Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Bucuresti - Viena 1 zi URGENT !

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#91
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Nu esti singurul :)

#92
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
m-am linistit atunci :)

si mai e un avantaj doar pentru utilizatorii de statii cb, atunci cind e propagare: auzi in statie nemti si italieni ceea ce e mult mai bine decit slujbele alea.... :lol:

#93
maharu567

maharu567

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 17.07.2007

View Postdobrotescunicol, on 04 noiembrie 2013 - 23:34, said:

Rog sa faca cineva update la 2013. Ruta Viena-Bucuresti, traseu optim și timp estimativ.
Mulțumesc.

Cea mai rapida este ruta bucuresti, dt severin, timisoara, arad, seghet, viena. Trebuie sa pleci intre 00 si 2.00 noaptea din bucuresti. Faci cam 12 ore maxim.

#94
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostEvergreen, on 19 noiembrie 2013 - 20:03, said:

soare in bot iei si prin Sud
nu stiu daca sint singurul care constata ca pe aici sint mai putine tiruri?!?

e o senzatie
aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu, dar am facut de 2 ori "masuratori", si au iesit mai multe prin sud.
atunci de unde iese diferenta sesizabila?
well, cred ca prin sud treci mai usor de ele
valea oltului si deva-arad sunt enervante.
acum, e adevarat ca eu plec spre nantes vineri dimineata si prima oprire o fac la paprika si ma intorc duminica, si plec din arad.
la ducere, daca merg prin transilvania intotdeauna cu masina trec prin arad, cu motocicleta merge mai repede pe centura, la intoarcere, dimineata (pe la 8) si duminica, pot merge pe centura la arad (dorm la phoenix)

cu soarele-n ochi...
eu zic ca daca aveti soarele-n ochi prin transilvania, dar mai ales prin sud.., inseamna ca ati plecat prea tarziu de acasa

View Postmaharu567, on 20 noiembrie 2013 - 09:51, said:

Cea mai rapida este ruta bucuresti, dt severin, timisoara, arad, seghet, viena. Trebuie sa pleci intre 00 si 2.00 noaptea din bucuresti. Faci cam 12 ore maxim.

incerc pe cat posibil sa evit mersul noaptea prin romania.
sfatul meu este sa plecati pe la 5-6-7 din bucuresti si ajungeti pe la 9PM sau chiar 10PM in viena.
e mult mai sigur pe autostrada noaptea prin ungaria/austria decat pe soselele din romania
evitati mersul noaptea

#95
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
decit centura udne iti creste barba mai bine treci prin oras pina la Phoenix :)

oboseala acumulata +intuneric+ linie dreapta = somn, iar la volan nu prea e bine

PS: noaptea in Ro e mai lejer, pe V Oltului si V. Muresului am venit si in 6 ore fara prea mare stress :)

#96
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
nu evergreen, phoenix e in partea de vest a orasului si opresc acolo numai cand ma intorc in tara. duminica dimineata la8 e okay centura.
la ducere, dac-o iau prin sud, am scapat de arad, dac-o iau prin transilvania, trec prin oras fara ezitare daca sunt cu masina, cu motocicleta e mai rapid pe centura..

sunt de acord ca noaptea e mai lejer, sunt insa alte pericole, iar cu motocicleta e foarte periculos.
in afara de asta segmentul cel mai gustat din drumul bucuresti nantes este in romania. dupa romania, e totul plictisitor

#97
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,893
  • Înscris: 09.12.2004
stiu unde e, ca il vad aproape zilnic de 2 ori cel putin
ce zic eu se aplica pt masini; atentie cu motorul ca se mai gindeste careva sa intoarca cind sta cu minutele in coloana :)

#98
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostEvergreen, on 21 noiembrie 2013 - 15:10, said:

stiu unde e, ca il vad aproape zilnic de 2 ori cel putin
ce zic eu se aplica pt masini; atentie cu motorul ca se mai gindeste careva sa intoarca cind sta cu minutele in coloana Posted Image

he he, am trecut de faza aia, am multi km la board, mersi, nu trec cu mai mult de 10-15km/h peste viteza coloanei.
imi place phoenix-ul pentru noapte. era o vreme in care aveai si micul dejun si dinnerul in costul camerei, acum ti se da parca 15% off la restaurant.

#99
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postmaharu567, on 20 noiembrie 2013 - 09:51, said:

seghet
Asta de-i zici tu asa ... n-ai treaba cu el - il ocolesti pe autostrada ;)

#100
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
In contextul deschiderii noilor segmente de autostrada vin cu o intrebare avand 3 variante de raspuns. Care este cel mai rapid si comod traseu pentru Bucuresti-Arad:
1. Pitesti-Sibiu-Deva-Lugoj (pe E673/68A) -Timisoara-Arad
2. Pitesti-Sibiu-Deva-Arad (traseul clasic)
3. Pitesti-Craiova-Dr. Tn. Severin-Lugoj-Timisoara-Arad?

In ultimii 2 ani am folosit ultima varianta si a fost super ok (in vara am facut 6 ore juma' pana in Nadlac, traseu de noapte).
Primele doua trec pe Valea Oltului, iar portiunea pana in Ramnicu Valcea o urasc! Asfaltul pana in Sibiu este ok, dar nu stiu cum este dupa. Pe unde sunt mai putine portiuni virajate si mai ales fara gropi?

As incerca v1, adica traseul noii A1, sa prind toate segmentele de autostrada deschise dar mi-e teama de E673/68A ca n-am fost niciodata. Ori de la Deva/Soimus sa merg drept spre Arad?
Pleacarea va fi undeva vineri dupa pranz din Bucuresti.

#101
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Autostrăzile se deschid abia peste o săptămână.

Aș merge pe versiunea 3, deocamdată. Ieri de la Deva la Sebeș se circula cu 70 km/h coloană continuă.

#102
cibo

cibo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 26.02.2004
Eu o sa plec fix pe 20, de aceea si evaluam cele 3 variante.

#103
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Salut!

Ceva noutati?
Acum, ca s-a dat drumul pe autostrada pana la Deva, cum s-a ameliorat ruta Bucuresti - Pitesti-Sibiu-Deva-Arad (traseul clasic)?
In balanta cu Bucuresti - Pitesti-Craiova-Dr. Tn. Severin-Lugoj-Timisoara-Arad care traseu ar fi de preferat?

La o plecare pe la 5 - 6 dimineata, sunt sanse sa ajungi pe la un 21 la Viena?

Edited by BlueKing-69, 08 June 2014 - 19:30.


#104
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
yup, fara probleme

prin transilvania e mai rapid
cel putin cu o ora pana la autostrada din Ungaria
ai peste 100km de autostrada fata de varianta sud
ultima oara Nadlac - Bucuresti am avut 85km/h viteza medie
am plecat la 7AM din Linz si la 8:30PM parca eram in bucuresti, si am pierdut o ora datorita fusului orar. tu, castigi o ora

#105
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Posttsunnami, on 08 iunie 2014 - 19:44, said:

am plecat la 7AM din Linz si la 8:30PM parca eram in bucuresti, si am pierdut o ora datorita fusului orar.

12 ore cu motocicleta poate. Cu masina mai greu...
Chiar asa , sunt curios, cu motoclicleta te poti baga in depasire daca vine alta masina din fata ? Nu sa te duci peste ala pe banda lui, ci pe mijloc, pe linia punctata.
Se poate sau e riscant ? Atentie , nu intreb daca este legal. Ca legal , iti creste barba pana la Linz .

Edited by mihai!, 09 June 2014 - 16:03.


#106
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postmihai!, on 09 iunie 2014 - 15:53, said:

12 ore cu motocicleta poate. Cu masina mai greu...
Chiar asa , sunt curios, cu motoclicleta te poti baga in depasire daca vine alta masina din fata ? Nu sa te duci peste ala pe banda lui, ci pe mijloc, pe linia punctata.
Se poate sau e riscant ? Atentie , nu intreb daca este legal. Ca legal , iti creste barba pana la Linz .

nu, nu, cu masina am fost

daca ma pot "baga"?
practic, daca e loc ma pot baga, de legal, nu e legal daca trec de axul drumului si am masina pe contrasens
singurul loc in care ma bag este cand soferul ma vede si ma face sa stiu ca el m-a vazut si ma invita sa depasesc, adica se duce mult pe dreapta, unii mai dau si semnal.

dac-o fac daca vin masini pe contrasens? desi e legal, foarte rar o fac
imi iubesc viata.

nu creste barbtza pana la linz ca e autostrada. ori ca eisti cu masina ori ca nu, tot aia e, ba ion masina e mai confortabil.
e mai rapid in romania.
dar avantajul motocicletei nu este faptul ca poti depasi "printre" masini, ci, depasirea se face mai rapid decat cu o masina
de ex la masina am 9s pentru 0-100, la motocicleta am vreo 3.5secunde.
motocicleta e mai mica si deci spatiu mai rapid sa te repliezi
daca esti in coltul din stanga al vehiculului de depasit, virezi mai putin decat cu masina, etc

parerea mea este ca o poti face distanta, fara greturi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate