un profil diferit al afectiunilor fata de altele.
3. Exista diferente epidemiologice intre populatia urbana si rurala. Tare mi se pare mie ca studiul se refera la populatiile rurale.

Cartea mi-a fost povestita, nu am nici rabdarea nici timpul necesar sa o citesc. Am citit zeci de studii. Sunt unele cu populatii foarte mari si diversificate, altele cu criterii mai specifice de includere si explorari tintite.

Chiar scuteste-ma de un efort si spune-mi care sunt limitarile studiului China? Orice studiu are material si metoda(inclusiv criterii de includere, de excludere), rezultate, discutii si limitari si concluzii. Pe mine ma intereseaza limitele.

#15
Kdefthog

Kdefthog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 16.09.2008

View Postmaltese, on Oct 3 2008, 15:25, said:

1. Noi nu suntem chinezi. Multe boli au particularitati geografice sau genetice.
2. Noi in Ro nu mancam ce mananca aia in China. Tarile in curs de dezvoltare au un profil diferit al afectiunilor fata de altele.
3. Exista diferente epidemiologice intre populatia urbana si rurala. Tare mi se pare mie ca studiul se refera la populatiile rurale.

Cartea mi-a fost povestita, nu am nici rabdarea nici timpul necesar sa o citesc. Am citit zeci de studii. Sunt unele cu populatii foarte mari si diversificate, altele cu criterii mai specifice de includere si explorari tintite.

Chiar scuteste-ma de un efort si spune-mi care sunt limitarile studiului China? Orice studiu are material si metoda(inclusiv criterii de includere, de excludere), rezultate, discutii si limitari si concluzii. Pe mine ma intereseaza limitele.

1. Da, au particularitati genetice si geografice, dar se pare ca oamenii care se muta dintr-o zona de risc mic intr-o zona de risc mare a bolilor (de inima, cancer, diabet, artitrata, osteoporoza etc.) preiau riscurile din zona respectiva. Sunt studii, cauta-le!
2. Corect. Ce relevanta are acest fapt? S-a studiat ce se mananca: ei mananca orez, noi mancam cartofi si porumb, diete bazate pe alimente bogata in amidon.
3. Corect. Ti se pare gresit, iar vorbesti fara sa stii despre ce este vorba. S-a observat o corelatie clara intre mancare si boli pentru populatiile urbane si cele rurale, incidenta bolilor fiind mult mai mare in cazul celor din mediul urban, datorita dietei vestice.

Iti dau un link pe PM, pentru ca vad ca nu ai timp.

#16
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View PostKdefthog, on Oct 2 2008, 19:28, said:

Mananci mai putina mancare de origine animala si mai multa de origine vegatala, dar si din asta din urma vezi sa mananci cele care sunt bazice, si renunta la sucuri carbogazoase.

la probleme din amor nu merge reteta? ca vaz ca esti omniprezent :)

#17
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostKdefthog, on Oct 2 2008, 19:28, said:

Mananci mai putina mancare de origine animala si mai multa de origine vegatala, dar si din asta din urma vezi sa mananci cele care sunt bazice, si renunta la sucuri carbogazoase.

Domnu MariusAC sau Kdefthog , va rog nu le stricati si stomatologilor cheful de a citi topicurile lor (unii pe aici fac treaba excelenta cu sfaturi profesioniste) cu aceleasi "sfaturi"/diete pe care le dati peste tot fie el melanom sau cancer de san sau diabet. E ultima data cand ma mai iau de dvs si va mai bag in seama, postati va rog unde va pricepeti. Daca aveti ceva de spus postati in topicul deschis de dvs sau fiti scurt si la obiect.

Scuze stomatologi pt interventie.

#18
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Da cine crezi că-i bagă în seamă cu spanacu` lor cu tot? :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate