Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

cum sa fac bani la varsta de...14 ani?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
TheyDidItAgain

TheyDidItAgain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.08.2008
Am nevoie de ceva bani,imi dati o idee de o afacere mica dar profitabila? voi cum faceati bani la varsta asta? :D,a mai fost topicul acesta odata dar a fost sters...fara nici un motiv!

#2
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Nu se incurca nimeni cu minori.
Doar daca vinzi vreun organ ceva.

Edited by TupaC, 11 September 2008 - 08:01.


#3
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Ma rog, hai sa-ti raspund si serios. La 14 ani, cea mai smechera afacere a mea a fost cand m-am bagat peste director(cu un pic de ajutor de la diriga) cand era in tratative cu aia de faceau legitimatii si ecusoane...si le-am facut io in 2 saptamani, 700 de bucati la imprimanta cu aparatul unei colege, am scos vreo 4 bete jumate. Am mai facut si nimicuri d-astea mai ieftine, cd-uri/dvd-uri (eram distribuitor mare atunci, aveam 2-300 de jocuri in lista si sute de filme). In orice caz, la varsta asta te poti baza mai mult pe prosteala si chestii de 10-20 ron, maruntisuri, combinatii cu telefoane... altceva nu merge.

#4
SmartForce

SmartForce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 29.04.2008
eh eu am 12 ani si am castigat in 5 zile 150 lei
M-am dus cu un om la lucru era electrician fiind si tata  electrician stiam ceva in domeniu
mare lucru nu faceam doar ii duceam scule si faceam ghips pentru prins doze
la inceput nu prea stiam dar a 3-ea zi am inceput sa-i fur meseria
erau si parti distractive ,sa tragi cabluri in tub sau sa lipesti n baie de cositor [e neplacut cand iti cade pe mana
Despre acest job ocazional trebe sa ai indemanare si sa sti cat de cat sculele
daca prinzi cum am prins eu o casa cu etaj cand vi acasa pe la 8 nu iti mai vine sa stai la calc sau sa te uiti la televizor

#5
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
la 14 ani stai si inveti si te dai la fete...lasa banii...

eu la 14 ani mergeam la bunici si adunam melci, parca era 7000 lei/ kg atunci, in 3 ore strangeam 10 kg daca aveam zi ploioasa....

#6
Crysper

Crysper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 09.09.2006
acum vreo 10 ani 7000 erau bani... paine era vreo 2500-3000

la varsta asta nu iti trebuie bani pt fete, de pe la 18 da....

Edited by Crysper, 11 September 2008 - 10:33.


#7
snakekaa

snakekaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 16.07.2006
Melcii sunt o idee buna...

Eu la varsta asta (aproximativ, nah), am strans samburi de zarzare, nici nu mai stiu cat era kilul, parca vreo 5 lei (asta in comunism), sticle goale, broaste. Banii economisiti ii dadeam unor vecini cu imprumut, imi iesea o mica "dobanda" la returnare. Cam asa faceam bani pe atunci... Ah, si am mai vandut si ciuperci la un moment dat...15 lei/kg. :) Le aducea taica-meu din delta, cu sacii...

#8
TheyDidItAgain

TheyDidItAgain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.08.2008

View Postsnakekaa, on Sep 11 2008, 13:28, said:

Melcii sunt o idee buna...

Eu la varsta asta (aproximativ, nah), am strans samburi de zarzare, nici nu mai stiu cat era kilul, parca vreo 5 lei (asta in comunism), sticle goale, broaste. Banii economisiti ii dadeam unor vecini cu imprumut, imi iesea o mica "dobanda" la returnare. Cam asa faceam bani pe atunci... Ah, si am mai vandut si ciuperci la un moment dat...15 lei/kg. :) Le aducea taica-meu din delta, cu sacii...
Bine,sunt o idee buna dar...damn,nu am de unde sa ii iau,bv,dar acuma nu prea pot sa culeg ciuperci,sau zarzare ca stau la oras nu la tara..:lol: :D.
Multumesc pt ideile voastre,toate sunt originale,bune.Dar daca va mai vine ceva prin cap sa scrieti aici.:)

#9
Turcu6206

Turcu6206

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 24.07.2007
De unde esti?

Te intreb pt ca eu zilele astea am facut din Bucuresti pana in Otopeni -- aprox 2 ore.

In tot acest timp muream de o cafea sau ceva de baut

Ai putea sa pleci pe la 7:30 pe la Baneasa cu un filtru (mare intradevar) de cafea si eventual tigari (dar e ilegal) si sa vinzi cafea.

P.S. Anul trecut un pustan ca tine a facut 2000 lei in 2 saptamani la Unirea cu limonada (cand erau caldurile de 40 grade)


Bafta.

#10
TheyDidItAgain

TheyDidItAgain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.08.2008

View PostTurcu6206, on Sep 11 2008, 14:19, said:

De unde esti?

Te intreb pt ca eu zilele astea am facut din Bucuresti pana in Otopeni -- aprox 2 ore.

In tot acest timp muream de o cafea sau ceva de baut

Ai putea sa pleci pe la 7:30 pe la Baneasa cu un filtru (mare intradevar) de cafea si eventual tigari (dar e ilegal) si sa vinzi cafea.

P.S. Anul trecut un pustan ca tine a facut 2000 lei in 2 saptamani la Unirea cu limonada (cand erau caldurile de 40 grade)


Bafta.
Wow,pai sunt din Roman ,Judetul Neamt,glumeam la faza cu limonada da de acuma vine toamna si e frig afara...mai degraba ies iarna afara si vand niste vin fiert sau pocnitori.:D

#11
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Primii bani i-am facut la 15 ani din cules de cirese. O ladita era 25 lei, cam 1,1 $ la cursul de atunci.. M-am dus mai mult pt distractie si mancat..
Tot de pe la 15 ani stiam deja suficient electronica incat sa depanez radiouri, si sa imi iasa in mod curent de la 25 de lei, asta daca nu puneam piese. Adica fire si trasee intrerupte, datorita trantelilor..Evident ca nu le faceam pe toate, dar am castigat experineta si in timp am invata sa rezolv si defecte mai delicate.. Asa ca dupa sfarasitul liceului repararam curent si televizoare...Si nu pt mai  putin de 150...
Chiar, 100 era destul de greu de spart in carciuma.
La 14 ani te poti baga sa fi secondhandul cuiva, sa ii dau sculele la mana, sa ii aduci tigari, etc. Dar in principal "furi" meserie, exact cum ti-a zis SmartForce. Daca iti surede ideea cu electronica, cauta atelierul de depanari tv de la tine din oras. Ideea e sa citesti cateva carti de profil inainte sa te duci la acolo....
Daca sti programare si ai talent artistic, poti incerca cu site-uri

#12
TheyDidItAgain

TheyDidItAgain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.08.2008
Mersi,buna ideea cu siteuri-le,dar cum poti sa faci bani de pe site-uri? sa creezi un site? sau sa faci video-uri ceva de genu asta si cu cat ai mai multe views cu atat mai bine etc.?..multumesc la toti pt sfaturi :)

#13
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
fa site-ul despre orice domeniu vrei tu , baga continut incat sa ajungi la 1000 vizitatori pe zi iar apoi o sa castigi 3-400E destul de usor

#14
cristian06

cristian06

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 13.05.2006
Mestere, cu toate ideile care ti se ofera, in primul rand sa-ti faci un plan. Ce si cat poti sa lucrezi/sa vinzi, cat vrei sa castigi, cine ar cumpara, cine te-ar putea ajuta, etc.

#15
veronika

veronika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 27.01.2006
mai oameni buni, eu as incuraja initiativa baiatului...poate vrea banuti de bombonele si cola cu fetele..  ^_^
poti incerca un part time la impartit fluturasi ca tot vin alegerile..
sau daca gasesti niste catei de plimbat-pe la vecini; batrani carora sa le faci ceva cumparaturi...lucrurile grele de carat de la piata..
poti aduna hartie-carti si caiete-chiar si de la colegi.. le duci la reciclat.
daca imi mai vin idei.. :rolleyes:

#16
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostTheyDidItAgain, on Sep 11 2008, 00:42, said:

Am nevoie de ceva bani,imi dati o idee de o afacere mica dar profitabila? voi cum faceati bani la varsta asta? :D,a mai fost topicul acesta odata dar a fost sters...fara nici un motiv!


Eu prevad un viitor milionar in persoana pustiului. La varsta lui eram cu nasu'-n carte, stresat de teze si profi . Felicitari pentru ca vrei sa muncesti pentru un ban. Ai incercat sa te "angajezi" pe la spalatoriile de masini? se lasa ciubucuri bune pe acolo.

#17
TheyDidItAgain

TheyDidItAgain

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 01.08.2008

View Postagain, on Sep 11 2008, 15:39, said:

fa site-ul despre orice domeniu vrei tu , baga continut incat sa ajungi la 1000 vizitatori pe zi iar apoi o sa castigi 3-400E destul de usor
serios? :huh: ,nu trebuie sa am mai intaii 18 ani? si daca am 1000 de vizitatori sigur fac 3-400 euro? conteaza continutul siteului? mda,acum daca ma apuc asa de o mica afacere atunci mi-as face un site sau altceva pe calculator ca incepe scoala si...o sa am mai multe pe cap..:).

#18
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007

View Postionutz78, on Sep 11 2008, 15:49, said:

Eu prevad un viitor milionar in persoana pustiului. La varsta lui eram cu nasu'-n carte, stresat de teze si profi . Felicitari pentru ca vrei sa muncesti pentru un ban. Ai incercat sa te "angajezi" pe la spalatoriile de masini? se lasa ciubucuri bune pe acolo.
La varsta lui eram tot cu nasu-n carti, iar acum, din fericire, sunt avocat. Prietenii mi care faceau bisnita pe atunci si pe care eram invidios ca au bani au ramas tot bisnitari, au imprumutui la camatari si umbla cu telefoanele inchise sa nu-i caute recuperatorii.

Sfatul meu:
Pune mana pe carte, invata, sau apuca-te o meserie ca lumea. Profesionistii sunt nine platiti in orice domeniu. Daca ai nevoie de banin in plus, poti aplica unele dintre ideile de mai sus, dar sa nu-ti afecteze scoala. Sincer cea mai buna idee e cea cu ajutorul de electrician. Daca ai timp, gaseste vecini, prieteni, rude care poate au nevoie de ajutor. Una sau doua treburi din astea pe saptaman si ti-ai scos banii de weekend. Eu, spre exemplu, mergeam la Craiova in targul de second-hand-uri din Romanesti si cautam produse originale. Uneori gaseam unele care aratau ca noi. Le luam cu 50 de mii si le dadeam si cu un milion. Uneori mergea, alteori nu. Faceam asta de obicei in apropierea sarbatorilor, sau a aniversarii cuiva. Incearca sa castigi cat iti trebuie pt distractie, ca haine si alte alea banuiesc ca-ti cumpara parintii, nu? Nu strica sa si pui deoparte daca vrei ceva mai scump, dar nu-ti compromite educatia ca nu o sa ajungi nicaieri .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate