Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

advanced computing architectures

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
hi all,

deschid acest topic pt a avea un loc in care sa putem posta experientele si problemele intampinate in aria de interes : multi-procesare , toleranta la defecte, disponibilitate ridicata, calcul de inalta performanta, interconectarea calculatoarelor , stocare avansata, calcul distribuit , procesare de semnal pe sisteme dedicate , aglomerari de calculatoare  s.a.m.d ...... si raspunsul uman la acestea ( cum spunea oare mai exact Alvin Toffler ? )

incep prin a pune o intrebare :  a lucrat careva cu vreun calculator electronic "analogic" , adica unul in care numerele / marimile / valorile nu sint exprimate in 0 si 1  ci in valori de tensiune /curent / rezistenta  iar calculele se fac prin prelucrarea acestora in circuite analogice operationale ?

si mai continui cu invitatia de a enumera configuratiile mai exotice de calculatoare cu care a-ti avut tangenta ..

Eu am lucrat acum vreo 4 ani cu un supercalculator Convex multiprocesor cu 64 proc Motorola ,  altadata cu niste kituri multiprocesor cu 8 transputere  ...

Si inca : ce sisteme de tip supercomputing sint instalate in Romania ?

#2
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
... si raspund tot eu : am lucrat in timpul "satisfacerii" ( :naughty: ) serv. militar  pe un calc. electronic analogic de productie sovietica, care servea la urmarirea prin radar a avioanelor si orientarea tunurilor antiaeriene astfel incat acestea sa aiba tot timpul in bataia lor tintele . Toate calculele referitoare la parametrii traiectoriei si predictia pozitiei viitoare a avionului se faceau in timp real (!), prin diverse placi electronice cu tuburi si actionari electrice de putere la motoarele tunurilor. Era so coool. (chiar daca pare o naivitate) .  

altceva : a facut careva experimente software in aria gpgpu (general purpose computations using Graphics Processing Units ) ?

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
tu centrezi, tu dai cu capul ;) !
daca ai noroc sa prinzi domeniul militar in IT sunt convins ca e f. interesant .. stiu pe cineva care dezvolta aplicatii militare in Assembly, unde viteza si procesarea datelor in timp real erau critice.
altminteri, m-am jucat cu ceva proiecte de distributed grid computing (Condor, remember anyone ? :) ) si in rest clasicele servere Compaq, HP, de la low-end pana la enterprise class cu configuratii all flavors (clustering, server farms, SAN, etc.)

anyway, detalii depsre proiecte ceva? ce zici? ptr. ca se pare ca te-ai lovit mai mult de partea "neortodoxa" a IT-ului ;) ....

#4
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
... sigur, e interesant de vorbit din amintiri, pt ca intre timp am intrat pe ruta "ortodoxa" larg folosita (Wintel)

calc. analogic rusesc ocupa interiorul unui camion, era deci transportabil, si folosea componente comune folosite in radio-televiziune. interesante erau , cum am spus metodele de calcul instantaneu (impartire/inmultire/integrare/diferentiere)a numerelor , reprezentate prin valori electrice intre anumite limite , si care in final conduceau la o foarte buna reglare a tirului .

mai tarziu superiorii au dorit o micsorare a sistemului , pt ca acesta era deja imbatrinit , insa a venit revolutia si altele si au trecut in uitare....


un altul  dintre proiecte era predictia unor serii haotice folosind o retea neurala simulata cu o retea de transputere . datele initiale erau numerele extrase la loto si vroiam sa ghicesc lozul cel mare. bineinteles ca datele de intrare (circa 500 de extrageri) sunt insuficiente pt. a face macar o estimare grosiera a valorilor viitoare. proiectul nu si-a atins scopul , insa m-am familiarizat cu tehnici de paralelizare a calculelor.

supercalc. Convex ar fi trebuit sa faca parte dintr-un centru meteorologic si sa colecteze datele de la un radar de bataie mare si urma sa calculeze un soi de harta 3D de presiuni si densitati atmosferice. nu am stat prea mult in preajma lui, era un monstru de 3 dulapuri pline cu placi cu procesoare , rula o ersiune paralela de unix si consuma cam 50 KW.
dispunea de un terminal grafic de mare definitie, era f. rar pt anii aceia ('88-'89)
si am putut vedea viitorul ;-)

mai nou , ma preocupa procesarea paralela folosind imensa putere bruta a procesoarelor grafice, insa sint abia la inceputul studiului ....

#5
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
...am revenit ....   cine a cumparat recent vreun sistem cu Itanium ?
toate firmele ridica din umeri cind vine vorba de procesoarele Itanium si Opteron ...

#6
laurentiu907

laurentiu907

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.12.2003
Itanium nu stiu..

Opteron am vazut pe un server la o firma de stat in lichidare. Si nu pot spune ca m-a "uimit" extraordinar daca asta ma intrebi.

#7
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
nu e vorba de asta ,
recent am studiat posibilitatea construirii unui sistem multiprocesor, cu 2-4-8-16 proc, pt. calcul de mare performanta (chimie computationala).
M-am orientat spre procesoare Itanium sau Opteron, si , dupa studierea pietii autohtone, am ajuns la concluzia ca "multi stiu, putini cunosc" , toata lumea a auzit , insa nimeni n-a vazut la treaba aceste procesoare,
despre preturi , ce sa spun, e un gol absolut,
oricum, dupa indelungi cautari , am gasit : un proc. Itanium in configuratie minima (1 GHz si 1,5 MB cache ) depaseste ca pret P4 Extreme Edition ,  si in benchmark-uri (spec) e dublu ca performanta ,
any comments ?

#8
mrproper

mrproper

    10 ani de Softpedia...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,063
  • Înscris: 13.11.2002
Ai dreptate cu cunoscatorii, dar la ce performante se refera benchmarkurile, adica pentru ce aplicatii s-ar folosi mai bine Itanium decat un P4 Extreme Edition.

#9
u9511160

u9511160

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 16.02.2005

zitronianu, on Mar 29 2005, 13:53, said:

...am revenit ....   cine a cumparat recent vreun sistem cu Itanium ?
toate firmele ridica din umeri cind vine vorba de procesoarele Itanium si Opteron ...

<{POST_SNAPBACK}>


Cu Itanic :) n-am lucrat prea mult, dar nu m-a impresionat.
Daca tot vrei sa intri in categoria aia .... iti recomand cu caldura serverele cu PowerPC de la IBM. Daca softul tau e scris in Java...o sa zbarnie....daca nu....oricum presupun ca trebuie portat..... :)

#10
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004

mrproper, on Apr 4 2005, 21:02, said:

Ai dreptate cu cunoscatorii, dar la ce performante se refera benchmarkurile, adica pentru ce aplicatii s-ar folosi mai bine Itanium decat un P4 Extreme Edition.

<{POST_SNAPBACK}>


.... pt aplicatii de simulare numerica (number crunchers) ,

iar ca benchmark standard in industria calculatoarelor  , vezi www.spec.org , si performantele  SPECint , SPECfloat , si mai ales rezultatele publicate , in domeniul HPC (high Performance Computing)
O sa observati ca la sistemele uniprocesor , Pentium 4/ Athlon , la orice viteza ,sint  pe ultimele locuri (!!!), comparativ cu sistemele Xeon, Opteron si Itanium ,  
... la aceste benchmark-uri , marimea cache-ului conteaza f. mult

#11
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Eu am pus labutele pe un RS6000 cu 24 de procesoare. De fapt a fost singurul motiv pentru care m-am angajat la acea firma, 4 luni mai tirziu am plecat pe un salariu mai bun, ca ma plafonam acolo.
Ar mai fi niste AS400, niste masini cu HP-UX ... etc
Apoi am trecut pe partea de networking si s-a cam terminat cu astea. Acum folosesc mai mult blade-uri Sun, care n-au tangenta cu topicul.

#12
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004
.... intre timp au aparut procesoarele dual-core ....

am cetit un review in care era prezentata o placa Tyan quadri-procesor echipata full cu proc. dual-core , ce suportau binenteles si HyperThreading , asa ca OS-ul o vede cu 4*2*2 = 16 procesoare ...

#13
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Ce povesteam eu era prin 1998. Si chiar avea atitea procesoare, pe numarate  :)
Si nu este o arhitectura x86.

#14
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

View Postipman, on Oct 12 2005, 08:34, said:

Ce povesteam eu era prin 1998. Si chiar avea atitea procesoare, pe numarate  :)
Si nu este o arhitectura x86.

vreau detaliii....

#15
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Ce detalii?

#16
traian2005

traian2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.03.2006

View Postzitronianu, on Dec 21 2004, 16:09, said:

hi all,

deschid acest topic pt a avea un loc in care sa putem posta experientele si problemele intampinate in aria de interes : multi-procesare , toleranta la defecte, disponibilitate ridicata, calcul de inalta performanta, interconectarea calculatoarelor , stocare avansata, calcul distribuit , procesare de semnal pe sisteme dedicate , aglomerari de calculatoare  s.a.m.d ...... si raspunsul uman la acestea ( cum spunea oare mai exact Alvin Toffler ? )

incep prin a pune o intrebare :  a lucrat careva cu vreun calculator electronic "analogic" , adica unul in care numerele / marimile / valorile nu sint exprimate in 0 si 1  ci in valori de tensiune /curent / rezistenta  iar calculele se fac prin prelucrarea acestora in circuite analogice operationale ?

si mai continui cu invitatia de a enumera configuratiile mai exotice de calculatoare cu care a-ti avut tangenta ..

Eu am lucrat acum vreo 4 ani cu un supercalculator Convex multiprocesor cu 64 proc Motorola ,  altadata cu niste kituri multiprocesor cu 8 transputere  ...

Si inca : ce sisteme de tip supercomputing sint instalate in Romania ?

Cine imi poate defini retelele GRID?

#17
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004

View Posttraian2005, on Mar 22 2006, 16:44, said:

Cine imi poate defini retelele GRID?
http://en.wikipedia..../Grid_computing

#18
zitronianu

zitronianu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 17.08.2004

View Postzitronianu, on Oct 11 2005, 19:40, said:

.... intre timp au aparut procesoarele dual-core ....

am cetit un review in care era prezentata o placa Tyan quadri-procesor echipata full cu proc. dual-core , ce suportau binenteles si HyperThreading , asa ca OS-ul o vede cu 4*2*2 = 16 procesoare ...


OMG, ce trece timpul ....
in curind vom avea procesoare quad-core ... :w00t:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate