Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cand platesc impozit pentru castigurile Adsense?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
oly2006

oly2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 12.05.2007
Am vrut initial sa puna cest post in categoria Juridic dar sincer nu am gasit un loc potrivit, si daca am gresit rog un moderator sa mute acest topic.
Intrebarea mea este cand platesc impozit pentru castigurile Adsense ? Unde platesc si toate sfaturile ce pot tine de acest lucru.
Multumesc,

#2
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

View Postoly2006, on Sep 20 2008, 15:29, said:

Am vrut initial sa puna cest post in categoria Juridic dar sincer nu am gasit un loc potrivit, si daca am gresit rog un moderator sa mute acest topic.
Intrebarea mea este cand platesc impozit pentru castigurile Adsense ? Unde platesc si toate sfaturile ce pot tine de acest lucru.
Multumesc,

Poti cumula la declaratia de venit anuala insa in functie de alte venituri respectiv deduceri te poti trezi cu o suma mare de plata (adica tot ce datorezi pe un an sa fi nevoit sa achitii intr-o transa).Cel mai bine este sa te deplasezi personal la circa financiara unde este birou specializat in acest sens insa si aici daca vorbesti cu doua persoane este posibil sa primesti doua variante de raspuns sau poti sa ceri in scris solutia la aceasta problema cei de la finante sunt obligati sa iti raspunda in maxim 30 de zile ultima varianta te acopera din punct de vedere juridica in sensul ca primesti un raspuns oficial,stampilat etc
    SUCCES

#3
ev0l86

ev0l86

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.04.2008
niciodata , impozitul il platesc ei ... daca ai primit o plata , si daca ai citi tot ai afla !!!

#4
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

View Postev0l86, on Mar 1 2009, 14:13, said:

niciodata , impozitul il platesc ei ... daca ai primit o plata , si daca ai citi tot ai afla !!!

Ei platesc impozitul lor, adica pe profitul realizat( aferent legislatiei din tara lor), tu ar trebui sa platesti taxe pe venit.

#5
ev0l86

ev0l86

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 17.04.2008
fiumm   explicatia ta e mai clara ...

dar nu e aceasi treba

tu esti "salariat" la ei ( ei platesc impozitul pentru tine ?? )

chestia asta am vazut-o pe un site legat de asa ceva .. nu stiu cat de adevarata e !

#6
fiumm

fiumm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 25.06.2008

View Postev0l86, on Mar 1 2009, 15:18, said:

fiumm   explicatia ta e mai clara ...

dar nu e aceasi treba

tu esti "salariat" la ei ( ei platesc impozitul pentru tine ?? )

chestia asta am vazut-o pe un site legat de asa ceva .. nu stiu cat de adevarata e !

In mod normal legislatia noastra spune clar ca trebuie sa declari toate veniturile, care sunt cumulate si in functie de suma trebuie sa platesti un impozit. Faptul ca google plateste impozit in State pe tine nu te scuteste de la plata ( nu are legatura ). Momentan cei de la finante nu prea pun intrebari dar pe viitor sigur se va reglementa, adica vom fi obligati sa platim.

#7
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005
Va trebui sa depui pana in ... mai declaratia de venituri pe anul anterior la Adminstratia financiara.
Ulterior (peste catvea luni) vei primi o scrisosare de la Adm Fin prin care esti instiintat ca ai de plata suma de ......RON pe care tb sa o platesti pana la data de ...

#8
SERGIU POP

SERGIU POP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 26.10.2005
oly2006: Sfatul meu este sa te gandesti la cate a facut tara asta pentru tine (sau mai bine zis cate n-a facut), si la cine si unde o sa ajung acei bani si pentru ce vor fi folositi, si pana la urma o sa ajungi la conlcuzia ca n-are rost sa platesti ca sa isi ia parlamentarii masini noi lunar. parerea mea.

#9
extramascariciul

extramascariciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2009
chiar ma interesa discutia voastra asa ca o sa adaug si eu cateva idei.

Din ce am cautat si eu, aflandu-ma in aceeasi situatie, inteleg ca statul nu e capabil sa urmareasca aceste tranzactii, deci la sume mici - medii ( gen cateva mii de dolari pe luna), poti sa nu declari si nu vei fi sanctionat.

Totusi, ar fi interesant daca cineva poate spune care este suma minima de la care ar trebui creata o firma, organizat totul intr-un cadru legal. Adica, cam de la ce prag te cam intinzi ?

Vorba aia a americanilor....pigs get fat, hogs get slaughtered.

#10
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Nu poate nimeni sa-ti ofere informatia respectiva. Cred ca in cazul asta se merge mai mult la pont.. adica x il reclama pe y la fisc ca nu plateste. Cu toate ca pe foamea asta de bani a guvernantilor s-ar putea sa inceapa sa ocheasca si banutii astia.
Tot ce trebuie sa faci ca sa intrii in legalitate este sa declari la fisc, pana pe 15 mai, sumele castigate. Nu e nevoie sa ai firma.

#11
extramascariciul

extramascariciul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2009

View Postbogdanar, on Mar 18 2009, 19:28, said:

Nu poate nimeni sa-ti ofere informatia respectiva. Cred ca in cazul asta se merge mai mult la pont.. adica x il reclama pe y la fisc ca nu plateste. Cu toate ca pe foamea asta de bani a guvernantilor s-ar putea sa inceapa sa ocheasca si banutii astia.
Tot ce trebuie sa faci ca sa intrii in legalitate este sa declari la fisc, pana pe 15 mai, sumele castigate. Nu e nevoie sa ai firma.

Cred ca ai dreptate cu ponturile.

Din ce am inteles/citit, pana pe 15 mai trebuie declarate veniturile din anul trecut, deci 2008.

#12
absolutep0wer

absolutep0wer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 05.03.2009

View Postoly2006, on Sep 20 2008, 14:29, said:

Am vrut initial sa puna cest post in categoria Juridic dar sincer nu am gasit un loc potrivit, si daca am gresit rog un moderator sa mute acest topic.
Intrebarea mea este cand platesc impozit pentru castigurile Adsense ? Unde platesc si toate sfaturile ce pot tine de acest lucru.
Multumesc,

tii neaparat sa platesti impozitul pe Adsense? ti-a venit vreo hirtie acasa de la finante? daca nu atunci de ce te stresezi?

#13
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007
Exista o chestie pe nume evitarea dublei impuneri si se practica intre statele care au semnate acorduri in acest sens. Deci daca x a platit o taxa in statul y si a primit foaie ca a facut asta, statul de bastina z nu i-o mai poate impune. In practica romaneasca, ei ti-o impun si tu mergi cu foile si stai ca prostu la cozi sa le arati ca ai platit deja.
Daca Google a platit deja impozit pe suma care v-a platit-o atunci ar trebui sa va dea si o hartie in acest sens care trebuie depusa la finante.

#14
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Ai vreo garantie ca exista vreun acord semnat intre SUA si RO? Plus ca nu-s sigur ca google plateste impozitul pe venit pentru castigurile trimise in ro. Google plateste impozit pe profitul lor in SUA. In plus google nu-ti cere nicaieri un CNP, deci te identifica doar pe baza  numelui, cea ce pentru fisc este egal cu 0.

#15
soul4blade

soul4blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 28.04.2006
roaga-l pe Iulian Urban sa se ocupe de faza asta si-o sa platesti - daca te manânca-n c u r

#16
Kcuf_di

Kcuf_di

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 19.01.2007

View Postbogdanar, on Mar 27 2009, 07:03, said:

Ai vreo garantie ca exista vreun acord semnat intre SUA si RO? Plus ca nu-s sigur ca google plateste impozitul pe venit pentru castigurile trimise in ro. Google plateste impozit pe profitul lor in SUA. In plus google nu-ti cere nicaieri un CNP, deci te identifica doar pe baza  numelui, cea ce pentru fisc este egal cu 0.
Eu nu am zis ca da au ba.  Vorbeam la modul general.

#17
cristi_50tm

cristi_50tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.01.2008
Stimabililor,

nu va mai bateti capul cu ce intelegeri exista intre state si unde si cum plateste googleul impozite pe veniturile lor, si daca tu mai trebuie sa platesti odata. Daca esti cetatean roman, trebuie sa te conformezi legilor Statului Roman, care zice clar ca trebuie sa platesti 16% din profit. Ce te faci cand iti vine citatia in posta, ca ai nu ai declarat venituri si esti acuzat de evaziune fiscala, pentru care se da 5-7 ani de inchisoare? O sa te pui sa le explici de acorduri intre state si alte abureli? Sper ca nu am speriat pe nimeni. Adevarul e ca la sume de sub 1500 euro pe luna, statul nu te are in vizor si nu se va obosi cu tine. Plus ca veniturile tale din adsense nu prea pot fi urmarite.

#18
bogdanar

bogdanar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,690
  • Înscris: 07.12.2002
Esti sigur ca nu pot fi urmarite? Doar banii se ridica in general prin intermediul bancilor. Deci fisc-ul poate sa solicite unei banci sa arate cati bani ai incasat/rulat prin intermediul lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate