Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ajutor compresie film in Divx...

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
crocus

crocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.12.2001
Enuntul problemei e urmatorul>
Filmul (Vanilla Sky) este deja comprimat, are cam 670 mb, dar este copiat de pe o caseta video si se vede nashpa (cetos). E facut la 25 fps, 352/206. Pentru a-i mai imbunatati calitatea l-am bagat in Virtual Dub si i-am mai micsorat imaginea (320/194) plus alte cateva filtre (contrast, 2D cleaner, sharpen etc). Recomprimarea am facut-o cu Divx 4 fast-motion (nu ma descurc prea bine cu Divx 5, are o serie de optiuni care nu prea stiu ce fac).
Problema mare e urmatoarea: am calculat bitrate-ul cu doua programe de gen (BitrateCalculator si AviBitCalculator) si ambele mi-au recomandat un bitrate in jur de 680-700, pentru o durata a filmului de 120 min si o compresie audio de 96 kb/sec la 44.100. Dupa recompresie insa, fisierul cu filmul masoara ceva pe la 340 mb!!! (si se vede mult mai bine). Am refacut operatiunea cu bitrate-uri de 1500 respectiv 2000 kb/sec si rezultatul a fost identic (350-370 mb).
Unde e greseala?
Ce dreak sa-i fac pentru a ajunge la o dimensiune de 690 de mb? Exista vreun calculator de bitrate care ia in ecuatie si dimensiunea imaginii (inaltime cu lungime)? Influenteaza cu ceva kestia asta dimensiunea finala a fisierului?
Am nevoie de ajutor, pentru ca nu-mi dau seama unde am gresit. Poate vrea cineva sa-mi descrie propria lui metoda de a comprima filme la o calitate buna. Help me, people....

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
cred ca la rezolutii mici, bandwidthul (bitrate-ul) pus de tine este considerat de codec prea mare si astfel arhi-suficient, incat il reduce automat si de aici nedumerirea. pe divx3 ai un CBR (constant bit-rate) mult mai serios (adica mai rigid, fiind un pic mai prost nu sta sa analizeze asa atent ca in divx4 & 5...deci te poti baza mai mult pe el cand vrei dimenisune in plus, chiar in cazul  ne-necesar).

#3
crocus

crocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.12.2001
Credinta ta e absolut justificata. Am codat din nou cu DivX 3.11 (Dzeu sa-i dea sanatate aluia de l-a facut) si ma lasa sa-l comprim exact la dimensiunea (si, bineinteles, calitatea) pe care o doresc. Ce am constatat insa e faptul ca depinde enorm dimensiunea finala a fisierului de lungimea si inaltimea imaginii. Asta e o chestie care nu se spune pe nicaieri in tutorialele pe care le-am citit pe Net si a trebuit sa o gasesc singur. Daca pentru altii asa ceva e la mintea cocosului, pentru mine n-a fost... :cya:

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ma bucur ca te-am putut ajuta (si rezolva sper)
DivX4 sau 5 nu intotdeauna este un upgrade, depinde...are inca buguri majore, dar pe care unii le gasesc avanatajoase....

#5
fox

fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.05.2002
Diferenta intre divx-uri sta in formulele dupa care face compresia. Probabil ca filmul a fost compresat cu un divx mai vechi, iar acum fisierul masoara mai putin pt ca divx 4 foloseste o formula de calcul mai buna. In plus ai compresat si sunetul. Cred ca de aici vine diferenta asa de mare de dimensiune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate