Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Nuca de cocos

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
aliscami79

aliscami79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.09.2008
Am descoperit ca este buna si v-o recomand.
E foarte important modul de curatare deoarece, dupa cum se stie fructul este grozav de tare. Se recunoaste daca e prospat cand se simte sucul in interior. Practic dupa ce a-ti cumparat nuca de cocos faceti o gaura cu un burghiu ceva dar intr-una din cele trei pete de la baza nucii (are 3 pete negre dar numai una este mai moale si poate fi gaurita cu usurinta). Dupa aceea se introduce un pai prin care se bea "laptele" fructului. De fapt nu este chiar un lapte ci mai degraba un suc incolor dulceag si foarte bun la gust. Dupa ce s-a consumat sucul...practic se da cu ea de pamant. Suna ciudat dar eu numai asa am reusit s-o sparg. Am iestit in fata blocului si am procedat exact asa. S-a crapat f. frumos si din lemnul acela sur si uratel ieste un fruct minunat - se scoate cu cutitul; plin de potasiu (reintegreaza f. bine sarurile minerale pierdute de obicei in timpul verii), proteine si grasimi. Laptele este de asemenea bogat in vitamine(B si C) si saruri minerale. Deosebit de nutritiva, atentie, ingrasa!!!!!(100g <=>360 calorii). Cam asta-i! Pofta mare!

Attached Files



#2
Vothium

Vothium

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.09.2008
Wow..100 g-360 de calorii?
Oh..Cand mi-am cumparat prima nuca de cocos..Cred ca am stat jumatate de ora sa vad cum se sparge :lol: Nu intelegeam ce erau cu gaurile alea acolo
Eu nu o mai dau prin razatoare :D ..O mananc asa

#3
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006

View Postaliscami79, on Sep 19 2008, 19:15, said:

Practic dupa ce a-ti cumparat nuca de cocos faceti o gaura cu un burghiu
Nu e nevoie de burghiu, si nici macar de ciocan :)
Daca gasiti care din cele 3 puncte e cel moale, acolo coaja lemnoasa lipseste - se da jos pojghita subtire si deja e miezul.
Se poate face si cu o scobitoare din aceea conica daca nu ai alceva, sau cu un obiect lung si ascutit.

Quote

De fapt nu este chiar un lapte ci mai degraba un suc incolor dulceag si foarte bun la gust.
In N. America lichidul e numit "coconut water", iar pt "coconut milk" e amestecat cu o parte din miez si lichefiat, incat devine cremos.


Quote

Deosebit de nutritiva, atentie, ingrasa!!!!!(100g <=>360 calorii). Cam asta-i! Pofta mare!
E o curiozitate, pentru ca e singura vegetala (consumata obisnuit, că or mai fi) care contine grasimi saturate.
Mie totusi imi place si cred ca e sanatoasa.

#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
intreba cineva mai demult ce se poate manca la serviciu. il asigur eu ca daca mananca o nuca de cocos ,sau macar jumatate ii piere pofta de mancare instantaneu. nici nu e scumpa, 2 ron bucata! sucul acela din interior, daca nu ma insel se poate folosi la perfuzii.
trebuie totusi mare atentie cand este cumparata sa fie putin mai deschisa la culoare si sa se auda sucul in interior.
si de spart se sparge cel mai bine cu un satar de bucatarie. se loveste cu muchia,nu cu partea ascutita,paralel cu ecuatorul. trebuie lovut puternic, fara frica.
va recomand sa mancati asa ceva. apropo....daca miezul nu se dezlipeste de pe coaja se poate baga la cuptor pentru cateva minute.

#5
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
la perfuzii? mai sa fie...
oricum, mie nu'mi place. am incercat odata cu mujdei si nu mi'a placut.

#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postjoannes, on Oct 11 2008, 09:00, said:

la perfuzii? mai sa fie...
oricum, mie nu'mi place. am incercat odata cu mujdei si nu mi'a placut.
e ca si cum ai manca ciocolata cu mujdei! e buna?

#7
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

View Postrich1974, on Oct 11 2008, 14:39, said:

e ca si cum ai manca ciocolata cu mujdei! e buna?

ciocolata cu mujdei? bah esti turc? cum naiba sa bagi ase ceva in tine?
in schimb e buna aia cu ardei iute. ba chiar foarte buna.

#8
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postaliscami79, on Sep 19 2008, 20:15, said:

Am descoperit ca este buna si v-o recomand.


multumim. de roata ce parere ai ?

#9
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
E rotunda si vi-o recomand :D

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Voua va place "laptele" de cocos? Mie mi se pare chiar infect  -_-

Eu am gasit metoda ideala de a sparge nuca: o arunc de la balcon (stau la 2). Serios, plus ca la noi in spatele blocului e un fel de parculet destul de pustiu, deci nu exista riscul sa lovesc pe cineva.  :rolleyes:

#11
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,068
  • Înscris: 12.12.2006
Si nici sa-o ia copii sa fuga cu ea :D

#12
aliscami79

aliscami79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.09.2008

View Postbogdanan, on Oct 11 2008, 17:22, said:

multumim. de roata ce parere ai ?
:lol: :lol:   :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate