Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mauritius

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#19
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postdrliviu73, on 31st October 2011, 22:48, said:

Port Louis,Mauritius,acum 1 luna




Plantatie de trestie de zahar,Mauritius


Cum se face sucul din trestie de zahar,Port Louis,Mauritius

Super ! Poate ne povestesti ceva mai multe ...

#20
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008

View Postdrliviu73, on 31st October 2011, 22:48, said:

Port Louis,Mauritius,acum 1 luna




Plantatie de trestie de zahar,Mauritius


Cum se face sucul din trestie de zahar,Port Louis,Mauritius


este si un China town in Port Louis,pentru cine este mai putin mall-ist:)),tre' sa placa exotismul adevarat,un amalgam de creoli,indieni(traditionali,in M se poarta sari-ul incat ai impresia ca vizitezi si India:)),negri care isi striga/vand marfa in stilul continentului negru,chinezi cu toate chinezariile aferente,etc

View Postdrliviu73, on 31st October 2011, 22:56, said:

este si un China town in Port Louis,pentru cine este mai putin mall-ist:)),tre' sa placa exotismul adevarat,un amalgam de creoli,indieni(traditionali,in M se poarta sari-ul incat ai impresia ca vizitezi si India:)),negri care isi striga/vand marfa in stilul continentului negru,chinezi cu toate chinezariile aferente,etc
Pe strada in mauritius(oraselul Flic en Flac)

View Postdrliviu73, on 31st October 2011, 22:58, said:

este si un China town in Port Louis,pentru cine este mai putin mall-ist:)),tre' sa placa exotismul adevarat,un amalgam de creoli,indieni(traditionali,in M se poarta sari-ul incat ai impresia ca vizitezi si India:)),negri care isi striga/vand marfa in stilul continentului negru,chinezi cu toate chinezariile aferente,etc


Pe strada in mauritius(oraselul Flic en Flac)
Ceas de seara pe plaja publica-Flic en Flac,Mauritius

View Postdrliviu73, on 31st October 2011, 23:00, said:

este si un China town in Port Louis,pentru cine este mai putin mall-ist:)),tre' sa placa exotismul adevarat,un amalgam de creoli,indieni(traditionali,in M se poarta sari-ul incat ai impresia ca vizitezi si India:)),negri care isi striga/vand marfa in stilul continentului negru,chinezi cu toate chinezariile aferente,etc


Pe strada in mauritius(oraselul Flic en Flac)


Ceas de seara pe plaja publica-Flic en Flac,Mauritius
Plantatie de trestie de zahar,Mauritius

View Postdrliviu73, on 31st October 2011, 23:02, said:

este si un China town in Port Louis,pentru cine este mai putin mall-ist:)),tre' sa placa exotismul adevarat,un amalgam de creoli,indieni(traditionali,in M se poarta sari-ul incat ai impresia ca vizitezi si India:)),negri care isi striga/vand marfa in stilul continentului negru,chinezi cu toate chinezariile aferente,etc


Pe strada in mauritius(oraselul Flic en Flac)


Ceas de seara pe plaja publica-Flic en Flac,Mauritius


Plantatie de trestie de zahar,Mauritius
Port Louis,Mauritius,zona portului

View Posteugenm, on 31st October 2011, 22:49, said:

Super ! Poate ne povestesti ceva mai multe ...
poti sa ma intrebi,cu placere,Liviu

View Postdrliviu73, on 31st October 2011, 23:08, said:

este si un China town in Port Louis,pentru cine este mai putin mall-ist:)),tre' sa placa exotismul adevarat,un amalgam de creoli,indieni(traditionali,in M se poarta sari-ul incat ai impresia ca vizitezi si India:)),negri care isi striga/vand marfa in stilul continentului negru,chinezi cu toate chinezariile aferente,etc


Pe strada in mauritius(oraselul Flic en Flac)


Ceas de seara pe plaja publica-Flic en Flac,Mauritius


Plantatie de trestie de zahar,Mauritius


Port Louis,Mauritius,zona portului


poti sa ma intrebi,cu placere,Liviu

Gazda noastra din Mauritius(indieni).

Attached Files



#21
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Ciudata senzatie ..... afara e frig si noi impachetam numai haine de vara ....
Inca cateva ore si vom fi la aeroport ....

#22
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
.... A fost nemaipomenit .... O altfel de lume, un minunat mic univers ce isi desfasoara existenta in interiorul a circa 330km de coasta ....
Stia cineva ca exista cel putin 9 feluri de zahar ?...

#23
smurfettespark

smurfettespark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2012
buna
imi spuneti ce vreme e la jumatatea lui iulie in mauritius?trebuie sa aleg intre seychelles si mauritius .... dar imi e frica sa nu prind vreme proasta.vreau mult soarte
multumesc

#24
drliviu73

drliviu73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.02.2008

View Postsmurfettespark, on 18th May 2012, 16:42, said:

buna
imi spuneti ce vreme e la jumatatea lui iulie in mauritius?trebuie sa aleg intre seychelles si mauritius .... dar imi e frica sa nu prind vreme proasta.vreau mult soarte
multumesc
Poti sa le faci pe amandoua(cu Air Seychelles,2 ore 1/2).In Seychelles este mai ploios,Mauritius ceva mai sigur d.p.d.v al Soarelui...si plajele mai bine aranjate(sezlonguri si alte facilitati)

#25
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Gata! Am renuntat la vacanta de vara si ma duc 2 saptamani in noiembrie 12-26.11.12 in Mauritius si Seychelles.
Am prins super oferta la SwissAir 499 euro / BUC - MRU cu escala in Zurich
De-abia astept...

#26
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postrazvanait99, on 28th May 2012, 00:32, said:

Gata! Am renuntat la vacanta de vara si ma duc 2 saptamani in noiembrie 12-26.11.12 in Mauritius si Seychelles.
Am prins super oferta la SwissAir 499 euro / BUC - MRU cu escala in Zurich
De-abia astept...

O sa fie coplesitor... O sa iti placa peste asteptari...
Fiecare isi are stilul lui de calatorie, dar eu unul nu as combina cele doua insule. In opinia mea experientele sunt foarte diferite, iar fiecarei insule ar trebui sa ii dedici intrega atentie pret de macar 10 zile.

#27
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Posteugenm, on 28th May 2012, 09:41, said:

O sa fie coplesitor... O sa iti placa peste asteptari...
Fiecare isi are stilul lui de calatorie, dar eu unul nu as combina cele doua insule. In opinia mea experientele sunt foarte diferite, iar fiecarei insule ar trebui sa ii dedici intrega atentie pret de macar 10 zile.

O sa stau sa analizez pe indelete: ce atractii vreau sa vad in Mauritius - cred ca o sa imi iau vreo 3 excursii full-day ca sa mai economisesc - poate fac si un tur cu elicopterul daca renunt la Seychelles. Deocamdata nu e nimic batut in cuie. Sunt la stadiul de analiza.

#28
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006

View Postrazvanait99, on 28th May 2012, 17:42, said:

O sa stau sa analizez pe indelete: ce atractii vreau sa vad in Mauritius - cred ca o sa imi iau vreo 3 excursii full-day ca sa mai economisesc - poate fac si un tur cu elicopterul daca renunt la Seychelles. Deocamdata nu e nimic batut in cuie. Sunt la stadiul de analiza.

In Mauritius sunt multe lucruri ce trebuie vazute, 3 zile cu excursii nu sunt suficiente, nu apuci sa vezi mai nimic si nici nu o sa ai timp sa te bucuri de soare si odihna. Noi am stat 9 zile si nu am apucat sa vedem tot. In ceea ce priveste turul cu elicopterul nu pot sa ma pronunt intrucat noi nu am incercat, dar senzatia mea este ca nu sunt bani bine investiti, te sfatuiesc sa te informezi bine inainte...

... Poate ma extrag din letargie si scriu un review ...

#29
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Posteugenm, on 28th May 2012, 19:33, said:

In Mauritius sunt multe lucruri ce trebuie vazute, 3 zile cu excursii nu sunt suficiente, nu apuci sa vezi mai nimic si nici nu o sa ai timp sa te bucuri de soare si odihna. Noi am stat 9 zile si nu am apucat sa vedem tot. In ceea ce priveste turul cu elicopterul nu pot sa ma pronunt intrucat noi nu am incercat, dar senzatia mea este ca nu sunt bani bine investiti, te sfatuiesc sa te informezi bine inainte...

... Poate ma extrag din letargie si scriu un review ...

N-am zis ca o sa fie doar 3 excursii (poate 3 full day), m-am uitat pe diferite site-uri si la 3 excursii full day am vazut ca primesti discounturi bunicele.

Te astept cu review-ul.

#30
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010
Buna,

Noi intentionam sa mergem la finalul lui septembrie, inceput de octombrie in Mauritius pentru 11 zile. Imi place Oceanul Indian, insa prefer insulele care iti ofera si alte alternative de petrecerea timpului decat plaja si plimbari cu cataramanul. Anul trecut am fost in Zanzibar tot in septembrie (inceput), a fost de vis. Desi inteleg ca este midseason in Mauritius, am ceva emotii din cauza curentilor. Am citit diverse forumuri si spun ca e perioada potrivita pentru Mauritius nefiind foarte cald (26/27), iar daca aleg nord/vestul insulei este perfect.
A fost cineva in Mauritius in Septembrie?
Multumesc,

#31
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postclasik, on 29th May 2012, 23:01, said:

Buna,

Noi intentionam sa mergem la finalul lui septembrie, inceput de octombrie in Mauritius pentru 11 zile. Imi place Oceanul Indian, insa prefer insulele care iti ofera si alte alternative de petrecerea timpului decat plaja si plimbari cu cataramanul. Anul trecut am fost in Zanzibar tot in septembrie (inceput), a fost de vis. Desi inteleg ca este midseason in Mauritius, am ceva emotii din cauza curentilor. Am citit diverse forumuri si spun ca e perioada potrivita pentru Mauritius nefiind foarte cald (26/27), iar daca aleg nord/vestul insulei este perfect.
A fost cineva in Mauritius in Septembrie?
Multumesc,

Ti-ai ales hotelul unde vei sta?

#32
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010

View Postrazvanait99, on 30th May 2012, 08:13, said:

Ti-ai ales hotelul unde vei sta?

Inca nu. Am vazut ca daca vrei ceva decent preturile nu sunt micute. Oricum mai mult 150 USD/noapte nu as vrea sa dau, sau ma gandeam sa aleg o pensiune in centrul insulei pentru 3-4 zile, ca tot o sa inchiriem o masina sa vizitam diverse in prima parte a sejurului, si restul de 7 nopti intr-un resort si atunci as putea sa gasesc acceptabil si un cost mai mare. Din pacate eu nu am prins o oferta la bilete de avion asa avantajoasa la tine:(. Zbor cu Emitares la 740 eur.

#33
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postclasik, on 30th May 2012, 10:38, said:

Inca nu. Am vazut ca daca vrei ceva decent preturile nu sunt micute. Oricum mai mult 150 USD/noapte nu as vrea sa dau, sau ma gandeam sa aleg o pensiune in centrul insulei pentru 3-4 zile, ca tot o sa inchiriem o masina sa vizitam diverse in prima parte a sejurului, si restul de 7 nopti intr-un resort si atunci as putea sa gasesc acceptabil si un cost mai mare. Din pacate eu nu am prins o oferta la bilete de avion asa avantajoasa la tine:(. Zbor cu Emitares la 740 eur.

Nu aveam in plan Mauritius dar tinand cont de oferta si tinand cont ca in Thailanda si Maldive am mai fost ne-am indreptat spre Mauritius.
M-am uitat pe hoteluri si am vazut oferte HB in medie la 150-160 EUR/camera dubla la Ile Maurice sau The Sands - hoteluri de 4 stele situate pe plaja. Inca sunt foarte indecis legat de cum o sa imi impart vacanta, daca ma duc in Seychelles, cum o sa explorez insula, daca facem o excursie de o zi si in Reunion sau Rodriguez...
Sper ca o sa ne impartasesti din experienta la intoarcere.

#34
clasik

clasik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 22.07.2010
Da, am sa impartasesc experienta la intoarcere.
Din punctul meu de vedere Rodriguez sau Reunion nu merita efortul pentru o zi (timp de pregatire/zbor/ cost peste 300 eur. each). Din ce am citit sunt foarte frumoase, insa trebuie sa ramai acolo cel putin 3 zile. Am o cunostinta care a fost in Madagascar pentru 8 zile si alte 6 in Rodrigues si imi spunea ca e o insula in care sa stai sa te relaxezi cateva zile, cu plaje superbe, posibilitati de scuba etc., insa nu o recomanda ca obiectiv de 1-2 zile, sa zici ca este un must see daca ajungi in oceanul Indian.

#35
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008
Gata am stabilit itinerariul in Mauritius:
- one-day trip to Gabriel Island
- one-day Casela Safari and Bird Park
- one-day trip to Ile aux Cerfs
- one-day trip to Benitiers (dolphin and whales spotting)
- Kayaking day trip to Ile D'Ambre
- o zi pentru Chamarel, Cascada Alexandra, Defileul Black River, Gris Gris si Cascada Rochester
- o zi pentru Pamplemousse, Grand Baie si Port Louis

In rest relaxare si plaja la Beachcomber Le Victoria.

#36
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Vad ca o gramada de lume entuziasta inaintea plecarii au promis review-uri dupa intoarcere fara a se tine insa de cuvant. Noi ne-am intors saptamana aceasta si va pot spune pe scurt (ca nu exista o metoda rapida de a prelua ce am scris pe blogul propriu) ca intradevar insula si hotelurile sunt frumoase insa nu exceleaza in nici o privinta cu exceptia preturilor. Poate ca am ajuns noi prea tarziu (dupa vizitarea altor destinatii) si avem termene de comparatie pentru fiecare aspect insa rezultatul comparatiei este ca o destinatie mult mai buna este Indochina + Filipine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate