Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bucuresti - Viena 1 zi URGENT !

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostCipsu, on 13th January 2011, 14:14, said:

Multumesc domnilor. Cred ca o sa incerc ruta Bucuresti-Pitesti-Craiova-Drobeta-Timisoara-Cenad

O sugestie ca ora? Eu ma gandeam in jur de miezul noptii...
Nu te-as sfatui sa mergi pe Drobeta- Timisoara , poate doar daca ai Jeep sau  masina de serviciu. :D
Asta primavara plangeam cu vorbe, 6 ore Timisoara - Drobeta , 2 bielete noi facute praf si 5 km/h, semafoarele bonus . Nu cred ca  s-a reparat intre timp catastrofa aia de poteca.

#56
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View PostN62B44, on 13th January 2011, 16:21, said:

Nu te-as sfatui sa mergi pe Drobeta- Timisoara , poate doar daca ai Jeep sau  masina de serviciu. :D
Asta primavara plangeam cu vorbe, 6 ore Timisoara - Drobeta , 2 bielete noi facute praf si 5 km/h, semafoarele bonus . Nu cred ca  s-a reparat intre timp catastrofa aia de poteca.
OK, nu ti-a venit greu sa ma faci sa ma razgandesc. Bieletele masinii mele iti multumesc (de fapt, eu iti multumesc)

#57
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Poti sa mergi linistit pe Drobeta, omu' a facut traseul acum aproape un 1 an, eu am venit pe el acum nici 3 saptamani. Nu e vorba de sisteme de valori diferite ci chiar s-a miscat ceva pe traseul asta.

#58
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Va multumesc amandoura, ma hotarasc eu pana la Pitesti...

#59
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Am facut drumul ac acum cateva zile ce este drept cu plecare din sinaia prin Paraul rece,Sibiu,Deva,Arad,nadlac in 6h si 20min,cu plecare la 4;30 din sinaia,am mers f bine si dumul a fost f bun,in B m-am intors tot pe ac ruta.

In sept am vrut sa vin in B pe la Dt-Severin,dupa Lugoj m-am speriat in 30min nu reusisem sa avansez decat doua semafoare,adica max 5km,asa ca am facut cale intoarsa.

#60
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Intrebare offtopic: de ce nu folositi avionul? :) Ca bani, sa zicem ca iesi tot acolo (desi sunt sanse sa iesi mai bine cu avionul). Ca timp si stres, mult mai bine. :)

Edited by crst_g, 14 January 2011 - 00:56.


#61
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Pai pt. o persoana calculul tau s-ar putea sa fie aproximativ cum zici tu, daca mai pui 2xtaxi localitatea de plecare + 2xtaxi localitate sosire nu stiu daca material iesi mai bine. De la 2 persoane in sus ... depinde de distanta si de compania de zbor (low cost obligatoriu) si cu cat timp inainte iti faci rezervarile, dar principalul dezavantaj cred ca este limitarea la bagaje.

#62
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postcrst_g, on 14th January 2011, 00:55, said:

Intrebare offtopic: de ce nu folositi avionul? :) Ca bani, sa zicem ca iesi tot acolo (desi sunt sanse sa iesi mai bine cu avionul). Ca timp si stres, mult mai bine. :)

Chiar nu e vorba de bani aici; intr-adevar, avionul e o solutie mult mai decenta, ca si calitate a vietii. M-am hotarat alaltaieri si aveam si niste chestii de dus, scopul calatoriei nu e tocmai leisure :)


Concluzia calatoriei dus:

Plecare la ora 23 din Bucuresti pe traseul "clasic" Pitesti, Ramnicu Valcea, Sibiu, Deva Arad, Nadlac, Budapesta, Gyor, Wiena; la 10:30 intram in Viena.
Vremea cam prosta, de la Sibiu pana la Gyor a plouat in continuu, cam ceata pe anumite segmente insa traficul light, mai ales pe traseul dus. Pe intoarcere era mai aglomerat.

Edited by Cipsu, 14 January 2011 - 14:19.


#63
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View PostCipsu, on 14th January 2011, 13:15, said:

Chiar nu e vorba de bani aici; intr-adevar, avionul e o solutie mult mai decenta, ca si calitate a vietii. M-am hotarat alaltaieri si aveam si niste chestii de dus, scopul calatoriei nu e tocmai leisure :)


Concluzia calatoriei dus:

Plecare la ora 23 din Bucuresti pe traseul "clasic" Pitesti, Ramnicu Valcea, Sibiu, Deva Arad, Nadlac, Budapesta, Gyor, Wiena; la 10:30 intram in Viena.
Vremea cam prosta, de la Sibiu pana la Gyor a plouat in continuu, cam ceata pe anumite segmente insa traficul light, mai ales pe traseul dus. Pe intoarcere era mai aglomerat.

Ai mers bine de tot. Ai calcat-o zdravan in Ungaria sa recuperezi , banuiesc. 90-100 km/h medie cu 500 facuti in Romania e ceva   :OK:

Edited by N62B44, 14 January 2011 - 15:01.


#64
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View PostN62B44, on 14th January 2011, 15:00, said:

Ai mers bine de tot. Ai calcat-o zdravan in Ungaria sa recuperezi , banuiesc. 90-100 km/h medie cu 500 facuti in Romania e ceva   :OK:

Intr-adevar, pe autostrazi i-am dat...170; nici opriri nu am facut decat vreo 3-4, doream sa ajung inainte de 12 la Viena. Am mers totusi foarte atent, cel putin pe tara pe la munte temperatura era in jurul punctului de inghet, umiditate cu carul si masina cu tractiune spate...

Edited by Cipsu, 14 January 2011 - 20:02.


#65
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Ai mers prin Budapesta sau pe centura? Ca stiu ca se lucra anul trecut prin octombrie-noiembrie pe centura Budapestei si era cam nasol traficul. Au dat drumul sa intri pe autostrada la Mako sau tot prin Szeged?
Prin Austria ceva lucrari pe directia Viena?

Maine seara plec si eu spre Germania si niste chestii actualizate nu strica.
Mersi.

#66
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postpetman, on 14th January 2011, 20:32, said:

Ai mers prin Budapesta sau pe centura? Ca stiu ca se lucra anul trecut prin octombrie-noiembrie pe centura Budapestei si era cam nasol traficul. Au dat drumul sa intri pe autostrada la Mako sau tot prin Szeged?
Prin Austria ceva lucrari pe directia Viena?

Maine seara plec si eu spre Germania si niste chestii actualizate nu strica.
Mersi.

Am mers pe cenura Budapestei, sensul spre Wiena/Bratislava era ok, in schimb pe contrasens era omor, peste 10 km de blocaj. Intr-adevar, asta se intampla la ora 08-08:30

Intrarea la autostrada la unguri a fost prin Szeged...drumul pana la Szeged, de la Nadlac este prost spre foarte prost.

Drum bun!

Edited by Cipsu, 15 January 2011 - 01:30.


#67
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Mersi pentru info.

#68
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postcrst_g, on 14th January 2011, 00:55, said:

Intrebare offtopic: de ce nu folositi avionul? :) Ca bani, sa zicem ca iesi tot acolo (desi sunt sanse sa iesi mai bine cu avionul). Ca timp si stres, mult mai bine. :)

Eu aleg avionul daca stau putin ,daca-s singur sau cu inca o persoana ,iar acolo inchiriez masina (aprox 30E) sau merg cu transportul in comun. Daca suntem 3-4 persoane sau stau mai mult , plec cu masina .

In plus de 2 ani nu mai folosesc DN7 ci E60 Brasov-Sighisoara-Cluj-Oradea (e mai sigur , mai liber , mai rapid , mai relaxat) .

Edited by polizei, 15 January 2011 - 15:09.


#69
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postcrst_g, on 14th January 2011, 00:55, said:

Intrebare offtopic: de ce nu folositi avionul? :) Ca bani, sa zicem ca iesi tot acolo (desi sunt sanse sa iesi mai bine cu avionul). Ca timp si stres, mult mai bine. :)

Depinde de destinatie,persoane,zile,uneori iesi mai ieftin cu avionul+taxiul decat cu masina+parcarea,uneori esti nevoit sa iei masina

#70
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Update drumul intoarcere:

Plecare la 4 (ora Romaniei) din Viena - Budapesta - Nadlac - Arad - Deva - Sebes - Sibiu - Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti - sosire la ora 16:30

Drum destul de greu, ceata semnificativa intre Gyor si Deva, traficul ceva mai dens pe tara, zi fiind...

Control vigneta la Nickelsdorf (10 secunde, cat sa vada vigneta lipita) in rest nici un fel de problema cu autoritatile. Nenumarate radare, fixe si mobile in Romania.

#71
feduard

feduard

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare tuturor!

A fost cineva de curand pe traseul Bucuresti-Pitesti-Craiova-Drobeta-Timisoara-Cenad?

Cum este drumul?

#72
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 23.04.2007

View Postfeduard, on 18th July 2011, 17:09, said:

Drobeta-Timisoara-Cenad?
Cum este drumul?
Dr. Tr. Severin - Orsova ... mai sint citeva semafoare si portiuni accidentate  ... Orsova - Timisoara este ok proaspat renovat ... Timisoara - Cenad este ok. Pt. traseul asta (semi)centura Timisoarei nu prea te ajuta ... face legatura intre E70 si E71 ... iar tu vii pe E70 (DN6) si continui spre Cenad pe DN6 (E70 merge la Beograd) ... vezi aici ... deci intri prin oras ... iar aici o portiune de vreo 3 - 4 km - Calea Torontalului este in lucru. Cind vrei sa faci traseu' asta ? (eu vineri merg la Viena).

Edited by adrian_r5, 18 July 2011 - 19:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate