Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Mauritius

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#109
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pret excelent, felicitari ca ai muscat, am vazut si eu promotia. Partea nasoala e avionul, care desi el in sine e o bijuterie, aranjamentul de la KLM (si de la Qatar, cu care o sa am placerea si eu) e o mizerie...conserva de sardine. Dar la pretul asta nu e nimic de comentat :-).

#110
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005
pai la Qatar/787 stiu ca 3-3-3 e configuratia scaunelor la economy. Eu am zburat spre Singapore anul trecut cu Airbus A350-900 xwb de la Qatar, si era aceeasi configuratie dar cu loc suficient la picioare. Am 1.80 inaltime cu 80 kg Posted Image

Edited by mccrya, 26 June 2017 - 10:39.


#111
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
A350 de la Qatar e in cu totul alt film fata de B787. La poluri opuse, as spune. Am zburat cu amandoua.
E aceiasi configuratie, insa scaunele mult mai moi si spatiu decent intre randuri si intre scaunele de pe acelasi rand, cu cotiere normale, etc. Una e 3-3-3 (9 across) intr-un B777 de exemplu si alta intr-un B787.

#112
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 05.03.2005
am inteles ! Ma gandeam ca ambele fiind cam in acelasi segment 787 cu A350, au cam acelasi spatiu . Cu 777 am zburat la Emirates si mi-a placut avionul...destul de spatios.

Insa cel mai silentios mi se pare A380, sau big daddy :lol: . Am zburat de 4 ori cu el , Emirates si Singapore Airlines si pot sa zic ca e in topul meu , si ca spatiu dar si ca zgomot redus . La upper deck mi-a placut cel mai mult la A380....e configuratie 2-4-2 si e chiar mai liniste ca la etajul de jos.

#113
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002
M-am intors recent din Mauritius. Am zburat cu Air France Otopeni-Paris-Port Louis. B777 cam inghesuit, noroc ca am luat ultimele locuri din avion, randul 58 pe stanga, unde configuratia este 2-4-2 si nu 3-4-3. Mancare ok, IFE mizerabil si la 11 ore de zbor te cam plictisesti. Am stat la Maritim Resort&Spa, cu all-inclusive, 9 nopti. Am avut si ceva oferta honey-moon cu o cina romantica inclusa si niste cadouri din partea hotelului. Hotelul e exceptional, mancare multa si buna, atat bufet cat si a la carte, piscine, plaje, sporturi nautice, tururi cu bicicleta cu barca cu fund de sticla ptr a vedea coralii, etc, etc. Am facut si ceva excursii prin insula luate de la agentia germana prin care am luat hotelul, cam scumpe dar interesante. O zi in sudul insulei, la  fabrica de rom Chamarel, cascade, un templu hindus, colored earth de la Chamarel. Alta zi in Port Louis si la gradina botanica si alta zi cu un catamaran in estul insulei cu sonrkeling inclus, bbq pe vas si ile aux cerfes care arata extraordinar cu nisispul ala alb si apa turcoaz. Una peste alta insula e superba, peisaje absolut de vis si localnicii foarte prietenosi.
Sigur m-as mai intoarce.

Attached Files


Edited by MiG29, 23 July 2017 - 21:03.


#114
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Casa de piatra si sa va fie de bine excursia !

Poti detalia un pic, cat au costat excursiile in parte, cat au durat, ce program au cuprins fiecare si alte detalii pe care le consideri interesante ?

#115
gabhip

gabhip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.06.2006
Multumesc pentru pozele minunate. Am observat ca putini scriu despre Mauritius. Fie nu este o destinatie aleasa de romani, fie nu exista nimic de comentat!

Plecam si noi in Mauritius, 13 nopti, in august, cu escala in Istanbul.
Am ales un hotel bun si sper ca sejurul sa fie frumos.
Revin cu review la intoarcere!

#116
MiG29

MiG29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 16.12.2002

View Postmetalactual, on 24 iulie 2017 - 09:56, said:

Casa de piatra si sa va fie de bine excursia !

Poti detalia un pic, cat au costat excursiile in parte, cat au durat, ce program au cuprins fiecare si alte detalii pe care le consideri interesante ?

Multumim Posted Image

Excursiile au fost toate cam 18000 rupees, undeva pe la 500 de euro. Nu mai stiu exact cat a fost fiecare dar stiu ca  luand 3 aveam 50% reducere la una din ele, nu conta care. Asta facea parte din oferta celor de la Dertour de la care am luat hotelul. Local sunt efectuate de Mauturco. Excursia in sudul insulei dureaza cam 8 ore cu un pranz inclus la un  restaurant de langa Rumerie de Chamarel. Se viziteaza un fost crater vulcanic, templul hindus, fabrica de rom si colored earth impreuna cu cascada. Transport cu un soi de microbuz cu ghid local si cu turisti luati de la mai multe hoteluri.
In Port Louis si la gradina botanica am avut sofer (un tip f ok care vorbea o engleza buna si mai ales fara accent) si o Toyota Yaris care a stat dupa noi de la 9 la 5. Practic puteam merge oriunde in perioada aia fara limita de km dar am cerut un tur al coastei pana in nord, apoi o vizita la gradina botanica si un tur al capitalei. Soferul ne-a explicat diverse chestii si ne-a aratat si lucuri bune de admirat peisaje si facut fotografii.
Excursia cu catamaranul a fost tot cam de la 9 la 4 cu inca 3 ore pe drum cu un microbuz.Se pleaca din Trou d'Eau Douce unde are loc imbarcarea si tot acolo are loc si debarcarea la sosire. Pe catamaran am avut inclus un BBQ cu peste si pui, bauturi la discretie si ceva gustari. Tipii din echipaj f ok, glumeti si fluenti in engleza. Am fost la o cascada (Grand River South East) unde am fost dusi cu o barca ceva mai mica, (cu care am fost si in Ile aux Cerfs), apoi o oprire ptr snorkeling si pranz si apoi Ile aux Cerfs cu 2 ore libere si inapoi la debarcader.

Interesant e ca soarele incepe sa apuna pe la 17:40 si deja la 18 e intuneric. In vest si centru sunt multi hindusi, in capitala predomina musulmanii si chinezii iar in est sunt mai multi crestini. Satele seamana mult cu cele din India, cladiri cam neterminate si finisate in culori ciudate, oricum un contrast foarte mare cu abundenta si stilul arhitectural din resorturi.

Edited by MiG29, 25 July 2017 - 21:27.


#117
titelcuparpeel

titelcuparpeel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2017

View Postgabhip, on 24 iulie 2017 - 12:05, said:

Am observat ca putini scriu despre Mauritius.
Plecam si noi in Mauritius, 13 nopti, in august, cu escala in Istanbul.
Revin cu review la intoarcere!

Vad ca nu ai postat...sau ai ramas acolo ?
Ar fi interesant sa mai aflam cate ceva.

#118
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Salutare. Am prins ceva oferta la Aerocenter (cei cu care am mai mers prin Asia) si am luat un sejur de 8 nopti in Mauritius la LUX Belle Mare cu MD la 1640E/pers. Zborul va fi prin Paris iar de acolo cu A350 (Air Mauritius). Hotelul are note exceptionale pe tripadvisor (este un 5*+) asa ca ma astept la ceva rasfat. Dupa cum am mai precizat si pe alte thread-uri, pentru planificarea excursiei folosesc 2 chestii :
1) maps.me + harta locala descarcata in telefon pentru navigatie off-line + puncte de interes adaugate de mine in aplicatie.
2) planificare de acasa in my trips din tripadvisor, unde adaug obiectivele grupate pe zile in functie de durata vizitei si pozitia pe insula (astfel incat sa vad cat mai mult posibil in timpul avut)

Din ce am citit, merita inchirierea unei masini, si am gasit ceva (vom fi 5 persoane) pe la 220-280E/7 zile. Merg toate facute cu masina sau sunt unele (ma gandesc la traseele montane) unde este necesar ghid ? Cu conditia fizica stam bine, deci nu va fi nici o problema. De asemenea, am adaugat in aplicatie restaurantele bine cotate din zona medie de pret. Cam cat costa in medie o masa (prans sau cina) la un restaurant mediu ?

Edited by fuscobal, 09 December 2017 - 09:01.


#119
titelcuparpeel

titelcuparpeel

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.08.2017
Asteptam review cand te intorci. Vacanta placuta !

Edited by titelcuparpeel, 09 December 2017 - 18:32.


#120
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Cateva informatii la cald, pana nu uit, poate ajuta si pe alti doritori care vor vizita Mauritius.

Calatorie pe ruta OTP-AMS-MRU si retur, cu KLM, pret 555 eur/pax. Zborul AMS-MRU a durat peste 11h pe ambele sensuri, cam obositor.
In aeroport, dupa preluarea bagajelor, in sala de sosiri exista si case de schimb valutar, cred ca erau min. 6, la toate cursul de schimb era identic, comision zero. Am schimbat banii la una dintre ele, cursul fiind 39,40 Rs / EUR. Ca sa nu imi bat capul, am calculat mereu cu 1 EUR = 40 Rs. Excursiile si tax-urile se pot achita si in EUR, pentru restul e bine sa aveti Rs ( restaurante, cumparaturi, taxe intrari obiective, etc. ).

Afara din aeroport, stau soferii de taxi care te asteapta. Am rezervat din tara transferurile si toate plimbarile pe insula cu firma Taxi Mauritius. Am stat in zona Pereybere / Grand Baie, taxi-ul a costat 35 eur / 1.400 Rs pe sens. O zi de plimbat cu taxi-ul ( sofer, benzina, parcari, totul inclus ) = 60-70 EUR, functie de lungimea traseului. Durata 8h fix pe fiecare zi. Taxiuri spatioase, curate, marca Toyota cu cutii automate si AC, soferi foarte punctuali, cu engleza vorbita fluent ( este una dintre cele trei limbi pe care ei le invata la scoala, pe langa creola si franceza ), toate taxi-urile intr-o stare foarte buna. Soferii cu mult bun simt, fac si pe ghizii cumva, te ajuta cu tot ce pot ca si informatii, istoria / geografia / politica insulei, etc. Unii sunt hindu, altii musulmani. Plata am facut-o cash in EUR sau in Rs sau combinat, la fiecare sfarsit de zi / transfer, direct la sofer.

In prima zi am fost cam legume si am stat prin Pereybere, la plaja si apoi prin Grand Baie, de unde am cumparat cele doua excursii pe mare.
In Grand Baie exista un supermarket “Super U” ( acelasi lant ca si in Franta, doar ca poate ceva mai mic decat acolo, ceva gen Carrefour la noi ) si de acolo am luat cam tot ce am avut nevoie, inclusive toate micile cadouri, etc. Preturile per ansamblu sunt aprox. cu cele din Romania.

Am fost in doua zile diferite in excursii pe ocean, ambele excursii le-am luat de la agentia “Northview Tours”.

Ile aux Cerfs – am optat pentru varianta cu speed boat, cost 1.200 Rs/pax ( inclus pranzul pe insula si transferul pana / de la pct de imbarcare, aflat pe coasta de est a insulei ). Se poate opta si pentru varianta cu catamaranul ( pranz pe catamaran + transferuri incluse ) la pret: 1.300 Rs/pax.

Gabriel Island si Flat Island – am fost pe ambele insule. Se merge cu catamaranul si apoi te muta, cu o barca pneumatica, pe fiecare insula. Se poate opta si doar pentru o singura insula. La noi a fost cu pranzul inclus pe Flat Island dar puteti lua pe Gabriel Island daca doriti si asa cumparati excursia. Pret: 1.000 Rs/pax cu pranz inclus si plecare din Grand Baie.

Ambele excursii au fost f .frumoase si la preturi mai mult decat prietenoase, nimic exclusivist la acesti bani.

O zi am luat taxi-ul, la 65 eur/8h, vizitand:
Le Domaine de Labourdonnais - Cost: 385 RS/pp
The Pamplemousses Botanical Garden - Cost: 200 RS/pp
Eureka – La Maison Creole - Cost: 300 RS/pp – inclusa si cascada
Port Louis - plimbare prin port, piata centrala, esplanada
Notre-Dame Auxiliatrice de Cap Malheureux

In alta zi am facut sudul, pret taxi 70 eur / 8h.
Trou aux Cerfs
Niste cascade, unde ne-am intalnit cu niste macaci cersetori de banana, etc.
Ganga Talao Lake – Mangal Mahadev - Lord Shiva (33 m inaltime) si Durga Maa, lacul Ganga Talao si templu Shiv Mandir
La Rhumerie de Chamarel - (Cost: 350 Rs/pp, cu guide inclus)
Seven Colored Earth - (Cost: 225 Rs/pp)  + Waterfalls of Chamarel
Plaja in zona Le Morne Beach

In alta zi mers la:
Caesala Park, am platit biletele on-line, ceva 1.850 Rs/pax, care au inclus Big Cats Drive Thru, adica plimbarea cu masina tip cusca prin tarcurile tigrilor si apoi al leilor. Apoi interactiunea cu leii ( leoaice mai exact ), adica sunt si albe si brune, le mangai si cam atat ( arhisuficient, eram oricum putin crispat ), apoi safari intr-o camioneta, printr-un domeniu f. mare unde intalnesti: zebra, rinoceri, struti, impala, etc. Apoi un fel de gradina zoo, la pas, interactionezi cu testoase Aldabra, pasari, cai, un fel de iepurasi, fel de fel.
Dupa amiaza, putina plaja pe Flic en Flac Beach - nimic deosebit.

Dupa ce am terminat cu vizitat insula, timp de 6 zile, ne-am mutat intr-un resort de 4*+ pentru ultimile 3 zile, sa ne mai relaxam un pic. Resorturile sunt nejustificat de scumpe, pentru preturile solicitate. Totusi, in afara de pret, nu am ce sa reprosez altceva in mod deosebit.

Ca o parere personala:
draguta insula, oameni foarte simpatici si cuminti, clima placuta. Plajele, per total, mai slabute, insula fiind vulcanica ai aproape mereu nevoie de pantofi speciali desi merge si fara cu ceva atentie. Nu prea au palmieri pe plaje, doar niste copaci inalti, tip brazi cu ace subtiri. Apa oceanului e ok, ca si temperatura, in aceasta perioada a anului. Palmieri am avut si vazut doar la resort/uri. Pe cele trei insule plajele au fost mai frumoase iar apa si mai calda.
Papa bun, peste si alte vietati marine, la preturi gen Europa. Bune si restaurantele indiene, trebuie alese cu grija, de pe TA. Servicii foarte bune, toti sunt saritori si incearca sa te faca sa te simti bine si chiar reusesc. Nu am avut nici macar odata senzatia ca vor sa “te faca”. Turismul este a doua lor sursa de castig, dupa agricultura. Infrastructura foarte buna, rutiera, aeroport, magazine, etc. Nici nu zici ca esti langa Madagascar, in coasta Africii. Experienta nu este una foarte autentica, datorita acestei infrastructuri, zici ca esti cumva in Grecia, etc. Chiar daca plajele nu sunt de tip “wow”, este insula vulcanica cu cele mai frumoase plaje, din tot ce am vazut noi pana acum ( ex: Santorini, Tenerife, Sicilia, Bali, Gran Canaria, Madeira, La Gomera, etc. ).

Odata in viata merita sa bati drumul pana aici dar nu este de repetat, in opinia mea.
Cam asta a fost.

#121
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Frumos, felicitări. De când M a prins microbul asta al turismului și după ce am descoperit rubrica asta de pe Softpedia numai la vacante ma gândesc și încerc sa îmi fac planuri sa urmăresc prețuri și perioade bune, etc.

Cat despre prețurile la resorturi sunt multe zone unde sunt nejustificat de mari. Spre exemplu Maldive unde nu exista perioada moarta, ci doar sezon și extrasezon când oricum se duce lumea deci nu poți spune ca se închid resorturile sau ies pe minus. Am dat exemplu asta pentru ca sunt relativ puțin mai informat fata de restul destinațiilor.

#122
lecar

lecar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmetalactual, on 12 decembrie 2017 - 20:16, said:

Am stat in zona Pereybere / Grand Baie, taxi-ul a costat 35 eur / 1.400 Rs pe sens.

Urmeaza sa plecam si noi saptamana viitoare in Mauritius pentru 10 zile si vom sta tot in zona Pereybere. Avem doar micul dejun inclus, asa ca ne-ar prinde foarte bine niste sugestii de retaurante pentru pranz/cina.

Cum schimbatul banilor cum ati facut? Schimbat tot la aeroport sau se poate schimba usor si pe parcurs?

Si cam ce excursii ar merita in primul rand? O sa avem masina inchiriata pe toata perioada deci sper sa putem ajunge relativ usor peste tot. In functie si de vreme, ca inca nu e gata "sezonul cicloanelor" din zona...

#123
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Asa cum spuneam, am schimbat banii in aeroport. Lumea de pe TA asa recomanda si nu mi-am batut capul sa fac altfel, nici nu am fost atent sa vad ulterior care este cursul la alte case de schimb.

Taverne in Pereybere sunt doua ok, restul nu mi-au inspirit incredere ( era unul chinezesc si inca doua-trei mai chicioase, toate mai mereu goale ). Cele doua de care vorbesc erau mereu pline, in special  "Grill & Chill". Am mancat in doua seri la "Grill & Chill", este specializat pe peste si alte vietati marine. Majoritatea sunt facute la un gratar scos pe strada. Mesele sunt inauntru, parter + etaj. Langa "Grill & Chill" (https://www.tripadvi...-Pereybere.html) este "Cote D'Azur Restaurant". Aici am mancat tot de 2x seara si este in pic mai scump decat la "Grill & Chill" ( cam 10-15% ). Mancarea mi s-a parut un pic mai atent pregatita la "Cote D'Azur Restaurant" (https://www.tripadvi...-Pereybere.html) , au si mese afara, nu doar inauntru. Ambele sunt taverne fara pretentii dar ok. Daca sunteti intr-o duminica seara in Pereybere, mergeti neaparat la "Cote D'Azur Restaurant", la ora 19:30-20:00 incepe sa cante o trupa, inclusa in pretul cinei. Trupa canta piese vechi, in engleza si franceza si mi-a placut foarte mult !

Intr-o seara am mancat la "Happy Rajah Indian Restaurant" (https://www.tripadvi...Grand_Baie.html), langa supermarket-ul "Super U" din Grand Baie. Foarte bun. In alte trei zile am mancat doar in resort, nu am mai iesit.

Avand masina inchiriata, puteti manca oriunde vreti voi, la pranz si seara.

Excursii faceti ce va place voua, am scris ce am facut, preturi.

Toate ne-au placut. Au scris si altii inaintea mea.


Vezi ce scrie si pe aici:  https://www.tripadvi...-Mauritius.html

Vacanta frumoasa si vreme buna !

Edited by metalactual, 11 March 2018 - 12:44.


#124
lecar

lecar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 07.11.2006
Multumesc de urari si sugestii. Cu siguranta vom incerca cele 3 restaurante. Muzica live si mancare buna suna excelent! :-)

#125
fuscobal

fuscobal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 29.12.2004
Maine plecam si noi incolo, dupa cum spuneam anul trecut. Am inchiriat un i10 si un i20 pentru celalalt cuplu cu copil. Povestim la intoarcere.

#126
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mai avem și noi o zi din luna de miere din Mauritius, cam scurta, dar absolut superba.

Drumul:
Am plecat buc-ams-mur, luni seara, pe 18. Din Amsterdam și pana în Mauritius, zbor de 12h, noaptea, cu Air Mauritius. Ok, una peste alta, scaune nașpa, spațiu puțin, dar am ajuns. Configurație 2-4-2 la economy, mâncare ok.

Acolo, buimaci, a mai durat cam o ora pana am ieșit din aeroport și am ajuns la taxiul rezervat prin expedia (ca și restul excursiei). Pana la Belle Mare a fost cam 50 de euro, șoferul fluent în engleza, foarte vorbăreț, uneori prea vorbăreț. A încercat sa ne vândă o excursie prin insula cu mașina, dar aveam de gând sa facem upgrade la all inclusive și sa lenevim.

Pana acum ne-am făcut toate vacantele într-un mod activ, în general prin Europa, cu masini închiriate, alergând dintr-un loc în altul. De data asta am vrut ceva diferit. Profitând de faptul ca e extra-sezon la ei, am avut parte de un răsfăț total la Lux Belle Mare. Leneveala pe o plaja  frumoasa (se vede ca e un pic artificiala), cu foarte putina lume, băuturi la discreție aduse de băieții care umbla necontenit pe aici. Fundul apei e curățat perfect, la fel și plaja. Resortul excepțional, extrem de atenți și disponibili cu orice problema/dorință, au un număr de WhatsApp unde răspund în câteva minute la orice traznaie îți trece prin cap. E genul de resort care merita doar dacă iei all inclusive și vrei sa lenevești toată ziua. Altfel, ma îndoiesc ca nu găsești același confort în camera  și la preturi mai normale.



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate