Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Fitness, aerobic

- - - - -
  • Please log in to reply
414 replies to this topic

#397
zdutzu

zdutzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 23.02.2007

View PostDumitru_Pavel, on 25 august 2014 - 22:50, said:

de ce vine lumea buluc la sală luni seara ? e cea mai aglomerata zi a saptamanii dar sambata si duminica e f. lejer. de ce nu veniti in weekend ? de ce nu veniti şi dimineata ?
Is ca si aia cu new year's resolution...la fiecare inceput de saptamana iti spui, da tati! acuma o sa fac sala calumea!...te duci luni, si apoi nu mai vi in restul saptamanii decat poate o data. In weekend te relaxezi ;) Dimineata dormi si te relaxezi ;) ;) Plus ca ar trebui sa te culci mai repede noapte, iar noaptea te relaxezi ;) ;) ;)

#398
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-aici dans si aerobic:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XuIrTfVHd4Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#399
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Am si eu intrebare, cum se pierd mai multe calorii, prin exercitii mai usoare, multe repetari sau exercitii mai putine cu greutati mari?

Mentionez ca  s praf dpdv al fizicului, de abia marti am inceput cu floatari la sol, si ieri deja am renuntat ca ma dor incheieturile. Dar fac mai multe la plan inclinat, ca atita pot. Nici in vremurile bune nu am avut pectorali.

Cu bicepsii insa stau bine, si de aia intreb, ca vreau sa imi gantere cit de curind si de inceput nu vreau masa musculara,  ca eu acum sunt si la dieta, vreau sa dezmortesc corpul, sa pun singele in miscare, sa pied calorii. Ce pot sa fac: plimabari pe jos (exclus alergat), flotari, bicepsi, bicicleta (pe weekend) si as vrea sa iau o banca de exercitii de la un prieten, daca are si gantere la ea ca as face si pectorali.

Oricum, nu e mult, dar de cind am inceput sa misc, ma simt deja mai bine la modul general vorbind. Si vreau sa continui, am nevoie sa slabeac, sa ma tonifiez soi oi vede dupa.
Astept un raspuns la subiect, fara comentarii aiurea. Va multumesc


#400
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,097
  • Înscris: 09.01.2007
https://www-independ...y-a8781391.html

Micule Cristian, ti-ai raspuns singur. Nu vrei masa, deci nu vrei greutati mari. Fa orice cata vreme e sport si te simti bine.

#401
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Multumesc, nu eram sigur. Trebuie sa slabesc si mi am propus asta, dar 25 de kg nu se dau singure jos. Se potda jos din dieta, dar vreau sa am si un pic de forma fizica, nu ca vreau neaparat, dar vad ca ma simt mai bine.

#402
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Salut,m-am apucat si eu de antrenamente de cateva saptamani si acum am intampinat primul obstacol,simt un oarecare disconfort in zona cot/triceps al mainii stangi in momentul in care incerc sa indrept bratul,acest disconfort a fost mai evident in timpul antrenamentului cat si in orele dupa antrenament disparand aproape total la o zi dupa antrenament.
Este ceva normal sau am facut eu ceva gresit?ma antrenez de 3 ori pe sapt,luni,miercuri si vineri  iar imediat dupa antrenament consum  un shake proteic impreuna cu putini carbohidrati.

#403
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
O sa treaca. Cate de astea am avut eu... Nu brusca cand executi diverse exercitii cu greutati. La diverse impinsuri, cand bratele se apropie de pozitia complet intins, executa mai lent miscarea. Nu bloca cotul in viteza. La fel si pentru picioare daca executi miscarea pana indrepti complet piciorul si blochezi incheietura genunchiului fa-o lent, nu cu șocuri.


Asigura-te ca executi corect toate exercitiile. Cauta-le pe youtube, sunt multi care explica foarte bine si detaliat. Un exemplu gresit care traumeaza coatele ar fi extensiile franceze bara in loc sa plece dupa cap vine spre frunte si pune presiune enorma in incheietura de la cot.

La genuflexiuni si presa pentru picioare, in pozitia de jos, incheietura genunchiului trebuie sa formeze 90 de grade nu mai putin, iar genunchii sa nu iasa in fata prea mult fata de degetele picioarelor. Ar insemna ca in momentul in care te pui cu fata la un perete cu degetele de la picioare la vreo 5 cm de perete, sa poti executa o genuflexiune fara sa impingi cu genunchii in perete.

Edited by vinciun, 26 December 2019 - 21:25.


#404
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
Mersi pentru raspuns si pentru sfaturi,voi tine cont de ele.

#405
Haraa95

Haraa95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.08.2014
Salutare. De 2 saptamani merg la sala si inca nu mi'am fixat un plan si as vrea sa stiu cum ar trebui sa lucrez pentru a ajunge la rezultatele dorite. Eu am 24 de ani, 82 de kg si 1.75. Nu sunt gras, am doar burta care ma cam enerveaza si picioarele in partea superioara cu tot cu fund cam mari. Intrebarea mea este : cum sa ma antrenez pentru a pune masa musculara in special brate si piept, daca se poate sa mai dau jos din burta si sa mai reduc din volumul picioarelor de sus, gambele sunt ok. Am fost portar de mic si probabil de aici constructia aceasta cu picioare masive. Cum ar trebui sa ma antrenez? Ce tipuri de exercitii? Diete nu pot sa tin si nici suplimente nu am voie sa iau. Deci totul in sala. Eu am inceput cu brate si triceps luni, marti spate si umeri, miercuri piept, joi pauza si vineri putin cardio + abdomen si picioare. Va multumesc!

#406
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,097
  • Înscris: 09.01.2007
Lucreaza totul echilibrat cu incredere, adica fa sport. Nimic special in primii 2 ani. Sport regulat.

#407
vulturuleagle

vulturuleagle

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 11.08.2020

View Postpetit_christian, on 15 februarie 2019 - 17:22, said:

Am si eu intrebare, cum se pierd mai multe calorii, prin exercitii mai usoare, multe repetari sau exercitii mai putine cu greutati mari?

prin weight training nu se ard multe calorii.
aici ai o lista cu nr de calorii arse pt diverse activitati: https://www.health.h...tine-activities
calorii arse pt Weight Lifting: general, din acea lista este de 130 cel mult

#408
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008
De la 1 martie incerc sa fac zilnic pe o eliptica macar 35-40 de minute iar daca timpul nu permite, o data la doua zile. Rar am lasat sa treaca doua zile dar am compensat prin alte activitati fizice prin curte.
In manualul bicicletei eliptice sunt intervale de antrenament, pe paliere de puls, eu tin eliptica la nivelul maxim, volantul are 10 kg. Asa am facut si anii trecuti, cam de prin februarie incepeeam apoi cand era ok afara mergeam si pe sursiera. Nu mai ies pe sosea, prea multi nebuni cu masini, prefer indoor.
Monitorizez activitatea cu Mi Fit si Zepp, am un Mi Band 6 dar si un GTR Lite.
Cum vi se pare acest antrenament de mai jos? Sa o las mai moale sau sa continui asa?
Bradicardic, puls 45-50 in repaus (hai maxim 60), puls maxim 185.
Sa incerc mentinerea la aerobic sau spre VO2 max? Nu am probleme in a tine un antenament din acesta de mai jos.

Attached File  1619446227121.jpg   41.93K   13 downloads

#409
eu_sunt_sorin

eu_sunt_sorin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.03.2021
Salut! Vreau sa imi achizitionez benzi elastice, in principal pentru a putea face "pull-up". Cat de durabile sunt? De unde as putea sa iau ceva calitativ?

#410
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,097
  • Înscris: 09.01.2007
Decathlon, diverse marimi, lungimi, grosimi, rezistente, pe culori.
Vrei sa le folosesti sa te sustina la bara?

#411
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 21.08.2008

View Postdanghetau, on 27 aprilie 2021 - 11:44, said:

In manualul bicicletei eliptice sunt intervale de antrenament, pe paliere de puls, eu tin eliptica la nivelul maxim, volantul are 10 kg. Asa am facut si anii trecuti, cam de prin februarie incepeeam apoi cand era ok afara mergeam si pe cursiera. Nu mai ies pe sosea, prea multi nebuni cu masini, prefer indoor.
Cum vi se pare acest antrenament de mai jos? Sa o las mai moale sau sa continui asa?
Sa incerc mentinerea la aerobic sau spre VO2 max?
Attachment 1619446227121.jpg
Aerobic sau VO2 max? La ce e bun un interval sau altul? Dupa aerobic vine anaerobic apoi VO2max, cam greu de mentinut doar un interval desi pot seta pe ceas sa vibreze.

Edited by danghetau, 20 May 2021 - 18:56.


#412
eu_sunt_sorin

eu_sunt_sorin

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.03.2021

View Postoverseas, on 20 mai 2021 - 18:05, said:

Decathlon, diverse marimi, lungimi, grosimi, rezistente, pe culori.
Vrei sa le folosesti sa te sustina la bara?

Da. Vreau sa incep usor cu tractiunile la bara.

#413
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,097
  • Înscris: 09.01.2007
De la Deca, vezi 'chinga de suspensie', adica Trx, eu zic ca te va ajuta mai mult.

#414
pele

pele

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 16.03.2006
https://www.digispor...-de-ani-1873361

Respect!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate