Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
cand am ajuns in varful turnului, s-au deschis geamrile, am vazut 2 secunde privelistea (care a fost minunata) si am picat...

ne-am rotit mult pana am ajuns la intrare...
ce sa mai zic de Jurney to the center of the earth, unde ne-am plimbat sub tot vulcanul 2-3 ore pana am ajuns...
in toata ziua am ajuns sa prind doar 3 atractii

#38
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008
La copiii de 4 ani subt interdictii la anumite distractii?

#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
da, dupa inaltime.

#40
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Postyvonna, on 18th January 2010, 16:48, said:

La copiii de 4 ani subt interdictii la anumite distractii?

Singura interdictie este intr-adevar inaltimea: 1.20 metri. Sunt cateva atractii (genul roller coaster) la care chiar este indicat ca un copil sa nu ia parte. In rest, nu sunt alte interdictii. La urma urmelor, Disneyland a fost conceput initial pentru a-i distra in primul rand pe copii.

#41
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

View PostOmis, on 18th January 2010, 14:25, said:

<roth>: decat alternativa scumpa - cazare in Paris si transport cu RER, mai bine cazare in Disneyland (hotel ieftin, Santa Fe spre exemplu). Iesi tot pe acolo cu banii dar castigi la timp (cele doua ore petrecute in RER...)

<ortega>: daca ai cazare la unul dintre hotelurile resortului automat primesti in pret tichete de intrare in ambele parcuri pentru fiecare zi de sedere; fiecare tichet se poate folosi drept fast-pass de cate ori ai nevoie pe parcursul unei zile dar niciodata nu poti avea doua sau mai multe fast-pass-uri simultan pe acelasi tichet

<lex404>: casa groazei se numeste de fapt Tower of Terror si vrea sa induca vizitatorului ideea unui hotel care a avut de-a face cu zona crepusculara; vizita se termina cu o "plimbare cu liftul" la viteze ametitoare. Sincer, eu nu am avut timp sa admir privelistea. De altfel usile liftului stau deschise la etajele superioare doar 3 secunde. Nu cred ca vei apuca sa filmezi ceva. Coada de 3 ore nu am vazut pe nicaieri. Am specificat mai inainte ca cea mai lunga coada este de aprox.90 minute (rareori ajunge la 120 minute)

Stiu, dar impedimentul e faptul ca esti departe de Paris si trb sa mergi cu RER ul(si nu stiu cine merge acolo doar pt Disney)
Ca sa nu mai spun ca am prins o oferta la Paris si am stat la un hotel etap de 3 stele, 3 persoane intr-o camera cu 1 pat dublu si 1 canapea, cu 200 euro.
La disney n-am vazut sub 150 euro pe noapte camera dubla.

#42
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Eu am mers in Disney in toate cele trei variante: cazare Paris plus naveta zilnica Disney, cazare Disney plus una sau doua zile in Paris precum si sejour petrecut numai in Disney. Stiu care sunt alternativele precum si avantajele si dezavantajele fiecareia dintre ele si tocmai de aceea recomand varianta doi.

Iata si un exemplu concret: 5 nopti in perioada de varf in august 2009 pentru 2 adulti si un copil peste 7 ani la hotel 2** Santa Fe m-au costat 1475 euro. In acest tarif au fost incluse micul dejun precum si tichetele de intrare in cele doua parcuri pentru 6 zile. Deci, daca scadeti pretul normal al tichetelor pentru cele 6 zile veti ramane surprinsi de cat de putin costa cazarea.

#43
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Dar cine merge 6 zile la rand in Disney? :huh:
Eu am dat in Paris , la oferta, la un hotel etap, cu vreo 200 euro si am stat 3 persoane in camera.
pe bilete la Disney am dat 36 euro pe pers parca(nu mai retin exact) si pe biletele la RER 7 euro dus (dar nu stiu daca pt 1 pers sau 2)
Oricum nu se ajunge la suma mentionata detine...

#44
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
In raspunsurile mele am mentionat mereu ca pentru o vizita OK in Disneyland (din punt de vedere al timpului necesar dar si al rentabilitatii cazarii la un hotel din resort) sunt necesare minimum 3 zile. Bineinteles ca, daca vorbim de o singura zi atunci este mult mai rentabil o cazare in Paris.

Dar si asa, pentru o camera tripla in Paris te costa in jur de 150-200 eur/noapte plus 65 eur/persoana intrare parcuri/zi plus RER dus-intors vei vedea ca te duce la peste 350 eur pentru o zi in Disney. Daca inmultesti cu 3, 4 sau mai multe zile vei ajunge la concluzia ca iesi mai scump cu o cazare in Paris

In final, optiunea este a fiecaruia si depinde de ceea ce se vrea.

#45
angisz

angisz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.08.2009
Pentru amatorii de Disneyland , pe site-ul fnac.fr este o noua promotie  :DISNEY 1 JOUR 2 PARCS-VENTE FLASH-intre 24 si 29 euro.

#46
yvonna

yvonna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 29.01.2008

View Postangisz, on 22nd January 2010, 14:53, said:

Pentru amatorii de Disneyland , pe site-ul fnac.fr este o noua promotie  :DISNEY 1 JOUR 2 PARCS-VENTE FLASH-intre 24 si 29 euro.
Eu vreau! Eu vreau! Ma intereseaza week-endul de 1 mai daca e valabil.... Pls...

View Postyvonna, on 22nd January 2010, 15:03, said:

Eu vreau! Eu vreau! Ma intereseaza week-endul de 1 mai daca e valabil.... Pls...
M-am uitat deja... Nu e perioada mea... Multumesc oricum, astept in continuare...
Am vazut ca ar fi un Fnac la mall-ul de langa Disney. Pot ridica biletele de la ei?

#47
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Postangisz, on 22nd January 2010, 14:53, said:

Pentru amatorii de Disneyland , pe site-ul fnac.fr este o noua promotie  :DISNEY 1 JOUR 2 PARCS-VENTE FLASH-intre 24 si 29 euro.

In luna februarie chiar si martie, este cam gol prin parcuri (vreme urata, copii la scoala, fara evenimete importante). De aceea apar ofertele promotionale pentru lunile fara vizitatori

#48
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005
Tocmai am primit un newsletter interesant pt cei care au prieteni in Belgia si nu numai:
rezervati prin agentiile lor o excursie intre 25-27 ian. la Disneyland Paris si beneficiati de urmatoarea oferta:

*99 euro/pers pt. 2 zile/1 noapte la unul din hotelurile Disney-mic dejun inclus + intrarile in cele 2 parcuri incluse;
*129 euro/pers pt. 3 zile/2 nopti la unul din hotelurile Disney-mic dejun inclus + intrarile in cele 2 parcuri incluse.
Copii au cazarea si intrarea gratuita.

Oferta este valabila pt cei care calatoresc in perioada 26.01-11.03.

Mai multe detalii aici.

Edited by Bosca, 23 January 2010 - 08:32.


#49
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Am facut rezervarile recent pentru perioada 15-18 martie, la Hotel Santa Fe. Avionul cu Blue Air ne-a costat 10 milioane (2 adulti + un copil + doua bagaje de cala la dus si doua la intors), iar pentru hotel am platit 404 euro (3 nopti de cazare, mic dejun inclus si 4 zile intrari in ambele parcuri). Ni s-a parut foarte avantajos. De exemplu, daca am fi stat in afara complexului, numai intrarile in parc ne-ar fi costat 400 de euro! Asa, avem si cazare, stam si foarte aproape de parcuri.

Cat despre transfer, nu ne putem folosi de shuttle bus-ul direct Beauvais - Disneyland (introdus recent) pentru ca sunt doar 3 curse pe zi, mi se pare, iar orele de aterizare/decolare ale curselor noastre nu ne avantajeaza. Asa ca, foarte probabil, vom inchiria un shuttle-bus privat. Cu noi mai merge un cuplu (+2 copii) si vom plati cam 270 de euro dus-intors (pentru 7 persoane). Daca am fi ales toti varianta shuttle bus pana-n Paris + RER pana la Disneyland am fi platit vreo 250, deci cu doar 20 de euro in plus ne asiguram un confort sporit si nu mai e nevoie sa tragem de bagaje prin statii.
Sper sa fie OK.

#50
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Intr-adevar sunt doar trei curse pe zi care pleaca din Beauvais la 10.00, 15.00 si 20.30. Date despre shuttle precum si orarul pentru Beauvais-Disney le gasesti la http://www.vea-shuttle.co.uk

#51
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Mai exista o posibilitate chiar mai ieftina decat shuttle-bus privat din Beauvais, ma refer la rent-a-car. Cu numai 220 eur, poti inchiria chiar din aeroport un carrier gen Opel Zafira 6+ in care cred ca veti incape cu totii plus bagajele (daca nu sunt foarte multe...).

#52
Aliceee

Aliceee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 26.01.2010
Eu am fost anul trecut la Disneyland Paris in aprilie cu familia, adica eu sotul si copilul de 4 luni. A fost superb, o zi de vis, adica de basm .... de neuitat!
Am sa va povestesc din experienta mea, fiindca pentru fiecare excursie ce am facut-o pana acum m-am documentat pe forum, din postarile altora si mi-au folosit toate intr-un fel.
Disneyland e situata in zona 5 ( parisul e impartit in 7 zone din cate stiu eu ) ceea ce e important la achizitionarea biletului de metrou , acesta fiind mai scump. Biletele de intrare le-am luat acolo, 102 euro pentru mine si sotul (51 eu /pers  include intrarile pe toate atractiile ). De cum intri te vei simti intr-o alta lumea, o lume care te face sa te intorci in timp, sa te bucuri de orice, sa redevii copil.
Trebuie sa stiti, ca e multa lume, e aglomeratie, si daca mergeti sa vedeti peisajele ( care sunt fantastice ) atunci nu trebuie sa va grabiti si nici sa mergeti prea de dimineata, dar daca vreti sa va dati pe cat mai multe atractii, va recomand sa fiti acolo la deschidere si asta fiindca la 19 se inchide. Ca sa ajungi sa te dai pe ceva, stai la coada si 2 ore. Noi nu stiam, si la jumatea zilei am aflat ca exista FASTPASS ceea ce inseamana ca iti faci programare ( iti dau ei un bilet cu un interval de timp in care tu vei merge si te vei da pe atractia aceea intrand pe un alt culuar unde nu stai asa mult la coada, aici intra doar cei ce au fastpass si totdeauna ei au prioritate fata de cei care stau normal la coada ) insa nu poti face progrmare doar pentru 1 persoana, si nu poti avea programari pe mai multe atractii odata, adica cum te-ai dat pe ceva, mergi si faci programare la alta. Poate suna complicat, sper ca m-am facut inteleasa, dar e ceva de luat in calcul. Eu cu ajutorul acestui Fastpass m-am dat pe aproape toate atractiile, si pe cele high intensity chiar de mai multe ori, asta in conditia in care eram si cu copilul.
Disneyland e impanzit cu magazine, chioscuri etc, cu suveniruri ( preturi putin cam piperate, mi-am luat un album foto 15 euro, si o jucarie de plus cu Mikey tot 15 euro ) mancare ( sunt destule restaurante, noi am mancat in unul cu specific indian, a fost mai mult un fast-food, 10 euro/pers cu suc si desert inclus, foarte bun ) si binenteles, popcorn, candys cate vrei. Puteti sa va duceti si mancare si suc de acasa.
Trebuie sa va mai spun ca nu este numai o atractie high intensity, si 1 cu mediu insa acestea fac toti banii.
Pentru cei cu copii, exista carucioare de inchiriat, noi ne-am dus cu cel personal, si exista `parcare pentru carucioare la fiecare atractie` si pe unele atractii slow puteti sa duceti si copilul, eu l-am dus pe destul de multe, si in unu chiar a ras si i-a placut desi avea doar 4 luni. Puteti sa va lasati in carucior gentuta copilului, haine etc, nimeni nu ne-a furat nimic, si toata lumea isi lasa de toate.
Era sa inchei, fara a va spune, ca desi multe agentii va fac promotie cu preturi pentru 2 parcuri, adik disneyland si disney studio, sau nu stiu exact cum se numeste celalalt, credeti-ma intr-o zi e aproape imposibil sa le vedeti pe amandoua.
Sper sa va fie de folos inf.   postate de mine.

#53
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Informatiile postate de <Aliceee> sunt binevenite. Vreau doar sa fac o completare la cele de mai sus, si anume in Parc Disneyland atractiile cu "high intensity" dupa cum le-a denumit <Aliceee> sunt doua (Space Mountain Mission 2 si Indiana Jones) iar cu "mediu intensity" sunt tot doua (Big Thunder Mountain si Star Tour). In ceea ce priveste Walt Disney Studios Park atractii "high intensity" gasiti tot doua chiar foarte tari (The Tower of Terror si Aerosmith Rock'n Roller Coaster) in timp ce mediu intensity doar o singura atractie (Crush's Coaster)

#54
angisz

angisz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 14.08.2009
Cinematograful IMAX Gaumont Disney Village este in interiorul parcului Disney sau in exterior?Am vrea sa mergem la cinema , dar nu in ziua cand avem biletele pentru parcuri.

Edited by angisz, 05 February 2010 - 11:53.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate