Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2809 replies to this topic

#2773
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View PostGr3go, on 23 ianuarie 2023 - 10:04, said:

Ce pareare aveti?

Foarte bună.
Eu am ce vezi în poză.
Spală soția la el fără grijă.

Mai curge apă de la flori, nici cel mai mic stres, avem și în bucătărie, tot așa, stres zero.

Îți dai seama, că îmbinările sînt făcute să nu intre apa, daar, depinde și cine/cum montează.

Totuși, nu recomand spălarea cu furtunul de apă  😂 deși este un parchet recomandat și pentru băi.

L.E. Intrăm în anul 7, de cînd este montat.
Am făcut și teste, cu bucăți de parchet, puse pe pervaz, bucați tăiate, cu muchiile expuse, au stat afară, în intemperii, ploaie, ger, ultraviolete, zăpadă, soare puternic.
Nu am observat schimbări de structură sau formă.
Nu absorb apă sub nici o formă.

Attached Files



#2774
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Postcrisstonne, on 23 ianuarie 2023 - 13:06, said:

Foarte bună.
Eu am ce vezi în poză.
Spală soția la el fără grijă.

Mai curge apă de la flori, nici cel mai mic stres, avem și în bucătărie, tot așa, stres zero.

Îți dai seama, că îmbinările sînt făcute să nu intre apa, daar, depinde și cine/cum montează.

Totuși, nu recomand spălarea cu furtunul de apă  �� deși este un parchet recomandat și pentru băi.

L.E. Intrăm în anul 7, de cînd este montat.
Am făcut și teste, cu bucăți de parchet, puse pe pervaz, bucați tăiate, cu muchiile expuse, au stat afară, în intemperii, ploaie, ger, ultraviolete, zăpadă, soare puternic.
Nu am observat schimbări de structură sau formă.
Nu absorb apă sub nici o formă.

Superb, pare o alegere inspirata.

@crisstonne, ai incalzire in pardosea?

Ceea ce nu inteleg, e ca pretul relativ mare pentru Swiss Krono Grand Selection, in general, e din cauza ca e fabricat in Elvetia sau chiar e calitate superioara, comparativ cu Egger, Classen, QuickStep etc.?!

Ca referinta, pretul/mp pt Krono Swiss Grand Selection Evolution OAK GOLD 14MM e undeva la 160ron.

Edited by Gr3go, 24 January 2023 - 01:48.


#2775
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Da, Elveția.
Păi na, calitatea costă mai mult, în orice domeniu.
Un produs de nișă, cu plăci așa mari, înseamnă inovație, rășini speciale, mai altfel decît la alt tip de plăci de la alte firme, tehnologii mai complexe & etc, în final, totul se reflectă în preț.

Nu în ultimul rînd, mîna de lucru din Elveția, costă mai mult decît cea din China/ Turcia/ etc.

L.E. Dacă te interesează, îți dau pe privat, de unde am luat, poate negociezi prețul și astfel devine convenabil.

Peste anumite cantități, prețul se negociază.

L.E.2 Am încălzire în pardoseală într-o zonă mică, se simte cald, dacă se merge pe parchet fără papuci, sau, dacă se pune mîna pe el.
Este conceput și pentru încălzirea în pardoseală.

Edited by crisstonne, 24 January 2023 - 02:12.


#2776
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004

View Postbobalex18, on 23 ianuarie 2023 - 11:02, said:

Nu exista parchet care sa fie spălat ca o gresie. Poate doar cel lvt (plastic) cu mențiunea ca tot poate sa se infiltreze apa sub el.

Chiar si daca este LVT lipit?

#2777
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
A, să nu uit, să explic, deși nu explic pentru cine nu poate înțelege, ori, este rău voitor.

Cînd am refăcut bucătăria, acum aproximativ un an jumătate, am scos și plăcile de parchet din bucătărie, ca să pot să renovez, dar și ca să schimb plăcile care au avut rendez-vous" cu obiecte contondente.

Nu am găsit firicel de umezeală sub plăcile care au fost curățate cu lichid, nici pete la îmbinări.

Dar pentru că mai intră pe aici și copilași mici, de diverse vîrste,  trebuie să explic, că parchetul se curăță cu lavete umezite puse pe mop, sau cu mop cu burete umed, nu se aruncă căldări de apă, în lungul încăperii, ca la popota militară  😉

#2778
insusi

insusi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.10.2006

View Postcrisstonne, on 24 ianuarie 2023 - 02:08, said:

Da, Elveția.
Păi na, calitatea costă mai mult, în orice domeniu.
Un produs de nișă, cu plăci așa mari, înseamnă inovație, rășini speciale, mai altfel decît la alt tip de plăci de la alte firme, tehnologii mai complexe & etc, în final, totul se reflectă în preț.

Nu în ultimul rînd, mîna de lucru din Elveția, costă mai mult decît cea din China/ Turcia/ etc.

L.E. Dacă te interesează, îți dau pe privat, de unde am luat, poate negociezi prețul și astfel devine convenabil.

Peste anumite cantități, prețul se negociază.

L.E.2 Am încălzire în pardoseală într-o zonă mică, se simte cald, dacă se merge pe parchet fără papuci, sau, dacă se pune mîna pe el.
Este conceput și pentru încălzirea în pardoseală.

Salut! Mă interesează și pe mine furnizorul tău de Krono Swiss Grand Selection. Dacă m-ai putea ajuta cu un contact, ar fi minunat. Mulțumesc mult.

#2779
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View Postinsusi, on 05 aprilie 2023 - 16:46, said:

Salut! Mă interesează și pe mine furnizorul tău de Krono Swiss Grand Selection. Dacă m-ai putea ajuta cu un contact, ar fi minunat. Mulțumesc mult.
Ai p.m.

#2780
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006
Casa p+1.cate 100mp pe nivel. Incalzire in pardoseala si se va turna sapa.Ce pareri si ce plusuri si minusuri se pot spune  despre SPC? Recomandari?

#2781
birau1982

birau1982

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 07.01.2010
Eu folosesc și pot sa recomand LVT Rigid Core DESIGNFLOORING, 5mm grosime. Excelent pentru încălzirea in pardoseala.

#2782
androida7

androida7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2007
unde as putea vedea mai multe modele de Swiss Krono, Kronotex, Egger? mentionez ca am fost la marile magazine, dar selectia e slabuta, eu caut de minim 10mm si ce am gasit e de 8mm. M-am uitat la laminat-parchet, dar nu pot sa dau comanda pe nv, as vrea sa vad modelul inainte.
Multumesc

#2783
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
O banală căutare cu Goguleanu"  😉

.

Attached Files



#2784
Flav94

Flav94

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.09.2020
Salutare,
Sunt in cautare de informatii despre parchet si m-am oprit la 2 producatori. Va fi montat peste IPAT si am nevoie de aprox. 100mp.
Ce parere aveti despre ei? Este o diferenta asa de mare intre cel de la Egger cu 50 de lei si cel de la Quick step 100 lei? Stiu ca uneori mai scump nu inseamna neaparat mai bun.

https://www.egger.co...9486?country=RO - 50 lei / mp
https://www.quick-st...-lacuit-natural - 80 lei / mp
https://www.quick-st...nuanta-naturala - 100 lei / mp

#2785
androida7

androida7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2007

View Postcrisstonne, on 05 iulie 2023 - 02:31, said:

O banală căutare cu Goguleanu"  ��

.

dupa cum am zis, din pacate marile magazine la care am fost nu le au pe toate expuse. Uitandu-ma si pe site-uri, scrie ceva de genul "disponibil doar cu rezervare"

#2786
djxme200

djxme200

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.08.2004

View PostFlav94, on 05 iulie 2023 - 10:55, said:

Salutare,
Sunt in cautare de informatii despre parchet si m-am oprit la 2 producatori. Va fi montat peste IPAT si am nevoie de aprox. 100mp.
Ce parere aveti despre ei? Este o diferenta asa de mare intre cel de la Egger cu 50 de lei si cel de la Quick step 100 lei? Stiu ca uneori mai scump nu inseamna neaparat mai bun.

https://www.egger.co...9486?country=RO - 50 lei / mp
https://www.quick-st...-lacuit-natural - 80 lei / mp
https://www.quick-st...nuanta-naturala - 100 lei / mp

Pentru Ipat iti recomand pe cel de la quick-step, are rezistenta termica mai mica decat cel de la egger. 0,55 vs 0,7. Exact cel de 80lei/mp vroiam sa il iau de la proges, insa in magazin am vazut reducere la cel de la swisskrono si m-am razgandit.

https://proges.ro/pr...61-stejar-pisa/

@androida7 unde scrie disponibil doar cu rezervare nu inseamna ca nu il au in magazin, este si cazul celui de la Proges care l-am achizionat, probabil ca nu il au in toate magazinele sau nu mai este pe stoc decat in anumite magazine.

#2787
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
e cineva cu parchet egger stejar ce il are de cativa ani si e multumit de el?

#2788
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Are cineva niste pareri despre SPC / LVT de la magazinele de bricolaj sau alti producatori cum ar fi Kahrs, Gerflor, Rocko Kronospan etc.?

#2789
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Păi ce să fie de spus despre noul linoleum la plăci?!
Este o tehnologie matură, am mai studiat prin magazine, arată robust, arată bine ca design.

Mă mai uit pe la americani, ăia folosesc la greu.
Practic este ca un parchet, dar sintetic, din rășini și plastic, se montează cu clic, există accesorii pentru el/ele.

#2790
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Nu era vorba despre o parere daca e ok acest tip de pardoseala ci despre ceea ce exista pe piata ca si comparatie pentru achizitie. De exemplu brandul Artens de la Leroy e la jumatate de pret fata de Quickstep de la Proges. Am pus mana pe ambele si sincer la mana mare diferenta nu e, decat de grosime dar nu stiu daca 1mm in plus merita pretul dublu.
Exista reviewuri  si negative si pozitive pe site la magazinele de bricolaj un pretul e pe la ~100 pe mp, la unele modele ar fi probleme de imbinare pe latura scurta cea cu clic vertical care in timp se deface, dar poate nu a fost montat corect, dar mai exista si cu clic clasic pe ambele laturi. La magazinele unde parchetul e ~200 de lei pe mp ca si Proges nu exista site cu review...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate