Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Apartamente mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postemylut, on Jan 21 2009, 14:50, said:

Fata de reactia ta de pe alt forum contra mansardelor nu pare deloc nervoasa reactia mea , dar cand acuzi fara argumente pari un pic ilar.
Pana acum acuzai ca firmele nu iti vand decat dreptul de folosinta si nu dreptul de proprietate; cand ai vazut negru pe alb ai dedus ca de fapt e drept de proprietate  doar asupra locuintei si nu si a terasei pe care e construita (e ca si cum la apartamentele vechi ar scrie undeva ca eshti proprietar  pe tavanul vecinului de sub tine) - poate vrei sa zici de terenul pe care e construit blocul, dar aici e alta problema.Eu te intreb: daca contractul de cesiune dintre locatari si firma este pe perioada nelimitata sau pur si simplu nu se mentioneaza perioada ce se intampla?
Intr-adevar aici intervine acordul locatarilor: daca cineva nu e de acord cred ca are tot dreptul sa caute dreptatea in instanta!Acum poate ca adevarul e undeva pe la mijloc cum se intampla in multe cazuri, dar gandeste-te cine poate tine un proces contra: firmei constructoare, care se va extinde asupra primariei care a autorizat constructia, si apoi si la ISC.
In continuare esti nervos. Incearca sa te calmezi.
Cesiunea pe timp nelimitat se numeste vanzare fortata.
Firmele vand doar dreptul de folosinta al terasei (chiar nu are rost sa discutam ca esti proprietarul caramizilor si al tevilor din apartament). Cand contractul va fi atacat in instanta vei fi liber sa-ti iei peretii proprietate personala si sa te muti pe alt teren.
La apartamentele vechi este mentionata suprafata de teren aflata in proprietate.
Si crezi ca se prabuseste lumea daca institutiile statului sunt actionate in judecata ? Care este problema ?

Quote

cine poate tine un proces contra: firmei constructoare, care se va extinde asupra primariei care a autorizat constructia, si apoi si la ISC.
Asta imi place. Iancu Jianu crezi  ca poate ?

#20
emylut

emylut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.03.2008

View Postbaba_dochia, on Jan 21 2009, 15:01, said:

O intrebare "concreta", nu discutii de acte etc: voua nu vi se pare prea scump 800 e/mp + tva, contructie de mansarda? care de cele mai multe ori se fac pe blocuri cu locuinte cf 2..deci calitatea vecinilor este.. ;)  <_< .
  Am vazut ca au inceput sa fie oferte de 800 e/mp tva inclus constructie clasica, in zone ca Bucurestii noi etc. E totusi o diferenta..nu?

       S-ar putea sa ai dreptate ca e cam scump, dar pana la urma pretul il face piata.Tin sa precizez ca in cazul meu jumatate din suprafata se afla pe un etaj normal (facut din BCA) si jumatate a mansarda.
       De obicei la blocurile noi pretul il platesti la suprafata totala adica si cota parte din holul blocului sau alte anexe si deci suprafata e de obicei cu 5 -10 m2 mai mare decat suprafata construita si normal un pret mai mare; ar mai fi de luat in calcul si termenul de finalizare pentru ca daca locuinta se va da in folosinta peste 2-3 ani, pana atunci probabil se va sta cu chirie si alti bani cheltuiti;
       Acum fiecare cand face comparatie e subiectiv si se gandeste unde are locul de munca, in ce zona are de mers mai des si nu cred ca cineva care are locul de munca in sectorul 2 sau 3  si toate drumurile cam tot pe acolo poate sa isi cumpere o locuinta in Bucurestii noi, sau cel putzin nu acum, poate cand vom avea un sistem de transport in comun ca in marile metropole europene sau macar sosele, cai ocolitoare...!Asa daca e sa dau exemple am gasit si eu garsoniera in comuna Chiajna (care este f aproape de oras) la pretul de 30.000 euro, dar cum am spus conditiile actuale de trafic nu prea ma incanta sa fac 15 km pe zi cand pe portiuni de 2,3 km faci ore intregi  <_< !
       Nu stiu de ofertele care spui tu, dar am studiat piata de cel putzin 18 luni si variante erau intr-adevar, insa cand se va realiza o infrastructura decenta in Romania sau ma rog in Bucuresti poate doar atunci vor scadea preturile si va merita sa iti cumperi chiar si la 50 km departare pentru ca vei avea aceleasi conditii (apa curenta, canalizare...) si o autostrada pe care vei ajunge in 30 minute la locul de munca (sa nu mai spunem de zonele industriale si implicit locurile de munca-birouri..., care in mod normal in vest sunt la periferiile oraselor si logic iti convine mai mult sa stai la periferie sau la distanta de oras pentru ca oricum faci tot atat timp sau chiar mai putin pana la serviciu, decat daca ai locui in oras).


View Postgikurtu, on Jan 21 2009, 15:13, said:

In continuare esti nervos. Incearca sa te calmezi.
Cesiunea pe timp nelimitat se numeste vanzare fortata.
Firmele vand doar dreptul de folosinta al terasei (chiar nu are rost sa discutam ca esti proprietarul caramizilor si al tevilor din apartament). Cand contractul va fi atacat in instanta vei fi liber sa-ti iei peretii proprietate personala si sa te muti pe alt teren.
La apartamentele vechi este mentionata suprafata de teren aflata in proprietate.
Si crezi ca se prabuseste lumea daca institutiile statului sunt actionate in judecata ? Care este problema ?


Asta imi place. Iancu Jianu crezi  ca poate ?

   Nu am de ce sa fiu nervos pentru ca daca ai fi citit cu atentie prima mea interventie: nu sunt nici vanzator de mansarde, nici administrator ca sa fiu interesat de asa ceva, sunt doar o persoana interesata de o locuinta care a facut rerzervare la acest tip de mansarda.
    Imi place de tine ca eshti rau, poate nasti vreo revolutie!
    Ma anunti si pe mine daca faci vreun progres ca vreau sa dau si eu jos pe cineva! :lol:

#21
baba_dochia

baba_dochia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 10.11.2007
Iti spun, cauta consecvent si gasest, in zone bune, infrastructura buna, etc.Pretul e facut de piata . da, s acum oferta pt cumparare e 0 barat.
  Te gandesti ca la acel tip de constructie, materiale usoare , lemn, pvc, whatevr. durata de viata e f scurta? Cat crez ca va valora peste 20 ani, daca vrei sa vnzi? iar tu platesti toata viata pt el

#22
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postemylut, on Jan 21 2009, 19:56, said:

[..] sunt doar o persoana interesata de o locuinta care a facut rerzervare la acest tip de mansarda.
    Imi place de tine ca eshti rau, poate nasti vreo revolutie!
    Ma anunti si pe mine daca faci vreun progres ca vreau sa dau si eu jos pe cineva! :lol:
Si acum ca ai aflat cum sta treaba cu proprietatea mai cumperi mansarda sau ba ?

#23
emylut

emylut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.03.2008

View Postgikurtu, on Jan 22 2009, 11:02, said:

Si acum ca ai aflat cum sta treaba cu proprietatea mai cumperi mansarda sau ba ?

      Pai ce am aflat? Ca voi fi proprietar pe locuinta dar nu si pe terasa?Pai la blocurile vechi cine e proprietar pe tavanul vecinului de sub el?In momentul cand se fac intabulari si se trec apartamentele noi in cartea funciara notiunea de terasa va disparea, ti-am zis :"singura diferenta dintre cineva care are apartament la mansarda si unul care are apartament normal va fi ca cel de la mansarda nu va avea trecut in contract si nici inregistrat la Primarie cu cota parte din terenul aferent blocului (nu stiu exact daca e vb si de gradina aici), asta daca nu cineva va reface actele pentru redistribuirea terenului aferent fiecarui aparetament, avand in vedere ca vor fi mai multi locatari decat initial la construirea blocului.
      Deocamdata nu pot sa zic ca sunt convins sa o cumpar dar nici nu m-a convins cineva sa nu o cumpar pentu ca nu sunt argumente ci numai speculatii;mai incearca  ;) !

#24
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postemylut, on Jan 22 2009, 13:52, said:

Pai ce am aflat? Ca voi fi proprietar pe locuinta dar nu si pe terasa?Pai la blocurile vechi cine e proprietar pe tavanul vecinului de sub el?In momentul cand se fac intabulari si se trec apartamentele noi in cartea funciara notiunea de terasa va disparea, ti-am zis :"singura diferenta dintre cineva care are apartament la mansarda si unul care are apartament normal va fi ca cel de la mansarda nu va avea trecut in contract si nici inregistrat la Primarie cu cota parte din terenul aferent blocului (nu stiu exact daca e vb si de gradina aici), asta daca nu cineva va reface actele pentru redistribuirea terenului aferent fiecarui aparetament, avand in vedere ca vor fi mai multi locatari decat initial la construirea blocului.
      Deocamdata nu pot sa zic ca sunt convins sa o cumpar dar nici nu m-a convins cineva sa nu o cumpar pentu ca nu sunt argumente ci numai speculatii;mai incearca  ;) !
Tu ori ma iei la misto ori nu ai nici cele mai elementare notiuni juridice. Notiunea de terasa NU VA DISPAREA. Terasa va fi in continuare proprietatea asociatiei. Pe terasa va exista constructia ta care nu este cu nimic diferita de o antena GSM. In functie de ce anume scrie in acea conventie mai devreme sau mai tarziu unul dintre proprietari iti va solicita sa eliberezi terasa sau sa platesti o taxa .
"cineva va reface actele pentru redistribuirea terenului aferent fiecarui aparetament" -
Am vorbit cu marmota si a promis ca dupa ce  termina de invelit ciocolata o sa se ocupe de actele pentru teren. :peacefingers:

#25
emylut

emylut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.03.2008

View Postgikurtu, on Jan 22 2009, 14:18, said:

Tu ori ma iei la misto ori nu ai nici cele mai elementare notiuni juridice. Notiunea de terasa NU VA DISPAREA. Terasa va fi in continuare proprietatea asociatiei. Pe terasa va exista constructia ta care nu este cu nimic diferita de o antena GSM. In functie de ce anume scrie in acea conventie mai devreme sau mai tarziu unul dintre proprietari iti va solicita sa eliberezi terasa sau sa platesti o taxa .
"cineva va reface actele pentru redistribuirea terenului aferent fiecarui aparetament" -
Am vorbit cu marmota si a promis ca dupa ce  termina de invelit ciocolata o sa se ocupe de actele pentru teren. :peacefingers:

Cine devine nervos acum?
Oricum vad ca exersezi semnul victoriei; pregatesti revolutia? :P
Poate nu ma pricep asa bine la notiuni juridice de aceea las un avocat sa se ocupe de asta.
Revin cand am noutati!

#26
emylut

emylut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.03.2008

View Postgikurtu, on Jan 22 2009, 14:18, said:

Tu ori ma iei la misto ori nu ai nici cele mai elementare notiuni juridice. Notiunea de terasa NU VA DISPAREA. Terasa va fi in continuare proprietatea asociatiei. Pe terasa va exista constructia ta care nu este cu nimic diferita de o antena GSM. In functie de ce anume scrie in acea conventie mai devreme sau mai tarziu unul dintre proprietari iti va solicita sa eliberezi terasa sau sa platesti o taxa .
"cineva va reface actele pentru redistribuirea terenului aferent fiecarui aparetament" -
Am vorbit cu marmota si a promis ca dupa ce  termina de invelit ciocolata o sa se ocupe de actele pentru teren. :peacefingers:

        Ai obosit?Adevarul ca la cate topicuri participi si pe cate site-uri....Am dat de topicul cu Malboro, ce discutii elevate...; tot de acolo am aflat ca blocul in care locuiesti si urmeaza sa fie mansardat este din 1968; pai in cazul asta iti dau dreptate sa te impotrivesti, mai ales ca abia dupa cutremurul din '77 s-au construit blocuri cu un grad mai ridicat de siguranta impotriva cutremurelor.

#27
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postemylut, on Jan 24 2009, 15:19, said:

Ai obosit?Adevarul ca la cate topicuri participi si pe cate site-uri....Am dat de topicul cu Malboro, ce discutii elevate...; tot de acolo am aflat ca blocul in care locuiesti si urmeaza sa fie mansardat este din 1968; pai in cazul asta iti dau dreptate sa te impotrivesti, mai ales ca abia dupa cutremurul din '77 s-au construit blocuri cu un grad mai ridicat de siguranta impotriva cutremurelor.
Daca tu insisti sa-ti cumperi aceasta minunata tzeapa la mansarda eu nu pot decat sa-ti doresc sa o stapanesti sanatos. :thumbup:
Daca tu iti imaginezi ca blocul in care cumperi tu a fost expertizat tehnic te inseli amarnic. Bafta !

#28
emylut

emylut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.03.2008

View Postgikurtu, on Jan 25 2009, 14:58, said:

Daca tu insisti sa-ti cumperi aceasta minunata tzeapa la mansarda eu nu pot decat sa-ti doresc sa o stapanesti sanatos. :thumbup:
Daca tu iti imaginezi ca blocul in care cumperi tu a fost expertizat tehnic te inseli amarnic. Bafta !

    Chiar imi pare rau ca nu intra pe forum o persoana din domeniu care se pricepe si ar putea sa ne spuna ce inseamna un etaj in plus  construit de BCA si un acoperis facut din materiale usoare; daca nu ma insel pe celelalte topicuri a intrat cineva si a explicat in mare acest lucru (a mentionat si cat se ia din greutate prin indepartarea stratului din terasa care avea rolul de a proteja impotriva infiltratiilor) dar tu te faci ca nu ai vazut explicatiile; si pe urma iei toate de falsuri: expertiza tehnica, autorizatiile date de primarie si de organele competente din domeniul constructiilor, acordul proprietarilor si toate astea ca sa-ti fure tie imbacsitul de acoperis prin care oricum la multe blocuri se scurge apa si face nelocuibil spatiu, dar de ...romanul e mandru: "de ce sa-mi ia mandria de a avea deasupra mea cativa metri cubi de smoala?"
     Eu zic sa ne impotrivim construirii oricarui imobil in Bucuresti ca doar e f aglomerat Bucurestiul!
     Pana cand descoperi un alt subiect la care sa te pui "Contra" : "Sa ai grija de tine si uita-te pe unde mergi ca poate cade vreo mansarda pe tine cand treci pe trotuar  :lol:  si mai ales sa nu iesi din casa cand bate vantul tare ca s-ar putea sa sufle acoperisul vreunei ..... -te las pe tine sa ghicesti ce"

#29
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postemylut, on Jan 25 2009, 18:09, said:

Chiar imi pare rau ca nu intra pe forum o persoana din domeniu care se pricepe si ar putea sa ne spuna ce inseamna un etaj in plus  construit de BCA si un acoperis facut din materiale usoare; daca nu ma insel pe celelalte topicuri a intrat cineva si a explicat in mare acest lucru (a mentionat si cat se ia din greutate prin indepartarea stratului din terasa care avea rolul de a proteja impotriva infiltratiilor) dar tu te faci ca nu ai vazut explicatiile; si pe urma iei toate de falsuri: expertiza tehnica, autorizatiile date de primarie si de organele competente din domeniul constructiilor, acordul proprietarilor si toate astea ca sa-ti fure tie imbacsitul de acoperis prin care oricum la multe blocuri se scurge apa si face nelocuibil spatiu, dar de ...romanul e mandru: "de ce sa-mi ia mandria de a avea deasupra mea cativa metri cubi de smoala?"
     Eu zic sa ne impotrivim construirii oricarui imobil in Bucuresti ca doar e f aglomerat Bucurestiul!
     Pana cand descoperi un alt subiect la care sa te pui "Contra" : "Sa ai grija de tine si uita-te pe unde mergi ca poate cade vreo mansarda pe tine cand treci pe trotuar  :lol:  si mai ales sa nu iesi din casa cand bate vantul tare ca s-ar putea sa sufle acoperisul vreunei ..... -te las pe tine sa ghicesti ce"
Eu incerc sa-ti fac un bine iar tu ma ameninti ? E frumos ce faci ? :nonobad:
Eu am vazut explicatiile. Tu le-ai vazut ? Ai inteles ceva din ele ? :naughty: Inteleg ca nu prea ti-a placut scoala si ca de fapt nu vrei sa cumperi un apartament la mansarda ci vrei sa vinzi. Lamureste-ma si pe mine un lucru : din moment ce aceste mansarde pot fi construite legal si respectand calitatea in constructii , de ce preferati sa le construiti ILEGAL si cu materiale proaste ? In loc de spaga la administrator ,presedinte bloc ,bursuc de la urbanism etc.. de banii aia puteati utiliza niste materiale de calitate si sa obtineti niste mansarde adevarate si nu grajduri.

#30
emylut

emylut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.03.2008

View Postgikurtu, on Jan 26 2009, 11:24, said:

Eu incerc sa-ti fac un bine iar tu ma ameninti ? E frumos ce faci ? :nonobad:
Eu am vazut explicatiile. Tu le-ai vazut ? Ai inteles ceva din ele ? :naughty: Inteleg ca nu prea ti-a placut scoala si ca de fapt nu vrei sa cumperi un apartament la mansarda ci vrei sa vinzi. Lamureste-ma si pe mine un lucru : din moment ce aceste mansarde pot fi construite legal si respectand calitatea in constructii , de ce preferati sa le construiti ILEGAL si cu materiale proaste ? In loc de spaga la administrator ,presedinte bloc ,bursuc de la urbanism etc.. de banii aia puteati utiliza niste materiale de calitate si sa obtineti niste mansarde adevarate si nu grajduri.

    Asta ei dedus tu: ca vreau sa vand sau ca te amenint? :lol: Era o tratare umoristica a situatiei in care te afli : toata lumea comploteaza impotriva ta si ti se pare totul ilegal!Te asigur ca vreau sa cumpar asa ceva si probabil voi atasa precontractul semnat de mine, precum si contractul ca sa aduc alte argumente (am cerut si parerea primariei -aaa am uitat sunt corupti- deci o sa ma "imbrobodeasca").
    Cat despre scoala nu stiu daca eshti in masura sa jignesti : un om cu scoala trebuie sa fie deschis la nou si sa accepte si parerile altora care nu trebuie sa fie ca ale lui.
     LEGALITATEA unei constructii o stabilesc autoritatile si cred ca tocmai s-a stabilit prin autorizatiile date, iar voi trebuie sa dovediti ca sunt ilegale (daca asta ganditi), dar din cate am vazut nu prea avetzi dovezi sau facetzi galagie la inceput pentru a mai primi cateva sute de euroi (pai cum stam cu moralitatea)- spun asta pentru ca tocmai am vorbit cu presedinta Asociatiei de locatari a unui astfel de bloc si mi-a marturisit ca era o persoana foarte vehementa - ameninta cu judecata , dar dupa intalnirea particulara cu reprezentantii firmei "s-a dat la fund"!
       Si apoi cine eshti tu sa stabilesti ca materialele cu care se construieste sunt proaste? sau eshti adeptul zicalei romanului "tot ce e ieftin e prost"  ca de aia s-a ajuns la preturile astea in toate domeniile (se cultiva snobismul si indoctrinarea cu numele firmelor);asa ca ramai sa faci concediile in Romania ca doar daca e scump e foarteeeee bine inseamna ca ai superservicii :D si niciodata sa nu incerci ceva mai ieftin gen Austria (SKI) sau Grecia (litoral).Deja am divagat de la subiectul propus, dar nu pot sa nu remarc aceste acuze aduse doar pe seama intuitiei tale (BCA - material prost, lemn- material prost.....) - iar despre pozele puse pe alt forum tin sa precizez ca sunt facute inainte de finalizare si normal sa arate ca un santier.Daca vrea cineva sa vada intr-adevar cum arata o astfel de constructie finalizata poata sa vada un bloc din comuna Pantelimon (exista chiar o poza pusa de iuliaen la inceputul forumuli,dar lucrarea era terminata numai pe jumatate)  si daca discuta cu constructorul va avea acces chiar si la apartamente pentru a se convinge singuri de calitate - nu spun ca nu pot aparea probleme, dar deocamdata nu pare nimic in neregula!

#31
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008
Eu chiar nu inteleg de ce nu cumperi din moment ce mansarda este gata. Ce mai astepti ?
Daca pentru tine absenta studiului geotehnic este un lucru minor nu dovedeste decat ca nu cunosti importanta acestuia. De asemenea nu intelegi ca in cazul mansardarii normativele in vigoare nu accepta expertizele tehnice de laborator ca viabile si impun efectuarea studiilor pe cladirea existenta. In plus ai dovedit cunostinte juridice mai mult decat minime (apropo de asta legalitatea unei autorizatii de constructii o stabileste tribunalul si nu primaria care este autoritatea emitenta). Faptul ca nu ai fost la scoala nu este o jignire. Romania este ,totusi, o tara saraca si ,din pacate, multi parinti nu isi permit sa trimita copii la scoala.
De aceea , asa cum ai invatat sa folosesti internetul si un calculator, trebuie sa tii cont de pareri avizate si nu de poze si parerea unei presedinte de asociatie care iti face marturisiri  :hug:  .

Si , ca o paranteza, in Germania daca vrei sa montezi o hota si evacuarea trece printr-un perete de rezistenta, pentru a putea da gaura ai nevoie de avizul unui inginer structurist cu drept de semnatura !!! Dupa logica ta , germani sunt paranoici iar noi suntem normali ca facem constructii dupa ureche.
In plus , la bani aia, iti faci casa in Pantelimon .

#32
emylut

emylut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.03.2008

View Postgikurtu, on Jan 27 2009, 10:58, said:

Eu chiar nu inteleg de ce nu cumperi din moment ce mansarda este gata. Ce mai astepti ?
Daca pentru tine absenta studiului geotehnic este un lucru minor nu dovedeste decat ca nu cunosti importanta acestuia. De asemenea nu intelegi ca in cazul mansardarii normativele in vigoare nu accepta expertizele tehnice de laborator ca viabile si impun efectuarea studiilor pe cladirea existenta. In plus ai dovedit cunostinte juridice mai mult decat minime (apropo de asta legalitatea unei autorizatii de constructii o stabileste tribunalul si nu primaria care este autoritatea emitenta). Faptul ca nu ai fost la scoala nu este o jignire. Romania este ,totusi, o tara saraca si ,din pacate, multi parinti nu isi permit sa trimita copii la scoala.
De aceea , asa cum ai invatat sa folosesti internetul si un calculator, trebuie sa tii cont de pareri avizate si nu de poze si parerea unei presedinte de asociatie care iti face marturisiri  :hug:  .

Si , ca o paranteza, in Germania daca vrei sa montezi o hota si evacuarea trece printr-un perete de rezistenta, pentru a putea da gaura ai nevoie de avizul unui inginer structurist cu drept de semnatura !!! Dupa logica ta , germani sunt paranoici iar noi suntem normali ca facem constructii dupa ureche.
In plus , la bani aia, iti faci casa in Pantelimon .

       Esti din ce in ce mai obraznic si iar incerci sa transformi topicul in circ (oricum dai dovada de acelasi comportament de a acuza fara dovezi - este usor si pentru mine sa spun ca ai cu 2 clase mai mult decat trenul dar nu o fac pentru ca nu stiu daca este adevarat si nu judec oamenii doar pe baza unor pareri contrare opiniei mele) , mai vorbesti si din carti cu constructia casei in Pantelimon (poate din fata calculatorului e usor de vorbit, dar se vede ca nu te-ai lovit pana acum de problema utilitatilor si a racordarii la aceste in conditiile in care ele exista ca daca nu ramai lefter sau de drumurile desfundate pana la un teren accesibil); oricum te invit pe tine sa-ti faci case acolo unde ai zis;
       Vorbesti de pareri avizate dar nu aduci dovezi sau cand erai mic vroiai sa te faci inginer de constructii si cum visul nu ti s-a implinit vrei sa te implici acum!Romanul se pricepe la toate oricum : verifica, te rog si autostrazile care nu s-au construit poate nu s-au facut studii bine.
       Promit ca nu iti mai raspund la acuze personale ci numai la probleme strict legate de topic poate cu ocazia asta aduci si dovezi ca pana acum ai scris degeaba (sunt doar parerile tale)!

#33
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postemylut, on Jan 27 2009, 15:16, said:

Esti din ce in ce mai obraznic si iar incerci sa transformi topicul in circ (oricum dai dovada de acelasi comportament de a acuza fara dovezi - este usor si pentru mine sa spun ca ai cu 2 clase mai mult decat trenul dar nu o fac pentru ca nu stiu daca este adevarat si nu judec oamenii doar pe baza unor pareri contrare opiniei mele) , mai vorbesti si din carti cu constructia casei in Pantelimon (poate din fata calculatorului e usor de vorbit, dar se vede ca nu te-ai lovit pana acum de problema utilitatilor si a racordarii la aceste in conditiile in care ele exista ca daca nu ramai lefter sau de drumurile desfundate pana la un teren accesibil); oricum te invit pe tine sa-ti faci case acolo unde ai zis;
       Vorbesti de pareri avizate dar nu aduci dovezi sau cand erai mic vroiai sa te faci inginer de constructii si cum visul nu ti s-a implinit vrei sa te implici acum!Romanul se pricepe la toate oricum : verifica, te rog si autostrazile care nu s-au construit poate nu s-au facut studii bine.
       Promit ca nu iti mai raspund la acuze personale ci numai la probleme strict legate de topic poate cu ocazia asta aduci si dovezi ca pana acum ai scris degeaba (sunt doar parerile tale)!
Iar te-am suparat ! :rolleyes:
Copie dupa concluziile expertizei tehnice (unde se mentioneaza si absenta studiului geotehnic) si lamuriri legislative gasesti la : http://mansardare.wordpress.com  . Am mai mentionat asta odata. Nu avea rost sa postez aici pagini intregi de legi si documente.
Sa iti stapanesti apartamentul sanatos !

#34
busu412

busu412

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.02.2009
am incercat sa urmaresc discutiile voastre. Problema este ca inca n-a reiesit o concluzie clara in privinta situatiei juridice pt apartamentele realizate la mansarda. Poate deveni un cumparator "de buna credinta" proprietarul de drept al unui astfel de apartament ? Sau din aceasta situatie cu 3 actori (asociatie proprietari, srl constructor si cumparator final), 2 castiga intr-un fel sau altul (asociatia si srl-ul) si cel de-al treilea plateste 20 de ani pt nimic????
   daca exista cineva care are cunostintele necesare pt lamurirea acestei probleme este rugat sa intervina.

#35
emylut

emylut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.03.2008

View Postbusu412, on Feb 23 2009, 01:32, said:

am incercat sa urmaresc discutiile voastre. Problema este ca inca n-a reiesit o concluzie clara in privinta situatiei juridice pt apartamentele realizate la mansarda. Poate deveni un cumparator "de buna credinta" proprietarul de drept al unui astfel de apartament ? Sau din aceasta situatie cu 3 actori (asociatie proprietari, srl constructor si cumparator final), 2 castiga intr-un fel sau altul (asociatia si srl-ul) si cel de-al treilea plateste 20 de ani pt nimic????
   daca exista cineva care are cunostintele necesare pt lamurirea acestei probleme este rugat sa intervina.

         Cred ca cel mai sigur pentru tine ar fi sa vorbeshti cu un avocat; eu unul am incheiat precontract pentru achizitzia unui astfel de apartament dupa ce am consultat un avocat si m-am asigurat ca totzi locatarii au fost de acord cu constructia mansardei si cu cedarea mansardei (in precontract este specificat dreptul de proprietate asupra apartamentului si sunt stipulate drepturi egale cu vechii propietari prind repartizarea cotelor indivize la finalizarea constructiei). Intr-adevar daca unul din locatari este impotriva, conform legilor actuale, situatzia se complica (mentionez ca anul trecut  a fost propusa o lege special pentru mansardari in care era necesar acordul doar a 2/3 din locatari inclusiv totzi locatarii de la ultimul etaj- direct afectatzi; de ce nu a fost votata nu se stie- consider ca rezolva problemele actuale).
          Ca in orice domeniu unde se face ceva, exista si persoane care se opun precum exista si cei care apreciaza mansardarea blocurilor.

#36
gikurtu

gikurtu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.12.2008

View Postbusu412, on Feb 23 2009, 01:32, said:

am incercat sa urmaresc discutiile voastre. Problema este ca inca n-a reiesit o concluzie clara in privinta situatiei juridice pt apartamentele realizate la mansarda. Poate deveni un cumparator "de buna credinta" proprietarul de drept al unui astfel de apartament ? Sau din aceasta situatie cu 3 actori (asociatie proprietari, srl constructor si cumparator final), 2 castiga intr-un fel sau altul (asociatia si srl-ul) si cel de-al treilea plateste 20 de ani pt nimic????
   daca exista cineva care are cunostintele necesare pt lamurirea acestei probleme este rugat sa intervina.

La modul cel mai simplu : constructorul obtine dreptul de folosinta al terasei printr-un contract de cesiune. Nu de vanzare-cumparare. Asta e tot.
emylut insista pe faptul ca se recalculeaza cota indiviza etc.. Nu m-a lamurit in ce moment si in baza carei legi cesiunea se transforma in proprietate.
In povestea asta sunt doi pierzatori :
1) cumparatorul apartamentului pentru ca a cumparat niste pereti si un drept de folosinta al unei terase .
2) vechii locatari pentru ca au  declasat imobilul prin adaugarea unei extensii de calitate inferioara si cu o durata de viata mai scurta decat a imobilului initial .
In plus ti-as recomanda sa ceri constructorului pe langa autorizatie de construire si expertiza tehnica. In cazul prezentat de mine expertiza este o farsa iar studiul geotehnic inexistent.
Ca o paranteza , in ciuda faptului ca Primaria i-a suspendat autorizatia de construire constructorul se lauda deunazi ca tocmai ce a vandut apartamentele. Poti aprecia si singur moralitatea si seriozitatea firmei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate