Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

medicina militara

- - - - -
  • Please log in to reply
248 replies to this topic

#19
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostCourage, on Jan 10 2009, 21:23, said:

Eu am pe cineva in familie care a iesit la pensie (a implinit 45 de ani) ca medic militar, dar nu a dus-o chiar asa de naspa. A ajuns destul de bine - seful sectiei de radiologie de la Spitalul Militar Central si la gradul de lt. col. Omu' a plecat in Canada, unde face nu stiu ce studii sa poata lucra acolo pe mult mai multi bani.

Edited by mwlambo, 10 January 2009 - 22:06.


#20
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009
mamaaa...sunt intr-un soc....citesc si recitesc randurile alea de le-ai scris tu mai sus si nu-mi vine sa cred....adik, sunt constienta k nu are dc sa fie altfel (la urma urmei traim in romania).  si din ce mi-ai zis....ce penibil!!! mai ales faza cu morala pt note sub 8 ....deci asta e =)))) fiecare cu cat il duce!in fine....acu cateva zile cand m-am gandit la aceasta posibilitate puteam sa bag si mana in foc k n-o sa ma razgandesc si deja nu ma mai atrage nimic. daca mai sunt "surprize" din astea...makr sa le aud acum pe toate...a...se invata serios? adik fata de o medicina civila, un examen, o chestie se poate lua mai usor sau e aceeasi branza k pe la restu?

si nu mi-ar placea sa ies la pensie f devreme. unde mai e rostu vietii? in statu degeaba?

#21
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View PostTamasa, on Jan 10 2009, 22:12, said:

si nu mi-ar placea sa ies la pensie f devreme. unde mai e rostu vietii? in statu degeaba?
Din cate stiu, poti ramane in continuare, dar nu o sa-ti convina tie sa ramai si te vei orienta spre o clinica civila.

#22
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009
deci oricum ai face...tot acolo se duce toata lumea - la civila ca e mai bine! clar!

#23
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Lasa bunicii si vremea lor.
Ce era atunci, nu mai este acum.

Da, candva Medicina Militara era o elita.

Cine vrea sa invete, o poate face si la Medicina Civila. Ti-am spus.. nu exista programa diferita.
Tine de tine cum si ce inveti.

Am 4 verisoare, toate mai mici ca mine.

Una a dat acum rezidentiatul, iar alta e anul 2.

Parintii imi reprosau ca sunt rau, ca le invat prost pe fetele lor sa nu dea la medicina, dar mai ales la medicina militara, sa aiba bani si slujba "sigura".

Acum amandoua regreta ca au dat la medicina, dar dau colac lui D-zeu ca nu au dat la militara (macar la asta m-au ascultat).

Viitorul ca medic militar este sumbru, adica ajungi medic la coada vacii lu' domn colonel, cu o multime de functii pe care tu trebuie sa le acoperi in unitate.
Nu esti medic, ci esti un robot birocrat.

De ce sa alegi un spectru asa de ingust ?
Fii smecher macar, daca tot esti prost si dai la medicina.
Lasa-ti posibilitatea de a fugi usor din tara, ori macar de a opta la rezidentiat.

P.S. Daca nu faci rezidentiatul si ajungi la unitate.. experienta ta clinica e ~ 0, asa ca nu te angajeaza NIMENI!

#24
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009
pai eu de medicina n-aveam niciun gand pana acu', chiar nu ma atragea mai nimic. da' m-am gandit eo k poate daca se adauga ceva nou la ea (militaria) e mai bine si mai frumos...da' pare-se k nu

#25
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View PostCourage, on Jan 10 2009, 22:21, said:

Lasa bunicii si vremea lor.
Ce era atunci, nu mai este acum.

Da, candva Medicina Militara este o elita.

Cine vrea s ainvete, o poate face si la Medicina Civila. Ti-am spus.. nu exista programa diferita.
Tine de tine cum si ce inveti.

Am 4 verisoare, toate mai mici ca mine.

Una a dat acum rezidentiatul, iar alta e anul 2.

Parintii imi reprosau ca sunt rau, ca le invat prost pe fetele lor sa nu dea la medicina, dar mai ales la medicina militara, sa aiba bani si slujba "sigura".

Acum amandoua regreta ca au dat la medicina, dar dau colac lui D-zeu ca nu au dat la militara (macar la asta m-au ascultat).

Viitorul ca medic militar este sumbru, adica ajungi medic la coada vacii lu' domn colonel, cu o multime de functii pe care tu trebuie sa le acoperi in unitate.
Nu esti medic, ci esti un robot birocrat.

De ce sa alegi un spectru asa de ingust ?
Fii smecher macar, daca tot esti prost si dai la medicina. lasa-ti posibilitatea de a fugi usor din tara, ori macar de a opta la rezidentiat.

P.S. Daca nu faci rezidentiatul si ajungi la unitate.. experienta ta clinica e ~ 0, asa ca nu te angajeaza NIMENI!
Desi este administrar Courage tin sa l aprob in totalitate
si eu am dat la medicina militara in 2005 si nu am intrat mai apoi am dat in 2006 la medicina civila si nu regret ca am mai asteptat un an
am o cunostiinta de a mea care a fost foarte buna la invatatura a terminat anul trecut medicina militara si nu a prins post,si acum e pe din afara..
vremurile bune in care medicina militara era ceva au apus demult
vrei sa faci medicina (desi nu recomand,fac si eu medicina) fa medicina civila iti iei frecatura 6 ani de zile insa macar ai pe ce candida la rezidentiat (proaste putine,macar sunt locuri) pe cand la medicina militara iti iei mai multa frecatura ca la civili si dupa 6 ani afli ca in acel an nu este loc pentru specializarea pe care o vrei tu..asta e viata!

#26
alecsutzzu

alecsutzzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 04.05.2007
:confuzzled:  si eu vreau sa dau la medicina , de ce e atat de nasol ? ai un loc sigur , te poti descurca cu banii, poti pleca inafara ...  De ce esti prost daca dai la medicina ? ca sa stiu macar in ce m-am bagat :D

#27
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009

View Postalecsutzzu, on Jan 17 2009, 11:35, said:

:confuzzled:  si eu vreau sa dau la medicina , de ce e atat de nasol ? ai un loc sigur , te poti descurca cu banii, poti pleca inafara ...  De ce esti prost daca dai la medicina ? ca sa stiu macar in ce m-am bagat :D
nu stiu daca ai vazut discutiile anterioare de pe forum privitor la mm...da oricum...pana acu cateva saptamani si eu eram convinsa ca voi incerca, insa am avut marele noroc k mi s-au deschis ochii la timp. e drept ca e preferabil uneori sa faci ce-ti doresti cu adevarat si nu sa te iei dupa gura lumii...da' uneori gura lumii iti poate salva 6 ani din viata! chiar iti recomand sa te interesezi foarte bine despre absolut tot ce inseamna sa faci si sa termini mm si dup'asta daca inca mai vrei sa continu...multa bafta!!!

View PostTamasa, on Jan 17 2009, 15:28, said:

nu stiu daca ai vazut discutiile anterioare de pe forum privitor la mm...da oricum...pana acu cateva saptamani si eu eram convinsa ca voi incerca, insa am avut marele noroc k mi s-au deschis ochii la timp. e drept ca e preferabil uneori sa faci ce-ti doresti cu adevarat si nu sa te iei dupa gura lumii...da' uneori gura lumii iti poate salva 6 ani din viata! chiar iti recomand sa te interesezi foarte bine despre absolut tot ce inseamna sa faci si sa termini mm si dup'asta daca inca mai vrei sa continu...multa bafta!!!
privitoare* (scz)...ink ceva...daca termini mm NU ai loc asigurat!!!

#28
ioana90

ioana90

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 476
  • Înscris: 06.07.2008

View PostTamasa, on Jan 17 2009, 15:45, said:

nu stiu daca ai vazut discutiile anterioare de pe forum privitor la mm...da oricum...pana acu cateva saptamani si eu eram convinsa ca voi incerca, insa am avut marele noroc k mi s-au deschis ochii la timp. e drept ca e preferabil uneori sa faci ce-ti doresti cu adevarat si nu sa te iei dupa gura lumii...da' uneori gura lumii iti poate salva 6 ani din viata! chiar iti recomand sa te interesezi foarte bine despre absolut tot ce inseamna sa faci si sa termini mm si dup'asta daca inca mai vrei sa continu...multa bafta!!!


privitoare* (scz)...ink ceva...daca termini mm NU ai loc asigurat!!!
Poate se referea la Medicina generala, nu la cea militara...intr-adevar nici la cea generala nu ai locul asigurat, dar oricum situatia este mai buna decat pentru cei care termina militara unde locurile pentru rezidentiat si specializarile posibile sunt limitate...

#29
Tamasa

Tamasa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 08.01.2009
cred k am inteles eu aiurea:D si era vorba de medicina simpla....cred k sigur!

#30
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View Postalecsutzzu, on Jan 17 2009, 11:35, said:

:confuzzled:  si eu vreau sa dau la medicina , de ce e atat de nasol ? ai un loc sigur , te poti descurca cu banii, poti pleca inafara ...  De ce esti prost daca dai la medicina ? ca sa stiu macar in ce m-am bagat :D
usor nu este..6 ani de zile sa stai sa inveti si inca altii sa faci rezidentiatu e mult se duc din start minim 10 ani din viata
hmmm 10 milioane un rezident de anul 1...la ce scumpa e viata in bucuresti e bataie de joc
in afara e greu...trebuie sa dovedesti multe si sa ai unde pleca...uite eu am parintii stabiliti intr o tara UE, si ma chinui sa ajung acolo,am casa,masa acolo dar nu sunt sigur ca voi putea practica medicina acolo.

#31
Riciu

Riciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 12.12.2004
salut ...Eu sunt student in anul 2 la medicina Civila...am avut aceeasi dilema ca si tine la inceput inainte de admitere...tatal meu e medic militar in rezerva acum (col.) si sef de sectie radiologie S.M Pitesti ca civil ... am vrut sa ii calc pe urme cum s-ar zice...de cand eram mic mi-au placut epoletii auriti ,uniforma lui ,culoarea mov de pe uniforma,serpisorii de la medicina,felul cum era privit, respectul pe care il impunea, influenta,relatiile pe care le avea si asa mai depate...inante insa  am purtat o discutie cu el pe tema asta si m-a lecuit bine bine...nici nu stiu de unde sa incep sa te lamuresc mai bine... Erau vremuri cand se merita sa faci medicina militara (se considera o casta superioara ) ,cand orizontul tau era foarte restrans in Romania ca medic (medicina militara iti oferea loc de munca sigur)...in plus daca avea o situatie materiala mai precara,armata iti oferea totul in scoala si de aici vine primul dezavantaj...daca vrei sa treci la "civil" tre sa pletesti tot ce a "bagat" armata in tine (sau ce nu a bagat dupa cum merg lucrurile astazi in tara) o suma destul de mare , apoi daca ajungi sa termini vei constata ca nu sunt posturi la rezidentiat (tata a lucrat intr-o unitate militara vreo 4 ani daca nu ma insel pana sa ia radiologie) si,apoi daca se scot locuri la rezi sunt foarte putine si pe specializari necesare armatei in momentul respectiv (si nu te gandi ca ai multe de unde alege)...apoi post...puff foarte greu, spitale militare tot mai putine in tara ,locuri in spitale si nu in unitati mai putine,medici militari lafel( SI NU POTI LUCRA CA CIVIL ESTI AL ARMATEI) ...in facultate e un chin...e un o combinatie de medicina (care oricum iti toaca sufletul si nervii daca vrei sa o faci cum trebuie) si scoala militara unde toti plutonierii majori vor face pe desteptii cu tine ... viitor ofiter si medic (nu cred ca au putere de a intelege combinatia asta ,sau poate sunt frustrati)..cu alte cuvinte vei fi carpa lor pana te faci tu "mare" si ai voie de le spui drepti... In concluzie daca chiar iti place tie viata in armata si armata in sine, cred ca te poti inscrie dupa ce iei rezi, la scoala de ofiteri ( dupa ce ai terminat medicina va fi un balet pentru mintea ta) vei termina medic militar...fara obligatii sau datorii si  faci ce vrei .In conlcuzie pe vremuri se merita sa faci medicina militara pentru ca alta era situatia in tara si dupa ce ajungi mare te bucuri cativa ani ,incepi sa simti roadele muncii tale de o viata si esti trecut in rezerva :)) ...  Sper sa te fi ajutat...bafta (si mi-e lene sa citesc tot ce am scris sa vad pe unde am gresit ...scuzati daca mai apare vreo greseala  :lol:  )   i

Edited by Riciu, 24 January 2009 - 23:46.


#32
Sveik

Sveik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.02.2009
Da o intrebare am si eu....daca faci medicina civila, nu poti intra in armata dupa ce o termini? :)

#33
huafa

huafa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 18.02.2006

View PostSveik, on 28th July 2009, 12:45, said:

Da o intrebare am si eu....daca faci medicina civila, nu poti intra in armata dupa ce o termini? :)
poti intra in armata dar nu ca medic militar..alta specializare.in care te poti incadra (varsta.conditie fizica)
iti zic eu ca dupa 6 ani de medicina nu-ti mai sta gandul la altceva,decat sa profesezi ceea ce ai invatat
sau mai stii ;)

#34
ANUBISa

ANUBISa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.11.2007
primul an la med milt

- in camin e ft ok. conditii bune. si curatenie si dotari. salile de studiu sunt modernizate si avem si tv Posted Image)
- raportul se mai face decat luni si vineri la 7
- inviorare nu mai exista
- ore de studiu obligatoriu - pa
- la facultate se merge civil


Ah .. si tot opereta ii spune Posted Image) plus ca am prin si eu faza la inceput de an cu  " ce e mai frumos sa fii decat medic ..si militar ?"

#35
Annelyne

Annelyne

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.10.2009

View PostANUBISa, on 30th September 2009, 01:35, said:

primul an la med milt

- in camin e ft ok. conditii bune. si curatenie si dotari. salile de studiu sunt modernizate si avem si tv :))
- raportul se mai face decat luni si vineri la 7
- inviorare nu mai exista
- ore de studiu obligatoriu - pa
- la facultate se merge civil


Ah .. si tot opereta ii spune :)) plus ca am prin si eu faza la inceput de an cu  " ce e mai frumos sa fii decat medic ..si militar ?"

   deci concluzia e ca se merita sa dai la medicina militara,nu? eu sunt clasa a XI-a si inca nu m-am hotarat unde sa dau, dar ma tenteaza sa dau la mm... app, imi poti da id-ul tau sau adresa de mail? mi-ar placea sa aflu mai multe:D

#36
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
vezi ca exista si niste locuri de la administratia nationala a penitenciarelor... eu te-as sfatui calduros sa te orientezi pe alea, daca tot te tenteaza medicina militara. Intra pe site-ul ANP, vezi acolo informatiile despre admiterea la medicina si despre reteaua de spitale, si poate ti se pare tentant. din punct de vedere financiar pot sa iti spun din sursa sigura ( tata) ca e foarte ok. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate