Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Amintiri despre Romtelecom

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
3130 replies to this topic

#37
cornel_bc

cornel_bc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 18.01.2006
prima digitala a fost Victoria Alcatel E10, Vitan Alcatel E10.
De fapt prima digitala a fost un international SIemens montat in CNT2 Dr. Taberei.

#38
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Ceva interesant pe aici:
http://www.ziaruldei...canii_4006.html
http://www.ziaruldei...quot_20760.html
http://www.eveniment...lui-nu-mai.html

#39
adrianb810

adrianb810

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.12.2007
Da le ai cu telefoanele nu glumă! Frumoase vremuri, când am colindat un cartier întreg fără să găsesc un telefon utilizabil, când trebuia să dai telegramă la țară să vină rubedenile la poștă la ora stabilită, în speranța să poți schimba câteva vorbe, ași! Rămâneai de cele mai multe ori cu speranța, cu răgușeala de la urlat în receptor, cu urmele telefonului la ureche și cu nervii, dar și cu speranța că data viitoare poate ai să ghicești ce zice celălalt, că de auzit, hai să fim serioși...... Mai târziu ca tot omu, aveam și eu telefonul acasă, bineânțeles cu cuplaj, și erai norocos dacă perechea nu era una prea vorbăreață, oricum cuplajul meu știa mai multe despre mine decât rudele. Cred că știa și ce chiloți poartă prietena mea fiindcă un click te avertiza că celăllt este sunat și neavând ce face nenorocitul îmi asculta toate convorbirile, ba le mai și comenta câteodată. Jur că nu de la asta i s-a tras moartea timpurie.
Așa că având în buzunar ultima minune a tehnicii, nici măcar nu vreau să mă gândesc la ce a fost înainte. Unde mai pui că nici poze nu putei să faci cu cele de pe vremuri. :P

#40
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004

View Postakajohn, on Jan 9 2009, 12:47, said:

Prima digitala de trunking a fost centrala internationala din Drumul Taberei, tot Siemens EWSD, inca in functiune... Cel putin astea sunt informatiile de care dispun eu...

cam asta stiu si eu... a fost un cadou pentru RT parca (ma refer la CNT2)... nu bag mana in foc pentru centralele cu abonati pentru ca nu stiam sigur daca a fost ceva inainte de Dacia 5..

#41
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
A avut cineva pe vremuri numere de telefon care începeau cu 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18? (astea erau numere de la centralele Rotary interbelice).
Centrala Vitan nu e interbelică, e posteblică (apărută undeva între 1950 și 1954).
În anii '80, când începuse să pregătească trecearea la 7 cifre, centralele Rotary au trebuit "tunate" electronic, pentru că ele din construcții nu permiteau decât numer cu 6 cifre!

#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Pardon, 10 era Pentaconta Crossbar de la Dacia!

De unde și până unde concesionarea telefoanele publice către "Intrarom"?  :huh: De ce nu au rămas în serviciul "Romtelecom"?

#43
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Din cite stiu erau doar produse de Intracom/Intrarom. De unde concesionarea?

#44
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Da, de unde concesionarea? Înainte de "Intrarom" telefoanele publice erau produse de "Electromagnetica".

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Când au dispărut ultimele centrale telefonice manuale?, că prin 2004-2005 mai existau!

#46
proto

proto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 24.02.2008
Attached File  post_18263_1231283229_thumb.jpg   4.85K   53 downloads

View Postdjl, on Jan 7 2009, 01:08, said:

Centrală "Electromagnetica" (din anii '60?) cu B.L. (manivelă) + centrală telefonică manuală Made in U.S.S.R. (Zdielano v S.S.S.R.). Se observă că centrala românească avea semnalizare cu ușițe (vezi pg 1), pe cânde cea rusească cu becuri.
Deținător: Muzeul U.P.B.

Formidabil! Pe o asemenea centrala am "prestat" eu in timpul efectuarii stagiului militar, in 1989. Tin minte ca dupa cateva luni de lucru pe o asemenea centrala, ajunsesem la o rapiditate foarte mare in a raspunde apelurilor si a face legaturile la interioarele solicitate. Ideea era urmatoarea: cand cadea clapeta din panoul vertical de mufe-mama(adica un interior apela centrala), trageai din panoul orizontal fisa(mufa-tata), o introduceai in mufa a carei clapeta cazuse si actionai comutatorul corespunzator mufei respective, pentru a putea raspunde solicitantului. In timp ce preluai comanda solicitantului, introduceai alta fisa in o noua mufa a carei clapeta cazuse(se intampla foarte des sa primesti mai multe apeluri in acelasi timp si trebuia sa fii foarte rapid in preluarea comenzilor). In timp ce preluai noua comanda, faceai legatura solicitantului anterior, si asa mai departe.

Pare o munca foarte neplacuta, dar in conditiile in care se facea stagiul militar de atunci, centralistul era privilegiat: scapa de instructie si alte corvoade, putea sa vorbeasca oricand acasa: in plus, multe fete singure sunau la centrala in speranta inchegarii unei relatii.

#47
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Cum procedau cei care veneau să ia monedele din telefoanele publice?: veneau cu niște cutii în care descărcau monedele din telefon sau scoteau cutiile din telefon și puneau în locul lor unele goale? Se deplasau cu mașina sau pe jos?

#48
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Avind in vedere ca am copilarit linga un sediu PTTR la acea vreme, am vazut si asta: inlocuiau cutiile, care erau si sigilate ca sa nu se poata scoate monede din ele. Probabil ca inventarul se facea mai tirziu la sediu.
Din pacate nu stiu daca se deplasau cu masina in alte locuri pentru ca aceste telefoane erau chiar in fata sediului.

#49
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdjl, on Feb 10 2009, 19:46, said:

Cum procedau cei care veneau să ia monedele din telefoanele publice?: veneau cu niște cutii în care descărcau monedele din telefon sau scoteau cutiile din telefon și puneau în locul lor unele goale? Se deplasau cu mașina sau pe jos?
se mergea cu masina de obicei o Dacie papuc carosata.operatiunea se numea ,,vidare". pe rand un electromecanic de la ,,publice "insotit de o colega de la comercial mergeau cu casetele goale si sigilate pt operatiunea de vidare . operatiunea se incheia la oficiul Tc unde banii erau ,,cernuti" si numarati de o masinarie speciala .deocamdata atat imi amintesc...

#50
nicu13

nicu13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 07.08.2006
Imi aduc aminte ca numarul meu era 676 xxxx si mai apoiapoi 330 xxxx. Asta demuuuuult... Parca intr-un alt secol.

Edited by nicu13, 10 February 2009 - 22:48.


#51
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Mașinile alea cum sortau (cerenau) monedele? Pt. un telefon public pt. convorbiri interurbane (care avea 2 fante, deci 2 tipuri de monede) se procea cumva în felul următor? se aruncau monedele într-o mașinărie care le tot agita și rotea, iar jos sau în laterale avea găuri care să perimită căderea numai a unor monede de o anumită mărime (de exemplu să cadă numai cele de 1 leu, iar cele de 3 lei nu).

#52
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Intrebarea cea mai misto este:
Cum se puteau sustrage monede din casete fara sa fie prins cel ce facea treaba asta?

#53
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postdjl, on Feb 10 2009, 22:52, said:

Mașinile alea cum sortau (cerenau) monedele? Pt. un telefon public pt. convorbiri interurbane (care avea 2 fante, deci 2 tipuri de monede) se procea cumva în felul următor? se aruncau monedele într-o mașinărie care le tot agita și rotea, iar jos sau în laterale avea găuri care să perimită căderea numai a unor monede de o anumită mărime (de exemplu să cadă numai cele de 1 leu, iar cele de 3 lei nu).
amanuntele astea nu le mai tin minte (nu am participat la nicio vidare).daca aflu iti voi spune.  :wave:

#54
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,224
  • Înscris: 13.06.2004
Totuși mă mir cum de diverși indivizi reușeau să fure casetele cu monede, ținând cont că încuietorile de la sertărașe pareau destul de solide!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate