Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa mea din Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

 Sascha, on Oct 13 2008, 18:09, said:

Nu stiu ce sa fac sincer. Nu am nevoie de al 3-lea dormitor si l-as folosi mai degraba ca si birou.

Nu am copii iar daca o sa fac o sa fac cel mult 1 copil.

Pe de alta parte mai bine mut usa de la baie catre hol...

[


Parearea mea este sa muti usa de la baia dormitorului de vis-a-vis pe hol. In felul acesta vor avea ambele camere acces la baie si poti folosi acele camere atat ca dormitor respectiv birou cat si ca dormitoare (ambele). Chiar daca vei folosi una din camere drept birou, tot iti trebuie un acces catre WC si nu cred ca este indicat in aceasta situatie sa treci prin celalalt dormitor catre baie!

#38
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 bogdan10, on Oct 14 2008, 10:28, said:

Parearea mea este sa muti usa de la baia dormitorului de vis-a-vis pe hol.

Am mutat usa pe hol.

S-a sapat fundatia de 90 x 60 azi.

Maine incepand cu ora 10 imi vin 55 mc de ciment B150 necesari fundatiei.

Tot maine imi vin fierul pt parter si 4 mc de scandura.

Azi nu am avut cu ce sa fac poze. O sa fac maine dimineata si o sa le postez.

#39
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Dragi colegi de suferinta,

Maine torn betonul mort.

Sa il vibrez sau nu?

Am un vibrator imprumutat asa ca nu m-ar costa nimic sa il vibrez. Aduce vibrarea un plus?

#40
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 Sascha, on Oct 14 2008, 21:06, said:

Dragi colegi de suferinta,

Maine torn betonul mort.

Sa il vibrez sau nu?

Am un vibrator imprumutat asa ca nu m-ar costa nimic sa il vibrez. Aduce vibrarea un plus?
da.
aduce un spor de rezistenta, mai ales la "cel mort", care este mai slab si mai vartos, de 10-15%., decat daca il "vibrezi" manual.
poti sa pui mai putina apa, ideal deloc  :D , si sa il asezi cu vibratorul.
mai ales ca nu te cost nimic.

#41
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 septimiu80, on Oct 14 2008, 22:18, said:

da.
aduce un spor de rezistenta, mai ales la "cel mort", care este mai slab si mai vartos, de 10-15%., decat daca il "vibrezi" manual.
poti sa pui mai putina apa, ideal deloc  :D , si sa il asezi cu vibratorul.
mai ales ca nu te cost nimic.

Multumesc, Septimiu80. O sa il vibrez si nu o sa pun apa deloc. Nu imi place deloc ideea de a schimba o reteta facuta de niste oameni care se presupune ca sunt profesionisti. Am fost nevoit sa iau si elefant fiindca dupa ce am sapat mi-e greu sa ajung cu pompa la casa a 2-a. Multa lume m-a avertizat in legatura cu "pierderile" de beton de la statie pana la beneficiar.

Statia este la mai putin de 2 kilometri de locatie iar cifele o sa vina sigilate. Seful de statie mi-a  spus sa refuz orice cifa care nu se desigileaza in prezenta mea.

Pretul pt B150 este de 200 ron inclusiv TVA. Elefantul este 500 lei / ora. Sper sa nu fie probleme. Maine pun poze.

#42
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
stai linistit, nimeni nu fura beton "mort" :)

#43
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 don_King, on Oct 14 2008, 23:02, said:

stai linistit, nimeni nu fura beton "mort" :)

Inteleg, dar, cu firma de la care iau B150 o sa lucrez si la restul casei unde am B250 si am cautat o firma care sa mi se para seriosa in proceduri.
Astia se lauda cu sigilii si gps pe masini, dar inventivitatea romanului este mare asa ca "om trai si om vedea".

Am pus o pozitionare in teren a casei si nu ai avut nici un comentariu. E de rau?:)

#44
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Gata am turnat fundatia. De fapt am turnat-o miercuri, 15.10 si bineinteles ca a fost cu peripetii:

- am luat betonul de la statie foarte aproape de noi vreo 2 km;
- fiindca deschiderea nu este mare si dupa saparea mecanizata a rezultat foarte mult pamant nu am mai putut sa turnam cu jgheaburi asa cum imi propusesem ci a trebuit sa chemam elefant. Am facut noi calculele legate de latimea si lungimea elefantului si am ajuns la concluzia ca are loc in curte cu tot cu calare. Bineinteles ca trebuia sa gresim ceva: nu ne-am uitat ca exista la drumul public un stalp de electricitate de care elefantul nu a putut sub nici o forma sa treaca.

Am chemat o pompa fixa (3,5 mil / ora) si in jurul orei 15 am inceput turnarea. Calculele facute de structurist ne aratau un necesar de 55 mc de B150. Se pare ca aceste calcule erau bine facute fiindca au intrat 56 mc.

Am terminat la lumina reflectoarelor in jurul orei 21.

Ieri s-au facut cofrajele pentru elevatie si s-a trasat axul elevatiei. Astazi vine fierul pentru elevatie (4 tone la 3 lei kg cu tot cu TVA si transport) si ne apucam de fasonat iar maine vine arhitectul, structuristul si un topometrist sa dam nivelul la elevatie. Sper ca pe marti, miercuri sa turnam elevatia. Echipa pe care am angajat-o lucreaza si sambata si duminica asa ca sper sa profit la maximum de vremea buna.

Revin cu poze.

Edited by Sascha, 17 October 2008 - 09:30.


#45
roandre

roandre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,728
  • Înscris: 26.11.2007
F complicat cu deschiderea mica a terenului. La mine e deschiderea de 8.7 m, am si stalpi de electricitate/romtelecom in fata curtii si am fost nevoiti de fiecare data sa apelam la elefant. A fost nebunie curata!
Bine ca ati reusit sa turnati pana la urma si totul s-a terminat cu bine!

Cand citesc de preturi de 3 ron/kg de fier parca imi vine sa ma mai apuc de inca o casa la preturile astea  :lol: .

#46
ngr

ngr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 12.03.2008
super pret la fier!
poti sa-mi dai si mie pe mail sursa, date de contact? multumesc!

#47
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 ngr, on Oct 18 2008, 10:12, said:

super pret la fier!
poti sa-mi dai si mie pe mail sursa, date de contact? multumesc!

Ai pm.

Ramasesem dator cu poze de la saparea + turnarea fundatie. Azi este si fierul gata si s-au apucat de cofrare elevatie. Sper ca miercuri sa torn elevatia.

Attached Files


Edited by Sascha, 20 October 2008 - 10:05.


#48
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 Sascha, on Oct 20 2008, 10:59, said:

Ai pm.

Ramasesem dator cu poze de la saparea + turnarea fundatie. Azi este si fierul gata si s-au apucat de cofrare elevatie. Sper ca miercuri sa torn elevatia.

pai si fierul unde intra?se aseaza direct pe egalizare?
ce adancime ai sapat?

#49
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Sascha, imi dai si mie PM te rog cu datele de contact pentru fier? :) Este romanesc?
Thx

#50
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 claudiaradu, on Oct 20 2008, 14:33, said:

pai si fierul unde intra?se aseaza direct pe egalizare?
ce adancime ai sapat?


Fundatia este de 90 x 60.

Peste aceasta vine o elevatie de 45 x 35.

Etrierii sunt de 40 x 30 din 20 in 20 cm din fier PC 52 phi 8.

Armatura este PC 52 phi 12, 6 fire. Mai trebuie pusi distantieri si dat nivelul.

Este bine legata?

Attached Files



#51
kiguraiken

kiguraiken

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 15.06.2008
Sasha...Pm fier? pleaaaaaaaaaase. Multumesc mult!  :)

#52
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
la noduri este bine sa lege toate barele nu din 2 in 2 cum se leaga inrest, ciocurile ale nu sut foarte bine facute dar nici rau.
lemnele ale nu au ce cauta in cofraj, pune-i sa le scoata si daca nu au legar cofrajul sa bage distantieri de fier, daca e legat nu prea mai au unde sa se duca asa ca pot fi scaose si atat.

Edited by septimiu80, 20 October 2008 - 18:09.


#53
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006

 septimiu80, on Oct 20 2008, 19:09, said:

la noduri este bine sa lege toate barele nu din 2 in 2 cum se leaga inrest, ciocurile ale nu sut foarte bine facute dar nici rau.
lemnele ale nu au ce cauta in cofraj, pune-i sa le scoata si daca nu au legar cofrajul sa bage distantieri de fier, daca e legat nu prea mai au unde sa se duca asa ca pot fi scaose si atat.


O sa ii pun sa scoata lemnele. Nu sunt inca legate, le leaga maine.
Imi spui mai exact ce inseamna ca ciocurile nu sint nici bune nici proaste?

Edited by Sascha, 20 October 2008 - 19:14.


#54
Sascha

Sascha

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.08.2006
Am gasit 13 tone de fier de orice dimensiune la 2,3 lei kg, fara transport in bucuresti. Transportul am gasit este 600 lei / zi tirul.

Mie nu imi trebuie atat. Cine mai vrea fier pm urgent.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate