Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Apartamente mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
easy_rider

easy_rider

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 691
  • Înscris: 19.09.2008
Sunt sigur ca in eterna romanica, o firma de ca.... poate obtine cu spaga absolut tot ce doreste.
Sunt sigur ca in eterna romanica, o firma de ca.... va face o mansardare la misto, fara absolut nici o legatura cu realitatea.
Haideti sa va spun de ce: printr o simpla analogie cu situatia mea, care stau in bloc cu bulina, si am vazut cum si in ce fel se realizeaza reabilitarile structurale ale vechilor blocuri.
Hai noroc  si multa bafta vechilor locatari si mila domnului noilor.

#56
Misszag

Misszag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.08.2011

View Post_SAM, on 4th January 2011, 14:52, said:

Ok, lasand la o parte argumentele juridice, cum e traiul la mansarda?
Cum e vara, cand e canicula in dormitor, cum e iarna, pe ger?
Ce alte nemultumiri aveti?

Salut!
Eu stau intr-un astfel de apartament, in Bucuresti - sector 4, si e super pana acum. L-am cumparat la 50.000 Euro, apartament de 3 camere, suprafata utila de 55,5mp si totala de 61,3mp. Am in fata blocului statia de autobuz - a fost din start un mare plus.
M-am mutat la 1 octombrie 2011, cand inca erau niste temperaturi destul de ridicate si a fost super ok. Nici acum, cand a fost ger afara nu am simtit sa fie vreo problema cu izolatia, in casa fiind o temperatura constanta de 20 grade la primul etaj si un pic mai mult sus. Stau in tricou, desi in birou este mereu geamul deschis, pentru ca fumam aici, iar de invelit folosim o pilota subtire de primavara. Nu ne-am pus centrala, la sfatul vanzatoarei, am ramas la termoficare. Nici repartitoare n-am vrut sa punem, asa ca mergem pe maxim cu caloriferele (in dormitorul mare caloriferul e doar cald, nu fierbinte.. ca, de altfel si in living... ar trebui sa chemam pe cineva sa se uite la ele, dar e destul de cald si asa in casa). Din primavara avem in plan sa inchidem balconul si sa ne punem centrala de apartament, pentru urmatoarele motive: 1. vreau sa am caldura cand vreau eu, nu dupa 5 zile de inghet, 2. nu mai vreau sa astept 5-10 minute pana ajunge apa calda la etajul 5 (cei care stau la etajele superioare stiu despre ce vorbesc)
Zilele trecute a fost  furtuna, a batut vantul ingrozitor. La etajul 5 nu se auzea nimic, dar la 6 era teroare.. abia am adormit de zgomot. Nu a scazut temperatura, nu mi-a plouat in casa, dar se auzea vajul ca-ntr-o mansarda :) Urmeaza testul zapezii, sa vedem cum se comporta tabla.. Am sa revin cu detalii dupa prima zapada.

Inconvenientul de care am fost constienti din start a fost faptul ca nu avem lift. La asta va trebui sa va ganditi serios inainte sa cumparati: veti sta la 5/6 si nu veti avea lift. Asta doare cel mai mult cand ai un bebe+carucior+celelalte accesorii, de exemplu, sau daca ai oarece probleme medicale... De carat mobila, din fericire exista firme care fac asta contra cost xD  
Aici imi inchei povestirea despre cum e sa locuiesti intr-un apartament duplex situat la mansarda unui bloc de 4 etaje, deoarece, dupa 3 luni de zile de locuit aici, astea-s cele doua lucruri pe care le pot numi inconveniente: n-am lift (dar am cumparat in cunostinta de cauza), iar la etajul 6 aud furtunile (ca doar e mansarda).

Si am ajuns la partea juridica.
Cum sta treaba: societatea care a construit apartamentele (sa-i zicem simplu SC), a facut o conventie cu Asociatia de Proprietari prin care, in schimbul unor servicii si obligatii asumate de SC (zugravirea interioara a blocului, eventuale reparatii ce s-ar ivi la apartamentele de la et. 4, termoizolarea intregului bloc, montarea usilor de termopan la intrarea in fiecare scara si a geamurilor de termopan pe fiecare scara, lumini pe senzor la fiecare etaj, gunoiul produs se ridica separat de firma de salubrizare pe durata construirii, curatenia intregului bloc dupa terminarea construirii etc.) Asociatia de Proprietari constituie in favoarea SC un drept de folosinta asupra planseului-terasa, asupra partilor comune indivize ale blocului si asupra suprafetei indivize de teren de sub bloc (adica ofera acces la terasa) in vederea edificarii de catre SC a unei mansarde.

Durata contractului: pe toata durata existentei constructiei-mansarda.  

Clauza rezolutorie a contractului: daca expertiza tehnica a structurii de rezistenta nu este favorabila, contractul va fi rezolutionat. Precum si: in cazul in care SC nu va obtine autorizatia de construire, din orice cauza, contractul se considera desfiintat de plin drept, fara interventia instantelor de judecata. - SC a obtinut toate avizele necesare din moment ce constructia a fost intabulata in cartea funciara (la OCPI Bucuresti Sector 4 in cazul meu). Plus: in momentul in care vrei sa semnezi antecontractul/contractul de vanzare-cumparare, notarul va cere cu cateva zile inainte de semnare actele de proprietate in vederea redactarii actului respectiv si va solicita un extras de carte funciara de la OCPI pentru apartamentul respectiv. Daca ceva nu ar fi in regula din punct de vedere juridic, niciun notar nu iti va mai face niciun act, mai ales ca, mai nou, notarii pot raspunde patrimonial pentru eventualele prejudicii.

Alte prevederi ale conventiei: Asociatia de Proprietari este in mod expres de acord ca ulterior intabularii noilor apartamente in cartea funciara, sa fie recalculate cotele comune.
SC dobandeste dreptul de proprietate exclusiva asupra constructiei-mansarda, precum si dreptul de folosinta asupra celor de mai sus (cotele indivize ce iti asigura tie accesul in apartament - scara blocului si terenul de sub bloc).
Toate drepturile SC decurgand din contract se vor transfera in mod automat noului proprietar.

Toate actele de proprietate au fost verificate de 2 notari (eram suspicioasa citind pe net atatea si atatea despre apartamentele astea), de departamentul juridic de la Raiffeisen Bank si de cei de la Fondul de Garantare si au trecut cu brio.

PS: recomand tuturor celor care merg sa vizioneze orice apartament/casa sa anunte proprietarul ca vrea sa vada si releveul/releveele constructiei la momentul vizionarii... toti spun ca au o suprafata utila mai mare decat au de fapt.

#57
vioalex

vioalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMisszag, on 9th January 2012, 12:04, said:

Salut!
... dar se auzea vajul ca-ntr-o mansarda :) Urmeaza testul zapezii, sa vedem cum se comporta tabla.. Am sa revin cu detalii dupa prima zapada.

Inconvenientul de care am fost constienti din start a fost faptul ca nu avem lift. ...


Buna seara!
Saptamana trecuta am vizionat si eu un astfel de apartament iar prima parere a fost una destul de ok.Am citit  acest topic in intregime iar acum am mari dubii in ceea ce priveste achizitionarea unui astfel de tip de locuinte. Bineinteles acum nu stiu cat de subiective/obiective au fost parerile. Va rog, bineinteles daca este posibil, sa-mi dati o adresa de mail pentru a ma ajuta in decizia pe care urmeaza sa o iau (sunt presata de banca pentru ca imi iau casa prin programul prima rata). Va multumesc frumos si o zi placuta!

Edited by euribiontuL, 17 January 2012 - 18:10.
selectat pasaje bolduite dintr-o intreagă postare prelungă


#58
georgefl

georgefl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 27.10.2011

View Postvioalex, on 18th January 2012, 04:31, said:

Buna seara!
Saptamana trecuta am vizionat si eu un astfel de apartament iar prima parere a fost una destul de ok.Am citit  acest topic in intregime iar acum am mari dubii in ceea ce priveste achizitionarea unui astfel de tip de locuinte. Bineinteles acum nu stiu cat de subiective/obiective au fost parerile. Va rog, bineinteles daca este posibil, sa-mi dati o adresa de mail pentru a ma ajuta in decizia pe care urmeaza sa o iau (sunt presata de banca pentru ca imi iau casa prin programul prima rata). Va multumesc frumos si o zi placuta!

Daca parerea a fost ok nu inseamna ca ce vezi este ok! Nu o lua.

#59
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003
Exista ceva norme legale pentru modul de construire a mansardelor? Am inteles ca ar trebui sa se foloseasca vata de sticla bazaltica si sa fie ignifugat lemnul acoperisului dar astea sunt recomandari sau obligatii?

#60
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

View Postshiva, on 19th March 2012, 10:33, said:

Exista ceva norme legale pentru modul de construire a mansardelor? Am inteles ca ar trebui sa se foloseasca vata de sticla bazaltica si sa fie ignifugat lemnul acoperisului dar astea sunt recomandari sau obligatii?

Nu exista norme speciale pentru mansarde .
Se folosesc normativele curente in constructii .

#61
Damyanos

Damyanos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.03.2006
Am urmarit cu atentie tot ce ati postat pana cum in acest topic si vad ca parerile sunt impartite (cum e si normal). As vrea sa va intreb pe cei care locuiti intr-un astfel de apartament, cum a fost iarna ce tocmai a trecut. A fost frig in casa, dupa topirea zapezii au aparut urme de scurgeri prin mansarda ?? Si mai adaugati voi orice detaliu despre cum se traieste acolo. Sunt intersat de un asfel de apartament si as vrea sa cunos cat mai multe detalii ca sa stiu pe ce dau banii ....

#62
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 06.10.2003
Am vb. cu un inginer in constructii si-mi zicea ca daca nu e bine facuta izolatia, incalzesti si afara. Mai exact, e nevoie de un minim de 20cm vata minerala simpla dar, izolatia acoperisului ar trebui sa se faca cu vata minerala bazaltica, care e mai scumpa.

#63
Misszag

Misszag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.08.2011

View PostDamyanos, on 31st March 2012, 01:03, said:

As vrea sa va intreb pe cei care locuiti intr-un astfel de apartament, cum a fost iarna ce tocmai a trecut. A fost frig in casa, dupa topirea zapezii au aparut urme de scurgeri prin mansarda ?? Si mai adaugati voi orice detaliu despre cum se traieste acolo. Sunt intersat de un asfel de apartament si as vrea sa cunos cat mai multe detalii ca sa stiu pe ce dau banii ....

Salut!
Blocul in care m-am mutat are 4 scari. Toate 4 mansardate cu duplexuri. Asta iarna, dupa ce au inceput ninsorile si crivatul, mai mult de jumatate dintre noi (cei de la mansarda) ne-am plans in mod repetat administratorului de bloc ca nu ni se incalzesc suficient caloriferele si faceam frigul. Evident ne si ofticam ca la altii in apartamente era bine (caloriferele calde = caldura-n casa). Noi ne-am pus centrala-n plina iarna. Un Vaillant turbo tec pro pe tiraj fortat, la 24 kW, aproximativ 2.700Ron.. In 24 de ore de la instalare s-au incalzit considerabil peretii si podelele. N-am mai avut niciun fel de problema. Am avut caldura-n casa constant. Apa calda instant. Nu mai asteptam 5-10 minute sa ajunga apa calda la etajul 5 :))
Acum, vara... la inceput a fost bine... ulterior, a venit canicula, si a inceput calvarul nostru. De vreo luna dormim in living, pentru ca sus e infernal de cald. Am mare noroc ca am fost inspirata si mi-am luat in living un divan din Ikea pe care am pus aceleasi saltele pe care le am si sus, in pat, si e super confortabil. Ma deranjeaza ideea in sine ca nu pot dormi in dormitorul meu...
In momentul in care deschizi geamurile sus, in dormitoare, intra dogoarea de pe tabla acoperisului. Acum am intrat pe forum sa ma documentez despre aparat de aer condiitionat :)) La modul asta se pune problema. Am vrut eu sa evit AC, dar am sa pun unul in holul dintre cele doua dormitoare de sus, sa nu ma deranjeze cumva si sa pot dormi ok si sus.
Apropo, din tot blocul, suntem singurul apartament de la mansarda care si-a pus centrala de apartament, in schimb, aer conditionat si-au pus majoritatea :))
Eu personal sunt multumita de apartamentul nostru. Problemele de ultim etaj imi erau straine pana sa ma mut aici, pt. ca de principiu am stat la 5/8, la 2/4 si respectiv la 2/8. M-au batut si pe mine la cap soacra-mea si mama ca sa ne punem centrala si AC din start, ca va fi nevoie tinand cont de faptul ca suntem la ultimul etaj. Evident ca n-am ascultat... si am fost fraiera, pt. ca soacra-mea se oferise sa ne plateasca centrala...

#64
ro_cora

ro_cora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.11.2012
Salut! As vrea sa readuc la viata acest topic despre apartamentele din mansarde. Ma intereseaza in special blocurile noi care promoveaza apartamente la etajul 3/P+3 sau 4/P+4 si de fapt in acte acest etaj este mansarda. Stie cineva din punct de vedere juridic diferenta intre etaj normal si mansarda? Eu caut de cateva ore o lege care sa reglementeze asta si sa ma ajute sa inteleg. Vreau sa cumpar un astfel de apartament si nu stiu daca ma afecteaza in vreun fel statutul acesta de mansarda.

#65
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai daca e de nou prevazut cu mansarda atunci nu ai nici o problema juridica, ai aceleasi drepturi ca ceilalti proprietari de apartamente "normale".

#66
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Exista 2 situatii: una in care blocul a fost construit de la inceput cu mansarda, caz in care mansarda ar trebui sa fie gandita ca un apartament care va fi vandut ca proprietate exclusiva si una in care mansarda a fost construita ulterior blocului si de aici, in functie de intelegerea facute de cel care a construit-o cu restul proprietarilor pot aparea mai multe cazuri. In toate cazurile, un extras de carte funciara te va ajuta sa te dumiresti pe loc.

#67
ro_cora

ro_cora

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.11.2012
Am inteles, multumesc frumos! Credeam ca sunt ceva riscuri de tepe dubioase. In zilele noastre te astepti la orice :)

#68
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,841
  • Înscris: 18.07.2013
http://topinvestroma....com/tzepe-noi/

#69
marijuan

marijuan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 28.07.2006

View Postgikurtu, on 25 ianuarie 2009 - 14:58, said:

Daca tu insisti sa-ti cumperi aceasta minunata tzeapa la mansarda eu nu pot decat sa-ti doresc sa o stapanesti sanatos. Posted Image
Daca tu iti imaginezi ca blocul in care cumperi tu a fost expertizat tehnic te inseli amarnic. Bafta !

Cum ma pot asigura ca expertiza tehnica chiar are loc, ai vreo idee? Nici eu nu cred ca se face in mod real, in virtutea argumentului cretinoid "doar n-o sa cada".
Ai vreo idee cum ma asigur?

Vecinii insista sa cedeze terasa pentru ca un haiduc sa imbrace blocul in polistiren. Dincolo de faptul ca e o afacere foarte proasta, riscam sa ramanem cu peretii fisurati sau mai rau. oare varianta unei asigurari pe locuinta nu ii poate obliga sa prezinte documentatia de expertiza si mai ales sa o realizeze corect?

#70
WonderWoman2021

WonderWoman2021

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.01.2021
Salutare,

M-ar interesa o parere legata de apartamentele tip duplex (pe 2 nivele - etaj 4 si 5) la ultimul etaj. Ultimul nivel ar fi ca o mansarda care a fost construita odata cu blocul. Spun "ca o mansarda", pt ca desi e ultimul etaj, dezvoltatorul a izolat tavanul + exista un pod pe toata suprafata apartamentului care ar asigura cumva acest confort termic. Acoperisul este de tigla, iar structura ultimului nivel nu este din lemn, dar nici beton, cred ca e un fel de BCA. Geamurile sunt sanatoase din ce am vazut, deci probleme cu infiltrarea apei nu cred ca au fost.

Intrebarea mea ar fi daca cu o asemenea constructie (2 pereti din dormitor sunt inclinati, ceilalti 2 + tavanul sunt drepti) se va auzi vantul cand acesta va bate foarte tare sau cand ploua cu grindina daca se aude foate rau, avand in vedere ca e acoperis din tigla.

MUltumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate