Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Combinatie: Avira Free + ThreatFire + Comodo Firewall Pro

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#91
monkey_business

monkey_business

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 950
  • Înscris: 20.12.2009
Multumesc tuturor.

#92
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Eu am Avast + Comodo + MBAM si se inteleg bine (toate-s free)
Atata timp cat ai doar un antivirus pt protectia in timp real si firewall e suficient , cand scanez cu MBAM opresc Avast si e totu' ok :)

#93
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Văd că a trecut un an de la ultima postare a lui crysty2k5.
Consideri că mai este valabilă combinația de programe propusă sau acum ar fi recomandate alte trei programe c gratuite ca security suite?

#94
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Am un laptop pe care a fost instalată în magazin suita de protecție McAfee. Licența McAfee a expirat și mă gîndesc să folosesc cele trei programe gratuite prezentate în topic.
Ar fi mai bine să înnoiesc licență McAfee (cu bani) sau programele free sunt suficiente? Mă gîndesc că odată integrată toată suita McAfee în sistem e cam greu s-o dezinstalez (în sensul că o să rămînă fișiere aiurea sau alte bălării).

Sunt home user și folosesc Windows7.

Mulțumesc.

#95
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Combinatia merge in continuare :)

Acum ai Avira 10, Comodo 5 si ThreatFire 4.9.

Dar poti sa improvizezi daca doresti:

Avast 5 free + ThreatFire + un firewall:

http://forum.softped...howtopic=683439

Avira 10 Free + ThreatFire + un firewall:

http://forum.softped...howtopic=683439



Sau...daca doresti sa participi voluntar la un experiment de al meu:

http://forum.softped...howtopic=712568

Citeste cu atentie inainte de a aplica !!!!!!!!!

#96
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Mulțumesc.
Aceste programe m-ar putea proteja în următoarele situații:
1. Conectez un usb-stick cu virus care încearcă să se propage folosind autorun?
2. Acccesez un site care încearcă să folosească un javascript pentru a instala un spy?

#97
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Pentru stick-uri USB fa asa:

Descarca :

Panda USB Vaccine1.0.1.4

Apesi dupa rularea programului: Vaccinate Computer si apoi Vaccinate USB.

Daca ai mai multe stickuri/carduri/MP3 Playere faci operatia de vaccinare pentru fiecare.

Posted Image

Pentru site-uri, instaleaza No Script(Firefox) sau IE7Pro(internet Explorer)

#98
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Mulțumesc frumos crysty2k5. Răspunsurile tale sunt utile și îți mulțumesc pentru asta. Nu aș vrea nici să deviez de la subiectul acestui topic, dar...

Inițial mi-am propus să dezinstalez suita McAfee și să instalez 2-3 programe gratuite care să facă același lucru. Topicul a plecat de la 3 programe gratuite apoi s-a ajuns la 4 (să includă și antispyware), iar cu ultima mea întrebare s-a ajuns la 6. Mi se pare supraevaluat. Nu pot dezinstala 1 program și să instalez în locul său 6.
Înțeleg că vaccinul Panda nu e un program propriuzis, e practic doar un script care dezactivează autorun-ul, iar no-script e un add-on dar totuși sunt mult prea multe lucruri care trebuiesc instalate în locul unui singur program (McAfee). În plus, chiar dacă reprezintă o găuri de securitate, autorun și scripturile pînă la urmă sunt necesare, e neplăcut să le activezi manual mereu cand ai nevoie. Uneori poate încerc să văd un site și nu-mi dau seama de ce nu merge, mă chinui, dă-i cu activare java, dă-i restart browser etc.

Întrebarea mea este: teoretic, dacă ar fi un virus pe stick, cele 4 programe gratuite ar trebui să-l oprească în aceeași măsură în care l-ar fi oprit McAfee? Dacă vreau să le ajut cu un Vaccin de bine - dacă nu, cel puțin teoretic ele ar trebui să protejeze? Sau, aceste 3 programe nici măcar teoretic nu mă pot ajuta împotriva unui virus care se propagă cu autorun, și deci mai trebuiesc încă alte 3? Spun asta deoarece, dacă are update la zi, McAfee sau orice suită cu bani ar trebui teoretic să protejeze fără să mai fie necesar să opresc autorun, scripturi și fără alte modificări.

teoretic = folosesc acest termen pentru că nimic nu e 100% sigur, 100% echivalent, dar general vorbind, aproximînd cît mai bine posibil atunci teoretic 2 programe pot fi "egale" dacă îndeplinesc aceeași funcție în același mod. Un antivirus fără scut nu poate fi nici măcar teoretic echivalent cu unul cu scut, dar dacă îi adaug și un progrămel care să îndeplinească funcția de scut atunci le pot numi echivalente.


Mulțumesc încă o dată, apreciez ajutorul de pînă acum.

#99
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Sa o luam pe rand.

Chestia cu autorun: in zilele noastre un virus autorun are 90% sanse sa fie detectat de antivirus(prin definitie sau euristic).

Cel mai sigur este dezactivarea autorun/autoplay si vaccinarea automata. De ce ? Pai simplu. E cel mai sigur. Chiar daca autorun/autoplay e oprit si cand deschizi din My Computer stick-ul cu dublu click daca nu ai un HIPS(Host Intrusion Prevention System) sa te avertizeze ca urmeaza sa ruleze o aplicatie necunoscuta, sunt sanse de infectie.

Asa Panda la fiecare introducere impiedica automat rularea programelor si suprascrie autorun.inf cu un fisier cu acelasi nume dar care nu se poate sterge niciodata. Si ramane acolo pana la formatarea stickului.

Ce avantaje sunt: simplu cand bagi stickul in alt PC nu il mai infectezi(chiar daca fisierele executabile cu virusul sun scrise de PC-ul infectat, acestea nu se pot executa singure).

Cand despre restul: ori 3 gratuite, ori 1 cu bani. Nici primele nici ultimul nu iti garanteaza niciodata protectie 100%.

Antispyware este inclus atat in Avira cat si in Threatfire, deci tot 3 raman. Cat despre virusii javascript, sunt dificili si pentru marile suite. Extensiile au whitelist si blacklist deci operatiunea cu drepturi o faci o singura data pentru fiecare site(suporta si importul pentru eventualele reinstalari de sistem).

Suita cu bani: mai multe module/programe puse intr-un singur kit si vandut pe bani.

Daca mai ai intrebari sau nu am raspuns la ceva, te rog spune.

Edited by crysty2k5, 15 October 2010 - 14:29.


#100
hJACK

hJACK

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.10.2010
Eu am doar Eset Nod32 + MalwareBites' + firewall de la windows... :thumbdown:

#101
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007

View PosthJACK, on 16th October 2010, 14:52, said:

Eu am doar Eset Nod32 + MalwareBites' + firewall de la windows... :thumbdown:

Deci 0.1+1+0= 1.1
Nu-i rau.

#102
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Am instalat cele 3 programe recomandate de crysty2k5 și totul funcționează bine. Recomand.
Mulțumesc.

Edited by dobrotescunicol, 17 October 2010 - 15:29.


#103
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008
Azi am primit o licenta pe un an de zile pentru avast! Pro Antivirus 5.0....folosesc avast! Pro Antivirus 5.0 + Malwarebytes' Anti-Malware Profesional + COMODO Firewall

Am tot auzit de ThreatFire....de fapt ThreatFire ce este ??

#104
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
E un antivirus de tip beahavior blocking: blocheaza aplicatiile pe baza comportamentului lor(unde creeaza fisiere, ce acceseaza, etc).

Poate fi folosit langa alt antivirus.

Edited by crysty2k5, 17 October 2010 - 15:59.


#105
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008

View Postcrysty2k5, on 17th October 2010, 16:58, said:

E un antivirus de tip beahavior blocking: blocheaza aplicatiile pe baza comportamentului lor(unde creeaza fisiere, ce acceseaza, etc).

Poate fi folosit langa alt antivirus.

Este recomandat sal instalez ?

#106
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Ai Avast Pro. Nu e asa necesar. Merge langa Avira Free sau avast Free.

#107
LucYan03

LucYan03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 02.05.2008

View Postcrysty2k5, on 17th October 2010, 17:30, said:

Ai Avast Pro. Nu e asa necesar. Merge langa Avira Free sau avast Free.
Am inteles...Multumesc frumos pentru raspuns

#108
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postdarxide, on 27th October 2008, 14:14, said:

L-am testat si eu, ca tot am Avira premium+comodo firewall instalate. L-am testat si pe pc si pe laptop, si nu prea se impaca cu avira (cel putin cu avira premium-la care oricum tin dezactivat modulul de webguard). Cand zic nu se impaca, ma refer mai exact la faptul ca procesul de la avira consuma inainte 10-20mb, iar dupa instalarea TF consuma 30-40 in taskmanager. Se observa si "ochiometric" o incetinire mica a sistemului. Ar fi perfect daca ar functiona normal cu avira free, dar deocamdata nu am cum sa testez.
Salutare!
Am folosit si eu avira free, dar, subiectiv sau nu, m-am suparat pe el ca a scapat un virus sacaitor si am instalat AVG. Nici pe acesta nu l-am tinut mult timp, cam din aceleasi motive si am ajuns la Avast cu care ma inteleg de vreun an si jumatate sau mai mult. Nu este 100% sigur (care este?!), dar este gratuit si scaneaza in modul boot, ceea ce pe mine ma incanta.
Acum cativa ani foloseam firewall-ul de la Seagate si Spyware Doctor. Acum, voi ce solutii garuite ati mai testat in jurul lui AVAST?

x!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate