Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Euro Disney Paris

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#19
2razvan07

2razvan07

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2009
Buna
Ma intereseaza daca imi piti da mai muklte detali despre hotelul in care ai stat si seitul de unde poti cumpara biletele pentru parc, noi vrem sa mergem in luna iunie
Mersi si o zi buna
imi p[oti scrie daca vrei pe email [email protected]

View PostPaperotzi, on 6th January 2010, 00:40, said:

Am fost de Craciun. In 25 decembrie. Era lume multa, dar in 23 aprilie era mult mai aglomerat. Faza faina e ca a fost deschis parcul pina la ora 22, iar ultimele 3 ore era lejer de tot. In sensul ca nu mai erau cozi deloc, iar masinutele circulau mai mult goale. Fata de aprilie a fost mai fain pentru ca s-a intunecat mai repede, iar luminile sint feerice. In aprilie s-a inchis la ora 8, cind soarele stralucea inca pe cer.

Am fost cu masina si ne-am cazat in Noissiel, la vreo 12 km de Disneyland. Un hotel dragut, cu parcare gratuita inchisa, iar camera cu 4 paturi ne-a costat 55 de euro pe noapte. Biletele pentru Disneyland le-am luat de la FNAC cu 29 de euro de persoana. Dupa ce ne-am intors ne-au trimis o oferta cu 29 de euro adultul, iar la un bilet platit copilul intra gratis. E valabila pina in 1 aprilie.

Prin Paris ne-am dus cu masina pina gaseam in zona 1 o parcare gratuita in apropierea unei statii de metrou. Aproape de hotel este o statie RER, cel rosu, dar cind am fost noi erau in greva.

Am plecat din Brasov si, atit la dus cit si la intors, am facut o oprire intermediara la granita dintre Ungaria si Austria. Am stat la pensiunea Lili (parca asa se numeste, in spate la Paprika) si am platit 40 de euro pentru o camera cu 4 paturi.


#20
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Am facut rezervarile recent pentru perioada 15-18 martie, la Hotel Santa Fe. Avionul cu Blue Air ne-a costat 10 milioane (2 adulti + un copil + doua bagaje de cala la dus si doua la intors), iar pentru hotel am platit 404 euro (3 nopti de cazare, mic dejun inclus si 4 zile intrari in ambele parcuri). Ni s-a parut foarte avantajos. De exemplu, daca am fi stat in afara complexului, numai intrarile in parc ne-ar fi costat 400 de euro! Asa, avem si cazare, stam si foarte aproape de parcuri.
Cat despre transfer, nu ne putem folosi de shuttle bus-ul direct Beauvais - Disneyland (introdus recent) pentru ca sunt doar 3 curse pe zi, mi se pare, iar orele de aterizare/decolare ale curselor noastre nu ne avantajeaza. Asa ca, foarte probabil, vom inchiria un shuttle-bus privat. Cu noi mai merge un cuplu (+2 copii) si vom plati cam 270 de euro dus-intors (pentru 7 persoane). Daca am fi ales toti varianta shuttle bus pana-n Paris + RER pana la Disneyland am fi platit vreo 250, deci cu doar 20 de euro in plus ne asiguram un confort sporit si nu mai e nevoie sa tragem de bagaje prin statii.
Sper sa fie OK.

#21
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Da, exista informatii in acel topic ca si in altele de altfel raspandite prin forum, dar ceea ce doresc eu este sa pot dezvolta aici un singur subiect si anume Disneyland Paris.

#22
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Linkul de mai sus e tocmai despre Eurodisney.

Mie nu mi-a placut ca nu erau personaje mereu prin parc. Fii-mea ar fi vrut o poza cu Chip si Dale, degeaba. Intreaga zi nu a fost niciun Chip si niciun Dale prin zona, dar nici prea multe alte personaje.

#23
Paperotzi

Paperotzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.02.2008

View Post2razvan07, on 11th January 2010, 12:55, said:

Buna
Ma intereseaza daca imi piti da mai muklte detali despre hotelul in care ai stat si seitul de unde poti cumpara biletele pentru parc, noi vrem sa mergem in luna iunie
Mersi si o zi buna
imi p[oti scrie daca vrei pe email [email protected]


Am stat la hotel Les deux Parcs in Noisiel. Rezervarea am facut-o pe site-ul hotelului si am platit cind am ajuns.
  http://www.hotel-deu...eral-hotel.com/

Biletele pentru parc le-am platit si rezervat pe fnac.com si le-am luat din Paris de la unul din magazilele fnac.

#24
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Personaje - caractere cum le zic ei - le gasesti tot timpul, in ambele parcuri: trebuie doar sa sti unde si la ce ora le gasesti. Pentru asta ai nevoie de programul tiparit pe care il poti ridica la intrarea in parcuri (sau de pe site). Dar cel mai sigur loc unde te poti intalni cu personajele indragite sunt cele cateva restaurante din Village. In aceste restaurante, in fiecare seara ai parte de mini-spectacole cu acele personaje; si nici nu trebuie sa stai la coada pentru o poza pentru ca trec ele pe la mese. In acest fel ai parte de fotografii chiar inedite...

#25
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Io am stat in parc de la 10 la 18 si nu m-am intilnit nicaieri cu niciun personaj. Nici la punctele de intilnire. Am vazut ca erau ore de intilnire, dar asta nu inseamna ca sint mereu, cum as fi dorit eu. La orele alea eram pe la diverse cozi, nu puteam veni la locul de poze.

#26
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Poate ai avut ghinion? De cate ori am fost eu, intotdeauna i-am vazut misunand peste tot. Este adevrat ca pentru fiecare poza stai la cate o coada. Tocmai de accea, pentru a evita astfel de momente si pentru a le oferi copiilor posibilitatea de a intalni cat mai multe caractere la un loc, in Frontierland exista Woody's Roundup Village. Chiar daca stai la coada 30 minute se merita: copii se pot poza cu Minnie, Mickey, Chip & Dale, Pluto, Goofy, Woody, Jess si altii. Toti la un loc si la o singura coada! In plus mai canta si o mica trupa country. Atmosfera este foarte antrenanta.

#27
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Se pot vedea in aceeasi zi si parcul si studiourile? Cat de cat, nu dat in toate...

#28
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
Daca vrei doar sa te plimbi si sa-ti faci idee despre ce este pe acolo, DA se pot vizita ambele parcuri intr-o singura zi. Dar daca vrei sa te bucuri de fiecare atractie sau spectacol atunci cu siguranta NU se pot vizita intr-o singura zi ambele parcuri.
Parcurile se deschid la ora 10.00 (de fapt de la ora 08.00 doar pentru cei ce au cazare la unul dintre hotelurile Disney, dar numai cateva atractii sunt deschise in intervalul 08.00-10.00). Walt Disney Studios Park se inchide la ora 19.00 iar Disneyland Park se inchide la ora 22.00 dupa parada de seara si artificii.

#29
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Sunt unul langa altul? La studiouri merita efectiv sa te duci? Nu as vrea sa ma dau in fiecare atractie de pe acolo, dar ma gandeam si la faptul ca e cam scump sa aloci 2 zile pentru cele doua parcuri fiindca sunt cate 2 bilete de RER de luat care cred ca sunt destul de scumpe, plus 2 intrari care iar sunt foarte scumpe, si toate astea x2 ca suntem 2 persoane.

#30
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009

View Postraluca2005, on 15th January 2010, 15:44, said:

Sunt unul langa altul? La studiouri merita efectiv sa te duci? Nu as vrea sa ma dau in fiecare atractie de pe acolo, dar ma gandeam si la faptul ca e cam scump sa aloci 2 zile pentru cele doua parcuri fiindca sunt cate 2 bilete de RER de luat care cred ca sunt destul de scumpe, plus 2 intrari care iar sunt foarte scumpe, si toate astea x2 ca suntem 2 persoane.
DA, cele doua parcuri sunt chiar unul langa altul (portile la 50 metri distanta). Distractiile din studiouri sunt si pentru copii dar si pentru cei mai mari (mai multa adrenalina). Tinand cont de timpii de asteptare la cozi, pentru a te "putea da" in toate atractiile din ambele parcuri ia in considerare minim 3 zile!! Garantez asta. Ca exemplu, in studiouri exista Crush's Coaster la care timpul mediu de asteptare este de, atentie, 90 minute !!! si asta doar pentru o cursa de 3 minute !!!

#31
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 28.06.2007

View Postraluca2005, on 15th January 2010, 15:44, said:

Sunt unul langa altul? La studiouri merita efectiv sa te duci? Nu as vrea sa ma dau in fiecare atractie de pe acolo, dar ma gandeam si la faptul ca e cam scump sa aloci 2 zile pentru cele doua parcuri fiindca sunt cate 2 bilete de RER de luat care cred ca sunt destul de scumpe, plus 2 intrari care iar sunt foarte scumpe, si toate astea x2 ca suntem 2 persoane.


Vreau sa incep si eu ca si <Omis>: Da. Solutia este ca sa stati in zona Disneyland (Marne la Vallee) 3 zile, adica: ce este pentru parc dintr-o excursie in Franta, trebuie sa fie numai pentru parc. O cazare la hotelurile de acolo cu toate avantajele oferite. Apoi va mutati in Paris pentru inca o saptamana si ati rezolvat si una si alta.

Nu inseamna totul. Sunt suficient de multe alte locuri de vizitat in preajma Parisului ca sa mai veniti macar inca o data. Scriam azi-ieri despre parc zoo in Thoiry-en-Yvelines (undeva la vreo 40 km spre vestul Parisului, dincolo de Versailles): este altceva decat am vazut pe la noi.

#32
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
<o_dor> are perfecta dreptate. In plus eu as vrea sa completez: o data ce ai intrat in Disney vei dori cu siguranta sa revii. Cu putina bafta se va intampla. Asta pentru ca ai mai vrea sa petreci clipe minunate acolo dar si pentru ca intr-adevar, daca tot ajungi in Disney, oare de ce sa nu vizitezi si altceva? NU ratati Versailles.

#33
roth

roth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 12.09.2009
e cam scump sa aloci 2 zile pentru cele doua parcuri fiindca sunt cate 2 bilete de RER de luat care cred ca sunt destul de scumpe, plus 2 intrari care iar sunt foarte scumpe, si toate astea x2 ca suntem 2 persoane.
[/quote]

  Rezerva bilete pt 3zile/2 parcuri de pe net si ai pret mult mai bun.

Edited by roth, 16 January 2010 - 23:14.


#34
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006
Sa va spun ce am facut eu.
Am luat bilet cu reducere de pe net, si automat ai fastticket(introduci in aparat la orice atractie fastticketul si iti da un biletel cu ora cand poti veni la acea atractie si intri fara sa mai stai la coada
Faza e ca trb sa veniti dimineata, pt ca la unele se termina repede biletele alocate pt fastticket.
La studiouri nu prea mi-a placut, dar cele mai tari 2 rides sunt acolo(aia cu casa groazei, cand iti da drumul cu liftul in gol si cealalta din spate, cu rockerii- imi scapa numele)
La ultima mi-a inghetat sangele in mine  :first:  
M-as mai fi dat, dar nu am luat decat 2 fast ticketuri si nu aveam chef sa stau la coada vreo 1-2 ore

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
aia cu casa groazei era si in tokyo.
eu am ajuns sa intru in lift dupa 3 ore, si se facuse seara, a fost o priveliste nemaipomenita.
e posibil sa mai merg si anul asta, cu tot cu camera de filmat :D

#36
Omis

Omis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 30.05.2009
<roth>: decat alternativa scumpa - cazare in Paris si transport cu RER, mai bine cazare in Disneyland (hotel ieftin, Santa Fe spre exemplu). Iesi tot pe acolo cu banii dar castigi la timp (cele doua ore petrecute in RER...)

<ortega>: daca ai cazare la unul dintre hotelurile resortului automat primesti in pret tichete de intrare in ambele parcuri pentru fiecare zi de sedere; fiecare tichet se poate folosi drept fast-pass de cate ori ai nevoie pe parcursul unei zile dar niciodata nu poti avea doua sau mai multe fast-pass-uri simultan pe acelasi tichet

<lex404>: casa groazei se numeste de fapt Tower of Terror si vrea sa induca vizitatorului ideea unui hotel care a avut de-a face cu zona crepusculara; vizita se termina cu o "plimbare cu liftul" la viteze ametitoare. Sincer, eu nu am avut timp sa admir privelistea. De altfel usile liftului stau deschise la etajele superioare doar 3 secunde. Nu cred ca vei apuca sa filmezi ceva. Coada de 3 ore nu am vazut pe nicaieri. Am specificat mai inainte ca cea mai lunga coada este de aprox.90 minute (rareori ajunge la 120 minute)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate