Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2806 replies to this topic

#127
iulis

iulis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.02.2006
Daca parchetul de lemn masiv e bine uscat si bine montat nu e nici o problema ! Am avut la casa parinteasca parchet de stejar masiv si sunt 25 ani de cand a fost pus. Nici dupa atata vreme nu scartaie, cred ca dupa o raschetare si noua lacuire va arata superb.
Si acum vorbind de cel laminat, recunosc ca e mai ieftin, mai usor de pus ,de intretinut  dar e o
imitatie fara stil zic eu.

#128
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

 moonchild11, on May 22 2007, 22:34, said:

Voi umblati desculti pe parchetul gol (fara covor)?
eu da, din simplul motiv ca sunt satul de umblat in pantofi "de fite" 10-12 ore/zi. covorul acopera parte din podea, insa nu in intregime. si asta tocmai din motive estetice.
Daca ar fi sa aleg intre parchetul clasic lipit direct pe sapa si parchetul laminat pus ca la carte probabil ca as alege parchetul laminat. parchetul clasic lipit isi pierde asa tocmai elasticitatea care il face placut.
cat despre parchetul care scartaie si are rosturi dupa 15 ani... inseamna ca a fost pus cu picioarele! dar chiar si asa, daca il remontezi, completezi nivelul de nisip (zgura?!), raschetezi si lacuiesti, poti obtine un rezultat extraordinar! e de munca, insa nu prea vad cum poti avea altfel ceva ca oamenii in casa.
o fi parchetul laminat bun (?!) in bucatarie (desi eu sunt adeptul gresiei in astfel de spatii expuse la umezeala), insa in living sau dormitoare laminatul fata de clasic e cam ca un sports bar fata de un restaurant de top.

#129
lx5fq

lx5fq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.02.2007
un alt dezavantaj al parchetului laminat e faptul ca este cancerigen. Mi-am luat apa un unirii de curand, in bloc din 34, are parchet clasic, insa e distrus..
Eu vreau sa pun laminat de la http://www.parchetde...ng/castello.php , insa mama nu vrea sa auda de asa ceva, a zis ca macat in dormitor sa pun stratificat/masiv.. cel laminat nici nu a auzit de lemn, e doar plastic+rumegus presat.. si plasticul (suprafata care imita lemnul)  ala e cancerigen.. ca emana nu-stiu-ce. in Italia au murit oameni pe treaba asta.. acum, nevazand cu ochii mei un studiu certificat, nu prea cred.. voi ce stiti?
Eu vreau laminat pe motiv de $$$, + faptul ca, daca ma supar, il schimb si gata.. pe jos, dupa ce ton autonivelanta, lipesc placi de OSB, pe care pot pune laminat/masiv/stratificat.. untimele 2 se pot lipi direct pe OSB, insa, dac lipesc laminatul se intampla ceva? are cineva laminat lipit pe sapa/OSB ??

#130
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006

 lx5fq, on May 27 2007, 22:10, said:

...un alt dezavantaj al parchetului laminat e faptul ca este cancerigen. .. cel laminat nici nu a auzit de lemn, e doar plastic+rumegus presat.. si plasticul (suprafata care imita lemnul)  ala e cancerigen.. ca emana nu-stiu-ce. in Italia au murit oameni pe treaba asta.. acum, nevazand cu ochii mei un studiu certificat, nu prea cred.. voi ce stiti?


pai daca te gandesti ca parchetul laminat e cancerigen, atunci majoritatea obiectelor, mancarea, etc sunt potential cancerigene ex. aditivi alimentari, margarina, mancarea afumata, inclusiv aerul poluat poate fi considerat cancerigen. parerea mea e ca daca iti pui parcet laminat, sansa sa faci cancer din cauza lui e la fel de mare ca si probabilitatea sa iti cada un avion in cap. :lol:

#131
adyx06

adyx06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 09.01.2006
sa scoti parchetul si sa-l pui la loc e cam munca de chinez batran. chiar si raschetatul e complicat daca nu ai sculele adecvate. ideal este sa platesti pe cineva care are tot ce trebuie macar pt raschetat. chestia cu luftul se mai poate rezolva deplasand lamelele pana ce se formeaza din loc in loc spatii mai mari care pot fi umplute cu baghete subtiri taiate cu un circular dintr-o lamela de parchet. faza cu chitul de lemn sau aracet cu rumegus de la raschetat tine doar la inceput pt ca in timp se crapa datorita traficului si oricum iese mai deschis la culoare. dupa ce s-a terminat treaba cu raschetatul se finiseaza cu un smirghel fin si sub nici o forma nu se uda pt ca se inchide la culoare. prima mana este indicata sa fie de nitrolac sau un lac f diluat pt a intra in profunzimea lemnului. dupa aceea se finiseaza iar cu un smirghel fin si se mai dau 1-2 maini de lac(un aspect f frumos il are cel de la dyo-yaht, are si luciul si culoarea super)
eu in dormitor l-am raschetat si lacuit singur dar la sufragerie am cedat nervos si am platit meserias. a durat mai putin, a iesit mai bine si am scapat de 1 mil de nervi si nici tariful n-a fost prea usturator
chestia cu scartaitul se mai rezolva partial dupa lacuit pt ca lacul il mai leaga putin
succes!

Edited by adyx06, 28 May 2007 - 19:02.


#132
lx5fq

lx5fq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.02.2007

 adyx06, on May 28 2007, 20:00, said:

sa scoti parchetul si sa-l pui la loc e cam munca de chinez batran.

nici nu ma gandesc sa il fac singur.. dar vreau sa striu cum se face, ca sa ii pot controla pe mesteri.. de ex: paluxarea se face in conditii de : parchet maxim 10 % umiditate si temp de max 12 grade celsius.. asta inseamna, ca nu pot face vara, teoretic.. dar eu nu am de ales.. o sa fie facut chiar in august, cand sunt 40 grade, dar , dupa cum am zis, tre sa ma mut in casa aia pana atunci.. daca stie cineva mesteri buni si ieftini pt a face ce vreau: demontare si remontare.. pls un mesaj pe privat :peacefingers:

#133
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 ecou, on May 22 2007, 18:23, said:

dincolo de bani, diferenta consta in senzatia pe care i-o oferi piciorului care calca pe un parchet laminat fata de celui care calca pe un parchet clasic. cel clasic va fi intotdeauna mai primitor. iar daca ar fi sa imi pun parchet acum, in niciun caz nu as opta pentru varianta lipirii pe sapa! chiar daca va scartai peste 10-15 ani ca cel pus pe pat de nisip, confortul oferit in aia 15 ani de folosite este net superior.
Parchetul laminat este, in opinia mea, o varianta comoda si ieftina. se pune usor, se zgarie usor. ia apa usor si odata ce a luat apa mai bine il schimbi. e mai bine decat cu gresie. Parchetul clasic, daca a curs apa pe el (nu un pahar, undeva la cativa litrii) se sterge repede si gata. daca s-a matuit sau zgariat, defectul se rezolva prin lacuire. La cel laminat la aceiasi cantitate de apa poti sa incepi negocierile pentru un nou parchet. Daca l-ai zgariat (si al naibii de usor se zgarie!), il schimbi!

E cam invers, cel putin la patea cu apa.

#134
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 ecou, on May 22 2007, 18:23, said:

dincolo de bani, diferenta consta in senzatia pe care i-o oferi piciorului care calca pe un parchet laminat fata de celui care calca pe un parchet clasic. cel clasic va fi intotdeauna mai primitor. iar daca ar fi sa imi pun parchet acum, in niciun caz nu as opta pentru varianta lipirii pe sapa! chiar daca va scartai peste 10-15 ani ca cel pus pe pat de nisip, confortul oferit in aia 15 ani de folosite este net superior.
Parchetul laminat este, in opinia mea, o varianta comoda si ieftina. se pune usor, se zgarie usor. ia apa usor si odata ce a luat apa mai bine il schimbi. e mai bine decat cu gresie. Parchetul clasic, daca a curs apa pe el (nu un pahar, undeva la cativa litrii) se sterge repede si gata. daca s-a matuit sau zgariat, defectul se rezolva prin lacuire. La cel laminat la aceiasi cantitate de apa poti sa incepi negocierile pentru un nou parchet. Daca l-ai zgariat (si al naibii de usor se zgarie!), il schimbi!

E cam invers, cel putin la patea cu apa.

#135
Marcello_design

Marcello_design

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.06.2007
Am vazut la un mester, cu ceva ani in urma, ca paluxa parchetul in straturi foarte groase si intindea lacul cu un trafalet.
Cica daca dai strat gros nu mai scirtie asa rau.

#136
Florannce

Florannce

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.02.2006
parchetul masiv este cea mai buna varianta (uscat, lucrat, lacuit, etc, etc - corect + montajul care conteaza f mult atat sa nu scartaie, sa nu aiba lufturi mari(lemnul e esenta vie si va lucra vesnic), etc, etc -  lucru nasol este pretul mare pt un mp facut corect care tine peste 100 ani (f putini montatori profi in Ro) !- am vizitat fabrici de parchet din Ro si stiu ce vb....

parchetul laminat (impropriu zis parchet) este o gaselnita de marketing care nu are nimik de a face cu lemnul fiind doar o alternativa ieftina si in mare parte proasta calitativ. Ca si proprietati...s-a gasit un izolator de 5-6mm (care nu e la nivelul lemnului), melamina nu poate duce n-ani (mai ales ca importatorii din Ro la un 2.3 ii zic... comercial- traducerea o adapteaza singuri cum vor), rezistenta la umiditate, confortul, etc,etc.
In Europa vanzarea de laminat s-a diminuat simtitor insa in Ro va creste simtitor in ultimii ani (deh....suntem cu 50 ani in urma).
Si aci pot zice ca stiu ce zic.....am fost afara la unii din cei mai mari producatori de laminat in fabrica si am importat destul laminat in Ro.

Exista si alte variante - stratificat (nu e nici cal nici magar) dar pretul este maricel si nu incanta okiul clientului asa usor precum hartia aia colorata care e pe laminat si care imita f bine structura lemnului, insa toate aproape toate cartierele rezidentiale merg pe varianta de parchet stratificat(la ce scoruri au ar trebui sa mearga pe masiv dar.....).
exista si varianta de parchet din PVC(am fost in Olanda si Germania la targuri si l-am vazut) bun dar nu stiu daca se aduce in Ro (nu sariti....e de discutat avantajele si dezavantajele).

Totul depinde de ce calitate vrei...cat te pricepi....ce bani ai....de potenta comerciantilor de a-si promova inteligent marfa astfel incat clientul sa mearga cu okii inchisi la ei, etc, etc.

Sfatul meu....nu renunta la masiv si nu lucra de unul singur pt ca nu se merita (dc il inlocuiesti nu recomand laminat).

#137
sbianul

sbianul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.03.2005

 kodiak, on Apr 17 2007, 14:12, said:

dlnatur, iti multumesc pentru sfaturi!
Sub sapa am pus polistiren extrudat de 3 cm grosime! Sapa a fost turnata acum cca o luna de zile si mai dureaza cel putin o luna pina va ajunge parchetul la mine!  Oricum nu o sa ma grabesc cu montajul lui fiindca e multa umezeala in casa dupa tencuire! Parchetul de care vorbesc nu necesita paluxare, este gata lacuit!
Nu ai auzit cum se comporta in timp?
Am vrut la un moment dat sa punem parchet clasic de stejar dar nu aveam unde sa il depozitez pentru uscare si cel ce l-am gasit in Timisoara costa tot 80 de RON mp, mai trebuie raschetat si paluxat si daca nu gasesti un meserias bun sa il puna asa cum spui si tu poti sa ai probleme!

poti sa imi spui si mie de unde ai luat parchetul pana la urma???
Si eu vreau sa imi iau acum si la AMBIENT in Sibiu unde l-am tot vazut mi-au spus azi ca nu mai importa (mai au ceva pe stoc dar nu imi ajunge si nici nu e nuanta pe cate o vreau eu). Am mai gasit la BRICOMAT dar nu are luciul ca cel care l-am vazut la AMBIENT. Deci sunt in cautari.... anyone can help????

#138
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 aeon, on May 22 2007, 15:38, said:

pai incepe tu cu avantajele parchetului masiv daca tot il votezi
eu unul vad destule dezavantaje: costa mai mult, se monteaza mai greu, incepe sa scartaie binisor dupa 2-3 ani, pe la imbinari intra mizerie in timp chiar daca lacuiesti la timp (si lacuitul te scoate din casa 2 zile :)), in timp lacul capata pete si nuante ciudate
mai am gandesc...
parintii au casa parchet masiv montat de 15 ani, la tara, si are simtomele de mai sus, o matusa il are de 30 de ani, aparatament in bucuresti, si la fel, simtomele de mai sus dar mai accentuate
avantaje...odata la 10 ani bagi o raschetare si o lacuire si e ca nou... dar posibil ca sa te coste (fara timp si nervi) ca si cum ai monta parchet laminat nou
da-mi voie sa te contrazic.lucrez cu parchet de 10 ani(il producem)avem in baza de productie parchet din lemn masiv la o lungime de 2,60m,1,20m,0,60m iti pot spune ca sistemul de imbinare este cu clik sau cu adeziv(cum vrei)are o durata de viata (garantata de producator)20 ani,in ambele variante ,se poate slefui de max 3 ori(depinde de esenta lemnului)dar ca si calitate recomand la toti ce vor calitate superioara.referitor la cel laminat,producem si laminat(este facut in procent de60% din plastic acoperit cu melamina.acum va las pe voi sa alegeti varianta.pretul este :la 0,60m 5€pm,1,20m 7,5€pm,si la 2,60m 10€pm  diferenta de pret nu e foarte mare in comparatie cu calitatea!!!!!cauta ''HARO DIE PARKETTMARKE''-----si apropo,este gata finisat precum cel laminat!!

#139
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 15.10.2006

 adi_master, on Jul 29 2007, 19:12, said:

da-mi voie sa te contrazic.lucrez cu parchet de 10 ani(il producem)avem in baza de productie parchet din lemn masiv la o lungime de 2,60m,1,20m,0,60m iti pot spune ca sistemul de imbinare este cu clik sau cu adeziv(cum vrei)are o durata de viata (garantata de producator)20 ani,in ambele variante ,se poate slefui de max 3 ori(depinde de esenta lemnului)dar ca si calitate recomand la toti ce vor calitate superioara.referitor la cel laminat,producem si laminat(este facut in procent de60% din plastic acoperit cu melamina.acum va las pe voi sa alegeti varianta.pretul este :la 0,60m 5€pm,1,20m 7,5€pm,si la 2,60m 10€pm  diferenta de pret nu e foarte mare in comparatie cu calitatea!!!!!cauta ''HARO DIE PARKETTMARKE''-----si apropo,este gata finisat precum cel laminat!!
In Romania unde se gaseste cel din lemn?
Ce grosime are cel masiv?
Se poate monta cel din lema lafel ca cel laminat, adica f. usor?

#140
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 cipaul, on Jul 29 2007, 21:45, said:

In Romania unde se gaseste cel din lemn?
Ce grosime are cel masiv?
Se poate monta cel din lema lafel ca cel laminat, adica f. usor?
pot sa-ti dau momentan niste detali tehnice:are o grosime de 16,5 pana la 26,05,montarea se face prin dublu clik sau cu adeziv (cum vrei)in romania nu stiu sa avem distribuitori dar mai caut in net si o sa fac public unde.

#141
maof

maof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.08.2007
Am de raschetat parchet masiv de stejar. Parchetul nu a fost intretinut, are o uzura accentuata
Raschetarea se poate face cu slefuitor cu banda abraziva folosind mai multe granulatii sau cu o rindea rotativa

#142
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

 lx5fq, on Jun 7 2007, 00:26, said:

nici nu ma gandesc sa il fac singur.. dar vreau sa striu cum se face, ca sa ii pot controla pe mesteri.. de ex: paluxarea se face in conditii de : parchet maxim 10 % umiditate si temp de max 12 grade celsius.. asta inseamna, ca nu pot face vara, teoretic.. dar eu nu am de ales.. o sa fie facut chiar in august, cand sunt 40 grade, dar , dupa cum am zis, tre sa ma mut in casa aia pana atunci.. daca stie cineva mesteri buni si ieftini pt a face ce vreau: demontare si remontare.. pls un mesaj pe privat :peacefingers:
In zone in care se misca si este la margine se poate desfaca si incleia cu adezivi pt parchet.
In locurile cu rosturi mari trebuie puse fisii de lemn din aceeasi esenta in rest sechituieste dupa raschetare.
Chitul se prepara folosind rumegusul fin de la slefuirea fina amestecat cu un liant special care trebuie sa fie in aceeasi gama cu lacurile care se  vor aplica.
Dupauscarea chitului se slefuieste din nou pentru indepartarea petelor si surplusului de chit.
Se desprafuieste si se aplica de obicei un strat de fond care impiedica lacul sa reactioneze cu eventuale pete vechi de ceara din parchet sau chiar cu substante din esenta lemnului(colorind-ul neuniform). Se aplica lacul, fara a slefui stratul de fond, cu ajutorul unui trafalet.
Dupa uscare se slefuieste fin (500granulatie) pentru indepartarea asperitatilor.Se sterge de praf si se mai da o mina de lac si se mai slefuieste fin inca o data (pentru rezultate excelente).
Ultima mina de lac se da in functie de cum dorim sa arate la urma( suprafata lucioasa, semilucioasa sau mata) .Dupa uscare nu se mai slefuieste.
Este bine ca vechea plinta sa fie inlocuita cu una noua.
Este bine sa folosim o singura gama de produse (acelasi producator) pentru a fi compatibile dpdv chimic.
Lacurile italiene poliuretanice sunt cele mai rezistente si aspectoase.

#143
ciocris

ciocris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 20.07.2007

 maof, on Aug 7 2007, 16:01, said:

Am de raschetat parchet masiv de stejar. Parchetul nu a fost intretinut, are o uzura accentuata
Raschetarea se poate face cu slefuitor cu banda abraziva folosind mai multe granulatii sau cu o rindea rotativa
Daca parchetul este denivelat se poate indrepta cu o rindea electrica de mina (gen bosch).
Se scoate vechiul pervaz si este bine ca acesta sa se schimbe.
Dupa indreptare se slefuieste cu masina mare pentru parchet (ceea ce nu aveti pt ca e scumpa)
Dar se poate slefui (mai greu dar nu imposibil) cu o masina electrica de slefuit cu banda (ex. bosch) cu o granulatie mai mare (40) pina se scot zonele inchise si lemnul ramine curat. Este posibil ca anumite pete sa fie profunde (nu insistati ) se apeleaza la inalbitori (chiar cei ptru rufe).
Se slefuieste apoi fin orientind masina pe cit se poate sa slefuiasca in lungul fibrei lemnului sau in unghi mai mic de 45 gr cu fibra fiecarei placi de lemn.(cu masina mare nu se prea poate face acest lucru).Deci folosind o masina de mina  si cu multa rabdare se pot obtine rezultate mai bune decit cu masina mare (timpul fiind totusi de trei ori mai mare). Granulatia folosita la a doua slefuire este de 100.
Se stringe rumegusul de la ultima slefuire separat. Acesta se va amesteca cu un liant special pentru obtinerea chitului folosit la umplerea rusturilor.Pentru a obtine un aspect foarte bun se poate scoate chitul vechi (innegrit de timp) cu ajutorul unui cuter.Rosturile foarte mari se pot umple cu aschii de lemn (de aceeasi esenta) si aracet. Se chituiesc rosturile lasind chitul sa se usuce si daca mai ramin rosturi neumplute pina sus se mai chituieste o data. Dupa uscarea chitului se slefuieste cu un slefuitor electric cu excentric (rotativ cu disc cu arici ex.bosch) cu o granulatie de 120 toata suprafata inlaturind urmele de chit.

Se aspira praful foarte bine si se sterge cu o cirpa umeda bine stoarsa tot praful.
Se monteaza plinta.
Cu ajutorul unei pensule mai late se aplica un fond de parchet (o solutie bariera intre lacul de parchet si lemn care impiedica solventul din lac sa reactioneze cu substante din lemn, rezultind pete si neuniformitati ale culorii parchetului).Trebuie acoperit bine lemnul cu acest fond (nefacind economie).
Fara a slefui fondul se aplica apoi lacul cu ajutorul unui trafalet.
Dupa uscare se slefuieste foarte fin (granulatie 500) cu ajutorul excentricului cu disc.
Se sterge de praf foarte bine si se aplica a doua mina de lac si dupa uscare se slefuieste foarte fin la fel.
Se da ultima mina de lac (aici putem alege felul suprafetei finale, adica lucioasa, semilucioasa sau mata folosind lacul specific ) fara a se slefui dupa uscare.

#144
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Super tutorialul!
Grija mare insa la lacuire- masca pe figura, ca nu e de gluma. Si grija MAAAARE sa nu cumva sa-si aprinda vreunul tigara pe acolo, ca ia foc totul. Au patit 2 distrusi intr-un camin, dupa ce au lacuit bine- si-a aprins unul o tigara- a iesit scandal mare.
Eu la sufragerie am folosit tifon mult imbibat cu apa, geamurile (4 mari) deschise, ventilator dinspre mine spre geam. M-a durut capul, mi-a fost rau, dar in cateva ore mi-a trecut. A iesit oglinda dupa a doua mana.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate