Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cel mai bun drum Iasi - Oradea/Timisoara

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
As dori sa stiu care este cel mai bun drum de urmat pe directia Iasi - Oradea/Timisoara. Nu ma intereseaza care este cel mai scurt, ci cel mai bun (indiferent ca se fac 500 de KM in plus; fara glume). Nu vreau sa aud de zona Targu Mures. Am inteles ca Iasi - Brasov - Oradea/Timisoara ar fi bun. Ceva idei? Daca ati mers recent dati o parere, ceva.

#2
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Treaba ta, dar drumul pe Tg Mures este exceptional se poate merge de voie cu 130 140 lejer,in vara am fost pe acolo.Daca te duci pe Bv-Sb ai sa stai la cozi de-ti blestemi zilele la semafoare pe dist de 100 de km.

#3
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Eu am fost prin Targu Mures acu vreo 2 - 3 saptamani si drumul a fost de rahat (zona respectiva). Prin Targu Mures (oras) drumul nu este chiar rau, dar daca tu zici ca este exceptional (stiind ca am fost pe acolo recent) tind sa ma indoiesc ca ai vazut cum e dupa Targu Mures (inspre Toplita). Pe partea de la Tihuta se lucreaza acum, deci nu e o solutie, pe la Toplita drumul e cu denivelari de off-road, iar prin alta parte nu stiu. O solutie nu se poate? Am zis ca nu ma intereseaza altceva decat sa fie drumul bun.

Edited by FadeToBlack, 10 September 2008 - 08:34.


#4
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 14.09.2007
Pai nu veni pe toplita.Vino asa Iasi-Roman-NT, si ii dai pe Borsec-reghin-tg mures si de acolo iesi spre Cluj , drumul ti-am zis, pe ruta asta era bun in vara , am mers sustinut pe portiunea de la Reghin pana la Sebes cu 130 140.
Vezi ce mai zic si alti colegi.

Edited by Nicu90, 10 September 2008 - 13:15.


#5
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Da, pai eu mersesem prin zona chiar acu 2 - 3 saptamani si din cate am inteles nu e prea stralucit. As prefera sa evit zona Targu Mures.

#6
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Pai vino atunci pe Bicaz pana la Sighisoara,chit ca mergi pe Gheorghieni care e drum rau si la Lacul Rosu care e tot rau,apoi de la Sighisoara mergi Medias-Sibiu,drum excelent si pe urma intri pe european si mergi Sebes-Orastie-Simeria Veche.Acuma depinde unde vrei sa ajungi intai:Oradea sau Timisoara?
Daca vrei sa mergi intai Oradea de la Sebes o iei catre Alba si mergi pe Campeni...e pitoresc si bun drumul....prin Beius.
Daca vrei sa mergi intai Timisoara iti recomand cu mare drag sa optezi pentru varianta Simeria Veche-Calan-Hateg,chit ca portiunea asta e cam nashpa din punct de vedere al starii soselei,in sensul ca e denivelata si valurita.Apoi Hateg-Otelul Rosu-Caransebes este super faina soseaua.Din Caransebes la Lugoj e groaznic,sosea in reparatii,cu semafoare,gropi si denivelari,iar de la Lugoj ai doua variante,ambele la fel de proaste,insa...
1.Lugoj -Buzias-Timisoara...sosea proasta,denivelari la greu,gropi,aglomeratie...dupa ce treci de Buzias,din localitatea Cheveresu Mare soseaua este excelenta pana la Timisoara(din pacate e o portiune scurta fata de tot restul drumului).
2.Lugoj-Recas-Timisoara....sosea destul de buna,aglomeratie mare,semafoare ca se lucreaza la sosea.
Daca spre Timisoara preferi varianta Simeria Veche-Deva-Faget-Lugoj-Timisoara,zic asa,ca intre Deva si Lugoj drumul e bun,insa aglomerat...n-am mai fost de ceva vreme pe acolo,insa eu intotdeauna prefer varianta Hateg care este foarte lejera si soseaua excelenta,chit ca sunt vreo 40 km in plus,nu stiu sigur,km pe care ii recuperez in timp,la viteza de rulare mare.
Intre Oradea si Timisoara soseaua e in stare foarte buna,cel putin asa a fost cand am trecut eu ultima data pe acolo.Se merge in draci...grija la TIR-uri.Intre Arad si Timisoara s-a mai stricat pe ici pe colo soseaua....ceva valuri de la caldura si TIR-uri,insa se circula foate bine....atentie la echipajele de politie si radar.

Sper sa nu fi minciunit si sa fi scris corect.iti doresc drum bun si sper sa te ajute informatiile!Sa auzim de bine! :)

#7
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
Multumesc pentru raspuns amica.

Edited by FadeToBlack, 12 September 2008 - 14:11.


#8
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
Amica! ;)

#9
FadeToBlack

FadeToBlack

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 15.09.2005
OK, OK, corectez :).

#10
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Sa ai drum bun si....sa fi iubit! ;)

#11
Trineo

Trineo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 31.05.2006
Cine ma poate ajuta cu o varianta de traseu pentru Iasi - Timisoara (exclus Borsec - Reghin, care am auzit ca e execrabil)? Urmeaza sa plec pe marti seara. Eu ma gandeam sa merg prin Suceava, dar nu am trecut mai departe de Campulung, pe DN17. Ce imi puteti recomanda?

#12
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
Trineo,pai cum scriam mai sus,vino prin Bicaz,Sighisoara-Medias.
De aici ai doua variante:ori o iei pe Copsa mica-Blaj-Alba-Vintu-Orastie si asa mai departe,
ori mergi Medias-Sibiu-Sebes si asa mai departe.
Panal a Simeria Veche unde ai optiunile:mergi prin Calan-Hateg-Otelul Rosu-Caransebes-Lugoj-Timisoara
sau
Simeria Veche-Deva-Faget-Lugoj-Timisoara.

Din Lugoj poti veni prin Buzias sau prin Recas.

Prin Suceava  daca mergi,inseamna sa vi pe la Bistrita...mie mi se pare,nu stiu de ce,mai lung drumul pe acolo.Din Bistrita te duci Cluj si cobori prin Alba sau mergi Bistrita si mergi in jos,catre Tarnaveni.

#13
Al_matadore

Al_matadore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 13.05.2008
Vreau si eu o parere despre un Drum care trebuie sa-l fac maine. Mai exact Bucuresti-Oradea dus intors...

#14
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007

View PostAl_matadore, on Apr 22 2009, 17:14, said:

Vreau si eu o parere despre un Drum care trebuie sa-l fac maine. Mai exact Bucuresti-Oradea dus intors...

Ce te intereseaza?

#15
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
NU este recomandat sa faci Bucuresti Oradea dus INTORS fara sa te odihnesti deloc inainte de a te intoarce.
Dar banuiesc ca pana acum ai si revenit cu bine, macar sa nu repeti cascadoria.


Oare sunt si care doresc sa faca Constanta - Satu Mare dus intors? Si numai dus fara odihna este mult.

#16
dintimisoara

dintimisoara

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 01.08.2007
StGermain...da,mai sunt si soferi din astia,din pacate pentru ei si familiile lor si pentru noi,ceilalti participanti la trafic.
Sunt putin off topic acum,insa eu cunosc un flacau "curajos" care a plecat,cum ar veni,azi dimineata la 4 la Viena,s-a intors de acolo noaptea si imediat a plecat la drum pana in Germania,fara sa doarma deloc.Eu consider asta si poata sa ma combata orice,raman la parerea mea,consider asta inconstienta(asa,mai finut....ca sa nu zic prostie imensa). :huh:

#17
Al_matadore

Al_matadore

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 13.05.2008

View PostStGermain, on May 7 2009, 15:49, said:

NU este recomandat sa faci Bucuresti Oradea dus INTORS fara sa te odihnesti deloc inainte de a te intoarce.
Dar banuiesc ca pana acum ai si revenit cu bine, macar sa nu repeti cascadoria.


Oare sunt si care doresc sa faca Constanta - Satu Mare dus intors? Si numai dus fara odihna este mult.


:) Multumesc pentru atentionare . m-am odihnit cateva ore inainte de a pleca inapoi din oradea. din bucuresti am plecat la 5 diminiata, pe la 1 eram deja in Oradea. si am plecat pe la 5 de acolo , am ajuns in bucuresti tarziu din cauza unu accident pe drum, la care am pierdut 1.5 ore stand pur si simplu in masina... in final am ajuns pe la 2 acasa :) Nu recomand aceasta cascadorie.. Dar nu aveam cum sa nu ma prezint a doua zi la servici

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate