Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Detector de radar in Turcia

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
zHam

zHam

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.04.2008
Stie cineva daca in Turcia e legal detectorul de radar? Multumesc anticipat.

#2
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View PostzHam, on Sep 6 2008, 16:27, said:

Stie cineva daca in Turcia e legal detectorul de radar? Multumesc anticipat.


este interzis amenda 2000 euro daca te prinde ca il folosesti si ti-l confisca, iar pentru posesie cam 1000-1200 euro amenda, asa ca mai bine lasal acasa sau ascundel bine

ps nu incerca cu spaga la turci ca te trezesti la sectie

#3
savin512

savin512

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 03.01.2006

View PostzHam, on Sep 6 2008, 16:27, said:

Stie cineva daca in Turcia e legal detectorul de radar? Multumesc anticipat.
Am trait sa o citesc si p-asta. Auzi vorba, nu incerca cu spaga la turci. Ba tocmai negociaza orice si oricand cu ei.
Din experienta iti pot spune ca mergand in tandem cu o alta masina cu detector radar montat, si bineinteles depasind constant viteza legala (mergeam cu 120-140 km/h in afara si <120km/h in localitati) nu am fost oprit niciodata de radar in schimb cealalta masina a cotizat de 3 ori din Kusadasi pana la granita cu BG. Daca nu sari calul si nu faci prostii grave, conducand cu bun simt, nimeni nu te va opri; daca insa te prind ca vrei sa-i fentezi cu detectorul cotizezi destul de mult, peste 100 euro/abatere. Au si ei mandria lor. Sfatul meu, uita detectorul acasa, mergi cu curaj, fara depasiri riscante si nu-i sfida pe ceilalti. Nu vei avea probleme cu politia turca. Eu nu am avut.
P.S. Cu confiscatul cam asa este, risti sa nu-ti mai vezi detectorul inapoi

Edited by savin512, 08 September 2008 - 14:39.


#4
oSerX

oSerX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 23.06.2006
noi la intoarcere de la kusadasi am avut viteza medie de 87.1km/h ... politia ne'a oprit de 2 ori ( pt control de rutina/nu radar ) si a vazut nr. de romania si ne'a facut semn extrem extrem de politicos sa plecam ... sunt foarte foarte ok turcii si tind sa sustin ce a zis savin ... nu trebuie sa sari calul ... daca ii vezi franezi, nu treci cu nesimtire cu viteza, ei se uita la tine, tu zambesti un pic si treci :)

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View PostoSerX, on Sep 21 2008, 01:01, said:

noi la intoarcere de la kusadasi am avut viteza medie de 87.1km/h ... politia ne'a oprit de 2 ori ( pt control de rutina/nu radar ) si a vazut nr. de romania si ne'a facut semn extrem extrem de politicos sa plecam ... sunt foarte foarte ok turcii si tind sa sustin ce a zis savin ... nu trebuie sa sari calul ... daca ii vezi franezi, nu treci cu nesimtire cu viteza, ei se uita la tine, tu zambesti un pic si treci :)
Am mers la inceputul lunii august 2008 de la Malko Tirnovo, Kirklareli, Babaeski, Uzunkopru, Kesan, Ipsala spre Grecia, fara detector de radar, dar am mers tare pe drumurile turcesti....
Fara probleme, dar atent....daca vezi politisti, sau ti se face semn din faruri, las-o usor.....altfel dai de probleme....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate