Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

cu masina spre si in Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
tiopus

tiopus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.03.2008
intentionez sa vizitez Anglia.zona Londrei.
pe unde sa o luam?
taxe de drum ?
traversam cu  feribotul sau eurotunelu?

#2
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
sper ca te descurci cu condusul pe stanga :D

#3
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View Posttiopus, on Sep 25 2008, 18:06, said:

intentionez sa vizitez Anglia.zona Londrei.
pe unde sa o luam?
taxe de drum ?
traversam cu  feribotul sau eurotunelu?
Musai cu masina? e 350 de euro avionul dus-intors pt. doua persoane.
Anyway, pana in Germania e simplu, apoi iei ferry din Belgia sau Franta.
O sa-ti fie putin greu sa mergi pe partea cealalta, dar te vei obisnui dupa o zi, maxim doua.

#4
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 04.09.2008

View PostMarius3k, on Sep 25 2008, 21:29, said:

Musai cu masina? e 350 de euro avionul dus-intors pt. doua persoane.
Anyway, pana in Germania e simplu, apoi iei ferry din Belgia sau Franta.
O sa-ti fie putin greu sa mergi pe partea cealalta, dar te vei obisnui dupa o zi, maxim doua.
pe noi ne-a costat 100E/persoana (cu toate taxele) avionul.
Nu circulatia pe partea dreapta te va "ucide", ci diferenta de mentalitate!
de ex: la o intersectie (o strada cu "prioritate" si una cu "cedeaza") se circula putin "altfel" decat la noi...

#5
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Prioritate de stanga etc

#6
beligerantu

beligerantu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 04.09.2008
este unu-la-unu: trece unul cu prioritate si unul fara! fara "invitatii", fara flash-uri de multumire... in felul asta nu sunt blocaje. eu am vazut chestia asta chiar si pe autostrada,unde era o intersectie in "Y"!

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Ca sa conduci pana in Anglia iti trebuie ceva timp liber. Sincer as prefera sa fac 3.5 ore cu avionul pana acolo si acolo sa vizitez Anglia ca lumea caci crede-ma ca ai ce vizita. Mai bine te plimbi printre catedrale si castele decat pe autostrazile din Europa. Cat despre condusul in Anglia, nu stiu ce e asta cu trece unul cu prioritate si unul fara dar eu in mai multe luni de stat acolo si 2 luni de condus efectiv zi de zi n-am remarcat-o. Ca te lasa unul e altceva, dar asta se intampla destul de rar si de obicei se face carnatul destul de mare in spatele tau pana te lasa cineva sa virezi dreapta. Una din cele mai ciudate senzatii pe care o ai cand conduci invers, e cand virezi de pe o strada secundara la dreapta si ai senzatia de a intra incet in banda uitandu-te in spate... ca in Rom, insa surpriza e ca atunci cand intorci capul te trezesti cu un ditamai autobuzul supraetajat la 1 metru de tine. :deadtongue:
O alta chestie cu care iar te obisnuiesti destul de greu e cand intrii in sensurile giratorii mai in viteza si te trezesti ca iti vine sa iei dreapta de volan... destul de infricosator. Condusul pe invers se invata in cateva zile fara a mai avea probleme mai ales daca ai ceva experienta in condus in general, insa de chestia cu uitatul in stanga cand virezi la dreapta cu greu se dezvatat.
P.S. Apropo, la astia autobuzele sunt mult mai late cal la noi, sau or fi benzile mai inguste , iar astia cu autobuzele o calca nu se incurca. Cert e ca in momentul cand un autobuz vine in viteza ca sa-l depaseasca pe unul care sta in statie ti se cam pare ca s-a terminat distractia pe ziua aia insa nu stiu cum le fac dar eu n-am vazut autobuz sa loveasca ceva pe acolo, si crede-ma ca trec milimetric pe langa multe chestii.

Edited by filipxxx, 26 September 2008 - 22:52.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate