Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Bucuresti - Viena 1 zi URGENT !

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#1
pistolero

pistolero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare,
Cit mai concis va prezint problema, poate ma puteti ajuta cu un sfat:

Plec Marti 2 septembrie, din Bucuresti , ora 0730. ( nu pot mai devreme )
In mod normal, un drum Buc-Viena il faceam in 12-13 ore fara prea multe opriri.
Acum insa nu stiu ce sa fac:
Pe unde ma sfatuiti sa o iau : Craiova - Orsova - Timisoara sau drumul normal ( pe Sibiu ) ?
Nu am mai iesit de aprox. 1 an, si am auzit ca e dezastru pe la Sibiu / Sebes  / Deva ( lucrari, stopuri , etc )

Tre' sa mentionez ca ideal ar fi sa pot face Buc-Viena in aceeasi zi.
Ce ziceti?
Poate cineva a fost recent ( nu ma refer la weekendul nebuniei, cu blocajele de la vama , ci la starea drumurilor respective,
in general )
Mersi anticipat

#2
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
dintr-o bucata e obositor,parerea mea

#3
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003
am fost eu pe traseu pe 27 iulie.am facut 15 ore pana la viena.atentie era duminica deci nu camioane.eu am fost pe sibiu fiindca ultima data cand am fost pe orsova mi-a mancat sufletul.

 DMIHNEA, on Aug 31 2008, 23:32, said:

dintr-o bucata e obositor,parerea mea
romania e grea restul e poezie.

#4
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Azi noapte am venit din directia in care vrei sa pleci tu. Drumul la noi e greoi. Sunt lucrari la Pitesti, pe Valea Oltului si intre Deva si Arad. Pe unele portiuni se circula pe o singura banda pentru ambele sensuri.Te sfatuiesc sa alegi alta ruta daca vrei sa ajungi repede. In plus, pe sensul de iesire din tara de la Nadlac, sambata la pranz, erau cozi interminabile de masini cu numere de Italia care plecau. In cursul saptamanii sa te astepti la multe camioane.
P.S.
Evita sa faci plinul la unguri ca-s hoti si te toarna la paritatea euro/forinti. Ori faci plinu la iesirea din tara, ori platesti in moneda lor.
Drum bun!!

#5
OIL1

OIL1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 17.06.2007
Nu sunt lucrari pe la Sibiu-Sebes, dar se blocheaza zilnic Sebesul din cauza aglomeratiei. Nu stiu cum e pe la Orsova , dar pe aici ar trebui sa iti socotesti in plus cam 1-2 ore fata de normal (cam atat se sta la intrarea in Sebes). Iti recomand vama Turnu. E mult mai liber acolo decat la Nadlac. Ai grija la radarele fixe de pe valea oltului. In judetul SB mare atentie la loganurile cu radar. Toata ziua stau la panda. Nu sunt inscriptionate cu "politia". E unul galben B-xx-ARZ, unul rosu B-xx-SRU si unul bleumarin B-xx-MSK. Bafta si drum bun!

#6
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sibiu - Arad e liber, in rest nu stiu. Eu as merge pe Defileul Jiului, la Hateg stanga spre Caransebes - Resita - Timisoara si iesi pe Cenad, e liber de obicei. Ocolesti un pic dar drumul e bun si foarte bun (nu stiu cum e intre Pitesti si Petrosani).

Btw, dintr-o bucata e cam obositor, intr-adevar. Eventual te bagi intre Timisoara si Cenad in vreo benzinarie la umbra sa tragi un pui de somn in masina (la unguri nu se prea poate). Odata calare pe autostrada la unguri mai ai vreo 5 ore estimez.

#7
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea - Tg. Jiu - Petrosani - Hateg - Caransebes - Lugoj - Buzias - Timisoara - Sannicolau Mare - Cenad

aceasta este varianta cea mai rapida si cu cel mai putin trafic posibil daca strabati Romania pe timpul zilei.

#8
alextz

alextz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 05.05.2002
Salut,

Am inteles ca intre Arad - Deva drumul e in lucru. Cat de grav este? Se asteapta mult?

#9
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Pt initiatorul topicului si pt Alex:
Nu te baga pe Craiova - Orsova - TM, te-a batut sfantu' cat e de rau drumul.
Cea mai buna varianta ar fi totusi pe Sibiu (daca ai prins aglomeratie ai pus-o, in sensul ca stai bara la bara fara sa inaintezi in zona Deva), oricum drumurile sunt aglomerate.

Arad-Deva e in lucru, dar se circula acceptabil.

La iesire din tara, sa NU iesi pe la Nadlac, iesi pe la Turnu. La Nadlac in perioada asta risti sa stai si 6 ore la vama (sunt din Arad si stiu ce-ti spun), la Turnu mai mult de 5 minute nu stai :).
Turnu este la ~20 km de Arad, dupa Arad la vreo 5 km se face un drum la dreapta (dupa aprox 2 km de benzinaria Petrom care este tot pe partea dreapta, faci la dreapta, sunt indicatoare) si de acolo numai inainte pana in vama.

#10
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Unica solutie :
BUC PITESTI ,RM VALCEA, SIBIU, ARAD, NADLAC, SZEGED,M5, M0, VIENA. Facut f recent cu plecare DUMINICA la 6 dim din Buc si check in la hotel in Viena la ora 19:00.
Opriri doar cateva dar insumand 2 ore aproape.
Duminica e ideal pt ca nu sunt tiruri.

Pt marti, plecarea trebuie sa fie facut fff devreme-maxim ora 5;30 dim, altfel...va fi nasol pana la Arad. Cred ca nu mai e aglomerat in vama laNadlac si daca este, se poate face cale intoarsa nitel si iesi pe la Turnu.Eu nu ies pe Turnu nici sa ma pici cu ceara, nu stiu de ce...e drumul aiurea dupa vama, pana ajungi la autostrada, numai prin sate insa e mai liber.
Atentie, nu pleca la drum fara detector de radar, altfel nu mai ajungi la viena cu permisul in buzunar, dac avrei sa o frigi nitel.Sunt zece radare cel putin, ca sa nu mai vb de cele fixe!.
Sa dea D-zeu sanatate celor care au facut Centura Pitestiului!!!Scuteste o juma de ora plus calvarul si aglomeratia care era in PITESTI.

HINT: Opreste-te la Paprika, la 60km de Viena dar atentie ca e cam full, fa rezervare din timp la telefon sau pe net.Si atunci nu e problema sa ajungi la Viena cum doresti, intr-o zi.

Edited by sanddy1964, 01 September 2008 - 14:58.


#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Parerea mea e ca pe unde ai lua-o daca pleci la 7.30 dimineatza e fff obositor si foarte greu de facut dintr-o singura bucata :). Daca era posibil sa pleci pe la miezul noptii era perfect. Dimineatza erai la vama iar cel tarziu pe la 2 erai la viena :).

#12
Nebhotep

Nebhotep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.10.2007
Varianrta prin Orsova nu ti-o recomand pentru ca sunt lucrari si se circula mai greu decat pe DN7.

Varianta pe care ti-o recomand ar fi: Bucuresti- Sibiu -Sebes - Geoagiu (inainte de Orastie, aprox 5 km, vezi un indicator de deviere spre Deva prin Orastie) Drumul te scoate la Simeria, e bine marcat si destul de bun. Altfel stai in orastie intre 20-40 minute, depinde de ora la care treci ptr ca se lucreaza la intratrea dinspre Deva. Dupa ce treci de Deva o poti lua spre Timisoara (de la Sacamas, inainte de podul peste Mures) faci stanga. Este indicator spre Lugoj/Timisoara. Drumul este mult mai rau decat Dn7, dar este incomparabil mai liber. Din Timisoara o tii spre Sannicolau Mare - Cenad. Intrii in Ungaria pe la Cenad - Kiszkomor si te scoate imediat dupa localitatea Mako. De aici ai drum liber.

#13
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007

 sanddy1964, on Sep 1 2008, 15:57, said:

Unica solutie :
BUC PITESTI ,RM VALCEA, SIBIU, ARAD, NADLAC, SZEGED,M5, M0, VIENA. Facut f recent cu plecare DUMINICA la 6 dim din Buc si check in la hotel in Viena la ora 19:00.
Opriri doar cateva dar insumand 2 ore aproape.
Duminica e ideal pt ca nu sunt tiruri.
In perioada asta e super nasol pe la Nadlac, inca e aglomerata vama. (pierzi ore bune numai ca stai in vama).
Pe la TURNU e cel mai bine, multa lume nu baga in seama vama Turnu, ai toate sansele sa nu prinzi nici o masina in fata, treci ca prin branza. :)

#14
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
varianta data de rexkroki  e cea mai castigatoare.  ai putea sa incerci si buc-sibiu-cluj-oradea-budapesta-viena.   durata cam 14-15h.

#15
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 bossake, on Sep 1 2008, 16:06, said:

Parerea mea e ca pe unde ai lua-o daca pleci la 7.30 dimineatza e fff obositor si foarte greu de facut dintr-o singura bucata :) . Daca era posibil sa pleci pe la miezul noptii era perfect. Dimineatza erai la vama iar cel tarziu pe la 2 erai la viena :) .
:lol:  :lol:  :lol: cu ce masina, cu TICO incarcat cu 5 persoane si bagaje?
Eu am plecat pe 24 Aug la 6 dimineata din Buc si la ora 19-ora RoMANIEI eram cazat pe MARIAHILFERSTRASSE NR162-Tourhotel.Cu opriri!!!!!

#16
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Daca pleci la 7.30 dimineata din bucuresti, in timpul saptamanii cum era cazul lui, mie unul mi se pare ff obositor. Asta datorita traficului de kkt din romania. In week end e alta mancare de peste parerea mea :)

#17
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
La varsta voastra oboseala nu se pune, ca sunteti baieti tineri! Daca pleaca la ora 7:30 din Bucuresti, la ora 22 este la Viena oricum...mort copt...dar tre sa-i dea in barba pe autostrada cat poate,,,160+, asta daca are cu ce?!
Sa stii ca oboseala se resimte diferit in functie si de masina.Uite,mie mi se pare X5 ca o masina f buna pt calatorii lungi.A6 nu era chiar asa sau A8 sau Passatul.

Quote

Evita sa faci plinul la unguri ca-s hoti si te toarna la paritatea euro/forinti. Ori faci plinu la iesirea din tara, ori platesti in moneda lor.
cel mai bine platesti cu cardul si gata...nu te mai face nimeni :lol:  B)  B)

Edited by sanddy1964, 05 September 2008 - 07:45.


#18
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

 sanddy1964, on Sep 5 2008, 08:42, said:

La varsta voastra oboseala nu se pune, ca sunteti baieti tineri! Daca pleaca la ora 7:30 din Bucuresti, la ora 22 este la Viena oricum...mort copt...dar tre sa-i dea in barba pe autostrada cat poate,,,160+, asta daca are cu ce?!
Clar trebuie sa dea in masina aia cat poate sa ajunga asa. Eu ieri am venit budapesta-bucuresti, la 9 am plecat din budapesta din centru (9.30 am iesit pe autostrada) si am ajuns la buc pe la 21, cu oprire de mancare de vreo ora pe valea oltului si inca vreo 2 ore pierdute combinat la granita/cafele/benzinarii/accidente. Pe autostrazi n-am lasat-o sub 170. Daca mergi intins si nu sta generalu' cu gura pe tine cu "las-o si tu mai incet", ai toate sansele sa ajungi cum zice sanddy.

Apropo, vineri era filtru dublu austro-ungar la vignete la granita cu austria, grija mare daca va taie ideea sa treceti fara sa platiti. Nu de alta, da' am vazut destui romanasi care uitau sa plateasca si erau trasi pe dreapta. La unguri filtru era chiar la granita si nu te lasa sa intri pe autostrada fara vigneta, iar la austrieci filtru era la vreo 10 km de granita cu ungaria, se facuse ditamai coloana spre viena.

Oricum, probabil omu' s-a intors demult din viena :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate