Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

"În căutarea țărilor calde"....

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
M-am intors de cateva zile din grecia ... din pacate a venit si acolo toamna, e vreme urata si ploua. Dar am fost de cateva ori anul acesta in conditii de low cost. Ma duc in iunie si in septembrie, sunt cele mai placute luni din toate punctele de vedere e vremea super OK, preturile la cazare sunt mici, nu e aglomeratie, fiind inceput si sfarsit de sezon sunt oferte bune. In aceste perioade din an se poate sta in grecia cu aprox 100 euro pe saptamana de persoana cazare cu demipensiune, plus transposrt si bani de cheltuiala. Si acum sa va spun de ce am scris despre grecia in acest post - personal am vazut locuri mult mai frumoase decat grecia, dar aceasta locatie este cea mai ieftina si mai convenabila pentru noi romanii. De ce, pentru ca in majoritatea vacantelor cei mai multi bani merg pe transport. Multi stiu ca un bungalow in vietnam sau goa pe plaja poate fi inchiriat de la 10 usd pe zi !!! dar cat costa trasportul pana acolo? Cateva mii de euro si cand inmultesti aceste sume cu nr de membrii ai familiei - in majoritatea cazurilor nevasta si unul sau mai multi copii ajungi la niste sume exorbitante. Nu ca unii dintre noi nu ne-am permite, dar haideti sa fim practici... cate nu am putea face cu banii acestia si sa ne facem 2 vacante de vis pe ani pe bani putini. La orice oferta exotica v-ati uita chiar si la egipt unde se poate face plaja in tot timpul anului vedeti ca transportul cu avionul este de macar cateva sute de euro... bani cu care puteti sta in grecia in iunie cand e cald si bine o luna de zile !!! Iar grecia e la aprox 12 ore de mers cu masina personala, aprox 1000km - in medie 60 euro pe sens pentru carburant. Si asta pentru cati incap in masina... In plus grecia e o tara sigura fata de egipt sau alte tari din asia. Asa ca cele mai calde tari pana in iunie au devenit locuinta si biroul meu, iar in iunie voi merge din nou in grecia unde pot sta o luna de zile cu toata familia cu max 1000 euro pentru toti si cu toate cheltuielile...

#20
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
As alege Argentina sau Brazilia. Dar Mar del Plata in Argentina are recomandari extrem de bune, viata apropiata ca si costuri de RO, sezoanele sunt inversate, e cea mai populara statiune de la Atlanticul de Sud, fiind loc turistic se vorbeste engleza daca nu stii spaniola, ai net, ai tot ce vrei. Preturile la locuinte, atat la inchiriere cat si la cumparare sunt mai mici ca la noi.
Ce as face acolo ? As lenevi toata ziua pe plaja, as manca cea mai buna vita din lume, as bea bere ieftina si buna, si daca ma plictisesc, in 4 ore sunt la Buenos Aires, unde ai tot ceea ce tine de o metropola, sau in 2-3 ore cu avionul sunt in Chile, Brazilia, Peru, etc etc.

#21
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
subscriu la ce-a zis herlino. arhentina. dupa MAXIM o luna te plictisesti cumplit pe o insula, oricare ar fi ea. vrei haos si lume buluc, gasesti. vrei liniste si 0 bipezi, gasesti. ti se face dor de zapada? cordilierii e acolo. peisaje mirifice? patagonia. si lista poate continua...

#22
Cronicarii

Cronicarii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2008
Hm... depinde cred cat de departe de civilizatie sau de aproape vrei sa fi. Si cat de departe de casa... Europa are tari ca si Spania, Gracia si italia a caror sud se mentine la temperaturi acceptabile iarna. Daca vrei sa mergi mai departe, vezi Australia, Africa, America de Sud. Locuri frumoase sunt cu carul pe lumea asta. Dar trebuie gandit bine, asa cum zicea cineva mai sus sa nu te trezesti pe o insula sau intr-un satuc in care sa n-ai ce face si sa iti doresti sa fi din nou la frigul romanesc numai sa ai cu cine vorbi.  :P

Edited by Cronicarii, 26 September 2008 - 11:20.


#23
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostCronicarii, on Sep 26 2008, 12:19, said:

Hm... depinde cred cat de departe de civilizatie sau de aproape vrei sa fi. Si cat de departe de casa... Europa are tari ca si Spania, Gracia si italia a caror sud se mentine la temperaturi acceptabile iarna. Daca vrei sa mergi mai departe, vezi Australia, Africa, America de Sud. Locuri frumoase sunt cu carul pe lumea asta. Dar trebuie gandit bine, asa cum zicea cineva mai sus sa nu te trezesti pe o insula sau intr-un satuc in care sa n-ai ce face si sa iti doresti sa fi din nou la frigul romanesc numai sa ai cu cine vorbi.  :P

Perfect adevarat. De asta si spuneam sa ne gandim bine impreuna si sa vedem ce concluzii pot iesi.

#24
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Mai poti incerca in Mexic, pe ambele maluri ( Pacific, Atlantic ), dar e mai multa tiganie ca in Argentina.
Sau Asia de Sud-Est, ca sunt multi pe forum care iti pot da sfaturi la obiect ( eu as alege Malaezia in locul Thailandei ), depinde de cum te obisnuiesti cu ploi, umiditate ridicata, etc. Eu vorbesc de locuri apropiate ca si cost de trait Romaniei. Te poti uita si la Hong-Kong, Singapore, dar in afara de vremea mai buna ca la noi iarna, nu e mare scofala pe acolo. Si caldura combinata cu constructiile alea te cam enerveaza de la o vreme. Cazarea e deosebit de scumpa pentru ce ofera.

Alte variante mai putin "exotice" ar fi SUA ( Arizona, Nevada, astea ), sau Australia.

Dar eu tot as alege Argentina, ca e o tara imensa, unde nu prea te plictisesti, iar daca vrei sa schimbi un pic peisajul, repet, Rio e la 3 ore de zbor, Patagonia la fel ( daca te tin buzunarele si te "`nervezi" mergi pana in Antarctica :D ), etc, etc. Stai 3 luni fara viza.

Edited by herlino, 26 September 2008 - 12:11.


#25
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostMonitox, on Sep 26 2008, 12:53, said:

Perfect adevarat. De asta si spuneam sa ne gandim bine impreuna si sa vedem ce concluzii pot iesi.

sincer sa fiu, nu stiu daca as da 4 luni din viata pe recomandarile unora, fara ca EU in primul rand sa ma interesez de zona respectiva. in general lumea tinde sa se gandeasca bine atunci cand isi si propune sa faca asa ceva. iti dai seama care ar fi procentul de oameni de pe forum care-si permit s-o taie 4 luni pe undeva si apoi sa revina la scarbiciu ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. do your own homework ;)

#26
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

View PostDeathRipple, on Sep 26 2008, 14:00, said:

sincer sa fiu, nu stiu daca as da 4 luni din viata pe recomandarile unora, fara ca EU in primul rand sa ma interesez de zona respectiva. in general lumea tinde sa se gandeasca bine atunci cand isi si propune sa faca asa ceva. iti dai seama care ar fi procentul de oameni de pe forum care-si permit s-o taie 4 luni pe undeva si apoi sa revina la scarbiciu ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. do your own homework ;)

Pai nici eu nu am cum sa fac asta... dar nu strica niciodata sa facem un exercitiu de "libertate" :) Macar, in viitor, cand o sa ma gandesc ca o tai iarna asta.. sa stiu mai exact la ce o sa visez :D

#27
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View PostMonitox, on Sep 26 2008, 17:57, said:

Pai nici eu nu am cum sa fac asta... dar nu strica niciodata sa facem un exercitiu de "libertate" :) Macar, in viitor, cand o sa ma gandesc ca o tai iarna asta.. sa stiu mai exact la ce o sa visez :D

Incearca Tozeur , la marginea Saharei , e o oaza splendida .
In ultimii ani foarte multi francezi si-au cumparat proprietati acolo si isi petrec iarna la cald .

#28
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
GATA? Nimeni nu viseaza la o destinatie calda si primitoare? Nu vreti decat Grecia sau Turcia si gata?  :rolleyes:

#29
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostMonitox, on Sep 28 2008, 19:23, said:

GATA? Nimeni nu viseaza la o destinatie calda si primitoare? Nu vreti decat Grecia sau Turcia si gata?  :rolleyes:
iyi aksamlar de la oludeniz....o tara calda pt sezonul de iarna ar fi, de exemplu, polinezia franceza


pe 24 decembrie plec spre polinezia si probabil voi scrie aici pe forum despre ce am facut si ce am vazut p-acolo

#30
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
nu stiu daca rezist sa stau intr-un loc 4 luni de zile,asa ca o aleg probabil Asia,doarece ofera multe locuri interesante de vazut,nu m-as plictisi,de exemplu sa stau 4 luni pe o insula,nu imi surade,manancarea este diferita,si o sa fiu tenta sa incerc<dar ceva totusi comestibil>.
net cred ca o sa gasesc pe acolo,asa ca se poate considera o destinatie buna.
dar si destinatia propusa de herlino,este interesanta,doarece Argentina este o tara destul de mare,si de preturile la cazare sunt mai mici decat in Romania.

#31
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006
Di eu caut o destinatie pentru anul viitor insa. Am cautat cite ceva si m-am orientat spre antilele olandeze.
Cautind zboruri, am gasit urmatoarele variante:
Cu Air France escala la Paris sau cu KLM cu escala Amsterdam - cca 1300 EUR
Cu Air France si UA cu escale la Paris si New York - cca 700 EUR
Nu ma deranjeaza escalele insa intrebarea este daca pentru cea de-a doua varianta este necesara viza der tranzit SUA, si in caz ca da daca se obtine relativ usor.
Multumesc!

#32
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Din cite stiu eu, da, ai nevoie de viza de tranzit.

Nu iti pot spune cit de usor se obtine, insa e un topic (Viza SUA) unde poate vei putea gasi ceva (n-am verificat).

Dar de ce am usoara senzatie ca ai postat intr-un topic gresit? Daca intentionezi sa ramii in Antilele Olandeze un interval de citeva luni, atunci te rog considera inutila intrebarea.

Ca parere personala, pentru 600 de EUR as aplica pentru viza de tranzit, oricum n-ai nimic de pierdut.

#33
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
vezi ca si martin air zboara spre "ABC islands" - poate ai noroc de-o promotie ceva

#34
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View PostGreuceanu, on Sep 29 2008, 21:33, said:

Din cite stiu eu, da, ai nevoie de viza de tranzit.

Nu iti pot spune cit de usor se obtine, insa e un topic (Viza SUA) unde poate vei putea gasi ceva (n-am verificat).

Dar de ce am usoara senzatie ca ai postat intr-un topic gresit? Daca intentionezi sa ramii in Antilele Olandeze un interval de citeva luni, atunci te rog considera inutila intrebarea.

Ca parere personala, pentru 600 de EUR as aplica pentru viza de tranzit, oricum n-ai nimic de pierdut.


Nu e vorba de a ramine acolo ci doar de o vacanta mai altfel;)
De ce oare asa diferenta de tarife ?

#35
remg

remg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 19.08.2006

View PostDeathRipple, on Sep 30 2008, 12:44, said:

vezi ca si martin air zboara spre "ABC islands" - poate ai noroc de-o promotie ceva

Am uitat sa spun: destinatia la care ma gindesc este Saint Maarten (princess Juliana Airport). La Martin Air n-am gasit nimic

#36
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
de ce nu incerci cu tui sau cu alta agentie? iesi aproape la acelasi pret, in plus ai casa si masa. hai ca la restaurant poti zice ca nu e din cale-afara de scump (o cina te poate duce usor la 100$/cuplu, un mic dejun 50 etc...), da' sa dai de la 7$ in sus pe un cocktail pe plaja, se aduna o suma frumusica de bani :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate