Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Ajutor compresie film in Divx...

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
crocus

crocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.12.2001
Enuntul problemei e urmatorul>
Filmul (Vanilla Sky) este deja comprimat, are cam 670 mb, dar este copiat de pe o caseta video si se vede nashpa (cetos). E facut la 25 fps, 352/206. Pentru a-i mai imbunatati calitatea l-am bagat in Virtual Dub si i-am mai micsorat imaginea (320/194) plus alte cateva filtre (contrast, 2D cleaner, sharpen etc). Recomprimarea am facut-o cu Divx 4 fast-motion (nu ma descurc prea bine cu Divx 5, are o serie de optiuni care nu prea stiu ce fac).
Problema mare e urmatoarea: am calculat bitrate-ul cu doua programe de gen (BitrateCalculator si AviBitCalculator) si ambele mi-au recomandat un bitrate in jur de 680-700, pentru o durata a filmului de 120 min si o compresie audio de 96 kb/sec la 44.100. Dupa recompresie insa, fisierul cu filmul masoara ceva pe la 340 mb!!! (si se vede mult mai bine). Am refacut operatiunea cu bitrate-uri de 1500 respectiv 2000 kb/sec si rezultatul a fost identic (350-370 mb).
Unde e greseala?
Ce dreak sa-i fac pentru a ajunge la o dimensiune de 690 de mb? Exista vreun calculator de bitrate care ia in ecuatie si dimensiunea imaginii (inaltime cu lungime)? Influenteaza cu ceva kestia asta dimensiunea finala a fisierului?
Am nevoie de ajutor, pentru ca nu-mi dau seama unde am gresit. Poate vrea cineva sa-mi descrie propria lui metoda de a comprima filme la o calitate buna. Help me, people....

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
cred ca la rezolutii mici, bandwidthul (bitrate-ul) pus de tine este considerat de codec prea mare si astfel arhi-suficient, incat il reduce automat si de aici nedumerirea. pe divx3 ai un CBR (constant bit-rate) mult mai serios (adica mai rigid, fiind un pic mai prost nu sta sa analizeze asa atent ca in divx4 & 5...deci te poti baza mai mult pe el cand vrei dimenisune in plus, chiar in cazul  ne-necesar).

#3
crocus

crocus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.12.2001
Credinta ta e absolut justificata. Am codat din nou cu DivX 3.11 (Dzeu sa-i dea sanatate aluia de l-a facut) si ma lasa sa-l comprim exact la dimensiunea (si, bineinteles, calitatea) pe care o doresc. Ce am constatat insa e faptul ca depinde enorm dimensiunea finala a fisierului de lungimea si inaltimea imaginii. Asta e o chestie care nu se spune pe nicaieri in tutorialele pe care le-am citit pe Net si a trebuit sa o gasesc singur. Daca pentru altii asa ceva e la mintea cocosului, pentru mine n-a fost... :cya:

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
ma bucur ca te-am putut ajuta (si rezolva sper)
DivX4 sau 5 nu intotdeauna este un upgrade, depinde...are inca buguri majore, dar pe care unii le gasesc avanatajoase....

#5
fox

fox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 30.05.2002
Diferenta intre divx-uri sta in formulele dupa care face compresia. Probabil ca filmul a fost compresat cu un divx mai vechi, iar acum fisierul masoara mai putin pt ca divx 4 foloseste o formula de calcul mai buna. In plus ai compresat si sunetul. Cred ca de aici vine diferenta asa de mare de dimensiune.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate