Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Americanii NU mai pompeaza bani in Wall Street

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
381 replies to this topic

#1
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
Planul privind ajutorul de 700 de miliarde de dolari pentru Wall Street, respins de Camera Reprezentatilor
de D.G. HotNews.ro
Luni, 29 septembrie 2008, 21:15 Economie | Finanțe & Bănci

Camera Reprezentatilor a respins luni Planul privind ajutorul de 700 de miliarde de dolari pentru Wall Street, transmite CNN. Bursa de la New York a scazut puternic luni, in contextul temerii ca in va fi respins planul de salvare al sistemului bancar. Indicele Dow Jones a pierdut 4,53% iar Nasdaq 6,38%.

http://economie.hotn...ezentatilor.htm

-----

Hi hi hi, sa vedeti acum criza crizelor!

Sunt curios ce banci vor pica in Romania in saptamana asta... Maine dimineata la prima ora ma duc sa scot banii din banca si sa-i pun la saltea (cei din credit cu care trebuie sa-mi termin casa). In mod normal, ii tineam acolo in depozite pe termen scurt si scoteam putin cate putin sa-mi platesc muncitorii.

Edited by xdaniel, 29 September 2008 - 20:20.


#2
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View Postxdaniel, on Sep 29 2008, 20:34, said:

Hi hi hi, sa vedeti acum criza crizelor!

Sunt curios ce banci vor pica in Romania in saptamana asta... Maine dimineata la prima ora ma duc sa scot banii din banca si sa-i pun la saltea (cei din credit cu care trebuie sa-mi termin casa). In mod normal, ii tineam acolo in depozite pe termen scurt si scoteam putin cate putin sa-mi platesc muncitorii.

deocamdata nu e cazul sa discutam de caderea bancilor din Romania.
ba chiar, putem spune ca ele o duc foarte bine, bancile fiind afacerile cele mai prospere la ora actuala din Romania.

e posibil insa in timp sa avem cateva surprize, dar in nici intr-un caz nu e vorba de cateva zile incepand de azi.

#3
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008
Bancile o duc bine in Romania. Dar daca pica Erste se duce dracului si BCR. Asa cum, daca a picat Daewoo, s-a dus dracului si Daewoo Romania, chiar daca Cielo era un succes pe piata romaneasca.

Edited by xdaniel, 29 September 2008 - 21:08.


#4
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Eu cred ca vor pica si la noi. daca nu saptamana asta cateva vor avea prb pana saptamana viitoare

#5
andi_

andi_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 225
  • Înscris: 03.08.2008
nu cred ca la noi va pica vre-o banca....avem un sistem bancar foarte solid care nu se bazeaza pe fonduri speculative ....doar acele banci cad care au facut speculatii financiare foarte riscante....iar acum sunt in prag e faliment.......

#6
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Acum începe distracția ... respingerea asta cred că i-a adus la turbare pe unii "băieți deștepți" de la americani ... ;)

#7
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003
depozitele de pana la 20 mii de euro parca sunt garantate de BNR...

#8
xdaniel

xdaniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 13.01.2008

View PostIoan76, on Sep 29 2008, 22:07, said:

Acum începe distracția ... respingerea asta cred că i-a adus la turbare pe unii "băieți deștepți" de la americani ... ;)
EXACT!

Quote

Cel mai negociat punct al planului a fost renuntarea la "golden parachute" (pachet de plati compensatorii) pentru directorii bancilor.
:thumbup:
Update:
Criza financiara se agraveaza

Planul privind ajutorul de 700 de miliarde de dolari pentru Wall Street, respins de Camera Reprezentatilor. Bursa de la New York se prabuseste
de D.G. HotNews.ro
Luni, 29 septembrie 2008, 21:15 Economie | Finanțe & Bănci

Camera Reprezentatilor a respins luni Planul privind ajutorul de 700 de miliarde de dolari pentru Wall Street, transmite CNN. Planul a fost respins cu 228 de voturi impotriva si 205 pentru. Presedintele George W. Bush s-a aratat extrem de dezamagit de respingerea planului de salvare a sitemului financiar american. De altfel, bursa de la New York a scazut puternic luni, in contextul temerii ca planul de salvare propus de Casa Alba va fi respins. Indicele Dow Jones a pierdut 4,53% iar Nasdaq 6,38%.

Votul vine dupa ce duminica politicienii americani ajunsesera la o intelegere in privinta planului de salvare a sistemului financiar american. Negociatorul republican Judd Gregg a anutat intelegerea in cadrul unei conferinte de presa, unde a declarat ca secretarul Trezoreriei SUA va beneficia de autoritatea, resursele si flexibilitatea necesare pentru a aplica planul.

Cel mai negociat punct al planului a fost renuntarea la "golden parachute" (pachet de plati compensatorii) pentru directorii bancilor.

Ce presupune planul de salvare?

In urma cu 10 zile, George W. Bush a  propus un plan de sustinere a sectorului bancar. Planul  prevede achizitionarea de active ale institutiilor financiare exclusiv americane. "Ne aflam intr-un moment crucial pentru economia Americii", afirma atunci Bush, intr-o declaratie de presa la Casa Alba.

Planul da dreptul Trezoreriei (Ministerul Finantelor) sa cumpere active riscante ale unor banci straine care au "operatiuni semnificative" pe teritoriul SUA.

Bush a recunoscut faptul ca, pe termen scurt, achizitionarea de catre Guvern a unor mari intreprinderi financiare si a unor datorii si active ale bancilor va avea un efect socant asupra americanilor, care sunt cei care garanteaza aceste achizitii prin impozitele pe care le platesc. Totusi, daca situatia nu se va rezolva imediat, criza ii va  afecta si mai mult.

Admitand faptul ca de obicei Guvernul American nu intervine in asemenea cazuri, Bush a declarat: " Economia americana este confruntata cu provocari fara precedent, la care raspundem cu actiuni fara precedent. Preluarea datoriilor si activelor bancilor, achizitionarea unor mari institutii financiare, precum si asigurarea, astazi, a fondurilor mutuale va costa guvernul circa un trilion de dolari".


Mai multi oameni politici si numerosi cetateni se pronunta pentru oprirea planului de salvare a sectorului financiar, elaborat de secretarul de stat Henry Paulson si sustinut de administratia Bush. Site-ul NoWallStreetBailout.com este doar unul dintre multe site-uri care gazduiesc petitii de protest impotriva planului.

http://economie.hotn...-prabuseste.htm

#9
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postxdaniel, on Sep 29 2008, 21:34, said:

Planul privind ajutorul de 700 de miliarde de dolari pentru Wall Street, respins de Camera Reprezentatilor
desi nu detin multe cunostinte cu privire la acest subiect si domeniu, cred ca acel ajutor de 700 miliarde de dollari a reprezentat de la bun inceput o cacealma menita sa atenueze panica actionarilor. inclin sa cred ca in prealabil s-au asigurat ca planul va fi respins.

#10
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Extraordinar! Nu credeam ca planul lui Bush poate fi respins...
Se pare ca in America, cineva, totusi, se mai si gandeste la banii contribuabililor... :)

rsumy

Edited by rsumy, 29 September 2008 - 21:21.


#11
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

View Postcristinaptudor, on Sep 29 2008, 21:01, said:

Eu cred ca vor pica si la noi. daca nu saptamana asta cateva vor avea prb pana saptamana viitoare
De ce sa pice?  Nu cred ca bancile romanesti au multi bani investiti in piata imobiliara americana.. Sa nu dramatizam!

#12
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postandyv, on Sep 29 2008, 22:20, said:

De ce sa pice?  Nu cred ca bancile romanesti au multi bani investiti in piata imobiliara americana.. Sa nu dramatizam!

Ai idee cam câte fonduri speculative americane se joacă pe piața românească ?
Pot să îți imaginezi cam ce înseamnă o retragere bruscă, motivată de anumiți factori ?

#13
Molnjer

Molnjer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,662
  • Înscris: 02.12.2007
Am pus-o, am belit-o. :(

#14
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postradumiki, on Sep 29 2008, 22:10, said:

depozitele de pana la 20 mii de euro parca sunt garantate de BNR...
Sincer , eu nu m-as baza f mult pe asta intr-o situatie de criza

View Postandyv, on Sep 29 2008, 22:20, said:

De ce sa pice?  Nu cred ca bancile romanesti au multi bani investiti in piata imobiliara americana.. Sa nu dramatizam!
Eu nu am spus nimic de investia bancilor din Romania . dar cate banci sunt romanesti ? erste ? brd? ing? sa mai spun si de altele ? deci au sau nu legatura cu criza ? din cate observ eu criza asta nu mai e demult una americana ...nu ?

View PostMolnjer, on Sep 29 2008, 22:23, said:

Am pus-o, am belit-o. :(
De ce ? Nu ai investit la timp in aur ? Nu e tarziu nici acum  :D

#15
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Nu ma pot abtine sa nu fac o paralela intre acel biet broker care a facut o "gaura" de cateva miliarde de euro la Societe Generale, si acesti "inconstienti" directori de banci, care, acum pot pune pe butuci economia americana...
N-ar trebui sa li se aplice acelasi "tratament" ?

rsumy

#16
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,636
  • Înscris: 13.10.2003

View Postcristinaptudor, on Sep 29 2008, 21:26, said:

Sincer , eu nu m-as baza f mult pe asta intr-o situatie de criza


Eu nu am spus nimic de investia bancilor din Romania . dar cate banci sunt romanesti ? erste ? brd? ing? sa mai spun si de altele ? deci au sau nu legatura cu criza ? din cate observ eu criza asta nu mai e demult una americana ...nu ?

ma uitam pe ministerul de finante la Volksbank, banca cu care lucrez eu...
pai frate, la 1100 de angajati are profit cat 10 fabrici (profitabile) cu 2000 de angajati.

de ce ar da faliment?

#17
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postradumiki, on Sep 29 2008, 22:29, said:

ma uitam pe ministerul de finante la Volksbank, banca cu care lucrez eu...
pai frate, la 1100 de angajati are profit cat 10 fabrici (profitabile) cu 2000 de angajati.

de ce ar da faliment?
nu da ea faliment. da banca "mama"

#18
andyv

andyv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 08.07.2003

View Postrsumy, on Sep 29 2008, 21:28, said:

Nu ma pot abtine sa nu fac o paralela intre acel biet broker care a facut o "gaura" de cateva miliarde de euro la Societe Generale, si acesti "inconstienti" directori de banci, care, acum pot pune pe butuci economia americana...
N-ar trebui sa li se aplice acelasi "tratament" ?

rsumy
Uite ce au patin. Saracii...


Un job de 800.000 de dolari pe zi  

Luni, 29 Septembrie 2008
Alan Fishman, directorul general al Washington Mutual va primi nu mai puțin de 13.650.000 de dolari pentru cele 18 zile în care a ocupat această functie, înainte ca banca de economii să dea faliment. Dacă facem un calcul rapid, observăm faptul că Fishman a avut un venit de 758.333 de dolari pe zi.


http://www.evz.ro/ar...e-dolari-pe-zi/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate