Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6840 replies to this topic

#145
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Este vorba de Ceasla .. Chasselas D`Ore este denumirea frantuzeasca a soiului. Personal am 1,5 ha din acest soi si pot spune ca desi mie nu mi se pare un soi extraordinar.. in RO acest strugure se vinde foarte bine. Ceasla tamaioasa nu exista .. poate fi vorba de tamaioasa romaneasca sau cum a scris cineva mai sus regina viilor. Exista totusi mai multe soirui tamaioase deci ar putea fi oricare dintre ele.

Intrebarea mea este urmatoarea: Ce anume ai primit de la un prieten din VN ? Coarde din via pe rod sau portaltoi altoiti cu ceasla si alte soiuri? Daca ai primit coarde si vrei sa le plantez atunci trebuie sa ai in vedere ca exista un risc foarte mare sa-ti moara dupa circa 3-4ani.. asta daca o plantezi oriunde in RO mai putin in zona Murfatlar si orice zona nisipoasa. De ce? Exista un parazit care ataca orice vie nobila --> Filoxera si care o va distruge complet. De asta exista altoirea viilor in ziua de azi. Aici nu intra si via hibrida.

Personal eu am incercat acest procedeu si din pacate dupa ceva roade via a murit.

#146
Glorfindel

Glorfindel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 09.01.2006
Salut. Da, coarde din via pe rod a adus, ca sa incerc sa le prind si eu. Acum cred totusi ca o sa ma orientez spre vite de vie cumparate de la scoala de vite. Tinand cont ca nu am decat vreo 150 de bucati de luat, cred ca asa este cel mai simplu si oarecum sigur. Multumesc frumos pentru raspunsuri.

#147
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Planteaza ce ai, planteaza si portaltoi, (vie hibrida, rezistenta in zona ta, si asemanatoare la caracteristici) si altoieste,evident peste vreo doi ani..Metode gasesti pe net o gramada, pe Youtube si cu detalii video.N-ai ce pierde, poate doar ceva timp.

#148
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
Deja de circa 2 saptmani sunt plantati cei 50 butasi de vita de vie. Toti cei 50 au deja frunzulite.. arata frumos.. din pacate s-a gresit cu plantarea.. eu neputand fi de fata.. si deci s-au amestecat cele doua soirui perla de csaba si cea salbatica SO4 .. acum asta e.. am zis ca odata plantate nu le mai scot.. voi vedea cum voi reusi sa tin in frau vita salbatica.

Aveti idee cat de mult se poate extine o vita de vie salbatica in primii ani? .. Ma gandeam sa o tin asa .. sa o tai si sa fac alti portaltoi din ea.... macar asa nu voi pierde prea mult.

In alta ordine de idei.. am numarat pe vita de vie plantata anul trecut in curte.. 8 ciorchini :)) .. abia astept sa vad cate boabe raman dupa ce infloreste :)

#149
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Vei diferentia relativ usor cele doua soiuri!
Perla de Csaba va fi afectata de o "boala", cat de cat. Frunza e adanc crestata (asa stiu eu).
SO4 va avea o frunza mare si neatacata de nimic.
Nu cred sa ai probleme cu SO4, nu este asa de invaziva cum o crezi tu!
In primul an, pe Victoria si Muscat de Hamburg am avut 4 respectiv 5 ciorchini. Am riscat si....am castigat!
Toti s-au copt, muscatul a mai margeluit putin, recunosc!
Toate cele bune!

#150
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View PostPatrick007, on 20th May 2011, 17:57, said:

Aveti idee cat de mult se poate extine o vita de vie salbatica in primii ani? .. Ma gandeam sa o tin asa .. sa o tai si sa fac alti portaltoi din ea.... macar asa nu voi pierde prea mult.


un lastar poate ajunge pana pe la 8-10 m lungime din care cam 6 metri se pot folosii pentru a se altoi, cel putin cam asta era "regula" pe la fostul loc de munca.

#151
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Ceva recomandari pentru stropit vita de vie as dori daca se poate. Am in jur de 80 de butasi de diverse soiuri si in afara de zeama bordeleza nu stiu mai nimic. Am luat de pe net un calendar cu stropiri da n-am gasit nici unul din substantele recomandate acolo. Ati putea sa-mi recomandati ceva ce se gaseste prin magazine si eventual perioadele optime de stropiri. Multumesc.

#152
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Am plantat 99 de fire de vita-de-vie, in primavara, majoritatea din soiul Othelo(?).Toate plantele au deja frunze, unele par chiar a dezvolta mici ciorchini.Chiar sunt ciorchini? Nu am iluzia ca voi culege struguri mai repde de 3 ani dar acele "formatiuni" ma intriga.
Am cautat intr-o carte dar nu se pomeneste nimic. De asemenea in carte se spune ca in primul an se evita stropirile dar vanzatorul de la un magazin de specialitate mi-a recomandat o solutie japoneza contra paianjenului. In primul an se aplica vreun tratament ?

#153
georgiancraciun

georgiancraciun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.12.2008
Buna ziua

Vita de vie pe care o am (Merlot) este foarte batrana si am si multe goluri. Trebuie ca mai intai sa plantez aproximativ 200 de butasi iar in anii urmatori sa scot alti 250-300 pentru a planta in locul lor.
Problema insa o reprezinta portaltoiul. Am contactat firme gasite pe internet si care vind butasi dar acestia nu vand si portaltoi.
Puteti sa-mi spuneti cum pot obtine portaltoi din vita de vie existenta ? (Bineinteles pentru altoire)

Multumesc

Edited by georgiancraciun, 03 June 2011 - 09:49.


#154
gino81

gino81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2010
doar daca ai crescuti din portaltoi, adica cei crescuti de sub puctul de altoire, ii iei la primavara si ii butasesti sau ii marcotezi, dupa care ii altoiesti.
daca nu, mai bine ii cumperi si esti mai sigur pe rezultat.
poti sa tragi si coarde din vita batrana in goluri, nu o sa reziste prea mult pt ca o sa le omoare filoxera in timp, dar intra imediat pe rod.

#155
georgiancraciun

georgiancraciun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.12.2008

View Postgino81, on 3rd June 2011, 11:40, said:

doar daca ai crescuti din portaltoi, adica cei crescuti de sub puctul de altoire, ii iei la primavara si ii butasesti sau ii marcotezi, dupa care ii altoiesti.

Multumesc pentru raspuns.
Asta inseamna ca voi obtine un portaltoi la fel de rezistent ca si cel "original" ?

#156
laurentiucat

laurentiucat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 23.09.2007
as dori sa sa stiu unde pot gasi vin muscat de hamburg si cum este la gust.multumesc anticipat de raspuns..

#157
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010

View Postlaurentiucat, on 13th June 2011, 08:38, said:

as dori sa sa stiu unde pot gasi vin muscat de hamburg si cum este la gust.multumesc anticipat de raspuns..


In primul rand soiul de vita de vie Muscat de Hamburg este destinat obtinerii de struguri pentru consum in stare proaspata (struguri de masa). Poti gasi vin obtinut din stuguri de Muscat de Hamburg la cei care cultiva si fac vin din acest soi .... la magazine sigur nu o sa gasesti un astfel de vin, drept urmare ai sanse destul de mici ca sa gasesti asa ceva. Ca vin ... este un vin slab alcoolic (sub 10 grade), aciditate scazuta, coloratie rosie slab intensa, datorita continutului scazut in alcool nu se poate pastra mult timp, are aroma de muscat, in mod natural din soiul Muscat de Hamburg nu poti obtine decat un vin sec.

#158
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Salut!
Am gasit prin magazie ~5 kg piatra vanata! Estimez ca am uitat de ea de 2-3 ani, acum vine intrebarea: daca o folosesc mai are proprietatile initiale? Numai este la fel de albastra cum ar trebui sa fie!

#159
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

View Postvitic, on 11th February 2010, 16:41, said:

as vrea sa stiu , cei care ati plantat si ingrijiti vita de vie, cu ce probleme v-ati confruntat in decursul exploatarii ei;ce forme de conducere utilizati, care pesticide vi s-au parut eficiente si care nu,ce scheme de tratament si tipuri de ingrasaminte ati folosit.
STIDEM: Dacă te mai interesează poți reveni cu întrebări concrete. Putem discuta, via ne oferă multe bucurii dar și surprize. Este important să știm numărul de exemplare cu care operezi sau vei opera, contează pentru a alege tehnologia de exploatare. :thumbup:

#160
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

View Postluuc, on 1st June 2011, 15:42, said:

Am plantat 99 de fire de vita-de-vie, in primavara, majoritatea din soiul Othelo(?).Toate plantele au deja frunze, unele par chiar a dezvolta mici ciorchini.Chiar sunt ciorchini? Nu am iluzia ca voi culege struguri mai repde de 3 ani dar acele "formatiuni" ma intriga.
Am cautat intr-o carte dar nu se pomeneste nimic. De asemenea in carte se spune ca in primul an se evita stropirile dar vanzatorul de la un magazin de specialitate mi-a recomandat o solutie japoneza contra paianjenului. In primul an se aplica vreun tratament ?
Stidem: Da, sunt ciorchini. Vitele tale, la plantare aveau cu un an mai mult ca varsta, adica auastat mai mult de un sezon in scala de vite. Lasa-i acolo, se vor coace. Am avut si eu vite nobile care au rodit in anul plantarii. Ridomil + Kumulus sau TILT; apoi Ecuation +Kumulus sau TILT. (poate mai gasesti si sulf muiabil impotriva fainarii, eu nu am mai gasit)Tratamentele incep  cand lastarii depasesc 10 cm, si temperatura nu mai scade sub 10 grade C. si ploile au inregistrat 10mm/m patrat in ultimele 24-48 de ore. Regula celor trei de 10.Primul produs este pentru mana , al doilea pentru fainare. Mai tarziu... iulie, august se poate folosi piatra vanata sau Funguran. Pentru paianjen, la aparitia atacului se da OMITE.
La viile in primul an tratamentele sunt mai putine dar se supravegheaza tanara plantatie si se poate trata fara riscuri, cu aceeasi concentratie ca si la viile pe rod, doar ca tratamentele incep mai tarziu, adica lastarii sa aiba cateva frunze la dimensiunile normale sau chiar cand lastarii au depasit 10cm daca ploile si caldura se secced. Este falsa ideea ca la viile tinere nu se trateaza, mana prefera lastarii cruzi. Viile tinere netratate de mana se compromit. Vorbesc de viile nobile, altoite.

#161
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009
In VN ploua din 2 in 2 zile. Asa ceva nu se poate. Au anuntat un sezon de vara secetos plin de calduri peste 35 de grade si cand colo ploua ploua ploua. Nu stiu cu ce sa mai stropesc via in asa fel incat sa reziste stropeala la atatea ploi. De asemenea costurile per ha cresc cu fiecare stropeala si asta nu este deloc ok. Voi ce solutie aveti la aceste ploi frecvente?

#162
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Si in Oltenia ploua din doua in doua zile!
Deci asa ceva se (mai) poate (si la altii)!
Cum se comporta Muscatul de Hamburg? Stiu ca ai si tu!
La mine cred ca jumatate "s-a cam dus"!
Nu am mai stropit cu nimic.
Am aplicat: Dumnezeu da, Dumnezeu ia!
Eu imi permit sa risc, nu am hectare de vita de vie, am doar cateva vite!

Numai bine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate