Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Facultatea de Limbi Straine, Universitatea Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
125 replies to this topic

#55
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
8-15 iulie, zice la următorul link:

http://admitere.unib...miterii-licenta

#56
oanaech

oanaech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2010
am vazut ca sunt cativa studenti activi pe forumul asta si ca atare am sa scriu si eu ceva aici in speranta ca primesc o parere obiectiva.
In primul rand ma bucur ca la facultatea asta se intra in cea mai mare masura cu admitere, dar in acelasi timp la concursurile de dosare mediile sunt imense, n-as avea nicio sansa la portugehza de exemplu, unde mi-ar placea foarte mult.
De altfel, locurile sunt foarte putine, lucru care ma descurajeaza intr-o oarecare masura.
Trebuie sa recunosc ca inca ma sperie gandul ca poate o sa fiu studenta acolo, am inteles ca exigenta e destul de mare (quote profa de engleza : Profii de pe Pitar Mos sunt cunoscuti a fi exigenti)
Eu sunt aproape hotarata ca vreau la Engleza-Germana. deci voi da admitere engleza A si romana B, iar din anul 1 voi opta pt sectia de incepatori germana, pt ca nu am facut decat 2 ani in liceu.
Acum marea mea teama, daca intru cumva, este ca nu ma voi tine pe picioare cu ambele in timpul facultatii. am inteles ca desi voi incepe germana aproape de la 0, din sem 2 predarea se va face in germana, iar pana in ultimul an va trebui sa ajung pe undeva la nivelul Advanced spre Proficiency?!?! iar engleza din facultate este si ea grea, mai ales ca limba principala.
deci ce e de facut, as putea totusi sa fac fata, sau ma orientez spre ceva mai usurel de genul spaniola-engleza?

merci anticipat pt orice raspuns, in aprox o sapt merg sa ma inscriu, deci daca e promt e cu atat mai bine.

#57
Camellia

Camellia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.01.2010
Si eu ma inscriu tot la FLLS, Engleza A. Totusi, pentru limba B ma gandeam la suedeza, dar nu sunt sigura daca se fac clase, am inteles ca sunt din doi in doi ani. :( Oricum, ca varianta de rezerva imi depun dosarul si la LMA.
Oana, din cate stiu eu  pentru limbile romanice si cele studiate in scoli se cere un nivel mediu.

#58
oanaech

oanaech

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 05.07.2010

 Camellia, on 6th July 2010, 16:12, said:

Si eu ma inscriu tot la FLLS, Engleza A. Totusi, pentru limba B ma gandeam la suedeza, dar nu sunt sigura daca se fac clase, am inteles ca sunt din doi in doi ani. :( Oricum, ca varianta de rezerva imi depun dosarul si la LMA.
Oana, din cate stiu eu  pentru limbile romanice si cele studiate in scoli se cere un nivel mediu.

Chiar si pentru doar doi ani de germana-optional? hmm, cineva care e student acolo mi-a spus ca imi voi putea alege grupa de incepatori in primul semestru. Dubios, trebuie sa o regandesc

#59
MDenisse

MDenisse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2010
Buna!  Stiti daca se poate da admiterea si-n septembrie? Sunt locuri speciale ptr. a doua sesiune? Multumesc anticipat!

#60
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Nu, locurile bune se ocupă acum, nu există unele ținute pentru mai târziu. În septembrie eventual dacă nu s-a ocupat ceva, dar slabe șanse.

#61
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010
Salutare, am si eu o nelamurire. Stiu ca la sectia Studii Americane din cadrul Facultatii de Limbi si Literaturi Straine admiterea se face pe baza de concurs de dosare, dar din ce-am citit aici sa inteleg ca se va da totusi un examen in lb. engleza pentru aceasta specializare ? Citez de pe acea pagina: "candidații sunt obligați să susțină examen la disciplina corespunzătoare (pentru Studii Americane – limba Engleză)"

#62
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Păi nu te-au informat la înscriere? Sau nu te-ai înscris încă? În mod normal ți se explică la înscriere ce se întâmplă.

#63
EFN

EFN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2010

 adrianatoma, on 7th July 2009, 10:36, said:

nu zau? si de ce sunt inutile? ca inveti sa gandesti intr-un sistem? ca inveti sa asculti si sa INTELEGI ce ti se spune?
cine incurajeaza tocitul masiv la limbi straine? poate pentru cei incapabili. pentru cei care au talent, facultatea e o placere.
Am termina Limbi Moderne Aplicate, engleza-spaniola. Mi-a placut enorm, facultatea mi-a oferit o tona de oportunitati sa invat lucururi noi, sa cunosc oameni exceptionali, sa invat in Spania si sa am acum un job care imi place enorm si care se bazeaza 80% pe capacitatea de a folosi cuvintele si de a ma juca cu sensurile lor...

nu mai descuraja oamenii...

Poate ca deja subiectul acesta de discutie s-a epuizat, dar vreau sa iti pun o intrebare. As vrea si eu sa fac Limbi Moderne Aplicate, dar imi este teama ca facultatea nu-mi va asigura un loc de munca decent. Recunosc ca cel mai mult ma atrage tocmai faptul ca patrund in interiorul unor civilizatii noi si imi largesc orizontul cultural, ca invat sa stapanesc arta cuvantului si in alte limbi, dar asta, din pacate, nu-mi garanteaza si banii de paine. Asa ca doresc sa te intreb ce perspective concrete are un student care termina Limbi Moderne Aplicate si ce fel de job ai tu de esti atat de multumita de el?

#64
charlieverde

charlieverde

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.07.2010

 Thomas-, on 19th July 2009, 23:13, said:

Daca specimene dintr-astea sunt admise, ar trebui sa dam foc Universitatii.
dragut comentariu. oricum nu are cum sa fie admis avand in vedere ca numai din fraza asta i se scadeau 4 puncte la examen =))

Insa am si eu cea mai mare rugaminte, ca sa revenim: imi puteti raspunde la intrebarile urmatoare?
1. Cum sunt profii (in mod deosebit la Traducatori Italiana cu a2a limba rusa sau germana)?.. desi nu strica informatii si despre alte domenii. Daca e vorba despre "poti sa inveti si fara sa te uiti la profi", nu am nevoie de raspunsuri de genu; ma intereseaza pentru ca fac parte din populatia care inca mai crede ca exista oameni cumsecade si nu vreau ca peste posibilul stres cu invatatul sau viata personala sa ma priveasca un prof sau o secretara de parca m-ar scuipa intre ochi. Mie una pana acum nu mi-a placut ce am vazut ^^, dar hai sa dam vina pe stresul lor cu organizarea inscrierilor.
2.Cam cum e orarul (in mod deosebit la domeniul de mai sus, la fiecare intrebare)? In sensul de: as putea sa si lucrez undeva SAU ce materii sunt samd? Am auzit un zvon odata ca s-ar invata si de la 8 dimi la 8 seara, dar nu ma incred in zvonuri.
3. Puncte slabe - puncte "grase"?
Multumesc fromoooos. :kisstogether:

Edited by Lucian_M, 29 September 2010 - 22:31.


#65
MDenisse

MDenisse

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.07.2010

 oanaech, on 5th July 2010, 12:38, said:

am vazut ca sunt cativa studenti activi pe forumul asta si ca atare am sa scriu si eu ceva aici in speranta ca primesc o parere obiectiva.
In primul rand ma bucur ca la facultatea asta se intra in cea mai mare masura cu admitere, dar in acelasi timp la concursurile de dosare mediile sunt imense, n-as avea nicio sansa la portugehza de exemplu, unde mi-ar placea foarte mult.
De altfel, locurile sunt foarte putine, lucru care ma descurajeaza intr-o oarecare masura.
Trebuie sa recunosc ca inca ma sperie gandul ca poate o sa fiu studenta acolo, am inteles ca exigenta e destul de mare (quote profa de engleza : Profii de pe Pitar Mos sunt cunoscuti a fi exigenti)
Eu sunt aproape hotarata ca vreau la Engleza-Germana. deci voi da admitere engleza A si romana B, iar din anul 1 voi opta pt sectia de incepatori germana, pt ca nu am facut decat 2 ani in liceu.
Acum marea mea teama, daca intru cumva, este ca nu ma voi tine pe picioare cu ambele in timpul facultatii. am inteles ca desi voi incepe germana aproape de la 0, din sem 2 predarea se va face in germana, iar pana in ultimul an va trebui sa ajung pe undeva la nivelul Advanced spre Proficiency?!?! iar engleza din facultate este si ea grea, mai ales ca limba principala.
deci ce e de facut, as putea totusi sa fac fata, sau ma orientez spre ceva mai usurel de genul spaniola-engleza?

merci anticipat pt orice raspuns, in aprox o sapt merg sa ma inscriu, deci daca e promt e cu atat mai bine.
Salut si bine te-am gasit! :) Si mie mi-ar fi placut sa intru la portugheza, dar n-am optat pentru ea tot din acelasi motiv: mediile cu care se intra acolo au fost dintotdeauna mari. Acum regret oarecum, as fi putut totusi sa incerc. Cu privire la examen, sper ca ai trecut cu bine de el. Si eu l-am dat, dar sincer mi-e frica de rezultat. Cel mai mult ma nelinisteste romana, unde se pune foarte mult accentul pe ortografie. Si mie mi-ar placea sa studiez germana, de-aia am si ales-o la specializarea B :peacefingers:. Daca trecem cu bine de examen, poate o sa fim si colege, cine stie?! :) P.S. Eu n-am studiat germana deloc in liceu si nu mi-e frica s-o incep de la 0, asa ca nu-ti face griji, o s-o inveti destul de repede. Pe curand.

#66
Madork

Madork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 30.01.2007
Salutare !

Am si eu o intrebare.. Sunt student la Facultatea de Stiinte Politice Universitatea Bucuresti si as dori sa particip la un curs pt invatarea limbii arabe.. E posibil sa particip la un astfel de curs la Universitate ? Un fel de curs optional ceva.. Sa obtin si un certificat ceva care sa ateste faptul ca am urmat niste cursuri.. ???

Multumesc !

#67
Viny

Viny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2009
buna seara tuturor
am nevoie de un mic ajutor, o lamurire...si sper ca cineva din cei prezenti sa ma poata ajuta.
imi doresc foarte mult sa aflu mai multe despre doua  culturi foarte diferite de a noastra...si anume hispanica si indiana(nu la nivel informativ de pe net, ci mai mult).
vreau si sa invat spaniola (in prezent urmez un curs de limba spaniola) si hindi  (aici nu am reusit sa gasesc un curs)si prin urmare ma gandesc sa urmez facultatea de limbi si literaturi straine....Dar aici apare problema :) ..din site-ul facultatii din pacate nu reusesc sa inteleg prea multe.Prin urmare, intrebarea mea este urmatoarea : daca vreau sa invat spaniola-hindi , spaniola stiu...hindi nu...ce anume trebuie sa fac? la ce sectie ar trebui sa ma inscriu...la ce limba ar trebui sa dau examen (am notiuni destul de bune de spaniola si foarte bune de engleza)?
desigur, orice alta informatie in plus va fi apreciata.
Multumesc anticipat si va urez o seara minunata  :kisstogether:

#68
yoszina

yoszina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.10.2009
Buna seara.As dori sa stiu si eu care este taxa anuala la sectia Limbi si Literaturi Straine...Am cautat pe siteul Universitatii si nu am gasit nimic.Am vazut doar ca la sectia de Geografie taxa este de 4,000 de lei pe an.Banuiesc ca si aici este o suma asemanatoare..Daca poate cineva sa ma ajute as fii recunoscatoare.

#69
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
3100 de lei

#70
yoszina

yoszina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.10.2009

 SisterRay, on 21st November 2010, 19:05, said:

3100 de lei
Multumesc Mult!

#71
bogdylove

bogdylove

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 04.02.2008
Buna seara!In prezent sunt la liceu, la profil uman, filologie, si ma gandeam la Facultatea de Limbi si Literaturi Straine ca la una dintre facultatile la care as putea sa ma inscriu dupa terminarea liceului.Am intrat pe site-ul facultatii si pe cel al Universitatii Bucuresti, dar tot nu am gasit raspuns la intrebarea pe care o aveam:Care sunt diferentele dintre sectiile Filologie, Limbi Moderne Aplicate, si Traducatori/Interpreti?Diferente din punctul de vedere al incadrarii pe piata muncii.
Am citit pe site-ul facultatii ca limbile Engleza si Franceza se incep de la nivel avansat...sa deduc de aici ca celelate se iau de la incepatori, a se intelege de la 0?
De asemenea, se poate sa am un job part-time pe parcursul facultatii si sa fac fata cu succes la cursuri?
Multumesc anticipat :peacefingers: !

Edited by bogdylove, 28 November 2010 - 19:01.


#72
ileeana

ileeana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 02.02.2010
Buna :peacefingers: Eu am o nedumerire..adica mai multe si asta e din cauza neprofesionalismului celor de la Facultatea de limbi straine din Bucuresti...Sa ma explic...
1 Eu vreau sa studiez la facultate franceza-coreeana si, din cate am auzit eu,(adica nu de pe site-ul lor) ar trebui sa fie coreeana anul asta pt ca am inteles ca e din doi in doi ani...
2 Daca este coreeana la ce trebuie sa dau admitere?Adica am inteles ca la franceza obligatoriu si ca mai trebuie sa dau la o limba,desi coreeana ar trebui sa fie cu dosar
3 La franceza am vazut ca in ceilalti ani(in afara de 2010 pe care nu l-am gasit..deci daca stie cineva ce s-a dat anul trecut va rog sa-mi dati si mie) erau doua subiecte:franceza A si franceza B...Asadar,le dai pe amandoua sau doar cel de A(daca eu vreau sa fie franceza limba principala..de parca as avea de ales..)?
4 Daca ar trebui sa mai dau un examen scris as da la romana..dar si acolo sunt probleme in sensul ca este un examen proteic..adica intr-un an ba sunt nu stiu cate grile,ba e eseu, ba e literatura...deci intrebarea mea e :exista vreo programa pe undeva pentru anul asta,vreun model de subiecte?(miramash ca sa zic asa)
5 Daca intru la buget am asigurat loc in camin?Si in ce conditii pot primi bursa de merit/studiu din 1 an/semestru? Adica sa zicem ca intru prima..primesc bursa?
6 Daca este coreeana,cartile sunt gratis?(stiu eu de ce intreb chestia asta)Exista vreun centru prin Bucuresti,sau vreo biblioteca de la care sa imprumuti carti de coreeana?
GATA :notangel: pentru azi...mersi anticipat pt raspunsuri

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate