Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

"În căutarea țărilor calde"....

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
Buna!
Am calatorit aproape in toata Europa,doarece este si aproape de noi,dar pt la anul ,vreau o vacanta diferita ,sa vad civilizatii total diferite de Europa.
Am facut acest topic,doarece imi este cam greu ,sa ma hotaresc,chiar daca am citit cate ceva pe acest forum.
Pot sa calatoresc oricand,dar as prefera de la jumatatea anului viitor,pot sta si o luna,acum depinde de locatie si buget.
Imi doresc sa vizitez ,multe tari dar...
preferentele mele sunt;
1.Japonia-dar trebuie sa ma gandesc foarte bine,doarece este o tara scumpa,si daca ajung acolo,poate merg singura,asa,daca aleg sa merg in alta tara,pot merge cu sora mea sau cu cineva.
2.China,vreau sa vad Zidul chinezesc....mda...,nu imi place mancarea lor,dar o sa ma descurc eu,gasesc si altceva...
3.Malasia-Kuala Lumpur.....si restul...daca ajung aici,pot sa vizitez si tarile din jur....Singapore...Thailanda...
4.tot cand ajung in Malasia as vrea sa vad si Cambogia si Vietnam...chiar daca unii dintre voi ati fost...mie imi este putin teama..sa umblu pe acolo eu si sora..
5.in Argentina...dar se pare ca nu a fost nimeni de pe acest forum...nici mcar imperator...
6.Peru...
cred ca las lista asa,doarece sunt atatea tari...poate nu termin nici maine...
as vrea eu sa fie asta bugetul,nu stiu daca ma incadrez sau nu,dar o sa vad.
buget;bilet de avion pana la o destinatie;de ex bucuresti-kuala lumpur maxim 600 de eur,daca il cumpar din timp,poate gasesc,merge sa cumper si cu 9 luni inainte nu?
avion;600 de eur+alta bilete de avion sau tren,autobuz,maxim 200 de eur.
cazare:daca ajung in Asia,cred ca majoritatea au aer conditionat nu?eu as prefera un hotel mediu,daca gasesc la maxim 40 eur/2 pers pe noapte.
cazare;depinde daca ajung in Japonia,aici este mult mai scump 80 de eur-100 dar o sa stau maxim 11 zile
           daca stau prin Malasia,Singapore,etc,pot sta 30 zile..
total;daca aleg malasia,etc ar costa 1200 de eur avion doua persoane,cazare inca 1200<30 de zile>
imi ajung inca 2000 de eur pt mancare,si toate excursiile de acolo?
va rog sa ma ajutati sa aleg destinatia si daca puteti sa imi spuneti si cate zile trebuie sa stau intr-un loc
sper sa nu se supere nimeni ca am facut acest topic,va multumesc.

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 moschino, on Sep 7 2008, 04:39, said:

preferentele mele sunt;
1.Japonia-dar trebuie sa ma gandesc foarte bine,doarece este o tara scumpa...


Am o colega japoneza si am discutat cu ea despre nivelul preturilor de acolo.
Din cate zice, preturile ar fi oarecum similare cu cele din tarile ''normale'' ale nordului Europei (Suedia, Finlanda) deci mai mici decat in Danemarca, Norvegia si Islanda.
Deci o pizza marime medie pe la 6-7-8 euro, o bere la supermarket la vreo 2 euro etc

#3
Hey23

Hey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 13.05.2007
Desi nu am fost inca, indraznesc sa-ti dau un sfat: Du-te in Asia de sud-est! E unul dintre cele mai frumoase si ieftine locuri din lume. Singapore, Malaysia(KL, Melaka, Insulele Perhentian), Cambodgia(Angkor) si Vietnam. 1000 euro de persoana bani de cheltuiala timp de o luna sunt mai mult decat suficienti.

#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 moschino, on Sep 7 2008, 03:39, said:

Buna!
Am calatorit aproape in toata Europa,doarece este si aproape de noi,dar pt la anul ,vreau o vacanta diferita ,sa vad civilizatii total diferite de Europa.
Am facut acest topic,doarece imi este cam greu ,sa ma hotaresc,chiar daca am citit cate ceva pe acest forum.
Pot sa calatoresc oricand,dar as prefera de la jumatatea anului viitor,pot sta si o luna,acum depinde de locatie si buget.
Imi doresc sa vizitez ,multe tari dar...
preferentele mele sunt;
1.Japonia-dar trebuie sa ma gandesc foarte bine,doarece este o tara scumpa,si daca ajung acolo,poate merg singura,asa,daca aleg sa merg in alta tara,pot merge cu sora mea sau cu cineva.
2.China,vreau sa vad Zidul chinezesc....mda...,nu imi place mancarea lor,dar o sa ma descurc eu,gasesc si altceva...
3.Malasia-Kuala Lumpur.....si restul...daca ajung aici,pot sa vizitez si tarile din jur....Singapore...Thailanda...
4.tot cand ajung in Malasia as vrea sa vad si Cambogia si Vietnam...chiar daca unii dintre voi ati fost...mie imi este putin teama..sa umblu pe acolo eu si sora..
5.in Argentina...dar se pare ca nu a fost nimeni de pe acest forum...nici mcar imperator...
6.Peru...
cred ca las lista asa,doarece sunt atatea tari...poate nu termin nici maine...
as vrea eu sa fie asta bugetul,nu stiu daca ma incadrez sau nu,dar o sa vad.
buget;bilet de avion pana la o destinatie;de ex bucuresti-kuala lumpur maxim 600 de eur,daca il cumpar din timp,poate gasesc,merge sa cumper si cu 9 luni inainte nu?
avion;600 de eur+alta bilete de avion sau tren,autobuz,maxim 200 de eur.
cazare:daca ajung in Asia,cred ca majoritatea au aer conditionat nu?eu as prefera un hotel mediu,daca gasesc la maxim 40 eur/2 pers pe noapte.
cazare;depinde daca ajung in Japonia,aici este mult mai scump 80 de eur-100 dar o sa stau maxim 11 zile
           daca stau prin Malasia,Singapore,etc,pot sta 30 zile..
total;daca aleg malasia,etc ar costa 1200 de eur avion doua persoane,cazare inca 1200<30 de zile>
imi ajung inca 2000 de eur pt mancare,si toate excursiile de acolo?
va rog sa ma ajutati sa aleg destinatia si daca puteti sa imi spuneti si cate zile trebuie sa stau intr-un loc
sper sa nu se supere nimeni ca am facut acest topic,va multumesc.
Si eu as opta pentru Asia de Sud Est... este super, este o experienta deosebita si este si ieftina. Si m-as gandi la Thailanda, Cambogia, poate Vietnam sau Malaezia. Probabil, cu putina bafta, gasesti bilet de avion pe la 600 euro, cumparat cu multe luni in avans. Tine cont ca perioada optima de vizita este iarna - vara in zona e sezonul musonic - ploios. Intre Thailanda si Malaezia, as alege fara a ezita Thailanda, depinde si ce vrei sa faci.

#5
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
In Argentina pot eu sa-ti dau sfaturi second hand ( parintii mei se duc o data pe an sau o data la 2 ani, cand cum...) si ii pot intreba unele treburi. Probabil ca ce fac ei acolo nu coincide cu ce vrei tu - diferenta de varsta, de gusturi, etc- dar poate au ceva sfaturi interesante.
Preturile aici sunt mai mari ca in Asia de SE, avionul te cam rupe la bani, si transportul intern, din cauza distantelor mari, e obositor si cheltuielile se aduna.

In China se merita se mergi, preturile sunt mai mici ca in EU, ai ce face 1 luna lejer, ( Beijing o saptamana, te duci in Sud, te duci in Vest, poate si in Tibet ) te incadrezi in buget ( la toate destinatiile din Asia bugetul ala iti ajunge ). La Asia de Sud-Est nu ma bag ca sunt persoane mult mai avizate.

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 herlino, on Sep 7 2008, 08:49, said:

In Argentina pot eu sa-ti dau sfaturi second hand ( parintii mei se duc o data pe an sau o data la 2 ani, cand cum...) si ii pot intreba unele treburi. Probabil ca ce fac ei acolo nu coincide cu ce vrei tu - diferenta de varsta, de gusturi, etc- dar poate au ceva sfaturi interesante.
Preturile aici sunt mai mari ca in Asia de SE, avionul te cam rupe la bani, si transportul intern, din cauza distantelor mari, e obositor si cheltuielile se aduna.

In China se merita se mergi, preturile sunt mai mici ca in EU, ai ce face 1 luna lejer, ( Beijing o saptamana, te duci in Sud, te duci in Vest, poate si in Tibet ) te incadrezi in buget ( la toate destinatiile din Asia bugetul ala iti ajunge ). La Asia de Sud-Est nu ma bag ca sunt persoane mult mai avizate.
Cu adaugirea ca Tibetul poate fi scump datorita restrictiilor si felului mai "packaged" in care trebuie sa mergi

#7
varucristea

varucristea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 20.06.2007
Eu zic ca cel mai frumos loc din Asia de Sud-Est e Bali. Daca alegi Asia de Sud Est, eu zic sa nu te mai gandesti si sa te duci direct acolo prima data. E un loc in care poti sa stai lejer 2 saptamani si sa nu te plictisesti. E un loc unde te vei simti in siguranta cu sora ta comparativ cu alte locuri mai hartuitoare. E un loc croit pentru turisti unde totul arata ca in basm. Si peste toate astea preturile sunt mici.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bilete "ieftine" spre HK de la Viena sau alt oraș din Germania , ofertă cu British http://www.travel-ov...sh-airways.html , rezervare până pe 30 Septembrie , nu e rău 630 EUR la Hong Kong până pe 30.03.2009 de acolo o luați ieftinel cu low-costuri spre celelalte țări

http://www.travel-ov...sh-airways.html , sunt ok , puteți rezerva online fără probleme cu card românesc (no affiliation etc.etc.)

#9
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008

 herlino, on Sep 7 2008, 09:49, said:

In Argentina pot eu sa-ti dau sfaturi second hand ( parintii mei se duc o data pe an sau o data la 2 ani, cand cum...) si ii pot intreba unele treburi. Probabil ca ce fac ei acolo nu coincide cu ce vrei tu - diferenta de varsta, de gusturi, etc- dar poate au ceva sfaturi interesante.
Preturile aici sunt mai mari ca in Asia de SE, avionul te cam rupe la bani, si transportul intern, din cauza distantelor mari, e obositor si cheltuielile se aduna.

In China se merita se mergi, preturile sunt mai mici ca in EU, ai ce face 1 luna lejer, ( Beijing o saptamana, te duci in Sud, te duci in Vest, poate si in Tibet ) te incadrezi in buget ( la toate destinatiile din Asia bugetul ala iti ajunge ). La Asia de Sud-Est nu ma bag ca sunt persoane mult mai avizate.
Am inteles avionul este cam scump,cazarea presupun ca este la fel ca in Europa,dar este o tara cam mare si  tot cu avionul prin Argentina ar trebui sa merg;dar ma intereseaza cat de scumpa este mancarea<dar cred ca este mai ieftina decat la noi>,cat de sigura este tara asta pentru doua fete tinere,vb cu parintii tai si intreaba toate astea,aaa trebuie viza pt Argentina?
In legatura cu Japonia,si eu am vb cu o prietena a sorei care este japoneza,si a studiat in Anglia,si spunea ca tara ei nu este asa scumpa,cum crede toata lumea,in fine,stiu de la mai multe persoane ca nu este chiar asa exagerat de scump,poate biletele de tren,dar daca cumperi japan rail pass,poti iesi mai ieftin;oricum cred ca renunt la Japonia pt la anul,si poate si China.
Cred ca imi raman celalalte tari,plus Argentina -_-
am inceput sa fac o simulare pt luna iunie,stiu ca nu trebuie sa merg vara acolo,dar mai tarziu nu se vand bilete,si daca cumpar acum erau in jur de 1000 de eur,cu ce companii sa caut?eu am cautat cu astea scumpe,klm,airfrance,etc..

#10
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Viza nu trebuie pentru Argentina. Tara este relativ sigura pentru 2 tinere, mult mai sigura ca Brazilia, Peru sau America Centrala. Buenos Aires, ca orice metropola, are si partile foarte rele, dar ca turist nu te avanti in ele asa usor.

Cazarea e un pic mai ieftina decat in Europa, dar preturile au crescut in ultimii doi ani destul de mult, ca si-au revenit dupa criza de la inceputul anilor 2000.
Mancarea este mai ieftina ca la noi, bautura tot mai ieftina. In localuri ma refer. Daca mergi asa, pe buget mai restrans, tip backpacker, si cumperi din super-marketuri, sau manci la restaurante all you can eat, cheltuielile se reduc simtitor.

Ai mei se duc in Buenos Aires si Mar del Plata, care sunt capitala si un fel de Mamaia ale Argentinei, in alte parti, cel mai probabil preturile sunt cu min. 10-15 % mai mici la tot. Si in Patagonia cred ca sunt preturile mai mari, din cauza distantei.

Sa nu uiti ca, in Argentina, cand la noi e iarna la ei e vara, si invers. Nu au ierni grele in nord, din contra, dar pe masura ce te duci in sud, tine minte ca te apropii de Antarctica :) Martie ar fi o luna potrivita pentru toate zonele acolo.

Stii spaniola ? Te descurci si cu engleza, dar nu peste tot.

Despre bilet, nu pot sa iti zic exact, la economic ii in jur de o mie, din orasele mari din Europa de Vest, dar sugerez Air France in loc de Iberia. Asta se aplica pentru orice destinatie din lume. Iar daca nu te duci in Patagonia ( Ushuaia ), poti calatori intern cu autobuzul.

Personal, m-as duce in Asia de SE, ca pare si mai interesanta si se merita mai mult, la banii cheltuiti. In Argentina m-as duce doar in zona aia de granita cu Brazilia, Uruguay si Paraguay, ca mi se pare tare exotica si palpitanta.

Edited by herlino, 08 September 2008 - 08:05.


#11
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
mersi,pt raspuns,oricum este bine de stiut,odata tot o sa ajung si prin Argentina,oricum am timp sa ma gandesc,dar se pare ca bilet in jur de 600 nu gasesc,nici daca il cumpar maine :(

#12
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
De multe ori m-am gandit la o locatie super frumoasa, primitoare, safe ...etc etc. care sa poata fi folosita pe durata iernii. Presupunem ca nu conteaza banii, timpul....etc.

So, acum ca nu mai sunt probleme "marunte", CARE este cea mai tare locatie unde sa iti petreci "iarna" ?!? Si aici nu ma refer la doar 7 zile sau 15 cate poate fi o vacanta ci la 1-2-3-4 luni.. cat e super urat aici la noi. Sa zicem, din DECEMBRIE pana in .. APRILIE?  :rolleyes:

I know... e SF tare dar de dragul jocului, va propun sa cautam aceasta locatie perfecta. Pana la urma, nu se stie niciodata cui ii va fi utila.

PS: MUSAI trebuie sa aiba NET  :lol:

#13
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Ca sa iau in calcul ceva abordabil, mi-as petrece perioada asta de timp la El Gouna sau intr-un loc similar.

Edited by Greuceanu, 25 September 2008 - 19:41.


#14
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Intrucat de Bahamas a mai auzit lumea ma gandeam la ceva mai ‘chill-out’...

Aaa....Islanda, merge ? Apa calda din subsol, canta Bjork, lumina foarte discreta, stai pe canapea toata noaptea pana in …aprilie !

Au si net si baza NATO.  :)

#15
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Noua Zeelanda (unde o sa si trag o fuga la inceputul lui Decembrie). Cand e iarna in emisfera nordica, e vara si frumos in cea sudica. Australia nu e mai prejos dar e nevoie de viza pentru cei cu pasaport romanesc ...

Alte atractii includ: San Diego :D, Bahamas, Gibraltar.

Edited by Valentine, 25 September 2008 - 20:35.


#16
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Deci vorbim de chestii (totusi) care le-ati face DACA ar fi rezolvate maruntisurile legate de bani, timp, obligatii...etc.

I mean, nu e suficient doar sa punem un deget pe harta. DE CE ati merge in locatia X, ce ati face acolo mai exact...etc etc. Nu doar asa, Galapagos, ca sunt broaste testoase gustoase  :D

#17
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Pai daca e asa eu AICI as merge.
De ce? Pentru ca e o insula mica-mica-mica, unde as intalni max 20-30 de persoane , unde as lenevi , as inota , as face plaja , as pescui, as manca , as bea , as.........si unde un traveller roman care a ajuns pe insula a spus ca acolo traieste.... Mos Craciun ....

Si stii ceva?? Il cred .

...........si are si internet :D

#18
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Presupunand ca voi rezista socului de a-mi vedea rezolvate maruntisurile legate de bani si alte angarale care formeaza insusi corpul vietii cred ca as face cum a facut un fost agent de bursa care si-a urmat o pasiune din copilarie:

“Paul Gauguin visează la un atelier la tropice, alegerea cade pe Tahiti, pământ al "extazului, al liniștii și al artei". În primăvara anului 1891 se îmbarcă pe un vas spre Oceanul Pacific și la 8 iunie sosește la Papeete. Se stabilește la Mataiea și începe să picteze, folosind ca modele femei indigene, cu care are și legături amoroase.*” (oops, scuze nevasta, o sa rescriu finalul, nu te las singura cum a facut aventurierul de Gauguin, io n-am nevoie de modele adevarate, o sa pictez mai abstract...femeile mai in dungi si patratele )

*) http://ro.wikipedia....ki/Paul_Gauguin


Imagini din Mataiea - Tahiti, Polinezia Franceza

Attached File  Mataiea.jpg   46.95K   98 downloads     Attached File  Tahiti.JPG   77.49K   94 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate