Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Servicii VPN foarte scumpe

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Aveti idee ce provider ofera cele mai mici preturi pentru VPN? Am de conectat 15 locatii in toata tara si sincer m-am saturat de dial-up si problemele pe care le provoaca  :cursing: .
M-am interesat la RTC,UPC, si sunt de cel putin de 4 ori mai mari decat cele de peste granita, in concluzie cei de acolo mi-au spus sa am descurc in continuare cu dial-up.  :death:

Edited by Dedelu, 19 September 2008 - 11:27.


#2
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Sau poti incerca sa-ti faci aceste VPN-uri in-house, folosind, de preferat, 2 conexiuni la internet prin care sa faci fail-over

#3
gogy

gogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 05.11.2006
salutare

nu stiu ce ai de legat, sau ce o sa faci pe VPN-urile alea

insa pe unde am mai configurat existau in oferte 2 variante

1. Vpn-uri oferite de RTL sau Orange, de la infrastructura pana la echipament .... si nu te durea capu'
ei se ocupau de tot ce trebuie, tu doar bagai firu' in switch
insa pretul era pe masura (PS: cel mai acceptabil era RTL-u parca, acu' 6 - 9 luni)

2. connexiuni Internet in locatii, de preferat prin acelas provider, ca sa ai olecuta de intranet
iar partea de VPN (concentratoare si clienti) .... configurare, securizare .... te priveste
aici ieseai ceva mai bine ca, nu depindeai de provider (puteai oricand sa refaci legatura pe un alt provider, sau intre provideri diferiti)
insa erau ceva costuri initiale legate de echipamente si solutia adoptata

da-ne mai multe informatii despre locatii si posibilitati de connectare la internet ..... (pe care le cunosti)

enjoy

PS: daca te mai putem ajuta ..... ori PM ori mesaje pe forum ....

#4
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Salut!

Am nevoie de acest VPN pentru a face transmisia de date din cele 15 locatii catre sediul central(centralizarea datelor). Problema mare care ar fi este faptul ca aceste locatii sunt depozite, marea majoritate la periferia oraselor in care se afla, unele chiar in localitati limitrofe. Din acest punct de vedere cam numai RTC are "acoperire" dintre operatorii de telefonie fixa.

De legat am practic serverele din locatia centrala cu calculatorul din fiecare locatie (un singur calculator pe locatie).
Dupa cum spuneam am oferte din partea RTC si UPC, dar pretul este foarte mare.

#5
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
pune-ti internet de la RTC, un abonament ADSL, si VPN-ul il faci cu schipamentele tale.

#6
Ignition

Ignition

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 03.10.2005
Daca ai sa cumperi servicii de VPN de la un operator (Romtelecom, Orange, e.t.c) o sa fii dependent de solutia furnizorului respectiv. In viitor s-ar putea sa ai nevoie de conectivitate (sau back-up) la o locatie unde sa nu aiba acoperire operatorul ales.
Exemple:
1. Cumperi VPN de la Romtelecom, insa la cucamacaia din deal (depozit nou deschis) nu exista acoperire Romtelecom, insa exista Orange sau alt operator. VPN-ul de la Orange nu o sa-l poti conecta direct la cel de la Romtelecom. O sa-ti trebuiasca si o conexiune Orange la sediu unde sa vina VPN-urile Orange -> costuri mai mari.

2. Ai nevoie de solutie de back-up sau load balancing la una sau ma multe locatii prin mai multi furnizori pentru a creste uptime-ul.

Ca sa eviti problemele de mai sus este recomandat sa-ti dezvolti (sau sa-ti dezvolte altcineva) propria solutie VPN cu sau fara back-up/load balancing, traffic shapeing, e.t.c.
In felul asta orice operator este folosit _numai_ pe parte de transport de date unde preturile sunt mai mici decat la VPN / latimea de banda este mai mare si nici nu dezvolti o situatie de dependenta vis-a-vis de un operator sau altul. Lucrul asta creeaza un avantaj in viitoarele negocieri/renegocieri de contract cu furnizorii ISP, pe principiul ca orice client care are posibilitatea tehnica de a migra usor de la un operator la altul, este mai greu de pastrat decat unul captiv.

Iti pot dezvolta o solutie la cheie, precum si consultanta in privinta renegocierii contractelor cu ISP. In cazul in care esti interesat ma poti contacta P.M.

#7
hop

hop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 06.03.2005
Salut,
Si eu caut sa ofer o solutie de VPN. Nu sunt foarte lamurit despre ce sa discutat aici. Am gasit D-Link Hardware VPN for DSL/Cable Modems ca si echipament. E o solutie ieftina si pare ok.  Avand in vedere ca in cazul meu sunt doar 3 useri pt care trebuie sa gasesc o solutie de genul asta cred ca e suficient.

#8
murarubogdan

murarubogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.10.2004

View Posthop, on Nov 23 2008, 16:53, said:

Salut,
Si eu caut sa ofer o solutie de VPN. Nu sunt foarte lamurit despre ce sa discutat aici. Am gasit D-Link Hardware VPN for DSL/Cable Modems ca si echipament. E o solutie ieftina si pare ok.  Avand in vedere ca in cazul meu sunt doar 3 useri pt care trebuie sa gasesc o solutie de genul asta cred ca e suficient.

Nu am avut o experienta prea stralucita cu vpn-ul la Dlink.
Poate incerci un OpenVPN.

#9
adrianix

adrianix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 06.05.2002
Pentru legatura de date poti folosi un router 3G:
-nu trebuie sa mai astepti pana se face conectarea la un operator ce vine cu "sarma" la tine;
-mobilitatea, daca se muta depozitul poti sa muti routerul cu usurinta;
-abonamentele "consumer" au preturi reduse ( in jur de 10E) pentru trafic nelimitat;
-eventual, daca folosesti un router dual sim 3G, poti folosi serviciile de date de la 2 operatori si astfel iti asiguri redundanta.

#10
Dedelu

Dedelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 09.01.2006
Pana la urma cred ca solutia acesta o voi adopta, deoarece cum ai spus e vorba si de mobilitate. Abonamentul este destyl de ieftin 10E, mai scumpa e conexiunea de la centru si VPN-ul propriu-zis, per total pretul fiind acceptabil.

#11
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
eu am facut mai multe solutii similare ... intre austria - romania, romania-romania ... etc

am facut totul cu echipamente locale/mici servere pe linux si ca solutie de internet am folosit ce am putut ... cert este ca am peste 99% uptime pe toate ... totul depinde e providerul de inet ... se pot folosi si solutii dedicate vpn, insa pentru costuri un pic mai reduse am vrut sa folosesc servere linux pt a putea oferi servicii suplimentare. de ex.

cred ca solutia cea mai ieftina este folosirea conexiunilor din fiecare locatie ( cea mai buna pret/calitate ) si restul cum stii mai bine :D Succes

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate