Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Probleme focalizare Tamron 17-50 2.8 pe nikon

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
1) http://www.flickr.co...28756477/#reply

2)

Quote

I use the lens as my basic lens. I decided to byu Tamron because of its sharpeness and constant 2.8.

I like the picture produced by this lens, although at 2.8 is not that sharp as it is supposed to be. But at 5.6 is sharp as a knife.

What disapointed me a lot was:

1. front focus problem, particularly whn shooting close-ups at 2.8. It gets better at 4 and 5.6.

The most serious problem is that it sometimes refuses to focus - I have to turn the camera off and on and sometimes even unmount and mount the lens again. I found out that especialy the newer version with built-in motor has this problem. Another one, when using this lens, the built-in flash pops-up only once, if I want to pop it up again, it does not work. I do not have these problems with other lenses - Nikkor 50/1.8, Nikkor 18-55/3.5-5.6 or Sigma 70-300.

My camera is Nikon D50.

All and all I would recommend this lens only if the lens works properly. I am going to get another one, if the problems persist, I will have to look for something more reliable.

dupa o cautare rapida pe net am gasit problema descrisa in mai multe parti, atat pe D80, se discuta si de D300 undeva, si D50. Se pare ca varianta noua, cu motor incorporat, are probleme serioase.

M-am dus sa returnez si a doua copie si cel de la magazin mi-a spus ca de fapt prima copie era buna, si ca tamron a vandut-o drept refurbished. Asta dupa ce data trecuta mi-a zis ca nu s-a rezolvat nimic cu ea, si eu am inteles ca nu s-a putut repara. Asadar, mi-a spus ca sunt ghinionist, ca am nimerit o combinatie nefericita de exemplar D80 plus  tamron 17-50 cu motoras, ceva in genul incompatibilitatilor intalnite la componentele de PC, si ca daca o returnez nu o sa rezolv nimic.

ca sa imi rezolve totusi problema mi-a propus sa returnez lensul si sa imi dea un sigma 18-50 sau tokina 16-50, cu diferentele de rigoare.

voi ce ati face ? ati schimba cu alt tamron, cu riscul sa il duc iara inapoi (acolo sunt slabe sanse sa imi dea eroarea asta, doar dupa ceva utilizare face asa), sau sa imi iau un sigma 18-50 (e mai slab optic si am auzit de multe probleme de front/back focus, marca sigma) ??


3) nu cumparati lensul asta pe nikon.

Edited by nicolaie, 24 September 2008 - 06:33.


#20
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004
nu stiu nimic despre Sigma 18-50 dar din cite stiu Tokina 16-50 = Pentax 16-50 si este foarte posibil sa aiba probleme ! Totusi cred ca daca mi-ar face un discount as lua Tokina pt ca este water-proof si pt ca-l pot schimba daca imi va face probleme.

eu am dus Tamronul la service si astept raspunsul lor iar daca mi-l schimba si voi avea din nou probleme cred voi opta pentru Tokina pt ca Nikon-ul depseste mult disponibilitatile mele actuale :(

#21
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

View Postbiloiu, on Sep 24 2008, 09:47, said:

nu stiu nimic despre Sigma 18-50 dar din cite stiu Tokina 16-50 = Pentax 16-50 si este foarte posibil sa aiba probleme ! Totusi cred ca daca mi-ar face un discount as lua Tokina pt ca este water-proof si pt ca-l pot schimba daca imi va face probleme.

eu am dus Tamronul la service si astept raspunsul lor iar daca mi-l schimba si voi avea din nou probleme cred voi opta pentru Tokina pt ca Nikon-ul depseste mult disponibilitatile mele actuale :(


eu am citit reviewurile de pe bh de la sigma si tokina, de sigma se plangeau cativa ca ar da front/back focus, si ca nu il pot folosi cum trebuie la macro, dar in rest doar de bine, ba ca e sharp, ba ca e rapid la focus, samd.

de tokina in schimb..grrrrrr...numai de rau, zicea cineva ca a incercat 3 si toate lamai, cred ca mai bine de jumatate se plangeau de aberatii cromatice, softness, front/back, ca si plusuri puneau doar calitatea constructiei. din ce am citit pe acolo nu e weather proof, varianta pentax este ;)

pe de alta parte, optica de pe tamronul asta imi place tare, o sa vad daca mai face probleme, o sa merg probabil sa mai incerc un tamron, si apoi sigma, nu are rost sa platesc 200 de euro in plus ca sa imi aduca tokina ala. daca as avea un raft plin de unde sa imi aleg ar fi altceva, asa ii zic sa imi aduca un sigma pe ideea ca merg la sigur.

Edited by nicolaie, 24 September 2008 - 10:27.


#22
biloiu

biloiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 09.05.2004
succese !

astept opinia ta legat de Sigma :)

#23
enjoythesilence

enjoythesilence

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 16.03.2008
nicolaie, eu in locul tau as astepta sa se linisteasca cu nuntile astea si as mai incerca cu tamronul. de fapt asta vreau sa fac si eu, sa treaca perioada asta si iau un 17-50 pe care vreau sa-l frec pana in primavara sa nu patesc la fel cum am patit cu alt obiectiv care a inceput sa-mi faca fite exact la o nunta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate