Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Sisteme 5.1

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
ccomsa

ccomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.08.2004
Salutare,
Am vazut multe discutii despre diverse sisteme audio, insa tot nu am reusit sa ma lamuresc ce anume imi doresc eu ca sistem audio. Iata care ar fi dilema. Eu am un PC cu DVD player inclus si cu o placa video cu TV-out, asa incat filmele le vad si ascult pe televizor; la fel ascult si mp3-urile. Imi doresc un sistem audio 5.1 in jur de 100W RMS, insa nu stiu daca e mai bine sa-mi iau:

1. Un sistem de boxe 5.1 (de exemplu Genius Deluxe sau Phillips A5.600) + o placa de sunet 5.1 (de exemplu Creative) - 6.5mil

2. Un sistem de boxe 5.1 cu statie audio digitala, cum ar fi cel Midiland 7100 S4 oferit de DigitalWorld http://www.digitalwo...d=814&idcat=399 - 6.5 mil

3. Un sistem de tip combina cu DVD player extern, cu Decodor DolbyDigital, DTS, Dolby Pro Logic II + sistem de boxe 5.1, cum ar fi cel Schneider 550 http://www.digitalwo...=1663&idcat=238 - 7.5 mil

Care dintre optiuni credeti ca merita cel mai mult atat pentru filme si muzica de pe calculator, cat si de la alte surse precum TV-ul. Trebuie sa mentionez ca mie mi se pare considerabil si zgomotul de fond pe care il produce calculatorul (coolerele) in timpul functionarii, care duce la scaderea calitatii unei auditii. Poate imi spuneti voi va rog ce avantaje ar fi pentru fiecare dintre cele trei optiuni, fiindca eu nu sunt lamurit. Recunosc ca sunt si un pic novice.

#2
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004
Depinde pt ce vrei sa-l folosesti mai mult filme sau muzica.Muzica nu se va auzi bine pe 5+1 sau ma rog nu la aceeasi calitate ca pe un amplificator stereo.Si eu ma gandeam la un sistem 5+1 dar cand am vazut cum se aude am renuntat.Intradevar filmele se aud exceptional dar eu ascult mai mult muzica.Asa ca trebuie sa te gandesti intai la ce il vei folosi la muzica sau filme.

#3
ccomsa

ccomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.08.2004

radu6000, on Jan 3 2005, 21:24, said:

Depinde pt ce vrei sa-l folosesti mai mult filme sau muzica.Muzica nu se va auzi bine pe 5+1 sau ma rog nu la aceeasi calitate ca pe un amplificator stereo.Si eu ma gandeam la un sistem 5+1 dar cand am vazut cum se aude am renuntat.Intradevar filmele se aud exceptional dar eu ascult mai mult muzica.Asa ca trebuie sa te gandesti intai la ce il vei folosi la muzica sau filme.

<{POST_SNAPBACK}>

Iti multumesc pentru sugestie, totusi tu imi spui sa ma gandesc mai bine daca vreau 5.1 sau nu. Ei bine vreau 5.1, insa nu stiu care dintre cele 3 optiuni enuntate anterior de mine e mai buna, sau mai precis nu sunt constient care sunt avantajele si slabiciunile fiecareia dintre ele in comparatie cu celelalte.

#4
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Eu am un genius deluxe5.1 si un creative audigy 2 si sunt mai mult decat multumit.
Pentru un apartament e mai mult de ok(si ca volum si claritate).

#5
dncrash

dncrash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 20.05.2004
Eu am boxe Creative inspire p5800 - 72W RMS si placa de sunet creative SB live si se aude excelent si calitativ si "cantitativ"  ^_^

#6
nitro212

nitro212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.11.2004
Eu am un Logitech Z-5300 ...sincer facand raportul calitate pret si comparand cu un sistem de 7.1 de la Creative...ca putere si fidelitate kicks ass....pretul este destul de maricel intre 9 mil si 11 mil depinde de unde-l cumperi ....

Pe o scara de 1-10   dau nota 9 (telecomda e cu fir :P)

#7
ccomsa

ccomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.08.2004
Mai oameni buni, va multumesc frumos ca imi spuneti fiecare ce sisteme aveti si cat de multumiti sunteti de ele, dar totusi pe mine ma intereseaza sa-mi spuneti care dintre cele trei optiuni mentionate de mine este mai viabila!

#8
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

ccomsa, on Jan 3 2005, 15:20, said:

3. Un sistem de tip combina cu DVD player extern, cu Decodor DolbyDigital, DTS, Dolby Pro Logic II + sistem de boxe 5.1, cum ar fi cel Schneider 550 http://www.digitalwo...=1663&idcat=238 - 7.5 mil

Schneider SUCKS

#9
nitro212

nitro212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 09.11.2004

ccomsa, on Jan 5 2005, 11:18, said:

Mai oameni buni, va multumesc frumos ca imi spuneti fiecare ce sisteme aveti si cat de multumiti sunteti de ele, dar totusi pe mine ma intereseaza sa-mi spuneti care dintre cele trei optiuni mentionate de mine este mai viabila!

<{POST_SNAPBACK}>




2. Un sistem de boxe 5.1 cu statie audio digitala, cum ar fi cel Midiland 7100 S4 oferit de DigitalWorld http://www.digitalwo...d=814&idcat=399 - 6.5 mil


as recomanda asta.....dezavantajul fiind plasticul din care sunt facuti satelitii !!

#10
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Personal am ascultat "SUCKS-ul " de mai sus si nu e asa! La banii aia e numai bun
....ce imi plac astia care posteaza doar de dragul de a posta!

#11
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

AIWAMAN, on Jan 5 2005, 14:21, said:

Personal am ascultat "SUCKS-ul " de mai sus si nu e asa! La banii aia e numai bun
....ce imi plac astia care posteaza doar de dragul de a posta!

<{POST_SNAPBACK}>

AM PRIETENI CARE SINT NUMAI LA REPARAT CU Schneider
NU POTI SA ASCULTI DACA NU O AI IN CASA CI LA SERVICE!
BOXELE SINT NASHPA

#12
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
NU TIPA!


Am ascultat sistemul la cineva in sufragerie si nu sint stralucite dar nici ca SUCKS! Personal nu imi plac cum suna in ultima parte a amplificarii adica spre maxim!
Din fericire munca mea imi permite sa ma uit cu mare atentie in "ele" si Schneider nu este cel mai des nume intilnit in service!

#13
ccomsa

ccomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.08.2004
Bine, bine! Dar comparativ Schneider cu Genius?! Care ar fi mai recomandabile. Apropos, stiti cum e protectia magnetica; sunt ecranate cat de cat sau ma pot trezi ca-mi magnatizez TV-ul. Despre Midiland, am vazut ca nu se mai fabrica, si probabil nu degeaba.

#14
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
ITI RECOMAND BOXE JAZZ J9440 (8 MIL) ECRANATE, DE LEMN, 200W (CARE MA SCOT DIN CASA), FARA FISIIELI, TELECOMANDA. ARATA SI BINE!

#15
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

AIWAMAN, on Jan 5 2005, 21:21, said:

NU TIPA!
Am ascultat sistemul la cineva in sufragerie si nu sint stralucite dar nici ca SUCKS! Personal nu imi plac cum suna in ultima parte a amplificarii adica spre maxim!
Din fericire munca mea imi permite sa ma uit cu mare atentie in "ele" si Schneider nu este cel mai des nume intilnit in service!

<{POST_SNAPBACK}>


E ADEVARAT CA SISTEMUL E IEFTIN

#16
ccomsa

ccomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.08.2004

TOPCATBV, on Jan 6 2005, 11:09, said:

ITI RECOMAND BOXE JAZZ J9440 (8 MIL) ECRANATE, DE LEMN, 200W (CARE MA SCOT DIN CASA), FARA FISIIELI, TELECOMANDA. ARATA SI BINE!

<{POST_SNAPBACK}>

Dar de ce nu Boxe HT 5.1 JAZZ J9941, 100W (5 mil), ca oricum 200W mi se pare cam mult pentru o camera destul de mica asa cum este a mea. Numai ca nu am reusit sa vad si eu boxele astea expuse pe undeva. Nu stiu cat de lungi sun cablurile, nu stiu daca pot sa le "pun in cui" pe perete.

#17
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
PROBABIL SINT LA FEL DE BUNE. CABLURILE NU SINT O PROBLEMA, POTI SA LE PRELUNGESTI PE URMA (IN CUTIE, PENTRU DIF.SPATE, GASESTI NISTE PRELUNG. DE 5M). CEL PUTIN LA J9940 DIF.SPATE AU KIT DE AGATAT PE PERETE (DIF.FATA SINT DE 1,1M DE PODEA)

#18
ccomsa

ccomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 16.08.2004

TOPCATBV, on Jan 6 2005, 13:15, said:

PROBABIL SINT LA FEL DE BUNE. CABLURILE NU SINT O PROBLEMA, POTI SA LE PRELUNGESTI PE URMA (IN CUTIE, PENTRU DIF.SPATE, GASESTI NISTE PRELUNG. DE 5M). CEL PUTIN LA J9940 DIF.SPATE AU KIT DE AGATAT PE PERETE (DIF.FATA SINT DE 1,1M DE PODEA)

<{POST_SNAPBACK}>

Din pacate, as vrea si eu sa le vad, insa in Iasi nu par a fi degasit (cel putin pe la magazinele cu websiteuri actualizate). Nici poze prea elocvente nu am gasit pe net. Oricum, multumesc pentru recomandare, chiar am sa mai caut. Daca mai exista si alte pareri / sugestii sunt nerabdator sa le citesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate