Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

NORVEGIA

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5698 replies to this topic

#37
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai cand te plictisesti o tai la Oslo; gasesti ceva de facut si p-acolo. cica pana si-n Reykjavik ai ce face seara.
Vel opp f?r dag, de kommer vel over den hede.

Edited by Pengoon, 05 June 2009 - 00:44.


#38
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006
Este distractie si aici insa nu ca la noi.
Vineri seara e seara tinerilor, toti sunt prin centrul orasului mai mult sau mai putin beti.
Sambata ziua e vremea cumparaturilor, pana pe la 3-4 dupamasa.
Seara tinerii se strang prin cluburi, dar numai dupa orele 11-12 si numai pana la ora 3 fix.
Duminica totul e pustiu aici, poate, daca e vreme buna, mai vezi lume pe terasele din centrul orasului.
Atat.
:)

#39
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
sunt foarte curios cam ce ar trebui sa fac eu pentru inceput ca sa emigrez in norvegia? ar putea cineva sa ne spuna?  concret! partea cu distractiile nu ma intereseaza decat daca e vorba de mers la ski . asta e distractia mea . in rest nu vreau decat un loc linistit si sa am cu ce sa-mi intretin familia .ma mai preocupa si gandul ce o sa faca copiii acolo ,daca se vor acomoda la scoala ,in ce limba se vor intelege ,daca vor fi acceptati .

#40
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 SKIORUL, on 6th June 2009, 17:40, said:

sunt foarte curios cam ce ar trebui sa fac eu pentru inceput ca sa emigrez in norvegia?

In primul rand ar trebui sa iti cauti un job. Orice, chiar si unul sub pretentiile tale, urmand ca mai incolo sa iti gasesti ceva mai potrivit.
Forta de munca din Romania e supusa regulilor expuse aici: http://www.udi.no/te...ma.aspx?id=8457
Deci fa-ti o lista cu siturile de joburi din Norvegia si aloca cel putin jumatate de ora zilnic pentru telefoane...
Incearca sa inveti si ceva norvegiana: fa rost de cursuri si studiaza cam o ora zilnic. Poti incepe de aici: http://www.transaral..._norwegian.html
Stand in Romania iti va fi destul de dificil sa faci progrese insemnate dar chiar si un minim de cunostinte lingvistice e mai bun decat nimic.
Ia in calcul si posibilitatea (pentru tine sau pentru sotie) de a urma o facultate sau un masterat acolo (e gratuit), e una din caile relativ simple de plecare.
Daca banii nu sunt o problema, fa o incursiune de recunoastere de una - doua saptamani ca sa vezi atmosfera si sa contactezi la fata locului autoritatile.
Ce am scris eu aici sunt doar sfaturi generale, sa speram ca iti va raspunde si cineva stabilit in Norvegia, cu informatii concrete.

Succes!

Edited by Bogdan R, 07 June 2009 - 08:55.


#41
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
hvem snakket norsk her?

#42
adrian80

adrian80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 23.09.2006

 Pengoon, on 8th June 2009, 08:34, said:

hvem snakket norsk her?
hvem snakket norsk her? = cine vorbeste norvegiana aici?
eu nu :(  din pacate

#43
bobolino1308

bobolino1308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.11.2006
Salutare tuturor,

Stiti careva vreo agentie imobiliara prin Norvegia, eventual Kristiansand, unde as putea vedea ceva apartamente de inchiriat ? ca tot am cautat dar nu am gasit ceva concret :(

mersi

#44
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 adrian80, on 14th June 2009, 22:57, said:

hvem snakket norsk her? = cine vorbeste norvegiana aici?
eu nu :(  din pacate
ikke noen?
jeg vil norsk snakken laere, da jeg snakker kun tysk flytende.

#45
bobolino1308

bobolino1308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.11.2006

 Pengoon, on 15th June 2009, 22:47, said:

ikke noen?
jeg vil norsk snakken laere, da jeg snakker kun tysk flytende.


hvordan du fortelle oss noe nyttig, som der cand. vi leie et sted a bo, jobb steder og ting som dette?

Edited by bobolino1308, 16 June 2009 - 10:30.


#46
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
"som der cand" n-am inteles si nici cu dictionarul. o fi o expresie?
a doua propozitie imi suna ca si "noi inchiriem(?) in locul tau o locuinta, loc de munca si chestii din astea", dar cred ca-mi scapa ceva. mai e alt context pentru "leie" ca verb?

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007
Cum ar fi daca, cu astfel de discutii, v-ati muta voi la Pasiuni Comune > Literatorul > Limbi straine ?
Nu de alta dar nu suntem toti genii care stim n limbi straine.
Aici se discuta despre E-M-I-G-R-A-R-E, in limba romana!

Edited by Bogdan R, 16 June 2009 - 11:24.


#48
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

 Bogdan R, on 16th June 2009, 11:22, said:

Cum ar fi daca, cu astfel de discutii, v-ati muta voi la Pasiuni Comune > Literatorul > Limbi straine ?
naspa de tot ar fi  :D

#49
bobolino1308

bobolino1308

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.11.2006

 Pengoon, on 16th June 2009, 12:16, said:

"som der cand" n-am inteles si nici cu dictionarul. o fi o expresie?
a doua propozitie imi suna ca si "noi inchiriem(?) in locul tau o locuinta, loc de munca si chestii din astea", dar cred ca-mi scapa ceva. mai e alt context pentru "leie" ca verb?


nu stiu nici cea mai mica boaba de norvegiana...am tradus cu google translate :D ....dar ma bucur ca vorbesti si romana...poate ne ajuti cu ceva detalii :D
si anume ce m-ar interesa momentan e un site al vreunei agentii imobiliare din norvegia sau un site unde as putea sa vad ceva oferte de inchiriat apartamente,.....dezirabil in Kristiansand.

Edited by bobolino1308, 16 June 2009 - 12:37.


#50
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pai io nu stiu norvegiana si nici nu stau in norvegia.io numai as vrea sa invat norvegiana.

#51
SKIORUL

SKIORUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 20.03.2009
ha ! daca nu ai un raspuns concret sa-l ajuti pe om ,de ce ne mai arunci in ochi niste litere amestecate ? io habar n-am de ce scrii tu acolo mai pinguin . pe bune .

#52
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
Salut!

Stie cineva ce pret are un apartament cu 2 camere (50 - 65mp) in Bergen? Ma gindesc ca ar fi o buna ocazie sa emigrez in Scandinavia. Pentru a scapa de plata chiriilor mari, ideea era sa cumpar locuinta. In felul asta, pentru inceput as putea accepta si slujbe mai putin banoase. In timp, m-as stradui sa prind un job platit mai bine. Ca pregatire, am o vechime de peste 14 ani ca tehnician in retele de telecomunicatii, dintre care mai mult de 7 ani in retele cu fibra optica. Am mai multe atestate profesionale pe parte de telecomunicatii, precum si o licenta obtinuta in studii economice. Limba engleza o cunosc la nivel mediu.
Cunosc pe cineva care a facut o excursie de 2 saptamini in Norvegia (Bergen si Trondheim), a venit de-acolo cu impresii de vacanta si m-am gindit ca mi s-ar potrivi un nou inceput in nordul Europei.

Norvegia este una dintre optiuni, mai am in vedere: Suedia si Finlanda. Rog pe cei care imi pot da un raspuns sa ma lumineze in aceasta privinta.

Multumesc!

#53
Ioan76

Ioan76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,120
  • Înscris: 28.06.2006
Dacă tot ai 300-400.000 de euroi să cumperi o locuință în Norvegia pentru ce naiba mai vrei să emigrezi punându-ți problema acceptări unor slujbe mai prost plătite la început ??????  :huh:

#54
Daros

Daros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 10.04.2007
In primul rind nu am avut habar in niciun fel despre pretul locuintelor in Scandinavia; de asta am incercat sa aflu aici cit costa un apartament cu 2 camere si suprafata intre 50-65mp. Nu stiam ca preturile sint intre 300 000 - 400 000 euro pentru ceea ce ma intereseaza pe mine. Deja suma este peste puterea mea de cumparare.

In al doilea rind, dispun de anumite bunuri materiale (apartament proprietate, auto, etc). Ideea era sa lichidez tot aici si sa plec in nord pentru un nou inceput. Ma atrage ideea de liniste, civilizatie si  altele; aici mi-a cam ajuns  :death: . In tara am decretat ca nu mai vreau sa fac lucrari de telecomunicatii (masuratori pe fibra optica, mentenanta, interventii, jonctionare, etc.) deoarece munca prestata presupune inalta calificare si nu sint remunerat pe masura activitatatii prestate. Accept sa lucrez in continuare in domeniul de telecomunicatii numai in strainatate si doar pe un salariu corespunzator.

Daca as fi reusit achizitionarea unei locuinte in Scandinavia cu banii din bunurile pe care le am, intr-adevar eram dispus sa incep si cu joburi sub calificarea pe care o am si la bani mai putini, in timp straduindu-ma sa ating obiectivele profesionale pentru care sint pregatit. Mi-ar fi suris si ideea unui master in nord (daca tot e gratis...cu atit mai bine!  :OK: ). Ar fi fost o provocare frumoasa pe care mi-as fi asumat-o fara rezerve. Insa, in cazul in care nu dispun de bani pentru a cumpara o locuinta, sint rezervat in privinta emigrarii in sensul ca prinzind initial un job platit mai prost, trebuie sa iau in calcul si costurile cu chiria, costuri care nu sint deloc mici. As fi fost avantajat din start sa am propria locuinta si sa scutesc plata lunara a chiriei.

Nu ma intereseaza locuinte noi cu preturi de top, doar un apartament modest care sa fie locuibil, cu utilitatile functionale si pret redus  :rolleyes: .  

Poate totusi exista vreo solutie; astept raspunsuri pertinente de la cei care deja s-au stabilit in Norvegia, Suedia sau Finlanda.

Multumesc anticipat!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate